Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 360
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

VLD kocioł gazowy jak najbardziej zostanie (chce mieć jakąś alternatywę) Przed samym zamieszkaniem w domu miałem już w głowie to, że chce mieć dwa urządzenia automatyczne które załatwią sprawę ogrzewania w moim domu :)

 

bez sensu

 

zrozumiał bym jak byś zamontował jakiegoś śmieciucha za 1500zł, a nie kocioł peletowy za 13 tys + osprzęt kotłowni!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@imperatore

 

Też szukam kotła na pellet. Rozważałem kostrzewę mini bio i pellets 100, elektromet eko-pe compact ale ostatnio wpadł mi w oko ecofire pe firmy ecovarm. Na stronie nie jest pokazane za wiele lecz ponieważ nie mam daleko odwiedziłem producenta. kocioł pracuje w biurze, jest czysto i wszystko można sobie zobaczyć. Uzyskałem kilka istotnych dla mnie informacji, pozaglądałem tu i tam. Wygląda toto solidnie a jednocześnie jest dość prosty co mam nadzieję pociągnie za sobą brak problemów podczas eksploatacji.

Innych kotłów nie widziałem w czasie pracy więc ciężko mi porównać. Widziałeś może jak pracuje kostrzewa lub elektromet?

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@imperatore

 

Też szukam kotła na pellet. Rozważałem kostrzewę mini bio i pellets 100, elektromet eko-pe compact ale ostatnio wpadł mi w oko ecofire pe firmy ecovarm. Na stronie nie jest pokazane za wiele lecz ponieważ nie mam daleko odwiedziłem producenta. kocioł pracuje w biurze, jest czysto i wszystko można sobie zobaczyć. Uzyskałem kilka istotnych dla mnie informacji, pozaglądałem tu i tam. Wygląda toto solidnie a jednocześnie jest dość prosty co mam nadzieję pociągnie za sobą brak problemów podczas eksploatacji.

Innych kotłów nie widziałem w czasie pracy więc ciężko mi porównać. Widziałeś może jak pracuje kostrzewa lub elektromet?

 

Pozdrawiam

Marcin

 

Witaj, tak jak wcześniej napisałem wybierałem z pośród 3 producentów...... w tym momencie zostało..... już tylko dwóch na lini frontu :)

Kostrzewa i Lazar....... jeden z tych dwóch na pewno wybiorę.

Ja jestem ze sląska i jutro jadę do jednego z użytkowników forum aby zobaczyć jak pracuje kocioł Lazara, Kostrzewę zobaczę w przyszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Tak jakoś dawno tutaj nie zaglądałem z braku czasu po budowie... myślałem w trakcie budowania że wiem co to znaczy brak czasu ale teraz po to już masakra... ciągle coś...

 

W związku z tym że to wątek o Mini Bio to pomyślałem że warto od czasu do czasu wrzucić coś nt wrażeń z użytkowania : ja jestem zadowolony i poza tym że raz spaliła się grzałka ( przekombinowałem ze zmniejszaniem dawek podawanego paliwa do tego stopnia że się co chwilę rozpalał ) właściwie na własne życzenie ( pewnie wyrwałbym to od gwaranta ale mi się nie chciało, a dodatkowo olałem płatne przeglądy które są obowiązkowe przy gwarancji ) to nic się nie dzieje. Sypię paliwo + wszelkie drobiazgi które się spalą typu łuski słonecznika, jakieś przeterminowane kasze, płatki zbożowe i co tam mi jeszcze wpadnie w oko, polewam to olejem z frytek i zapominam że mam kotłownię. Zero spieków ( przy poprzednim dostawcy pelletu trafiła się partia z piaskiem ale u obecnego dostawcy zero spieków ) dodatkowo jak nie zapomnę to przed pracą ( nastawiony w lecie kocioł mam na godzinę pracy i to wystarcza żeby zagrzać cwu na całą dobę ) kotła wrzucam parę deseczek z pociętych palet które pozostały po budowie i palnik po rozpaleniu zapala te kawałki drewna i szybciej się grzeje wszystko.

Powiem tyle - w lipcu na początku wsypałem do zasobnika 3 worki paliwa po 20 kg kupione w obi po jakiejś wysokiej cenie typu 16 zł za worek i wystarczyło mi to praktycznie do 10 września. Rodzina 4 osobowa, grzanie cwu codziennie, bez obiegu.

Oczywiście czyszczenia żadnego ani usuwania popiołu z tych 3 woreczków + deseczki niet...

