Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Posiadając bardzo wydajne dolne źródło, BARDZO nadmiarowe w znacznej części roku - patrząc na potrzeby, - mozna pozwolić sobie na to, aby "nie dziadować" z mocą. Nawet w ekstremalnych warunkach mocy grzewczej nie braknie

 

Lepiej kupić 300KM auto niż 100KM albo dom 300m2 zamiast 100m2. Nie trzeba dziadować... ;)

 

Wyobrażasz sobie koszt powietrznej 18kW?

 

Chyba nie do końca trafne porównanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Spalalem 4-5 ton węgla na cały rok ogrzewam cwu z pieca cały rok

Zatem bazując na innych, podobnych przypadkach, można przyjąć, że zapotrzebowanie na moc grzewczą przy -20*C prawdopodobnie nie przekroczy 11kW.

Jeśli chcesz mieć w miarę dokładną wartość obliczoną, możesz skorzystać z pomocy kolegi asolt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i Pana Adama M od niego dostałem namiar na firmę Koceptus chcę zmienić kocioł na ekogroszek na pompę ciepła, dom z garażem ogrzewany około 220m2 wszędzie podlogowka, miałem oferty na pompy powietrze - woda od 9 kw do 11kw nie wiem czemu mam ofertę z firmy Koceptus na pompę gruntowa aż 18 kw czy nie powinna być takiej samej mocy jak powietrzne a nawet mniejsza.

 

I tu właśnie jest... ciekawostka, której również doświadczyłem. Przy OZC ok. 3,3kW spodziewałem się gruntówki max 4- 5kW za 26000zł- 29000zł. Zaproponowano mi 6kW za 33000zł a to już nie jest "gruntówka w cenie powietrznej, bo PC PW kosztowała mnie 22500zł.

 

Żeby nie dziadować z mocą ...jak Yoda rzekł :D

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kupić 300KM auto niż 100KM albo dom 300m2 zamiast 100m2. Nie trzeba dziadować... ;)

 

Chyba nie do końca trafne porównanie ?

 

Mam znajomego.

Kupił chałupinkę 1500m2 po podfłogach

W kotłowni zrobił basen..

W schowku na graty - kotłownię.

Działa wszystko dobrze.

 

O co Ciebie idzie?

Są tacy, co TAK lubią i maja na to kasę.

Nie wolno bogatemu?

CZEMU?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu właśnie jest... ciekawostka, której również doświadczyłem. Przy OZC ok. 3,3kW spodziewałem się gruntówki max 4- 5kW za 26000zł- 29000zł. Zaproponowano mi 6kW za 33000zł a to już nie jest "gruntówka w cenie powietrznej, bo PC PW kosztowała mnie 22500zł.

 

Żeby nie dziadować z mocą ...jak Yoda rzekł :D

 

Rozumiem, ze masz i chwalisz!

Skoro starcza - nie psuć!

Jest DOBRZE!

Napisz nam wiosną następnego roku jak się to sprawdza.

Na razie nie wiadomo gdzie się przed słoneczkim schować...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu właśnie jest... ciekawostka, której również doświadczyłem. Przy OZC ok. 3,3kW spodziewałem się gruntówki max 4- 5kW za 26000zł- 29000zł. Zaproponowano mi 6kW za 33000zł a to już nie jest "gruntówka w cenie powietrznej, bo PC PW kosztowała mnie 22500zł.

 

Żeby nie dziadować z mocą ...jak Yoda rzekł :D

 

tego doświadczali wszyscy, którzy budowałi się w podobnym co ja okresie i później. Moje projektowe obciążenie cieplne 5,5kW, szukałem czegos w okolicy 6,5kW (po uwzględnieniu 0,25kW na 1os na CWU)

A dostawałem oferty od 6kW aż do 15kW. Co ciekawe, wszystkie firmy które wysyłały zapytanie ofertowe, dostały ten sam zestaw danych odnosnie budynku, grubości izolacji, wentylacji itd. Te które miały dodatkowe pytania, dostały je. Ostatecznie stanęło na 7,6kW. Tylko dlatego ją wziąłem zamiast 6kW, bo była tylko 500zł droższa i chciałem mieć zapas, zeby nie dziadować z mocą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co Ciebie idzie?

