Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Czytam ten obszerny temat o pompach już trzeci dzień i ciężko wydobyć z wypowiedzi czy przewymiarowanie jest dobre. Jeden Kolega pisze że przewymiarował, jedni go chwalą inni krytykują... Za kilka stron znowu wraca temat przewymiarowania i znowu jest jakaś kłótnia o dobór mocy pompy...

 

Chciałem jeszcze zapytać czy każda z pomp (Panas, LG, Fujitsu) mają modulacje za pomocą krzywej grzewczej i czy podpina się do nich sterownik pokojowy? (jeśli się podpina, to jest to standardowy on/off czy musi być dedykowany?).

Czy zbiornik CWU musi być dedykowany (warunki gwarancji itp.) czy mogę zastosować np Galmeta 200l?

 

Są różna PC ,jedne maja sterowniki dedykowane inne dopuszczają obce .

Ale dla PC wystarczy pogodówka" krzywa grzania" ( przy ogrzewaniu podłogowym) . Sterowanie temperaturą wpomieszczeniu czasem stosuje sie sterownik z siłownikiem na rozdzielaczu.

Zazwyczaj nie ma problemu z obcymi zasobnikami cwu.

Dla małej pompki Atlantic np typ 8 można zastosować zasobnik Qatro wiszączy firmy biawar i fajnie pracuje , albo wersja duo

'lodówka"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Są różna PC ,jedne maja sterowniki dedykowane inne dopuszczają obce .

Ale dla PC wystarczy pogodówka" krzywa grzania" ( przy ogrzewaniu podłogowym) . Sterowanie temperaturą wpomieszczeniu czasem stosuje sie sterownik z siłownikiem na rozdzielaczu.

Zazwyczaj nie ma problemu z obcymi zasobnikami cwu.

Dla małej pompki Atlantic np typ 8 można zastosować zasobnik Qatro wiszączy firmy biawar i fajnie pracuje , albo wersja duo

'lodówka"

Wersja lodówka jest za droga.

Mam taki plan żeby zastosować np. galmeta 200l z dwiema wężownicami i wpiąć te dwie wężownice równolegle - wtedy będzie potężna wymiana :)

 

Pytając o przewymiarowanie, zauważyłem że znowu na forum powtarza się o to spór :/ (już któryś z kolei)

Postanowiłem więc zapisać się na szkolenia z PC P-W u Panasonica - tam wszystkiego się dowiem :)

Jeśli będzie konieczność zrobienia F-gazów, to też zrobię i podłącze pompę sam, będąc już autoryzowanym instalatorem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Pytając o przewymiarowanie, zauważyłem że znowu na forum powtarza się o to spór :/

Spór praktyków czy teoretyków ?

Od 5 lat mam "przewymiarowana" moc pompy p-w cokolwiek to znaczy w stosunku do wyliczonego obciążenia i od tylu lat nie zauważyłem negatywnych skutków tego "przewymiarowania"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja lodówka jest za droga.

Mam taki plan żeby zastosować np. galmeta 200l z dwiema wężownicami i wpiąć te dwie wężownice równolegle - wtedy będzie potężna wymiana :)

 

Pytając o przewymiarowanie, zauważyłem że znowu na forum powtarza się o to spór :/ (już któryś z kolei)

Postanowiłem więc zapisać się na szkolenia z PC P-W u Panasonica - tam wszystkiego się dowiem :)

Jeśli będzie konieczność zrobienia F-gazów, to też zrobię i podłącze pompę sam, będąc już autoryzowanym instalatorem :)

 

F gaz to nie wszystko, jeszcze to:

https://udt.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=815&Itemid=1021

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja lodówka jest za droga.