Nie wiem jak tam inne kotły na pellet ale to paliwo mi bardzo odpowiada i już raczej zmieniać bym nic nie chciał... Czekam aż mi się mój mini popsuje skoro takie awaryjne :)

 

pozdrawiam wszystkich użytkowników i nieużytkowników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam. Mam problem taki jak opisała monikaxxx 3 strony wcześniej. Kocioł bez względu na tryb pracy chodzi ze 100% mocą po czym się wygasza przed ustawionym czasem nie osiągając zadanej temperatury w domu. Wygląda to tak jakby nie widział czujnika pokojowego mimo że na ekranie pokazuje aktualną temperaturę w mieszkaniu. Chodzi z mocą 100%, osiąga temperaturę zadaną na kotle i zamiast zmniejszyć moc i dociągnąć do zadanej temperatury w domu wygasza się. Chyba dlatego też nie potrafię go uruchomić w trybie czuwania tzn. chciałbym włączyć go wieczorem (ON) wtedy kiedy jest w trybie ekonomicznym ustawionym np. na 17st po to żeby włączył się rano kiedy przyjdzie pora na tryb komfortowy np.22st. Niestety po włączeniu kotła zaczyna się rozpalanie choć temperatura w domu jest dużo wyższa niż aktualnie zadana. On chyba znowu nie patrzy na temperaturę z czujnika w domu tylko na temperaturę kotła. Ustawiony mam tryb FL2, na wyświetlaczu napisane MODULACJA. Co powinienem poustawiać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

A zauważyłeś może na podstawie czego kocioł się wygasza ? Musi mieć jakiś powód tego że się wygasza, osiąga temperaturę zadaną którą uważa za aktualnie najważniejszą i gaśnie ( cwu ? )

Może też być coś z widełkami temperatur przy jakich kocioł się nie będzie włączał (lub właśnie się włącza jak się wydaje w nieodpowiednim momencie ) bo jeszcze nie osiągnięta została zadana graniczna wartość, ( nie wiem jak wpływa na działanie kotła czujnik pokojowy bo ja nie posiadam, ale jak jeszcze temat jest aktualny to daj znaki to pogmeram w swoim i spróbuję znaleźć przyczynę). Jest dużo zakamarków w ustawieniach gdzie wprowadzenie jakiegoś ustawienia powoduje że w pozornie niepowiązanym miejscu dzieje się coś czego się nie spodziewamy a jednak w końu okazuje się logiczne. Wkurzało mnie to na początku ale teraz mam już ogarnięcie.

 

 

A co do bufora- bo jak sądzę to do mnie :) - zamontowałem bufor nie do Mini Bio a do solarów które w przyszłości mam mieć i mój bufor ma jeszcze jedną wolną wężownicę właśnie dla tego celu. A druga sprawa że ładuję do kotła drewno jakie mi się nawinie pod rękę z resztek po budowie i wtedy nadwyżki ciepła idą w bufor. Całe lato tak przepaliłem na odpadach, pociętych paletach itp.

 

W sytuacji gdybym nie miał w planach solarów czy innego źródła ciepła ( była też kiedyś opcja z pompą ciepła ale "kasa misiu kasa") to pewnie bufor bym odpuścił bo rzeczywiście ten kocioł daje radę bez tego spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zauważyłeś może na podstawie czego kocioł się wygasza ? Musi mieć jakiś powód tego że się wygasza, osiąga temperaturę zadaną którą uważa za aktualnie najważniejszą i gaśnie ( cwu ? )

Może też być coś z widełkami temperatur przy jakich kocioł się nie będzie włączał (lub właśnie się włącza jak się wydaje w nieodpowiednim momencie ) bo jeszcze nie osiągnięta została zadana graniczna wartość, ( nie wiem jak wpływa na działanie kotła czujnik pokojowy bo ja nie posiadam, ale jak jeszcze temat jest aktualny to daj znaki to pogmeram w swoim i spróbuję znaleźć przyczynę). Jest dużo zakamarków w ustawieniach gdzie wprowadzenie jakiegoś ustawienia powoduje że w pozornie niepowiązanym miejscu dzieje się coś czego się nie spodziewamy a jednak w końu okazuje się logiczne. Wkurzało mnie to na początku ale teraz mam już ogarnięcie.

 

 

A co do bufora- bo jak sądzę to do mnie :) - zamontowałem bufor nie do Mini Bio a do solarów które w przyszłości mam mieć i mój bufor ma jeszcze jedną wolną wężownicę właśnie dla tego celu. A druga sprawa że ładuję do kotła drewno jakie mi się nawinie pod rękę z resztek po budowie i wtedy nadwyżki ciepła idą w bufor. Całe lato tak przepaliłem na odpadach, pociętych paletach itp.

 

W sytuacji gdybym nie miał w planach solarów czy innego źródła ciepła ( była też kiedyś opcja z pompą ciepła ale "kasa misiu kasa") to pewnie bufor bym odpuścił bo rzeczywiście ten kocioł daje radę bez tego spokojnie.

