Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

od tygodnia pracuje u mnie kocioł Kostrzewa Mini Bio 10kw. Wcześniej poszukiwałem wszelkich informacji na temat tego konkretnego kotła i okazuje się że jak ze wszystkim, ciekawe rzeczy są porozrzucane na wielu wątkach FM. Pomyślałem że warto zebrać co się da w "kupie". Dodać należy że nie mam nic wspólnego z producentem ani serwisem ww produktu. Chciałbym jedynie ułatwić obecnym i przyszłym użytkownikom życie i zebrać w tym miejscu jak najwięcej przydatnych informacji nt. tego kotła, ustawień, stosowanych sterowników i czujników. Ja aktualnie próbuję z różnymi ustawieniami. Mam zwykłe sterowanie Platinium Bio na razie bez rozszerzeń. Kocioł podgrzewa u mnie bufor 1000L , z bufora zasilane jest ogrzewanie podłogowe i c.w.u.

Podłogówkę mam wszędzie, a dodatkowo w łazienkach i w garażu zwykłe grzejniki. Na poddaszu 8 pętli, na dole 4 pętle. Rozdzielacze z regulacją każdej pętli i przepływomierzami. Docelowo kiedyś się dorobię siłowników i zamierzam to sterować automatyką. Tymczasowo z racji kosztów reguluję łapkami.

Kocioł spalił w tydzień 450 kg peletu, poszalałem trochę z nastawami i już mniej więcej wiem co i jak nastawić żeby chodziło u mnie na minimalnym zużyciu paliwa. Ale dom się wygrzewa j na razie pali bardzo dużo.

Zapraszam wszystkich do pisania o swoich doświadczeniach z tymi kotłami, może są jeszcze jakieś inne kotły sterowane tymi samymi sterownikami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 360
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Do jacekh

 

Dobrze że założyłeś ten temat bo do podjęcia decyzji jaki piec wybrac zostało ok 3 m-cy, dziś miałem szczęście oglądać MiniBio na żywo w akcji gdyż gościu który prowadzi sprzedaż ma zainstalowany ten piec do ogrzewania sklepu. pierwsze wrażenie ok - od października zjadł 2,5T pellet, tylko obecna cena tego pieca zniechęca no i ta ilość peletu spalona w ciągu tygodnia którą podałeś troche mnie przeraża jaką masz powierzchnię do ogrzania, czy to było pierwsze ogrzanie budynku?

Ogladałem też ale nie podłaczony ELEKTROMET EKO-PEd 20 kW robi dobre wrażenie estetyka lepsza i ok 3kPLN tańszy od MiniBio 10kW, ale myślę że Kostrzewa coś do wiosny wymyśli z tą ceną bo jak nie to chyba im trochę tych pieców zostanie.

I na koniec jeszcze jedno pytanie skąd pelet i w jakiej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia u mnie w projekcie to 168 ale jest więcej bo zlikwidowałem przedściankę na poddaszu i parę metrów po podłodze mam więcej.

Izolacja : fundamenty 15 cm styropian biały, ściany 15 cm styropian grafitowy , poddasze 30 cm wełny rockwool o najlepszych parametrach, w tym 20 cm między krokwie i 10 na ruszcie. Z tym że wełna jeszcze nie jest wszędzie skończona, ekipa w ciągu tygodnia powinna się uporać z tym i ciepło nie będzie mi już uciekać. Do tego rekuperator jest nastawiony na maksymalny przepływ i pompuje 300m3 na godzinę.

 

Co do ceny to nie wiem czy powinienem tutaj denerwować innych ale zapłaciłem 5600. Wiem że teraz ceny są z kosmosu i 10 tys za to bym nie zapłacił.

Nie zamierzam sobie i innym tutaj udowadniać jaki to był super wybór a jedynie wskazać wady i zalety tego kotła i sterowania dla innych którzy akurat się z tym mają zmierzyć.

Chałupa się u mnie wygrzewa i spalanie na razie takie musi być. Teraz pali już mniej i na jedną dobę przy nastawie 50 stopni na kotle chodził na 20% mocy spalając 1 kg/h . Ale że postanowiłem wygrzewać chałupę póki jest na zewnątrz dodatnio to nastaw mam na 65 stopni i w podłogę daję 30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo informacji na temat Mini Bio jest na forum Kostrzewy, warto tam zajrzeć. Użytkownicy dzielą się swoimi problemami obszernie :)

 

Jak na razie to na tym forum jest tylko jedna wypowiedź moderatora- przedstawiciela firmy zachwalajacego ten piec i jego parametry oraz odsyłającego w sprawie szczegółowych danych na stronę firmy, niema tam ani jednej wypowiedzi użytkownika- chyba że Kroitz mówisz o innym forum podaj linka

 

Do jacekh

 

Dzięki za info o swoim domku i zużyciu peletu trochę sie uspokoiłem bo już się zacząłem zastanawiac czy warto nastawiać się tylko na pelet,

Jeżeli mógłbyś to wytłumacz mi jeszcze dlaczego masz ten bufor 1000l czy to jest niezbędne jeżeli chce się mieć co, podłogówkę i cwu z jednego pieca czy to jest jedno z rozwiązań, opisz proszę swoją instalacje CO, bo jestem przed rozpoczęciem robót instalacyjnych i wszystkie wskazówki mile widziane a nie bardzo się w tym temacie

orientuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spalania - jestem kilka dni na wyjeździe i mój Tato aktualnie monitoruje ale spalanie spadło mimo wysokich nastawów i chyba jest to efekt wygrzania chałupy. Aktualnie kocioł jest wygaszony bo w domu zrobiło się już za gorąco i ekipa od poddasza porozbierana chodziła a to wełna i te sprawy.... Jutro rano zobaczymy na ile temperatury się utrzymają.

