Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Żeby być szczerym to ..tak poszło mi 3 kWh na CO bo chciałem sprawdzić czy w pompie wszystko OK działa w trybie zimowym, np czy działa zawór 3D... - włączyłem tryb grzania, wymusiłem grzanie temperaturą 30 stopni w pomieszczeniu ... i zapomniałem.... . Pompa w tym czasie zalączyła się 2 razy po ok. godzinę.

Natomiast nie było to potrzebne z powodu utraty komfortu. Najniższa temperatura w domu po serii pochmurnych i chłodnych dni to było 22 stopnie.

Ale w tym roku to chyba wyjątkowo ciepły rok mamy.:D

Tak czy inaczej poza tym incydentem/próbą nie było potrzeby załączenia pompy na CO. Temperatura w domu 22-24 stopnie w zależności od nasłonecznienia . Zmiana temperatury w granicach tego zakresu trwa bardzo długo - to czas w dniach- tak więc nie ma mowy o żadnym dyskomforcie.

Tak na pompę mam osobny 2 taryfowy podlicznik energii elektrycznej.

O ciepłomierzu myślałem na początku ale doszedłem do wniosku, że to za droga zabawka.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
TwojPan, masz prawo do takiej opinii. Podałem tylko dla Olo rozwiązanie , które w razie W tanio podnosi komfort w łazience a nie wymaga komplikowania układu CO. Nie jestem specjalistą ale chyba żeby uzyskać różnice 25 łazienka do 21 sypialnia w nowym, dobrze izolowanym domu to trzeba np. bufor + podniesienie temperatury dyżurnej wody wychodzącej z PC. Jak ktoś tego nie chce i ma chęć na maksymalne uproszczenie ( potanienie i obniżenie kosztów eksploatacji) układu PC to ma poprostu taką alternatywę.

Nie trzeba żadnego bufora. jak pisałem, mam układ z termostatami w wybranych pomieszczeniach.

Podałeś rozwiązanie, chyba nie do końca bezpieczne. Nie jestem elektrykiem, ale chyba nie każdy farel może pracować w takich warunkach. Przy kąpieli czy prysznicu, wilgotność może sięgać 90% i więcej. Nie wiem, czy jest to bezpieczne i akceptowalne, aby taki np.farel pracował w czasie kąpieli, przy takiej wilgotności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba żadnego bufora. jak pisałem, mam układ z termostatami w wybranych pomieszczeniach.

Podałeś rozwiązanie, chyba nie do końca bezpieczne. Nie jestem elektrykiem, ale chyba nie każdy farel może pracować w takich warunkach. Przy kąpieli czy prysznicu, wilgotność może sięgać 90% i więcej. Nie wiem, czy jest to bezpieczne i akceptowalne, aby taki np.farel pracował w czasie kąpieli, przy takiej wilgotności.

 

Ok. U Ciebie się da. Może masz w takim razie dużą łazienkę i udało się samym zagęszczeniem rurek. Ale ja napisałem, że w większości przypadków się nie da.

Podałem rozwiązanie, które u mnie się sprawdza jako alternatywę do przemyślenia dla tych, którzy być może po prostu o tym nie pomyśleli.

Też nie jestem elektrykiem ale jak kupuję coś co się nazywa elektryczny grzejnik łazienkowy np: https://econovli.pl/termowentylatory-lazienkowe-elektryczne-grzejniki/116-folio-grzejnik-elektryczny-lazienkowy-8019250003213.html i nie wieszam tego pod prysznicem to myślę, że rozwiązanie jest bezpieczne.

Jeżeli piszesz o bezpieczeństwie to pomyśl np: o warunkach pracy suszarki do włosów ....

Pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam.

Mam pytanie a nawet kilka ;)

Obecnie ogrzewam dom CO + ciepła woda eko groszkiem, spalam go 6 ton na rok a na sam okres grzewczy 5 ton, piec mam z podajnikiem o mocy 25 Kw

Dom jest stary, bardzo stary po z 1863 roku, więc ponad 150 lat, wybudowany z piaskowca, stropy drewniana, dach z blachy.