 

Nadwyzki ciepla ze spalania odpadow ida w bufor ok ale ile kosztuje bufor? minimum 3000zl, automatyka dodatkowe instalacje o solarach nie wspomne bo im wiecej domownikow tym bardziej oplacalne, kiedy to sie zamortyzuje jezeli nic sie nie zepsuje?? wszystko sie komplikuje... czy to sie oplaca?? czy nie lepiej ogrzewac samym peletem??

Edytowane przez WVIP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój bufor kosztował nieco więcej niż 3 tys :) a czy to się opłaca ? Pewnie znajdą się przeciwnicy jak i zwolennicy bufora i to już tak jakby indywidualny temat. W mojej gminie trwa właśnie przygotowanie dofinansowania do solarów i w moim przypadku dopłacę około 2 tys do całej instalacji. Nikogo nie namawiałem i nie będę namawiał do buforowania bo to jest temat na tyle indywidualny że każdy musi sobie we własnym zakresie odpowiedzieć czy mu się to "opłaca".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle testuję różne ustawienia. Wydaje mi się, że z czujnikiem pokojowym najlepiej działa tryb auto. Teraz jak kocioł zbliża się do zadanej temperatury zmniejsza moc i grzeje do momentu uzyskania temperatury w domu po czym wygasza się. Chyba da się go też włączyć wieczorem bez rozpalania bo w trybie ekonomicznym na kotle sama ustawia się temp 7st. więc nie próbuje się rozpalać. Nie wszystkiego jestem pewny bo caly dzień jestem w pracy ale patrząc na wykres historii raczej wszystko działa dobrze. Producenci palnika oszczędzili by klientom wielu stresów gdyby instrukcja była napisana w jednoznaczny jasny sposób z przykładami. Nikt nie jest w stanie zapamietać i zrozumieć tego co mówi instalator przy rozruchu.

jacekh nie odchodź za daleko bo podobno już w przyszłym tygodniu temperatura ma gwałtownie opaść i może być potrzebna Twoja pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję zaglądać codziennie na wątek. Instrukcja pozostawia wiele do życzenia i praktycznie cała część serwisowa jest nieopisana co z czym się "jje". Parę długich wieczorów w kotłowni spędziłem ale większość ustawień w końcu okazuje się logicznie uzasadniona. Pewnie wiele zależy także od instalacji. Jeśli będę mógł jakoś pomóc walcie śmiało, wklepię u siebie i sprawdzimy co idzie nie tak.

Co do piwa i mleka - piję jedno i drugie, krowy nie posiadam i nie zamierzam ze względu na niejakie kłopoty "serwisowe", ale piwko robić swoje będę jak tylko znajdzie się czas na to :) i bez znaczenia będzie ile będzie kosztować

Ogrzewanie pelletem wybrałem także wg wielu ludzi jako nieracjonalne, dziwne, etc a ja zwyczajnie nie chcę płacić ruskim za gaz :) - takie to są moje motywacje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam.

Być możne niebawem dołączę do użytkowników Mini Bio.

Mam tylko pytanie czym rożni się wersja podstawowa od Luxury poza sondą lamba?

A może ktoś poleca inny kocioł do "kotłowni" 100x250 cm?

Powierzchnia użytkowa to ok. 80 mkw.

Podłogówka na ok 1/3, reszta grzejniki.

W przyszłym roku reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Od pazdziernika jestem użytkownikiem Mini Bio 20kW.

Podam na początek kilka parametrów mojego nowego domu.

Budynek jednorodzinny z garażem, wolnostojący o 2 kondygnacjach nadziemnych-parter,poddasze użytkowe,niepodpiwniczony.

Powierzchnia użytkowa budynku 122m calkowita 180m.

Ściany zewnętrzne: pustak ceramiczny POROTHERM 25cm,styropian 14cm.

Dach:wełna mineralna ISOVER 20cm.

Strop nad poddaszem:ISOVER 20cm.

Taras nad wykuszem: PS-E FS20 20cm.

Ogrzewanie na parterze to podłogówka+grzejniki a na poddaszu to grzejniki+podłogówka w łazience.

Więcej szczegółów nie mam dzisiaj czasu opisywać.;)

Piec pracuje u mnie od 31.10 do wczoraj czyli 15.11.2012 spaliłem 340kg peletu przy pracy ciąglej pieca.

Przeliczając na godziny piec spalił 0,88kg/h.

Zaznaczę że to nowy dom więc był wygrzewany, musialem pobawić się kilka wieczorów sterownikiem żeby ustawić sobie pasujące mi parametry.

Włożylem również do wymiennika pieca 4 cegły szamotowe w celu lepszego dopalania.

Temperatura zadana pieca to zakres od 55-60stopni.

Na dzień dzisiejszy jestem zadowolony z tego pieca co prawda nie było jeszcze dużych mrozów ale myślę że piecyk sobie z nimi poradzi.;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...