Co od bufora - to taki mój pomysł na zagospodarowanie nadmiaru mocy przy piecu na paliwo stałe. Nie chciałem węgla a za gaz nie będę płacił ruskim choćby mi za darmo zrobili instalację. To taka moja fanaberia, do tego nie mam gazu u siebie i problem sam się rozwiązał. Wybór padł na pellet.

 

Bufor mam z dwiema wężownicami i kiedyś docelowo zamontuję solary. Opiszę instalację jak wrócę już do siebie, środa/czwartek.

 

Sterownik oryginalny próbowałem doposażyć w czujnik c.w.u. i zamontowałem czujnik od sterownika Auraton 1111 i temperatury mi pokazywał x 10, np było 40 stopni a na sterowniku zmierzoną podawał 400stopni ;) ciekawe że to nie powodowało w kotle ani sterowniku żadnych reakcji. Ale to jako ciekawostka.

 

Hydraulik na początku podłączył tego Auratona jako sterownik do pompy która pompuje mi ciepłą wodę z bufora dalej do grzejników i zbornika c.w.u.

Podłączony był do złącza A i działał tak że kiedy zadana temperatura była przekraczana ( temperatura mierzona na buforze ) to po przekroczeniu histerezy sterownik uruchamiał pompę. Czyli np nastaw na Auratonie miałem na 50 st i powyżej tej wartości pompa zaczynała dopiero pracę. Najważniejsze dla mnie było prawidłowe zasilenie podłogówki i przerobiłem wszystko tak : czujnik przełożyłem do rozdzielacza podłogówki na parterze, podłączyłem go do złącza C ( i kable pompy oczywiście też ) i teraz mam nastaw 30 stopni i tylko do tej wartości pompa pracuje, jak osiągnie zadaną wartość ( zmniejszyłem histerezę do 1 st ) to pompa staje. Dodatkowo żeby pompy obiegowe nie chodziły nonstop podłączyłem je przez programator czasowy za 9 zł i pracują w cyklach 15 minut praca, 15 minut pauzy.

 

Jeszcze jeden ważny temat się pojawia kiedy mam bufor. Pompa sterowana przez sterownik kotła ( pompująca wodę z kotła do bufora) musi mieć zadaną stosunkowo wysoką temperaturę pracy , to po to żeby nie wyciągała z bufora ciepła podczas pracy pieca na niskich temperaturach, powietrze które przelatuje przez zimny piec bardzo szybko potrafi wychłodzić wodę z bufora. Najlepiej gdyby pompa po osiągnięciu zadanej temperatury siedziała sobie cicho jak najdłużej.

Swoją droga producent dał dupy że nie wyposażył kotła w blokadę ciągu powietrza. Trzeba będzie coś wykombinować.

Edytowane przez jacekh
dopisanie tekstu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem opis kotłowni, do kwestii czy kupiłbym odniosę się poniżej, z braku czasu kopiuję wpis ze swojego dziennika ale mi wybaczycie mam nadzieję.

serce to kocioł Kostrzewa Mini Bio i tutaj zonk, zamówiłem i zapłaciłem za 10 kw a jak się okazuje dostałem 20 kw, na tabliczce znamionowej jest nawet 16 co już całkiem mnie wprowadza w zastanowienie.

http://images39.fotosik.pl/543/ed718fff9a5511d7m.jpg

nie wiem czy się zdenerwować bo mi się w sumie podoba i ten 20 kw jest droższy ale chciałem malucha, no coż... trzeba się chyba będzie z tym pogodzić. Modulacja pozwala użytkować ten kocioł na niskich poziomach mocy co pozwala jechać na niskim spalaniu rzędu 1 kg/h

tutaj mała zrzutka jak wygląda ekran z podglądem "pracy" palnika :

http://images38.fotosik.pl/541/a2fe59c4537ed325m.jpg

 

wyświetlacz czytelny, choć jak wygasa podświetlenie to nic nie widać, trzeba coś kliknąć żeby się "pogapić" dłużej

 

palnik pracujący z mocą 30 % wygląda tak :

http://images47.fotosik.pl/549/40fad5aaa4d10357m.jpg

 

pali się tym :

http://images45.fotosik.pl/549/0903fb8cb8750d45m.jpg

pelet kupiony za 700 zł tona, spala się ładnie, pachnie drewnem liściastym ocena pozytywna.

