Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Czemu kicha nazywasz spadek mocy ?

Zależnie od technologii uzytej w pompach,nawet tego samego producenta jedne mają spadek mocy inny typ nie ma tego spadku i to jest normalne i naturalne ale COP-y pozostają na tych samych poziomach.

Moc grzewcza jest mało ważna jeśli zaspokaja potrzeby domu a o tym czy zaspokaja to sam inwestor powinien wiedzieć bo każdy producent takie dane podaje.

A że spada COP przy niższych temperaturach to jest oczywiste i naturalne.

 

To była ironia z tą "kichą"

 

Spadek wydajności wraz z temperaturą (i spadek COP) jest naturalny co oznacza, że jeżeli pompa trzyma moc wyjściową na jednym poziomie kosztem zwiększającego się poboru prądu przy spadającej temperaturze to jest to osiągnięte sztucznie - jak napisałem, że to włączenie grzałki to się zrobiła wielka awantura , no to nazwij to sobie inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
To była ironia z tą "kichą"

 

Spadek wydajności wraz z temperaturą (i spadek COP) jest naturalny co oznacza, że jeżeli pompa trzyma moc wyjściową na jednym poziomie kosztem zwiększającego się poboru prądu przy spadającej temperaturze to jest to osiągnięte sztucznie - jak napisałem, że to włączenie grzałki to się zrobiła wielka awantura , no to nazwij to sobie inaczej

Kolejna bzdura i idiotyzm.

Moc grzewczą pompy dobiera się tak,żeby była zdolna wytworzyć ją bez wspomagania grzałki do zapotrzebowania domu na energię,która wylicza się wg stref zamieszkania.

BEZ GRZAŁKI,rozumiesz to pojęcie czy nie ?

Czyli ??

 

Jak dla przedszkolaka Ci wyjaśnię bo widzę,że to Twój poziom myślenia.

Jeśli obciążenie cieplne domu przy -20st.C wynosi 5kW to kupuje się pompę,która przy -20st.C te 5kW wytwarza,bez wspomagania się grzalka.

Proste ?

 

W moim przypadku przy -20st.C dom potrzebuje 3,5kW i ta 8kW Atlantica byłaby w sam raz pomimo,ze jej moc spada ale i tak z COP2 przy tej temperaturze.Jak zauważysz bez grzałki.

Wniosek ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna bzdura i idiotyzm.

Moc grzewczą pompy dobiera się tak,żeby była zdolna wytworzyć ją bez wspomagania grzałki do zapotrzebowania domu na energię,która wylicza się wg stref zamieszkania.

BEZ GRZAŁKI,rozumiesz to pojęcie czy nie ?

Czyli ??

 

Jak dla przedszkolaka Ci wyjaśnię bo widzę,że to Twój poziom myślenia.

Jeśli obciążenie cieplne domu przy -20st.C wynosi 5kW to kupuje się pompę,która przy -20st.C te 5kW wytwarza,bez wspomagania się grzalka.

Proste ?

 

W moim przypadku przy -20st.C dom potrzebuje 3,5kW i ta 8kW Atlantica byłaby w sam raz pomimo,ze jej moc spada ale i tak z COP2 przy tej temperaturze.Jak zauważysz bez grzałki.

Wniosek ?

 

Rzeczywiście jest o co walczyć cop 2.0 vs 1.0 dla kilkunastu/ dziesięciu godzin w roku. Niedługo zaczniesz namawiać na pompe ciepła na CO2 zamiast czajnika w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Rzeczywiście jest o co walczyć cop 2.0 vs 1.0 dla kilkunastu/ dziesięciu godzin w roku. Niedługo zaczniesz namawiać na pompe ciepła na CO2 zamiast czajnika w kuchni.

Nie jarze. Konkretniej proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Spadek wydajności wraz z temperaturą (i spadek COP) jest naturalny co oznacza, że jeżeli pompa trzyma moc wyjściową na jednym poziomie kosztem zwiększającego się poboru prądu przy spadającej temperaturze to jest to osiągnięte sztucznie - jak napisałem, że to włączenie grzałki to się zrobiła wielka awantura (...)