Mam taki plan żeby zastosować np. galmeta 200l z dwiema wężownicami i wpiąć te dwie wężownice równolegle - wtedy będzie potężna wymiana :)

 

Pytając o przewymiarowanie, zauważyłem że znowu na forum powtarza się o to spór :/ (już któryś z kolei)

Postanowiłem więc zapisać się na szkolenia z PC P-W u Panasonica - tam wszystkiego się dowiem :)

Jeśli będzie konieczność zrobienia F-gazów, to też zrobię i podłącze pompę sam, będąc już autoryzowanym instalatorem :)

 

nie lepiej kupić dwie pompy z montażem niż robić papiery;)

 

Lodówka ostatnio wychodziłataniej niż składaki np W Atlanticu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję uściślić słowo sterownik zwłaszcza do PC bo widzę że jest ono nadużywane.

 

Zakładam że pompa ciepła działa jak kocioł gazowy, i można do niej podłączyć termostat tzw on/off czyli styk beznapięciowy. Działa to na zasadzie takiej że temperatura zadana jest np 21 stopni i styk jest zwarty - pompa dogrzewa do tej temperatury, jeśli dogrzeje to styk się rozwiera i pompa staje - o to mi chodziło jesli chodzi zapytanie o sterownik on/off

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zakładam że pompa ciepła działa jak kocioł gazowy, i można do niej podłączyć termostat tzw on/off czyli styk beznapięciowy. Działa to na zasadzie takiej że temperatura zadana jest np 21 stopni i styk jest zwarty - pompa dogrzewa do tej temperatury, jeśli dogrzeje to styk się rozwiera i pompa staje - o to mi chodziło jesli chodzi zapytanie o sterownik on/off

Dobrze zakładasz ;)

Ale po pierwszym sezonie wyrzucilem taki sterownik bo wystarczyl sterownik pompy i dobrze wyregulowana podlogowka.

Ale tutaj dużo zależy od technologii budowy domu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich Serdecznie

Proszę o pomoc w doborze pompy ciepła P-W

Domek 100m2 (parter z poddaszem użytkowym)

OZC ok 5kw

W całym domu będzie podłogówka

Jako drugie źródło ciepła będę montował kominek z DGP

Woj. Mazowieckie, czyli II strefa

 

Witaj, podtrzymuje opinię pozostałych użytkowników - zastanów się jeszcze nad tym, czy potrzebujesz drugiego źródła ciepła - pompa ciepła może być spokojnie jedynym źródłem energii cieplnej zarówno do przygotowywania cwu jak i do ogrzewania.

Co do wyboru modelu - zapraszam do poczytania o naszym produkcie np o Vitocalu 100! tutaj masz link

Zawsze warto porównać kilka produktów by wybrać odpowiednio, gdyż jest to inwestycja na lata. W sprawie wyceny zachęcam do skorzystania z naszego formularza do bezpłatnych wycen!

 

W razie pytań - jestem do Twojej dyspozycji!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie i czy używacie termostatu pokojowego przy pompie ciepła ?

 

Pytam , bo poprzednio w starym domu miałem kocioł na ekogroszek i sterownik pogodowy sterował podłogówką. Kocioł grzał cały czas wodę , sterownik pogodowy sterował mieszaczem i cały czas ciepło szło w podłogę , oczywiście temperatura podłogi się zmieniała zależnie od tej na zewnątrz.

Bez żadnych termostatów dawało się zachować dość stabilną temperaturę ..

 

Przy pompie powiedziano mi że ideałem jest krzywa grzewcza + termostat pokojowy.

I tak zalecają fachowcy , bo wtedy jest najbardziej ekonomiczniej ..

 

I tak mam :)

 

Dodatkowo chciałem grzać głównie w II taryfie i w większości mi sie udaje ...

Pompa grzeje u mnie od 23-7.00 i od 13 do 16.

O 22.00 grzanie wody.

 

Dołożyłem 2 godziny aby poprawić komfort termiczny jak były spore mrozy w styczniu , ale teraz widzę że pompa już sporadycznie korzysta z tych dodatkowych godzin.

 

Chociaż i tak tutaj termostat jest "kagancem" bo jak temperatura przekroczy 22,6 stopnia to pompa się wyłącz i załączy jak spadnie poniżej 22,2 stopnia ..

 

Tyle że ...

 

No właśnie ...