Ocieplony styropianem 10 cm, fundamenty okopane, dana folia kubełkowa i drenaż ,dach dwuspadowy ocieplony wełną - niestety tylko 10 cm, bo więcej nie wchodziło.

Chcę wymienić piec na pompę ciepła- powietrzną i teraz pytania:

1. Dwa piętra dają w sumie 130 m2, jakiej mocy potrzebował będę pompę ciepła ?

Znajomy ma pompę ciepłą Viessmann 5-6 Kw i jest ok na 110 m2, ale ma nowy-8 letni dom, rachunki za cały rok za cały dom to ok 3-3,5 tys zł

Ja uważam że powinienem mieć pompę o mocy 8 lub nawet 10 Kw

2. Nie mam podłogówki, tylko grzejniki panelowe, czy to się u mnie sprawdzi ?

3. Jakie koszta mogę ponieść- zużycie prądu rocznie ? Chodzi o grzanie domu i ciepłej wody użytkowej ?

Czy nie popłynę w porównaniu do węgla- koszt około 5 tys zł rocznie ?

Pomijając wycieczki do piwnicy, w celu ładowania węgla, wynoszenia popiołu, wymiatania, i całego syfu który dostaje się do mieszkania...

4. Jakiej marki-model pompę polecicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otto,

poczytaj wątki z grzejnikami i o zużyciu na grzejnikach i wtedy się odezwij.

Pzdr

 

PS

Na jakich temp grzejesz na grzejnikach w największe mrozy i jakim węglem palisz (kaloryczność lub może być nazwa kopalni) ?

Edytowane przez bobrow
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otto123, dobrze się składa bo u mnie w rodzinie też planują zmienić groszek na gaz w starym domu bez ocieplenia i doradzam im pompę powietrzną. Jest też decyzja do podjęcia czy najpierw zmienić ogrzewanie czy ocieplić. Obecnie zużywają 5ton na zimę, w lato cwu grzeją olejem. W taryfie G11 może się okazać że koszt będzie ok 5-15% większy, ale za to wygoda nieporównywalnie większa. Od zeszłego roku jest taryfa G12as która w takim przypadku świetnie się sprawdzi i z nią będzie na pewno taniej niż grzanie węglem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Otto,

ok-to jeszcze tylko policzymy spodziewane koszty do zużycia.

Liczymy dwa warianty : 5 i 6 ton.

Kaloryczność średniego "ekogrochu" to ok 28MJ czyli jakieś 7,8 kWh z kg , z tego sprawność pieca z podajnikiem raczej nie więcej niż 70%.

Zatem 7,8kWhx 70%=5,46kWh z 1 kg węgla

Dla 5 ton :

5,46 kWh x 5 000kg=27 300kWh

Dla 6 ton :

5,46 kWh x 6 000kg=32 760kWh

 

Teraz policzymy dla dwóch wartości średniego COP PC tj 3 i 3,5 i dla średniej za 1kWh z G12W (mojej) tj 0,42pln brutto wszystko.

5 ton -27 300kWh :3=9 100kWh x 0,42pln= 3 822pln

lub

27 300kWh :3,5=7 800 kWh x 0,42pln=3 276 pln

6 ton -32 760kWh :3=10 920 kWh x 0,42pln=4 586 pln

lub

32 760kWh :3,5=9 360 kWh x 0,42pln=3 931 pln

 

Co możesz zrobić ? Za wszelką cenę ociepl gdzie możesz chałupę (szczególnie strop) , na okna proponuję rolety izolowane.

Do tego trzeba doprowadzić do jak najmniejszej temp na grzejnikach-jeśli nie będziesz chciał , to wtedy zmniejsza się wybór PC (tylko HT) oraz będzie trochę większe zużycie.

Dobór PC należy zacząć od określenia mocy -możesz zlecić OZC lub oszacować (np na cieplowlasciwe.pl).

Producentów uznanych marek PC jest całkiem sporo-proponuję zrobić tabelkę porównawczą z ofertami (ale wg konkretnych wytycznych technicznych) i wtedy coś wybierzesz.