 

"flaki" kotła wyglądają tak :

http://images49.fotosik.pl/547/2cd3a28ce96bdfeem.jpg

z uwag - instrukcja obsługi zawiera błąd - miejsce podłączenia czujnika temperatury jest zamienione z miejscem na zabezpieczenie termiczne czy jak się to tam nazywa, na szczęście są to jasne dla hydraulika tematy i nie mógł się pomylić. Ale jakiś pomysłowy samodzielny kowalski mógłby mieć fontannę gdyby robił wszystko z instrukcją w ręku

 

tutaj mamy zawór spustowy, oczywiście jak wszystko u mnie pełna profeska ;) pomarańczowa taśma i jedzie się ;)

http://images40.fotosik.pl/531/bdb10a44e3e53301m.jpg

 

tutaj już wychodzimy z kotła i widać pompę która "tankuje" bufor 1000L

http://images46.fotosik.pl/529/508f9faca3780df0m.jpg

 

naczynka wzbiorcze

http://images46.fotosik.pl/529/40f75c5584b056eam.jpg

 

a tutaj powrót z bufora do kotła

http://images39.fotosik.pl/543/7653718f10168c09m.jpg

 

 

druga pompa daje obieg na c.w.u. i dwa rozdzielacze podłogówki które mają dodatkowe pompy obiegowe, tutaj zbiornik c.w.u.

http://images49.fotosik.pl/547/15a74ee28cc1f7e2m.jpg

 

tutaj widok trochę z góry

http://images41.fotosik.pl/542/b71d0983a08c6e93m.jpg

 

rozdzielacz parteru :

http://images47.fotosik.pl/549/db4cadf6d30f6e51m.jpg

tutaj widać miejsce gdzie dałem czujnik temperatury od sterownika podłogówki

 

sterownik który uruchamia pompę zasilająca ciepłą wodą rozdzielacze wygląda i jest chwilowo przyłączony tak :

http://images39.fotosik.pl/543/61fecb287eb15062m.jpg

ustawiony tak żeby pracował dobijając zadaną temperaturę wchodzącą w obiegi podłogówki.

dodatkowo podłączyłem toto przez takie cudo za 9 zł :

http://images46.fotosik.pl/529/0115902885f95c6fm.jpg

i teraz rzeczony sterownik pracuje dzięki temu w cyklach 15min praca/15 min pauza

 

 

a teraz parę słów czy kupiłbym to jeszcze raz : tak. Ale za 11 tys odpowiedź brzmi : nie.

 

na początku mojej zabawy w ustawienia sterownika założyłem sobie że nie tknę ustawień czasu nadmuchu, czasu pracy podajnika itp bo jak się tego nie rozumie i zależności co od czego zależy tym bardziej, to metodą na małpę można co najwyżej banany obierać.

 

Jak już się chałupa wygrzeje i ustabilizuje mi się temperatura na tyle że będę mógł poeksperymentować to się tym z pewnością pobawię, bo możliwości ustawień jest wiele a co za tym idzie wiele można popsuć.

U mnie nie mam problemu z nagarem, skorupami, spiekami itp. Owszem, pojawia się czasem na brzegach rusztu warstwa twardszego popiołu ale wystarczy go dotknąć i odpada, w zasadzie wszystko spada wypychane przez nowe porcje paliwa. Zauważyłem że ruszt musi być dokładnie wciśnięty tak że pellet ma nawet trochę "pod górkę", wtedy powietrze jest dmuchane przez dziurki w ruszcie i porcja paliwa momentalnie jest spalana jak tylko wpada w strumień powietrza, a potem to już się tylko żarzy aż dojdzie następna porcja granulków i wtedy tlące się kawałki żaru spadają na dno pieca gdzie dogasają i robi się puszek

 

Możemy zrobić eksperyment i zmienię nastawy u siebie na takie które ktoś z Was "wyeksperymentował" i doprowadził do spieków - ciekawe jaki będzie efekt.

 

Spróbujcie zapalić w kominku mokre drewno bez dolotu odpowiedniej ilości powietrza. Siekiera murowana a w kominie syf.

Barlinek nie jest dla mnie synonimem szczególnie wysokiej jakości. Dużo ich widać, marketing działa, i co z tego.

Mam znajomych którzy się na podłogach Barlinka przejechali i na FM jest sporo na ten temat. Duży producent powinien mieć pellet TANI a nie jeden z droższych. Co do jakości się nie wypowiadam bo nie używałem jak na razie, ale spróbuję kiedyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że na kotle jest tylko tabliczka Palnika PLATINUMBio który ma 16kW a tabliczki kotła niema?:confused: Dziwne, trzeba przy zakupie dobrze sprawdzić na co jest gwarancja

Obecna cena 7600PLN jest już do przełknięcia jeżeli się weźmie jako usługę to jeszcze pare groszy mniej, jeszcze poczekam trochę czasu mi zostało, a z serwisantami ciężko się rozmawia nie są zbyt dobrze zorientowani o zmanianie ceny jeszcze nie wiedzą, a już o tym co trzeba aby w piecu palić owsem raczej temat omijany i odwlekany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...