 

Dom się dośc wolno wychładza , jak termostat wyłączy pompę ciepła to czasami nawet musi minąć dobre kilka godzin (jak nie więcej) aby ponownie się pompa załączyła (histereza 0,5).

 

Puszczałem pompę bez ograniczeń czasowych , ale termostat i tak wtedy "pilnuje" i później i tak wyłączy pompę na kilka godzin (rekord kilkanaście godzin).

 

Zastanawiam się czy wszyscy przy pompie używają termostatów pokojowych , czy może się osoby które grzeją tylko za pomocą samej krzywej grzewczej , bez żadnego termostatu pokojowego jak i innych ograniczeń czasowych ?

 

Jak wtedy wygląda tak praca i jak kosztami ? Pytam bo według moich obserwacji wygląda że czym dużej pompa działa tym jednak więcej zużywa prądu ..

 

Pytam , bo albo mi się wydaje , albo mam takie odczucie że jak pompa działa i grzeje to jednak w domu jest odczuwalnie cieplej mimo że termometr pokazuje taką samą temperature w pomieszczeniu jak w przypadku gdy pompa nie działa od kilku godzin ...

Niby taka sama temperatura na termometrze a komfort zupełnie inny ?

 

Zastanawiam się czy jest jakiś sens wywalić termostat pokojowy i działać tylko na samej krzywej grzewczej i niech pompa działa cały czas ..

 

Albo może termostat ustawić jako "kaganiec" , czyli ustawić taką temperaturę jaką nie uda się za pomocą ustawionej krzywej osiągnąć i pompa będzie działała cały czas a jedynie w warunkach jakiś extremalnych (np. mocne słonce które szybko nagrzeje dom) to wtedy zadziała "kaganiec" i wyłączy pompę aby bez sensownie nie przegrzewać pomieszczenia.

Tyle że wtedy znów histereza będzie "wrogiem" i minie sporo czasu zanim ruszy pompa , a przy niskiej krzywej czas nagrzewania i czas w jakim osiągnięta zostanie żądana temepratura będzie chyba dośc długi ?

 

Przy taryfie G12w wyjdzie na pewno trochę drożej niż jakby działała tylko w samej II taryfie , ale zakładają że woda będzie grzana tylko w II taryfie to cena średnia za 1kWh "dzienną" może nie wyjść jakaś gigantyczna a grzejąc cały czas bez przerwu i zapewne z niższą temepraturą i sprawnością może wyjśc koszt zbliżony lub trochę wyższy niż grzejąc tylko w II taryfie ?

 

Sam jestem ciekawy Waszych doświadczeń , bo dla mnie pompa to nowość i ciągle ją poznaję :)

 

Mam nadzieję że nie zagmatwałem za mocno ;)

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie i czy używacie termostatu pokojowego przy pompie ciepła ?

 

Pytam , bo poprzednio w starym domu miałem kocioł na ekogroszek i sterownik pogodowy sterował podłogówką. Kocioł grzał cały czas wodę , sterownik pogodowy sterował mieszaczem i cały czas ciepło szło w podłogę , oczywiście temperatura podłogi się zmieniała zależnie od tej na zewnątrz.

Bez żadnych termostatów dawało się zachować dość stabilną temperaturę ..

 

Przy pompie powiedziano mi że ideałem jest krzywa grzewcza + termostat pokojowy.

I tak zalecają fachowcy , bo wtedy jest najbardziej ekonomiczniej ..

 

I tak mam :)

 

Dodatkowo chciałem grzać głównie w II taryfie i w większości mi sie udaje ...

Pompa grzeje u mnie od 23-7.00 i od 13 do 16.

O 22.00 grzanie wody.

 

Dołożyłem 2 godziny aby poprawić komfort termiczny jak były spore mrozy w styczniu , ale teraz widzę że pompa już sporadycznie korzysta z tych dodatkowych godzin.

 

Chociaż i tak tutaj termostat jest "kagancem" bo jak temperatura przekroczy 22,6 stopnia to pompa się wyłącz i załączy jak spadnie poniżej 22,2 stopnia ..

 

Tyle że ...

 

No właśnie ...

