Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wadą na pewno jest koszt zakupu i serwisu, nie daj Bog jak to sie popsuje zaraz po gwarancji. Wadą też jest hałas, jak sie ma pompe koło tarasu (u mnie nie dało sie inaczej) to hałas jest odczuwalny, oczywiscie mało sie siedzi w chłodne na dworze jak pompa chodzi ale jednak. No i tak wielka skrzynka przed domem, to też na pewno plusem nie jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakich wad konkretnie szukasz.... jakich sie obawiasz?

 

Przeciwnicy takiego rozwiazania napewno podkresla "halas" ktory PC generuje. W zeczywistosci nie przeszkadza wogole.

Trzeba tez byc swiadomym ze zima pod pompa zbiera sie lod, alternartywnie ma sie przygotowane miejsce "pod PC " lub robi odprowadzanie tej wody.

Ryzyko awarii istnieje pewnie jak w kazdym uzadzeniu, urzadzenia na gaz tez sie psuja, samochgody sie psuja , kosiarki etc.

Przypuszczam ze nie ma na fm uzytkownika PC P/W z Inverterem powyzej 10 lat ;) dlatego tez trudno mowic o jakis doswiadczeniach odnosnie zywotnosci.

Nasze chodza juz 6 lat

Napewno nie tylko jest wazny wybor urzadzenia jak i poprawna solidna instalacja.

 

O tym wyliczaniu roznicy cen i kiedy sie zwroci nie bede sie rozpisywal... ;)

 

Dwie rzeczy które mnie nurtują:

Czy pompa pw jest w stanie ogrzać dom? Ostatnio mieliśmy w Rzeszowie targi budowlane, bylem u kilku różnych firm na stoiskach i jedni mówili że pompy pw ogrzeją dom Inne że nie dadzą redy(głównie firmy specjalizujące w gruntówkach). Ja nie traktuje pompy jako źródła ogrzewania które ma się zwrócić. Głównie zależy mi w tym przypadku na bezobsługowej pracy, to najważniejszy czynnik. Lód i hałas nie problem(mam miejsce na odpowiedniej ścianie budynku zdała od sypialni tarasu.

Druga rzecz to oczywiście cena, mimo wszystko instalacja pompy to spory nakład finansowy.

Edytowane przez Tegax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie rzeczy które mnie nurtują:

Czy pompa pw jest w stanie ogrzać dom?

 

No to tu przywaliłeś jak łysy grzywką o parapet. JASNE ŻE NIE DA RADY!. Wszyscy ci ludzie na forum co mają PC siedzią po kocami w domu i piszą jakie jakie to fajne żeby inni też mieli żle;)

 

Co do twojego drugiego ale to ciągle mówisz ogólnikowo. Co to znaczy "spory nakład finansowy"?

 

No i ile jesteś w stanie zapłacić za tym na czym ci najbardziej zależy "bezobsługowej pracy"?

 

Równanie wychodzi "spory nakład finansowy" + "bezobsługowej pracy" = PC

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o:jawdrop:

 

No jakby to powiedziec... do tego sa...

 

Nie mamy innego zrodla ciepla. PC jest zrodlem CO i CWU... u nas jak i u setek tysiecy innych gospodarstw.

Nawet ponizej -20*C to zaden problem.

 

Trzeba tylko zainwestowac w odpowiednia PC

 

Zwyklym klamstwem jest to ze PC P/W nie moze byc jedynym i w zupelnosci wystarczajacym zrodlem ciepla.

Dziękuję za odpowiedź

 

No to tu przywaliłeś jak łysy grzywką o parapet. JASNE ŻE NIE DA RADY!. Wszyscy ci ludzie na forum co mają PC siedzią po kocami w domu i piszą jakie jakie to fajne żeby inni też mieli żle;)

 

Co do twojego drugiego ale to ciągle mówisz ogólnikowo. Co to znaczy "spory nakład finansowy"?

 

No i ile jesteś w stanie zapłacić za tym na czym ci najbardziej zależy "bezobsługowej pracy"?

