Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tylko grubą około 2 cm grubości kauczukową do wysokich temperatur.

Czy grubość izolacji nie powinna być > lub równa średnicy rury ???

 

- Średnica rur od jednostki wewnętrznej do zaworu 3-drożnego nie powinna ulegać redukcji,

- powinien być filtr wody ,

- ciepłomierz - do prawidłowej regulacji PC ,

- izolacja rur wewnętrznych ,

- zobacz jak nie powinno być podłączenie , jogi1978 ;

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page250

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie puscimy rurki nad ziemią tylko sie zastanawiam jak je zabudować (osłonić) żeby nikt przechodzący miedzy pompą a murem nie zniszczył ich. Dzieciaki lubią skakać po takich przeszkodzach. Pompa stanie ponad metr od muru. Kiedyś powstanie tam komórka na narzędzia no ale teraz bedzie to pusta przestrzeń z rurami na dole.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie są rury "freonowe"?

Liczy się głównie ta grubsza bo ona ma wysoką temperaturę podczas pracy na grzanie.

Pewnie będzie 1/2'' (12,7mm)?

 

 

Nie dostaniesz odpowiedzi Andrzejek zaczepia i ucieka. Wujek dobra rada spamuje od dłuższego czasu i nie wiadomo o co mu chodzi.... Sam grzeje gazem a siedzi na forum o pompach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie puscimy rurki nad ziemią tylko sie zastanawiam jak je zabudować (osłonić) żeby nikt przechodzący miedzy pompą a murem nie zniszczył ich. Dzieciaki lubią skakać po takich przeszkodzach. Pompa stanie ponad metr od muru. Kiedyś powstanie tam komórka na narzędzia no ale teraz bedzie to pusta przestrzeń z rurami na dole.

U mnie to wygląda tak:

ip_2_20170423162017.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moją przyszłą instalację to dla panasonica wystarcza podobno 0,5m z każdej strony aby działała poprawnie. Także ja odsunę ją pół metra od muru i rury dam prosto "w mur" a potem po scianie i do kotłowni. Przejść za PC się nie da, ale po co ktoś ma tam chodzić ? I tak pewnie będę musiał postawić jakiś plotek ochronny aby przypadkiem dzieciaki nie próbowały kijem wentylatora zatrzymać :lol2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moją przyszłą instalację to dla panasonica wystarcza podobno 0,5m z każdej strony aby działała poprawnie. Także ja odsunę ją pół metra od muru i rury dam prosto "w mur" a potem po scianie i do kotłowni. Przejść za PC się nie da, ale po co ktoś ma tam chodzić ? I tak pewnie będę musiał postawić jakiś plotek ochronny aby przypadkiem dzieciaki nie próbowały kijem wentylatora zatrzymać :lol2:

 

Hejo,

ja tak zrobiłem i wszystko gra -a co do "lodowiska" , to jest trochę tego lodu ok 1,5 m średnicy z tyłu domu przy mrozach...

Co do pleśni pod jednostką zewnętrzną-to nie ma u mnie takiego zjawiska (wręcz przeciwnie-trawisko wyjątkowo gęste rośnie tam).Nie mam żadnego odprowadzenia skroplin-woda leci jak jej wygodnie. Wokół domu mam drenaż i opaskę z kostki , fundament pod jednostkę zewnętrzną wykonałem w postaci prostopadłościanu z gotowej zaprawy murarskiej (ok 0,5x0,4x0,4m ) ,część jeszcze w opasce. Beton pod wentylatorami wyłożyłem luźnym tłuczniem granitowym (nawet zielonego nalotu nie widziałem)

IMG_3379.jpg

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem 3 dni po montażu PC i mam kilka pytań.

1.Czy to normalne że nawet przy plusowych temperaturach (+7C) jednostka zewnątrza szybko sie obladza i włącza sie defrost? Na razie ustawione 30C na podłogowce. Co jakąś godzine albo mniej włącza sie defrost.

2. Głośna jest ta pompa, nie sądziłam że aż tak. Słysze ją wyraźnie przez lekko uchylone okno na piętrze prawie 10m od pompy. Ludzie pisali że to taka cicha lodówka... no cóż, dla mnie to jest to 5 razy głośniejsze od lodówki ale chodzi na razie na pół gwizdka bo do minusowych zimowych temperatur troche brakuje.

3. Przez 3 dni pompa zjadła 60KWh, pierwszy dzien 25C, drugi i trzeci 30C na podlodze. CWU wyłączone. Wydaje mi się to dużo.

4. Czy to normalne że regulacja na rotametrach na wiekszosci petli jest tylko od połowy skali w górę? Czasami nawet od 2/3 skali w góre ? Nie wiem czy mam dobrze zrobioną i ustawioną podłogówkę.... do tego rurki dopływowe na piętrze są sporo chłodniejsze od tych na parterze ale jeszcze nie miałam jak zmierzyć ich temperatury. Czy to normalne? Czy też może pompa obiegowa w pompie nie daje rady? Na parterze jest 40m2 do ogrzania a na piętrze 65m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem 3 dni po montażu PC i mam kilka pytań.

1.Czy to normalne że nawet przy plusowych temperaturach (+7C) jednostka zewnątrza szybko sie obladza i włącza sie defrost? Na razie ustawione 30C na podłogowce. Co jakąś godzine albo mniej włącza sie defrost.

2. Głośna jest ta pompa, nie sądziłam że aż tak. Słysze ją wyraźnie przez lekko uchylone okno na piętrze prawie 10m od pompy. Ludzie pisali że to taka cicha lodówka... no cóż, dla mnie to jest to 5 razy głośniejsze od lodówki ale chodzi na razie na pół gwizdka bo do minusowych zimowych temperatur troche brakuje.