 

Dom się dośc wolno wychładza , jak termostat wyłączy pompę ciepła to czasami nawet musi minąć dobre kilka godzin (jak nie więcej) aby ponownie się pompa załączyła (histereza 0,5).

 

Puszczałem pompę bez ograniczeń czasowych , ale termostat i tak wtedy "pilnuje" i później i tak wyłączy pompę na kilka godzin (rekord kilkanaście godzin).

 

Zastanawiam się czy wszyscy przy pompie używają termostatów pokojowych , czy może się osoby które grzeją tylko za pomocą samej krzywej grzewczej , bez żadnego termostatu pokojowego jak i innych ograniczeń czasowych ?

 

Jak wtedy wygląda tak praca i jak kosztami ? Pytam bo według moich obserwacji wygląda że czym dużej pompa działa tym jednak więcej zużywa prądu ..

 

Pytam , bo albo mi się wydaje , albo mam takie odczucie że jak pompa działa i grzeje to jednak w domu jest odczuwalnie cieplej mimo że termometr pokazuje taką samą temperature w pomieszczeniu jak w przypadku gdy pompa nie działa od kilku godzin ...

Niby taka sama temperatura na termometrze a komfort zupełnie inny ?

 

Zastanawiam się czy jest jakiś sens wywalić termostat pokojowy i działać tylko na samej krzywej grzewczej i niech pompa działa cały czas ..

 

Albo może termostat ustawić jako "kaganiec" , czyli ustawić taką temperaturę jaką nie uda się za pomocą ustawionej krzywej osiągnąć i pompa będzie działała cały czas a jedynie w warunkach jakiś extremalnych (np. mocne słonce które szybko nagrzeje dom) to wtedy zadziała "kaganiec" i wyłączy pompę aby bez sensownie nie przegrzewać pomieszczenia.

Tyle że wtedy znów histereza będzie "wrogiem" i minie sporo czasu zanim ruszy pompa , a przy niskiej krzywej czas nagrzewania i czas w jakim osiągnięta zostanie żądana temepratura będzie chyba dośc długi ?

 

Przy taryfie G12w wyjdzie na pewno trochę drożej niż jakby działała tylko w samej II taryfie , ale zakładają że woda będzie grzana tylko w II taryfie to cena średnia za 1kWh "dzienną" może nie wyjść jakaś gigantyczna a grzejąc cały czas bez przerwu i zapewne z niższą temepraturą i sprawnością może wyjśc koszt zbliżony lub trochę wyższy niż grzejąc tylko w II taryfie ?

 

Sam jestem ciekawy Waszych doświadczeń , bo dla mnie pompa to nowość i ciągle ją poznaję :)

 

Mam nadzieję że nie zagmatwałem za mocno ;)

 

Bo wg tego, co piszesz, to należałoby obniżyć KG w taki sposób, aby PC zbliżała się do zadanej nastawy, ale raczej nie osiągała jej...termostaty ja bym zostawił, chociażby po to, aby nie przegrzewało pomieszczeń od południa. Tak ustawiłem u siebie- po całym sezonie będę mógł powiedzieć, czy założenie było słuszne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Co sądzicie i czy używacie termostatu pokojowego przy pompie ciepła ?

 

Pytam , bo poprzednio w starym domu miałem kocioł na ekogroszek i sterownik pogodowy sterował podłogówką. Kocioł grzał cały czas wodę , sterownik pogodowy sterował mieszaczem i cały czas ciepło szło w podłogę , oczywiście temperatura podłogi się zmieniała zależnie od tej na zewnątrz.

Bez żadnych termostatów dawało się zachować dość stabilną temperaturę ..

 

Przy pompie powiedziano mi że ideałem jest krzywa grzewcza + termostat pokojowy.

I tak zalecają fachowcy , bo wtedy jest najbardziej ekonomiczniej ..

 

I tak mam :)

 

Dodatkowo chciałem grzać głównie w II taryfie i w większości mi sie udaje ...

Pompa grzeje u mnie od 23-7.00 i od 13 do 16.