 

Zacytowałem o co idzie...

O celowe a nie zawsze sensowne przewymiarowywanie tylko po to by uzasadnić niecelowość podnoszenia kosztów inwestycyjnych, które niekoniecznie mają szanse się zwrócić...

Inny przykład: możesz kupić standardowe auta z silnikiem który zużywa paliwa za X złotych na każde przejechane 100km. Możesz też kupić inne, droższe, które będzie zużywało paliwa za mniej PLNów. Po 9 latach suma kosztów z tym związanych wyrówna się... Ty nas przekonujesz, że auto zużywające mniej paliwa jest lepsze... Dla niektórych tak, a dla innych (raczej większości) nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytowałem o co idzie...

O celowe a nie zawsze sensowne przewymiarowywanie tylko po to by uzasadnić niecelowość podnoszenia kosztów inwestycyjnych, które niekoniecznie mają szanse się zwrócić...

Inny przykład: możesz kupić standardowe auta z silnikiem który zużywa paliwa za X złotych na każde przejechane 100km. Możesz też kupić inne, droższe, które będzie zużywało paliwa za mniej PLNów. Po 9 latach suma kosztów z tym związanych wyrówna się... Ty nas przekonujesz, że auto zużywające mniej paliwa jest lepsze... Dla niektórych tak, a dla innych (raczej większości) nie...

 

Możesz jaśniej?

Bo nie łapię myśli...

 

Uważam,że gruntówka powinna być tak dobrana, aby zabezpieczyć zapotrzebowanie na ciepło nawet w ekstremalnych warunkach.

Da się to zrobić za rozsądne pieniadze bo:

Dolne źródło dobrze wykonane NIGDY nie schodzi poniżej 0stC

Konstrukcja gruntówki jest znacznie prostsza niż powietrznej

To, co z sytemu pompy jest na dworze jest zakopane w gruncie i nie jest nerażone na ekstremalne warunki pogodowe

To co jest w domu pozostaje w warunkach domowych i nie jest narażone na szybkie zuzycie.

Nadmiarowość systemu dla większości czasu pracy gruntówki sprawia, że pracuje krócej jak powietrzna - więc jest trwalsza.

A na dodatek - NASZE gruntówki maja pompy obiegowe sterowane PWM, co sprawia, że działają optymalnie, bez żadnego niedopasowania do DZ i GZ.

 

W efekcie koszt eksploatacji gruntówki (każdej) jest niższy jak powietrznej i system dysponuje większą mocą grzewczą.

 

Dom ZWRACA SIĘ tylko deweloperom - bo MUSI IM się zwracać.

Im bardziej komfortowy dom - tym mniej się zwraca użytkownikowi.

 

Tym, którym MUSI się zwrócić sugeruję postawienie namiotu z klimą i kozą "wszystkożerną".

Szybko, tanio w budowie i eksploatacji...

No, to się musi zwrócić!

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam,że gruntówka powinna być tak dobrana, aby zabezpieczyć zapotrzebowanie na ciepło nawet w ekstremalnych warunkach.

 

Jak najbardziej możesz tak uważać.

Ja uważam, że to niekoniecznie jest celowe.

Przyrównałem to do zakupu auta 100KM. W celu zabezpieczenia się na okoliczność ekstremalnych sytuacji, zamiast niego kupujesz 300KM...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej mocy miałeś kocioł? Nie większy jak te 9-11kW ?

Wyobrażasz sobie koszt powietrznej 18kW?

No i wtedy TEŻ powinna mieć bufor wodny.

 

W kotle paliłeś - zrobił co trzeba - i czekał na ponowne rozpalenie.

Gruntówka zrobi to samo i tak samo, tylko stać przy niej nikt nie musi.

 

Adam M.