 

Równanie wychodzi "spory nakład finansowy" + "bezobsługowej pracy" = PC

 

Pozdrawiam

Pisałem co mi odpowiedzieli w różnych stoiskach. Skoro przedstawiciel firmy z pompami mówi mi że pc pw nie ogrzeje domu przy mrozach to daje mi to do myślenia i dlatego pytam tutaj. Ale zaczynam mieć wrażenie że za zadanie jakiegokolwiek pytania muszę zostać zbesztany i wyśmiany przez forumowych ekspertów, a myślałem że forum od tego jest żeby pytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem co mi odpowiedzieli w różnych stoiskach. Skoro przedstawiciel firmy z pompami mówi mi że pc pw nie ogrzeje domu przy mrozach to daje mi to do myślenia i dlatego pytam tutaj. Ale zaczynam mieć wrażenie że za zadanie jakiegokolwiek pytania muszę zostać zbesztany i wyśmiany przez forumowych ekspertów, a myślałem że forum od tego jest żeby pytać.

Ja rozumiem że słuchasz i pytasz, ale przecież nikt Ci nie każe zasłyszanych bzdur powielać (nawet w pytaniach). Trochę logiki trzeba włączyć. Odpowiadając na pytania (choć było o tym wielokrotnie, wystarczy poczytać). Pompy ciepła, ich zarys techniczny, powstały 150 lat temu. 100 lat temu powstała pierwsza pompa ciepła, a 50 lat temu się zaczęły te urządzenia upowszechniać pod strzechami -- ze względu na zdobytą naukę i technologię pozwalającą je zbudować bardziej wydajnymi.

 

Pompy ciepła są w lodówkach, w samochodach (klimatyzacja), w domach i biurach (też klimatyzacja, naprzemiennie z grzaniem w okresach przejściowych), są w sklepach, są także w lepszych zmywarkach, pralkach i suszarkach. Ostatnio (szczególnie w naszym ciemnogrodzie, bo na świecie się je stosuje od dawna) się upowszechniają także w grzaniu domów. Sam sobie odpowiedz na pytanie czy pompy ciepła działają (no jak nie jak tak) i jak długo, oraz czy naprawa jest kosztowna. Jak pompa padnie, a może w niej paść elektronika lub sprężarka, to z pewnością nie wymienia się całej pompy, a tylko podzespoły i teoretycznie jest to w stanie zrobić każdy chłodnik. Sprężarka średnio kosztuje 4 tys. z wymianą, elektronika zależnie od producenta, ale pewnie koło 1000 zł. To mniej niż piec na ekogroszek. :p I na koniec, jeśli komuś pompa w zimie nie domaga, to znaczy że została źle dobrana do zapotrzebowania (na oko) albo instalacja jest źle wykonana. Dlatego trzeba policzyć zapotrzebowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja na pewno nie zaliczam się do forumowych ekspertów. Chodzi o to że twoje wątpliwości w dzisiejszych czasach nie powinny mieć miejsca mówię tu o tym czy PC da radę. Ten temat ma 900 stron. Są wątki gdzie ludzie dokładnie podają swoje dane z PC łącznie z temp jakie utrzymują w domu a Ty wyskakujesz z takim pytaniem. Może zamiast pisać (pytać) warto poczytać:rolleyes:

 

A co do Pana fachowca z targów to niech się cieszy że żyje w XXI wieku bo kiedyś palili na stosie takich heretyków. Ps. Jak go spotykasz powiedz niech zmieni pracę.

Pozdrawiam i życzę udanej lektury wątków:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Sprężarka średnio kosztuje 4 tys. z wymianą, elektronika zależnie od producenta, ale pewnie koło 1000 zł. To mniej niż piec na ekogroszek. :p I na koniec, jeśli komuś pompa w zimie nie domaga, to znaczy że została źle dobrana do zapotrzebowania (na oko) albo instalacja jest źle wykonana. Dlatego trzeba policzyć zapotrzebowanie.

 

przesadziłeś chyba z tym kosztem sprężarki. Jak się swego czasu interesowałem kosztem sprężarki, to ktoś pisał o 500E (w zakresie 8-12kw - do gruntówki on/off). Prosze mnie poprawić jeśli się mylę. Elektronika, szczególnie w markowych produktach może kosztować.....dużo.

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przesadziłeś chyba z tym kosztem sprężarki. Jak się swego czasu interesowałem kosztem sprężarki, to ktoś pisał o 500E (w zakresie 8-12kw - do gruntówki on/off). Prosze mnie poprawić jeśli się mylę.