O 22.00 grzanie wody.

 

Dołożyłem 2 godziny aby poprawić komfort termiczny jak były spore mrozy w styczniu , ale teraz widzę że pompa już sporadycznie korzysta z tych dodatkowych godzin.

 

Chociaż i tak tutaj termostat jest "kagancem" bo jak temperatura przekroczy 22,6 stopnia to pompa się wyłącz i załączy jak spadnie poniżej 22,2 stopnia ..

 

Tyle że ...

 

No właśnie ...

 

Dom się dośc wolno wychładza , jak termostat wyłączy pompę ciepła to czasami nawet musi minąć dobre kilka godzin (jak nie więcej) aby ponownie się pompa załączyła (histereza 0,5).

 

Puszczałem pompę bez ograniczeń czasowych , ale termostat i tak wtedy "pilnuje" i później i tak wyłączy pompę na kilka godzin (rekord kilkanaście godzin).

 

Zastanawiam się czy wszyscy przy pompie używają termostatów pokojowych , czy może się osoby które grzeją tylko za pomocą samej krzywej grzewczej , bez żadnego termostatu pokojowego jak i innych ograniczeń czasowych ?

 

Jak wtedy wygląda tak praca i jak kosztami ? Pytam bo według moich obserwacji wygląda że czym dużej pompa działa tym jednak więcej zużywa prądu ..

 

Pytam , bo albo mi się wydaje , albo mam takie odczucie że jak pompa działa i grzeje to jednak w domu jest odczuwalnie cieplej mimo że termometr pokazuje taką samą temperature w pomieszczeniu jak w przypadku gdy pompa nie działa od kilku godzin ...

Niby taka sama temperatura na termometrze a komfort zupełnie inny ?

 

Zastanawiam się czy jest jakiś sens wywalić termostat pokojowy i działać tylko na samej krzywej grzewczej i niech pompa działa cały czas ..

 

Albo może termostat ustawić jako "kaganiec" , czyli ustawić taką temperaturę jaką nie uda się za pomocą ustawionej krzywej osiągnąć i pompa będzie działała cały czas a jedynie w warunkach jakiś extremalnych (np. mocne słonce które szybko nagrzeje dom) to wtedy zadziała "kaganiec" i wyłączy pompę aby bez sensownie nie przegrzewać pomieszczenia.

Tyle że wtedy znów histereza będzie "wrogiem" i minie sporo czasu zanim ruszy pompa , a przy niskiej krzywej czas nagrzewania i czas w jakim osiągnięta zostanie żądana temepratura będzie chyba dośc długi ?

 

Przy taryfie G12w wyjdzie na pewno trochę drożej niż jakby działała tylko w samej II taryfie , ale zakładają że woda będzie grzana tylko w II taryfie to cena średnia za 1kWh "dzienną" może nie wyjść jakaś gigantyczna a grzejąc cały czas bez przerwu i zapewne z niższą temepraturą i sprawnością może wyjśc koszt zbliżony lub trochę wyższy niż grzejąc tylko w II taryfie ?

 

Sam jestem ciekawy Waszych doświadczeń , bo dla mnie pompa to nowość i ciągle ją poznaję :)

 

Mam nadzieję że nie zagmatwałem za mocno ;)

Po pierwszym sezonie wyrzucilem pokojowy.Grzeje jedynie sterownikiem czyli timerem pompy i krzywą grzewczą LO 35 Hi 37.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir,

 

ja grzeje teraz od 02 do 15-16 bez żadnych termostatow/kagańców na zasilaniu prostym 31 Stopni i temp. jest stała.

 

Pisałem w innym wątku, że pompa jak się rozgrzej w T2 to później zużycie w drogiej jest minimalne (zobacz wykres z pompy),

 

pompa pobiera nawet 0,6 kW na godzinę a sprężarka chodzi 35-50 HZ, kultura pracy zupełnie inna, praca płynna. Komfort dużo lepszy a koszty nieznacznie wyższe. COP również zdecydowanie lepszy (mam lepszy COP za styczeń niż grudzień mimo spadku temp.)