Jedno jest pewne-dom spokojnie ogrzejesz i będzie taniej od węgla (tym więcej , jak więcej się postarasz j/w pisałem)

No,

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za tak liczną i szybką odpowiedź :)

Ja nie jestem tak dobrym matematykiem, tym bardziej cenię sobię waszą ponoc, postaram się odpowiadać jak najszybciej, choć nie zawsze mam możliwość.

Palę eko groszkiem Ekoret z zakładu przeróbczego w Sosnowcu.

Dom mam ocieplony wełną 10 cm bo krokwie mają 12 i więcej nie weszło, robiłem to 14 lat temu, oczywiście nie mam możliwości dokładki , bo mieszkanie w płytach jest gotowe.

Natomiast mogę dołożyć na strychu i chcę bi jak po opadach śniegu patrzę na dach to śnieg otrzymuje się od runien do 2/3 wysokości dachu a góra topnieje.

Czyli ciepło leci po skosach w mieszkaniu i ucieka przez sufit, tam też mam 10 cm wełny.

Pytanie czy dołożyć tam wełnę czy jakąś piankę o której mówił mi znajomy.

Wiem też że sa firmy dysponujące kamerą termowizyjną i mogą wskazać ktòrędy ucieka ciepło, nie wiem czy to dobry- oplacalny pomysł ?

Dużo ciepła ucieka przez okna dachowe, kiedyś pytałem o rolety, ale to duży koszt i często ulegają awarii przez zalagający na nich śnieg i mróz, no i czy są tak skuteczne ?

Ale radzę sobie, wkładam styrodut 10 cm we wnęki okien dachowych i różnica jest kolosalna :)

Co do grzejników to nigdy nie garzały całe, gdzieś tak od połowy wysokości.

Przedstawię to może tak:

Na parterze salon 30 m2 , głowica z termostatem ustawiona na 2, czasem 2,5 nic więcej nie potrzeba, drugi grzejnik nigdy nie odkręcany nawet, a za oknem -9 stopni nocą i -5 w dzień, na poddaszu największy i zarazem najchłodniejszy pokój 18m2 i tu głowica ustawiona na 3 też w zupełności wystarcza, drugi grzejnik również bezużyteczny.

Grzejniki całe gorące były gdzieś 10-12 lat temu gdy było -28 stopni.

Wydaje mi się że to dobry wynik.

Zwłaszcza że przed ociepleniem domu spalało sie 10 ton miału i do tego 3 tony węgla, ale w starym marnotrawnym piecu.

Czytałem w innym wątku że pompa ciepła opłaca się przy podłogówce i ogrzewyniu nocną taryfą a w dzień tylko ba przetrwanie.

Znajomy ma podłogówkę tylki w łazience i grzeje cały dzień-dobę, a jego rachunki za prąg nie przekraczają 3-3,5 zł rocznie, za całe gospodarstwo domowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otto,

masz kaloryczność ok 26-27 MJ czyli teoretycznie z 1 kg uzyskujesz 7,2-7,5 kWh czyli nie wiele to zmienia max 5% co podałem.

Najprościej połóż drugą warstwę wełny 10cm na stropie-to można zawsze zrobić.

Nie napisałeś jaką masz temp na grzejnikach (z pieca lub zaworu 3D).

W domu mam prawie wszędzie grzejniki (tylko w 1 łazience podłogówka), są tu użytkownicy co mają 100% grzejniki -nikt nie marznie.

Jak ktoś chce oszczędzać-to przy węglu też będzie oszczędzać i siedzieć w wełnianych skarpetach i grubym polarze (rozpalanie w piecu np ok 16...).

Sama fizyka pokazuje ,że zużywając tyle samo ciepła co na węglu -nie zapłacisz więcej na PC (pod warunkiem dobrego doboru PC i jej konfiguracji oraz kilku modernizacji tj punktowe ocieplenie+ewentualnie kilka grzejników) nawet przy wzroście cen energii o te 30%.