 

Kocioł miałem 12 kw na ekogroszek i stwierdzam że był za duży bo 9 kw też by sobie poradził, jakieś 6 lat temu robiłem wyceny pomp gruntowych chciałem założyć ale wyceny byly powyżej 70 tys. Koszt jak dla mnie zbyt duży, oferta firmy Koceptus na pompę 18kw to też zbyt dużo względem pompy powietrze woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma lub rozważał PCPW pod ogrzewanie podłogowe i chłodzenie klimakonwektorami? Instalator w projekcie zaproponował mi coś takiego, gdzie są dwa obiegi:

1. Grzanie podłogowe + CWU

2. Chłodzenie z klimakonwektorami ściennymi

Chłodzenie klimakonwektorami jest w zastępstwie klimatyzacji. Pytanie, czy to działa i jak wygląda jego wydajność w porównaniu do klimatyzacji? Czy będzie wstanie schłodzić powietrze 25C przy ponad 30 na zewnątrz? Czy zmniejszy wilgotność powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej mocy miałeś kocioł? Nie większy jak te 9-11kW ?

Wyobrażasz sobie koszt powietrznej 18kW?

No i wtedy TEŻ powinna mieć bufor wodny.

 

W kotle paliłeś - zrobił co trzeba - i czekał na ponowne rozpalenie.

Gruntówka zrobi to samo i tak samo, tylko stać przy niej nikt nie musi.

 

Adam M.

 

Kocioł miałem 12 kw na ekogroszek i stwierdzam że był za duży bo 9 kw też by sobie poradził, jakieś 6 lat temu robiłem wyceny pomp gruntowych chciałem założyć ale wyceny byly powyżej 70 tys. Koszt jak dla mnie zbyt duży, oferta firmy Koceptus na pompę 18kw to też zbyt dużo względem pompy powietrze woda.

 

Czegoś nie rozumiem...

Konceptus ma i mniejsze.

Jak potrzeba to PC 1kW zrobię...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie masz racji. Budowałem 10 lat , mam glikol-woda i wiem dokładnie ile zapłąciłem(duuużo mniej niż piszesz). Trzeba czytać, czytać i do tego myśleć :p

wiem,wiem - z tym ostatnim może być największy problem ;)

 

Skoro twierdzisz że z myśleniem u ciebie nie tak ---to tak czasem bywa.

Odnośnie ceny to tak mi podawali przedstawiciele firm na targach OZE Kielce. Była to wczesna wiosna 14 lub 15 rok. Po za tym kolega truskawek 36 też pisze w poście # 8181 o PC gruntowej której koszt to ponad 70k. .W czym problem?

Z PC jak i z samochodami może kosztować 40k , 70k jak i dużooooooo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie miałem tych dylematów, bo te 10 lat temu nie było PC p-w praktycznie...była tylko sopel lodu, kosmicznie droga :)

Najpierw policz zapotrzebowanie domu na ciepło....moja PC ma moc nominalną 7,6kW dla 0/35 a w praktyce ma dużo więcej, bo nawet pod koniec okresu grzewczego temperatura DZ nie spadła nigdy poniżej 0 (plusy posiadania dobrze wykonanego DZ - po lekturze forum rzecz jasna)

Nie wiem czy wyjdzie taniej, bo nie jestem na bieżąco z cenami - ale sprawdziłbym na twoim polskich producentów - ecopowery z PPC czy PSPC z Ecopol-System. Lub też innych - od jakiegoś czasu tematyka mnie jakby mniej interesuje ;)

 

Odnośnie DZ ---czy jest dobrze wykonane to dopiero wyjdzie po paru latach min ( 3 lata) ale skoro masz już 10 lat to spoko, choć temp. w okolicach 0*C pod koniec okresu grzewczego dawało by mi do myślenia. Temp. DZ oscyluje ok +8*C

Na wykładzie dla instalatorów gość podawał przykład że źle wykonane DZ pokazało nieprawidłowość w (4-tym) roku jak inwestor w lipcu nie mógł wbić łopaty w grunt. DZ dobrze wykonane musi mieć czas na regenerację po okresie zimowym, jak nie zdąży z regeneracją to tak bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jaśniej?

Bo nie łapię myśli...

 

Uważam,że gruntówka powinna być tak dobrana, aby zabezpieczyć zapotrzebowanie na ciepło nawet w ekstremalnych warunkach.