Grzałka nie jest potrzebna. Aby uzyskać brak spadku grzewczej (w pewnym zakresie), wystarczy układ z odpowiednio "dużą" sprężarką o regulowanej prędkości obrotowej z automatyką redukującą jej wydajność wraz ze wzrostem temperatury powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Grzałka nie jest potrzebna. Aby uzyskać brak spadku grzewczej (w pewnym zakresie), wystarczy układ z odpowiednio "dużą" sprężarką o regulowanej prędkości obrotowej z automatyką redukującą jej wydajność wraz ze wzrostem temperatury powietrza.

I z tego co wiem Panas stosuje to w T-CAP.

Dla mnie osobiście nie ma to znaczenia czyli ten "spadek" mocy lub brak spadku.

Przede wszystkim COP się liczy a tutaj obie formy musza miec podobny.

Kto nie świadomy swojego obciążenia wybiera T-CAPa ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Ziomalu,

umknęło Ci parę postów dot Twojego pytania- to jeszcze raz i szybko :

-zależy jaka PC

Np Panas T-cap ( bo użytkuję) wyłącza sprężarkę przy -28 st. W zeszłym roku było u nas -23 st , a moja PC grzała bez grzałek z mocą ok 7.5 kW.

Ten mróz to kilka godzin nad ranem- możesz nawet wyłączyć wtedy PC i dom się nie wychłodzi (spadnie temp z 23 na 22.5 st ?)

Jeszcze raz : nie dni , godziny masz mega mroźne ( pamiętasz min temp dzienną -15 st , bo ja nie )

Grzałki włączą się jak będziesz tego chciał.Generalnie przy ekstremalnych mrozach PC działa z mniejszym COP i mniejszą mocą.

Tak jest w T-capach , w innych PC jak jest -nie wiem.

Każdy instalator powinien Ci te informacje podać

Pzdr

 

Dzięki

Wiem że T-CAP mi wydoli, boje się jednak że będzie przewymiarowany na mój domek. Zastanawiałem sie nad tańszą opcją w wersji LG 9KW, ma ona w -20 5,3KW co "prawie" spełnia moje zapotrzebowanie. Sądzę iż zaoszczędzone 10tyś zł można by poświęcić na podparcie się kilka razy w roku grzałkami.

Jednak bałem sie tych rzadkich a jednak zdarzających się dni z temperaturą poniżej -20. Nie planowałem i nie zamierzam robić kotłowni w salonie i wstawiać kominków. Mam co prawda komin w kotłowni ale zrobiłem ten błąd świadomie.

 

Jakbym miał dokładać 8tyś zł do dodatkowego źródła to wolę kupić T CAPA za 10 więcej. Kwestia tylko czy jest on mi konieczny. W 95% czasu spokojnie powinna mi wydolić zwykła 1f pompa 9kw. Gorzej z tymi 5%.

 

Jeżeli załóżmy przyciśnie mróz -25 przez dwa trzy dni, sama grzałka 4kw mi nie napompuje ciepła jeżeli pompa stoi.

Wiem niby to się nie zdarza, ale pamiętam kilka okresów gdzie takie temperatury panowały na dworze.

 

Człowiek przez "nasze" warunki jest w takim rozkroku. W Jeleniej Górze wszyscy montażyści na moją wątpliwość odpowiadają-"dołóż Pan se kominek".

Nie problem przewymiarować też pompę-ale czy warto??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Wiem że T-CAP mi wydoli, boje się jednak że będzie przewymiarowany na mój domek. Zastanawiałem sie nad tańszą opcją w wersji LG 9KW, ma ona w -20 5,3KW co "prawie" spełnia moje zapotrzebowanie. Sądzę iż zaoszczędzone 10tyś zł można by poświęcić na podparcie się kilka razy w roku grzałkami.

Jednak bałem sie tych rzadkich a jednak zdarzających się dni z temperaturą poniżej -20. Nie planowałem i nie zamierzam robić kotłowni w salonie i wstawiać kominków. Mam co prawda komin w kotłowni ale zrobiłem ten błąd świadomie.

 

Jakbym miał dokładać 8tyś zł do dodatkowego źródła to wolę kupić T CAPA za 10 więcej. Kwestia tylko czy jest on mi konieczny. W 95% czasu spokojnie powinna mi wydolić zwykła 1f pompa 9kw. Gorzej z tymi 5%.

 

Jeżeli załóżmy przyciśnie mróz -25 przez dwa trzy dni, sama grzałka 4kw mi nie napompuje ciepła jeżeli pompa stoi.