Bardzo dużo oszczędza się energii przez optymalne sterowanie PC (np obniżenia temp nocą o np 1-2K).Kolejna sprawa-jeśli prąd zdrożeje , to tym bardziej będzie się opłacała fotowoltaika (zwrot inwestycji po ok 5-6 latach , czyli rocznie płacisz za raty kredytu tyle co za prąd-a potem tylko zyskujesz ok 4 000- 5 000 pln rocznie)

Pytam o temperaturę wody w grzejnikach ,ponieważ jeśli grzejesz wysoko (powyżej 55st) i nie chciałbyś wymieniać znacznej części grzejników-to pozostaje zastosować PC wysokotemperaturową (HT) , a to z kolei większy koszt (ze względu na dwie sprężarki ,zazwyczaj).

Wpisz sobie na cieplowłaściwe.pl dane w dwóch wariantach : to co jest teraz i to co możesz poprawić w izolacji.

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja już praktycznie zapadła. Będzie pompa ciepła. Tylko teraz kolejny problem jaka?

 

Mieszanie stare 80m po remoncie, uogólniając nieźle ocieplone. W Szczawnicy(Podhale)

 

Rozmawiałem wstępnie z jednym znajomym który zajmuje się tym u mnie i mówi że 6-7 kw powinno spokojnie wystarczyć, brał też pod uwagę 9kw ale wcale użytkowanie nie musi wyjść taniej niż przy pompie mniejszej mocy. Będę miał robiony audyt gdyż możliwe że uda mi się dostać niezłe dofinansowanie.

 

Pokazywał mi katalogi LG , Nibe, Hitachi. z tego co pamiętam to cena katalogowa za LG 7kw była około 19-20tys netto. Do tego mówił że montaż około 3 tys plus pierdoły potrzebne do podłączenia następne 3 tys netto czy razem około 25 tys. Czy to nie jest za duża cena jak za taka pompę?

 

Co byście mi polecili konkretnie? Jaki model? Będę też zmieniał zbiornik na CWU. I jaki wsiąść konkretnie myślę o pojemności 150-200litrow

 

I jak mają się ceny katalogowe do tych prawdziwych cen? Bo na allegro widzę taka pompę za około 15tys z montażem.

 

 

P.s instalacje na samych grzejnikach plus rurki plastikowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiertar,

5 strefa-powinieneś być "czujny" w zakresie parametrów PC.Jak zrobisz OZC-to łatwo określisz min wymagania.

Reszta to już indywidualny wybór -wszystko było tu wałkowane.

Jedyne co bym doradził , to praca sprężarki do tych -25/-28st.

Odnośnie zas CWU , to proponuję ze stali nie rdzewnej (grubszej).Odnośnie cen ofertowych tych samych PC -tak jak wszędzie :

nie każdy najtańszy instalator jest najgorszy jakościowo i nie każdy najdroższy jest najlepszy...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale czy same koszty pompy i Montazu nie są za wysokie?

 

I druga sprawa. Rocznie spalam około 1,5 t węgla i trochę buka(tylko w okresie grzewczym, w okresie letnim grzalem CWU grzałka w bojlerze)

 

Piec zasypowy 12 kw, temperatura na grzejniki około 60stopni

 

Węgiel Kj28-30 , czy za prąd mogę mieć podobne rachunki jak za węgiel?

 

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7773420089 czy taki zasobnik wystarczy? Nie ma chyba sensu dopłacać więcej do jakichś markowych zasobników?

Edytowane przez wiertar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale czy same koszty pompy i Montazu nie są za wysokie?

 

I druga sprawa. Rocznie spalam około 1,5 t węgla i trochę buka(tylko w okresie grzewczym, w okresie letnim grzalem CWU grzałka w bojlerze)

 

Piec zasypowy 12 kw, temperatura na grzejniki około 60stopni

 

Węgiel Kj28-30 , czy za prąd mogę mieć podobne rachunki jak za węgiel?

 

Chłopie-będziesz miał ciut mniej niż na wunglu (lub podobnie-nie wiem ile tego buka spalasz) , proponuje zrobić to samo co napisałem dla Otto (max izolacja,wymiana/zamiana kilku grzejników).