 

Około 15-16 godz. mam temp. podłogi 25,5 i temp. powietrza około 23,5 St, później widzę, że do godziny 23-24 temp. powietrza spada o zaledwie 0,5 ST. a temp. podłogi o nawet 1,5 - 2 St. Dlatego jak pompa grzeje to wydaje się cieplej, bo cieplejsza jest podłoga i stąd wynika komfort.

20180119_160000.jpg

Edytowane przez Marcin34_Śl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie tylko w taniej taryfie G12w. W nocy w tygodniu KG podbijam o 2 stopnie w stosunku do weekendowego grzania. Regulacja tylko na podstawie temperatury zewnętrznej.

pompa.jpg

Miesięczny wykres temperatur w pomieszczeniu. Piki pochodzą od + słonecznych dni i wietrzenia. Jak dla mnie temperatura jest BARDZO stabilna. Spadek w zeszłym tygodniu jest efektem mroźnej nocy z otwartym oknem na antresoli :)

pompaKK.jpg

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez marcelix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszym sezonie wyrzucilem pokojowy.Grzeje jedynie sterownikiem czyli timerem pompy i krzywą grzewczą LO 35 Hi 37.

 

A czemu aż tak wysokie temperatury ? 35 do 37 stopni ? I jak później bez termostatu "panujesz" nad temperaturą w pomieszczeniach ?

Skąd wiesz kiedy przestać grzać aby nie przegrzać pomieszczeń ?

 

Rozumiem że grzejesz tylko w II taryfie a raczej "ładujesz" bufor ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przyszedł czas na mnie na PC powietrze woda.

OZC zrobione w 2013 r.:

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd:7315 kWh/rok + 1000 cwu

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 65,1 kWh/(m2·rok)

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4028 W

 

z tym, że na poddaszu doszło jedno pomieszczenie 40 m2 z podłogówką reszta jak w stopce.

na dzień dzisiejszy trzy zimy spalanie ekogroszku od 2,5 do 3 ton !!! mam nadzieję, że to wina ekogroszku słabszej jakości jak i mojej nieumiejętności palenia a nie ekip budowlanych. Jednak aby się przekonać zrobię badania kamerą w przyszłym tygodniu.

A teraz najważniejsze. Jaką pompę byście założyli do siebie. (nastawiam się na akumulacje ciepła w drugiej taryfie, wylewka 12 cm o ile dobrze pamiętam) mam do wyboru trzy:

AQUAREA WH- SDC09H3E8 9 kw 3fazy jednostka wewnętrzna 8500 PLN netto

AQUAREA WH- UD09HE8 9 kw 3fazy jednostka zewnętrzna 7900 PLN netto

 

 

AQUAREA WH- SDC09H3E5 9 kw 1faza jednostka wewnętrzna 7000 PLN netto

AQUAREA WH- UD09HE5 9 kw 1faza jednostka zewnętrzna 5500 PLN netto

 

AQUAREA WH- SDC07H3E5-1 7 kw 1faza jednostka wewnętrzna 6500 PLN netto

AQUAREA WH- UD07HE5-1 7 kw 1faza jednostka zewnętrzna 5000 PLN netto

 

Którą byście wybrali? Dodam, że w okolicach Torunia w salonach C.O. nie ma za dużo kompetencji.

 

 

Dodatkowo może przy okazji pomożecie w innym temacie ;-), tak na szybko bez rozpisywania się,

użytkuje od 4 lat WM z odzyskiem ciepła JANGAZ do tego jeszcze GWC. Jakoś nie do końca jestem zadowolony.

Ile macie temperatury na wlotach do pomieszczeń? Jakie macie nastawy na programatorze? I jeszcze jedno. Nie mam syfona na wyjściu skroplin. Tak naprawdę nigdy nie miałem ani kropelki skroplin nawet po uruchomieniu w nowym domu. Czy ten brak syfona "psuje" mi prace mojego zestawu?

Przewody czarne spiralne, na stropie na styropianie na górze wełna .

 

pozdrawiam

Edytowane przez Drogba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...