Wiem niby to się nie zdarza, ale pamiętam kilka okresów gdzie takie temperatury panowały na dworze.

 

Człowiek przez "nasze" warunki jest w takim rozkroku. W Jeleniej Górze wszyscy montażyści na moją wątpliwość odpowiadają-"dołóż Pan se kominek".

Nie problem przewymiarować też pompę-ale czy warto??

 

Ja mam dobre „kilka” wiosenek więcej od Ciebie i nie pamiętam kilku dni z ciągłą tem np -15 st . Owszem - przez kilka dni mogą u nas wystąpić CHWILOWE ( tj na kilka godzin w dobie) mrozy -25 do -30 st.Kiedy tylko mróz zelży- PC pracuje już pełną mocą.

Jak chcesz mieć pewność , to może większa moc grzałki na czas W?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna bzdura i idiotyzm.

Moc grzewczą pompy dobiera się tak,żeby była zdolna wytworzyć ją bez wspomagania grzałki do zapotrzebowania domu na energię,która wylicza się wg stref zamieszkania.

BEZ GRZAŁKI,rozumiesz to pojęcie czy nie ?

Czyli ??

 

Jak dla przedszkolaka Ci wyjaśnię bo widzę,że to Twój poziom myślenia.

Jeśli obciążenie cieplne domu przy -20st.C wynosi 5kW to kupuje się pompę,która przy -20st.C te 5kW wytwarza,bez wspomagania się grzalka.

Proste ?

 

W moim przypadku przy -20st.C dom potrzebuje 3,5kW i ta 8kW Atlantica byłaby w sam raz pomimo,ze jej moc spada ale i tak z COP2 przy tej temperaturze.Jak zauważysz bez grzałki.

Wniosek ?

 

http://www.alpha-innotec.pl/fileadmin/user_upload/Przewodnik_po_pompach_ciepla.pdf

Poczytaj a jeżeli to za trudne to skup się chociaż na obrazkach

Dobór pompy ciepła powietrze/woda dla monoenergety-

cznego trybu pracy powinien zostać przeprowadzony w taki

sposób, żeby punkt biwalentny znajdował się dla Polski między

-4 °C a -10 °C (między -2 °C a -7 °C - Niemcy lub -3 °C a -12 °C

- Szwajcaria). W przypadku tak dobranego punktu biwalent

-

nego ok. 93-98% średniorocznej pracy systemu grzewczego

pokrywane jest przez pompę ciepła

 

Tylko wiesz, trzeba znać takie pojęcia jak monowaletny, biwaletny, monoenergetyczny - masz to wyjaśnione na początku

 

Oczywiście nikt nie broni dobierania mocy pomp wg własnego uznania ale nie siej dezinformacji na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
http://www.alpha-innotec.pl/fileadmin/user_upload/Przewodnik_po_pompach_ciepla.pdf

Poczytaj a jeżeli to za trudne to skup się chociaż na obrazkach

 

 

Tylko wiesz, trzeba znać takie pojęcia jak monowaletny, biwaletny, monoenergetyczny - masz to wyjaśnione na początku

 

Oczywiście nikt nie broni dobierania mocy pomp wg własnego uznania ale nie siej dezinformacji na forum

Nie znam takich pojęć ale moc grzewczą urządzenia dobiera się pod obciążenie cieplne domu i tyle i aż tyle.

U mnie pompa i tylko pompa pokrywa 100% zapotrzebowania na ogrzewanie,nawet przy -26st. C

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwibel ,

mam trochę czasu (grypsko mnie dopadło i siedzę sobie w domu) -to sobie poszukałem trochę danych archiwalnych dot temperatur w naszym city.

Znalazłem na szybko dwie zimy : 2006 i 2009.

Zwróć, proszę uwagę na wykresy dwóch parametrów tj temp min i max

mrozy 2006.jpg mrozy 2009.jpg

 

Widzisz co się dzieje kiedy są największe mrozy ? Jest do każdego punktu jeszcze max temp tego dnia , poniżej masz przykład do zimy 2006 tj przy mrozach ok -25 st w nocy masz temp w dzień -6 st

temp max dla mrozów w 2006.jpg

 

Więcej danych na : http://www.weatheronline.pl

 

Strach ma wielkie oczy-zrobisz jak uważasz

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...