3. Przez 3 dni pompa zjadła 60KWh, pierwszy dzien 25C, drugi i trzeci 30C na podlodze. CWU wyłączone. Wydaje mi się to dużo.

4. Czy to normalne że regulacja na rotametrach na wiekszosci petli jest tylko od połowy skali w górę? Czasami nawet od 2/3 skali w góre ? Nie wiem czy mam dobrze zrobioną i ustawioną podłogówkę.... do tego rurki dopływowe na piętrze są sporo chłodniejsze od tych na parterze ale jeszcze nie miałam jak zmierzyć ich temperatury. Czy to normalne? Czy też może pompa obiegowa w pompie nie daje rady? Na parterze jest 40m2 do ogrzania a na piętrze 65m2.

 

A nie prościej zapytać instalatora?

1. Normalne.

2.Cicha lodówka to gruntówka nie jednostka zewnętrzna pompy powietrznej.

3.Dużo na pierwsze uruchomienie z temperaturami w nocy około 2C?

4.Pewnie pompa obiegowa ma modulację . A jak sprawdziłaś rurki dopływowe termometrem czy ręką? Najpierw wygrzej dom dokończ roboty budowlane a potem zajmij się ustawianiem podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator przyjedzie za dwa tygodnie bo tak działa. Montują pompę, przyuczają przez chwilę obłsugi i dają nam czas na zabawe. Po dwoch tygodniach przyjeżdzają i odpowiadają na wszystkie pytania i ewentualnie coś przestawiają. Nie wiem czy to ma sens ale tak działają.

ad2. Jak jeszcze wycenialiśmy pompę to wiekszosc sprzedawców porównywała jej pracę do cichej lodówki, zresztą tu na forum też znalazłam takie porównania. Jeśli ktoś ma pompę przy salonie albo nie ma wentylacji mechanicznej i w zimę będzie uchyłać okna to ja współczuje i pompę powietrzną odradzam.

ad3. Nie wiem. Bez cwu wydaje sie sporo. To 35zł za 3 dni czyli miesiecznie 350zł, z cwu będzie 450... w domu jest na razie 17C. Sąsiad grzeje gazem prawie identyczny domek i w mrozną zimę płacił za gaz 300zł miesiecznie. Ale może to kwestia wilgoci w budynku i nie kompletnego ocieplenia.

ad4. Rurki sprawdziłam ręką, różnica jest bardzo wyraźna, na dole są wyczuwalnie ciepłe jak letnia herbata a na górze praktycznie nie czuć żeby było w nich coś ciepłego. Zapytam jeszcze w osobnym wątku jak odpowietrzyć podłogówkę bo nie wiem czy było to zrobione dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad2. Jak jeszcze wycenialiśmy pompę to wiekszosc sprzedawców porównywała jej pracę do cichej lodówki, zresztą tu na forum też znalazłam takie porównania. Jeśli ktoś ma pompę przy salonie albo nie ma wentylacji mechanicznej i w zimę będzie uchyłać okna to ja współczuje i pompę powietrzną odradzam.

 

Do CICHEJ lodowki?!

Gruntowka to raczej bardzo glosna lodowka, a PW - wystarczy posluchac jak dziala jednostka zewnetrzna z klimatyzatora i podwoic halas. Tak nie dziala nawet mocno popsuta lodowka. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Atlantic 9KW, typu split.

Reguluje temperaturą wody w podłogówce.... nie wiem czy na tym polega krzywa? Ustawiam tylko na ekraniku docelową temperaturę podłogłowki. Nawet nie wiem czy to jest na powrocie czy dobiegach?

Pyxis przed wyborem pompy byliśmy jeszcze u sąsiada który ma Samsunga EHS i jakoś tak ciszej sie wydawało a ponoć te pompy to jedno to samo jest. Może to wynikało z tego żę on mieszka przy ruchliwej ulicy i auta niwelują hałas pompy. Nie liczyłam na cichą lodówkę ale jakoś tak wszyscy zapewniali że hałas w ogóle nam nie bedzie przeszkadzać.

Edytowane przez Aaricia23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Atlantic 9KW, typu split.

Reguluje temperaturą wody w podłogówce.... nie wiem czy na tym polega krzywa? Ustawiam tylko na ekraniku docelową temperaturę podłogłowki. Nawet nie wiem czy to jest na powrocie czy dobiegach?

Pyxis przed wyborem pompy byliśmy jeszcze u sąsiada który ma Samsunga EHS i jakoś tak ciszej sie wydawało a ponoć te pompy to jedno to samo jest. Może to wynikało z tego żę on mieszka przy ruchliwej ulicy i auta niwelują hałas pompy. Nie liczyłam na cichą lodówkę ale jakoś tak wszyscy zapewniali że hałas w ogóle nam nie bedzie przeszkadzać.

Ja przynajmniej jak na razie na twoim miejscu zwłaszcza z powodu iż zupełnie nic nie wiesz o tej pompie nic bym nie ruszał i czekał na serwisanta a przede wszystkim poczekał na wygrzanie domu. Jak znam życie pompa ustawiona samopas a krzywa podniesiona max wysoko aby dobrze grzało.

 

P.S. Pyxis ja mam dwa wentylatory ale tak jak teraz to praktycznie nawet nie wiem kiedy pracują. No chyba że podejdę na 1-2 m to coś słyszę i czasem czupryna mi staje dęba jak stanę na przeciwko. Zimą przy -15 powiedzmy że z 3-4 m coś słychać no ale wtedy wentyle idą prawie na maxa.:yes:

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...