OK, dałem cenę z zapasem żeby nikt się nie przyczepił. ;) Inna sprawa, że w zeszłym roku gdzieś czytałem, że Panasonic dostał przedstawiciela w PL i automatycznie cena takiej sprężarki skoczyła właśnie prawie dwukrotnie.

 

Elektronika, szczególnie w markowych produktach może kosztować.....dużo.

Ale też elektronika pada głównie w przypadku słabych/braku zabezpieczeń prądowych no i ja nadal nie piszę o pompach wieśka, tylko o czymś bardziej normalnym. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewertowałem wiele tematów z pompami, wątpliwość wprowadził u mnie wspomniany człowiek z targów.

 

Gdy ja interesowałem się wyborem pompy ciepła i wypytywalem montera który wystawił siostrze gruntowke rok wcześniej, ostrzegał mnie, że nie ma możliwości by powietrzne pompy dały rade ogrzać dom. Mimo wszystko się zdecydowałem i nie żałuję. Kominek prawdę mówiąc nieużywany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy ja interesowałem się wyborem pompy ciepła i wypytywalem montera który wystawił siostrze gruntowke rok wcześniej, ostrzegał mnie, że nie ma możliwości by powietrzne pompy dały rade ogrzać dom. Mimo wszystko się zdecydowałem i nie żałuję. Kominek prawdę mówiąc nieużywany.

 

Jaki rozmówca takie pierdoły opowiada :) Ja się często jeszcze spotykam z politowaniem, że piec gazowy domu nie ogrzeje, więc w niektórych przypadkach lepiej nie wspominać, że PC PW istnieje :p

 

Poza tym, włączyć myślenie, otworzyć excela i zobaczyć, ile dom potrzebuje energii przy -20, zerknąć w parametry PC, dodać sobie zapas z 15% i zamiast powielać głupoty, pokazać takiemu bajkopisarzowi żeby skomentował co widzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już zdecydowałem bedzie powietrzna i kropka mam już parę ofert i mysle że do przyszłego roku coś wybiorę skoro masz wątpliwości wystarczy napisać czy ktoś w okolicy nie daleko od ciebie takie owe urzadzenie posiada wtedy pojedziesz zobaczysz porozmawiasz i będziesz wiedział na czym stoisz.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witajcie

W poniedziałek lub wtorek montują nam pompę powietrze woda typu split.

Można prosić o jakiś poglądowy schemat co taka kotłownia powinna posiadam niezbędnego ? Nasłuchaliśmy sie na targach jak to instalatorzy oszczędzają na zaworach, filtrach, manometrach, pompach obiegowych... Bardzo przydałby sie prosty schemacik tak, żeby przy odbiorze sprawdzić że na pewno wszystko co niezblędne zamontowali. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy montażu?

 

Czy rurki z gazem z urządzenia na zewnątrz mogą biec do budynku pod ziemią? Bo taki mamy plan. Jak sie je prawidłowo izoluje ?

Edytowane przez Aaricia23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Czy rurki z gazem z urządzenia na zewnątrz mogą biec do budynku pod ziemią? Bo taki mamy plan. Jak sie je prawidłowo izoluje ?

 

Jak pod ziemią? Na jakim odcinku? Rury mogą iść pod ziemią ale izolacja musi być GRUBA a z zewnątrz musi być szczelna rura osłonowa na całej długości.

Po wybudowaniu domu wykonanie tego dobrze jest najczęściej niemożliwe.

 

Co do "schemaciku prostego" się nie wypowiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest do zrobienia bardzo łatwo i niedrogo na etapie fundamentów. Teraz ja tego fizycznie nie widzę żeby zachować szczelność a szczelność musi być. Jeśli do środka dostanie się woda to nieplanowane podgrzewanie ziemi gratis. Może być kanalizacyjna ale kto to zamontuje jak należy gdy dom stoi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) pomiędzy pompą a ścianą budynku musi być przejście bez przeszkód.

Prosta sprawa. Jeżeli MUSI, to trzeba zakopać i już. Ze stratami trzeba się pogodzić.

Poproś jedynie, żeby instalator nie dawał białej izolacji bo ona jest cienka jak Polsilver (możesz nie łapać o co chodzi ;) ), tylko grubą około 2cm grubości kauczukową do wysokich temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...