Da się to zrobić za rozsądne pieniadze bo:

Dolne źródło dobrze wykonane NIGDY nie schodzi poniżej 0stC

Konstrukcja gruntówki jest znacznie prostsza niż powietrznej

To, co z sytemu pompy jest na dworze jest zakopane w gruncie i nie jest nerażone na ekstremalne warunki pogodowe

To co jest w domu pozostaje w warunkach domowych i nie jest narażone na szybkie zuzycie.

Nadmiarowość systemu dla większości czasu pracy gruntówki sprawia, że pracuje krócej jak powietrzna - więc jest trwalsza.

A na dodatek - NASZE gruntówki maja pompy obiegowe sterowane PWM, co sprawia, że działają optymalnie, bez żadnego niedopasowania do DZ i GZ.

 

W efekcie koszt eksploatacji gruntówki (każdej) jest niższy jak powietrznej i system dysponuje większą mocą grzewczą.

 

Dom ZWRACA SIĘ tylko deweloperom - bo MUSI IM się zwracać.

Im bardziej komfortowy dom - tym mniej się zwraca użytkownikowi.

 

Tym, którym MUSI się zwrócić sugeruję postawienie namiotu z klimą i kozą "wszystkożerną".

Szybko, tanio w budowie i eksploatacji...

No, to się musi zwrócić!

 

Adam M.

 

Każda PC czy to gruntowa czy powietrzna ma dostarczyć do domu XXXXX kWh/dobę

Jak pracują z taką samą mocą np. 9kW a dom potrzebuje 90kWh/doba przy np. -7*C to czas ich pracy będzie taki sam ( nic krócej nie będzie pracowała gruntowa) Różnica będzie w kWh. FIZYKU.

PS. przy gruntowej PC nikt nie musi stać tak jak przy piecu na ekogroszek to FAKT A przy powietrznej trzeba? Jak piszesz że bezobsługowa to pisz ; PC gruntowa jak i powietrze-woda są bezobsługowe

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile pomp zbudowałeś, że tak dobrze znasz różnice między gruntówką a P-W ?

Ile systemów grzewczych z pompą ciepła?

 

Kazda PC ma dostarczać dla domu XXX kWh energii (ciepła) i to prawda.

Ale...

Robią to najczęściej w różny sposób!

Gruntówka szybko i krótko (bo współpracuje z buforem) a powietrzna non-stop modulując moc.

One nigdy nie pracują z taką samą mocą.

 

Jak laik poczyta co piszesz to przyzna Ci rację.

Jak ktoś kumaty - zobaczy, że wcale się na tym nie znasz.

 

Nie rób z siebie debila!

Kazdy moze coś kupić lub nie!

Opowiadanie, ze firma nie ma PC POTRZEBNEJ MOCY jest bzdurą.

 

I... Zostaw "wycieczki osobiste" dla kogoś innego, bo ja ich nie lubię i chyba juz o tym wiesz!!!

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile pomp zbudowałeś, że tak dobrze znasz różnice między gruntówką a P-W ?

Ile systemów grzewczych z pompą ciepła?

 

Kazda PC ma dostarczać dla domu XXX kWh energii (ciepła) i to prawda.

Ale...

Robią to najczęściej w różny sposób!

Gruntówka szybko i krótko (bo współpracuje z buforem) a powietrzna non-stop modulując moc.

One nigdy nie pracują z taką samą mocą.

 

Jak laik poczyta co piszesz to przyzna Ci rację.

Jak ktoś kumaty - zobaczy, że wcale się na tym nie znasz.

 

Nie rób z siebie debila!

Kazdy moze coś kupić lub nie!

Opowiadanie, ze firma nie ma PC POTRZEBNEJ MOCY jest bzdurą.

 

I... Zostaw "wycieczki osobiste" dla kogoś innego, bo ja ich nie lubię i chyba juz o tym wiesz!!!

 

Adam M.

 

W PC -- PW również stosuje się bufor. Czyś byś nie wiedział o tym?;)

Masz takiego pierdolca jak ci coś do głowy wejdzie to będziesz nękał ileś tam stron o swych racjach forumowiczów .Zupełnie w identyczny sposób przekonywałeś do budowy PV-off . Co byś głupot znów nie plótł . JA NIE JESTEM PRZECIWNIKIEM GRUNTÓWEK

Budowa PC to twoje nowe wcielenie . Rok mamy z głowy

Cyt.TWÓJ---Opowiadanie, ze firma nie ma PC POTRZEBNEJ MOCY jest bzdurą. GDZIE TAK NAPISAŁEM?:bash: Co za urojenia.