A nie myślałeś o gazie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałem o gazie bo po pierwsze primo, gazu niema jeszcze u mnie a po drugie chciałbym uniknąć stawiana nowego komina. Wolę te kasę przeznaczyć na pompe

 

To git-masz małą powierzchnię i dobre ocieplenie (tak twierdzisz ,ale też i zużycie małe)-będziesz się cieszył PC:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na piecu mam temp. 70 stopni , bo po niżej 60 kwasy niszczą piec, dzięki temu piec jest w idealnym stanie a ma 14 lat, bratu już z skorodował bo spada poniżej 60 ale nie o tym mowa.

Zapomniałem dodać że grzejniki mam długości 120 cm i są dwa w salonie o metrarzu 30 m2 jak wspomniałem nigdy jeden nie odkręcany a drugi idzie na pół gwizdka.

Tak więc grzejniki mam na zapas większe a instalację w miedzi.

 

Oczywiście dołożę wełny, 10 cm wystarczy ? Poprzednia warstwa wełny na stropie między krokwiami jest zabudowana deskami i na to folia paroizolacyjna, mogę normalnie na to położyć ? Jakie najlepiej aby parametry miała wełna ?

 

 

Dodam że fotowoltaikę też będę zakładał, tyljo że chyba lepiej napierw PC że znać dobrze zapotrzebowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z moim ogrzewaniem. Pompa LG 9KW. Wylewka na dole 9cm u góry około 7cm +płytki. Chciałem grzać w drugiej taryfie. Aktualnie przy większych mrozach pompa nie może podbić temperatury w podłodze. Często jest tak że chodzi całą noc i o 5 rano powrót 26stopni zasilanie 30 stopni. W dzień przy słonecznej pogodzie temperatura podskoczy w domu do 23 stopni przez słońce i pompa wogóle się nie uruchomi. Wczoraj pompe uruchomiłem już około 18 gdyż w pomieszczeniach temperatura spadała do 21 stopni. Powrót z podłogi wtedy miał 20stopni. Do rana podniosł się powrót do 26 stopni. Dzisiaj tez pewnie będzie zimno.

Czy może to być spowodowane zbyt małymi przepływami w pętlach? Pompa obegowa chodzi na III i przepływy mogę uzyskać około 2.5litra maks?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z moim ogrzewaniem. Pompa LG 9KW. Wylewka na dole 9cm u góry około 7cm +płytki. Chciałem grzać w drugiej taryfie. Aktualnie przy większych mrozach pompa nie może podbić temperatury w podłodze. Często jest tak że chodzi całą noc i o 5 rano powrót 26stopni zasilanie 30 stopni. W dzień przy słonecznej pogodzie temperatura podskoczy w domu do 23 stopni przez słońce i pompa wogóle się nie uruchomi. Wczoraj pompe uruchomiłem już około 18 gdyż w pomieszczeniach temperatura spadała do 21 stopni. Powrót z podłogi wtedy miał 20stopni. Do rana podniosł się powrót do 26 stopni. Dzisiaj tez pewnie będzie zimno.

Czy może to być spowodowane zbyt małymi przepływami w pętlach? Pompa obegowa chodzi na III i przepływy mogę uzyskać około 2.5litra maks?

 

Tez mam LG 9KW.

 

Nie wiem jaki masz rozdzielacz (ile sekcji) przy 3 biegu pompy mam około 42l/min . U mnie ustawiłem 2 bieg i mam około 36l/min

 

Co do "delty' to u mnie bardzo często po pewnym czasie pompa działa sobie na delcie 2 czyli np. zasilanie 30 , powrót 28 stopni ..

Jak u Ciebie nawet po wielu godzinach grzania masz deltę 4 to oznacza że masz spore straty ciepła i spore zapotrzebowanie i wtedy nie ma szansy na grzanie w II taryfie ..

 

Jak są problemy z grzaniem w II taryfie to wyłącz strefy czasowe , ustaw krzywą , włącz termostat i tyle ...

Grzaniem zajmie się termostat ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...