Ciekawi mnie jeszcze skoro tak plujesz że wszystko kupuje ( jak zresztą ) większość inwestorów. To może byś tak posłał do diabła wszystkich tych co zamierzają u CIEBIE KUPIĆ TĄ POMPĘ KTÓRĄ ROBISZ. A co tam niech sami robią bo ty umiesz.

Już się chłopie nie ośmieszaj . Dzień pracy kończysz nad ranem ----(Tak pisałeś) czyli pracowałeś w nocy na dachu. Tak? O 6.00 rano piszesz na forum i idziesz spać.Tak?

Ty piszesz i w nocy i w dzień----a kiedy robisz? kiedy śpisz?

PS. Już to pisałem to nie są " wycieczki osobiste " z mojej strony. Masz po prostu pecha . Zainwestowałem w PV i teraz zamierzam w PC jak osiągnę meritum sprawy czyli 10kW PV ( a to w sierpniu) i PC ( prawdopodobnie w październiku) to raczej przestanę się tak angażować. Siedzisz w tematach ktore są teraz na piedestale

PC ---jak moduluje moc --to znaczy że mniej kWh pobiera. Tak? ( w zależności w którą stronę) lecz modulacja to raczej w dół.

a stwierdzenie twoje że PC PW nie pracuje z buforem mnie UBAWIŁ.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma lub rozważał PCPW pod ogrzewanie podłogowe i chłodzenie klimakonwektorami? Instalator w projekcie zaproponował mi coś takiego, gdzie są dwa obiegi:

1. Grzanie podłogowe + CWU

2. Chłodzenie z klimakonwektorami ściennymi

Chłodzenie klimakonwektorami jest w zastępstwie klimatyzacji. Pytanie, czy to działa i jak wygląda jego wydajność w porównaniu do klimatyzacji? Czy będzie wstanie schłodzić powietrze 25C przy ponad 30 na zewnątrz? Czy zmniejszy wilgotność powietrza?

Rozwiązanie jest "na bogato"

Zwykle tam gdzie klimakonwektory rezygnuje się z podłogówki.

Jedno nie przeczy drugiemu, oba te systemy działające wspólnie rozszerzają funkcjonalność całej instalacji o możliwość zmiany temperatury pomszczenia w ciągu doby.

Klimakonwektory w kwestii klimatyzacji działają dokładnie tak samo.

Schładzają i osuszają powietrze.

 

Zanim jednak zdecydował bym się na takie rozwiązanie dokładnie zweryfikowałbym doświadczenie instalatora.

Niech chociaż udostępni zdjęcia poprzednich tego typu instalacji.

 

Zacząć należy od sprawdzenia parametrów (hałasu) oferowanych klimakonwektorów i jakie razem z nimi zaoferowano sterowniki.

 

Ale...

Robią to najczęściej w różny sposób!

Gruntówka szybko i krótko (bo współpracuje z buforem) a powietrzna non-stop modulując moc.

One nigdy nie pracują z taką samą mocą.

Za dużo przesiadujesz w dziale handlowym firmy ;)

Wprowadzacie na rynek urządzenia proste i tanie - kropka...

Ta dodatkowa filozofia, a właściwie marketingowy bełkot jest uważam zbędny.

Po co te "wojenki" w tematach związanych z pompami powietrznymi?

Z punktu widzenia użytkownika i jego aktualnych oczekiwań rozwiązanie Konceptusa oferuje jeszcze za mało w stosunku do rozwiązań PW.

Czasem cena zakupu i nawet najniższy koszt eksploatacji nie jest głównym kryterium wyboru.

Edytowane przez _John
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zainwestowałem w PV i teraz zamierzam w PC jak osiągnę meritum sprawy czyli 10kW PV ( a to w sierpniu) i PC ( prawdopodobnie w październiku) to raczej przestanę się tak angażować. Siedzisz w tematach ktore są teraz na piedestale"

 

I bardzo dobrze!

Za jaki rok napiszesz nam tu jak się to sprawdza.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...