Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Do mojego zestawu jest :

CPT-01 (tylko odczytuje temp. pomieszczenia)

CTP-02 PRZEWODOWY (możliwość regulacji +/-4°C (w teorii))

CTP-02R BEZPRZEWODOWY (wygląda na to, że tylko odczytuje temp)

 

Jednym słowem bieda :(

Kupiłem ten z regulacją temperatury.

 

Ustawiłem w zakładce "ogrzewanie":

-Program stały (utrzymywanie temp. komfortowej)

Zastanawia mnie funkcja w zakladce "kocioł":

-Tryb pracy kotła:

A) auto - temperatura ustalana automatycznie

B) ciągły - temperatura jest utrzymywana stała (chyba obecnie taką mam)

 

Instrukcja jest bardzo uboga, więc za bardzo nie wiem jakia jest różnica, między tymi trybami i co było by lepsze. Brakuje mi przykładu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 360
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich!

 

W roku 2016 zakupiłem piec Kostrzewa MINI BIO 10kW.

 

Ponieważ dom nie jest nowy a ma już 30 lat piec w sezonie zimowym 2016 spalił około 4,5 tony pelletu ( dodatkowo dogrzewaliśmy dom kominkiem - kominek otwarty, bez rozprowadzenia ciepła).

 

W tym roku 2017 dom został docieplony styropianem firmy Termo Organika Gold Fasada o grubości 15cm. Okna trzyszybowe na profilach VEKA, drzwi wejściowe jak i do kotłowni nowe. Instalacja C.O także jest stara - rury metalowe. Wszystkie grzejniki wymienione na nowe.

 

Aktualnie ustawienia pieca to podawanie 4,0 a powietrze 20 przy maksimum - o innych ustawieniach nie piszę na ten moment.

Spalanie jak na ten moment i temperaturę na dworze na poziomi 3 - 6 stopni na plusie to jeden worek na dobę.

 

Nagle, pomimo nie zmieniania ustawień piec zaczął spalać 2 worki na dobę.

 

Dodatkowym pytaniem jest takie pytanie, jak powinien być ustawiony zawór cztero drogowy - dostarczony przez Kostrzewę.

 

Będę wdzięczny za opinię lub ewentualną pomoc.

pozdrawiam, Emil_DSC5104.jpg_DSC5106.jpg_DSC5109.jpg_DSC5110.jpg_DSC5114.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
Mam problem z mini bio kostrzewa.problem od nowosci ,mam ustawiona temperature na piecu 65 a temperatura komfortowa 22 stopnie a temperatura ekonomiczna 20 stopni.I problem jest jak temperatura na piecu dojdzie do 70 stopni piec wylacza sie i grzejniki sa gorace,po jakims czasie piec znowu sie wlacza znowu nagrzewa sie do 70 stopni tylko tyle ze juz pompa sie nie wlacza i grzejniki sa zimne i w domu jest zimno .Jak robilem test pompy to wszystko dziala,nie mam zewnetrznego czujnika pokojowego.Prosze o pomoc czy tez ktos ma tak samo.Dzwonilem do serwisanta kazal poprzestawiac ale to tez nic nie pomoglo.Poprzednia zime pompa od grzejnikow dzialala na ustawieniach test pompy i palila 4 worki na dobe czyli od listopada do kwietnia poszlo 9 ton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
  • 3 weeks później...

Czy to: https://www.fuego.pl/kostrzewa-mini-bio-b-10-kw.html jest cały czas ten sam kocioł co tutaj opisywany? Niestety chyba gazu w domu się nie doczekam i myślę po tym sezonie nad zmianą na pierdolet. Ktoś coś może szepnąć na jego temat? Zależy mi na osobnym zasobniku, bo kotłownia mało ustawna, do tego bardzo niska.

 

Ps. z obecnego zużycia do -10sC (~150kWh/doba) wychodzi mi moc 5-7kW -- warto do tego 10kW kotła dostawić bufor, tak ze 400L kombinowany ze zbiornikiem CWU? Czy też gra nie jest warta świeczki (zbiornik kosztuje 3200zł), olać bufor i zostawić obecny zbiornik płaszczowy CWU (120L) a resztę zwalić na "umiejętność" modulowania mocy? :p

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak ,to ciągle ten sam przestarzały kocioł .Siedzisz tu tyle na forum i chcesz w takie coś wejść ? To nie lepiej w pompkę wejść albo klimatyzatory?

Ja tego nie szukam do nowego domu, tylko do starego durszlaka z lat '70 który niebawem opuszczę. Dinozaur który tutaj zostanie prądu się boi bardziej niż ognia.

 

Znaczy co wybrać zamiast tej kostrzewy, żeby było małe, najlepiej z niskim zbiornikiem, małej mocy czyli maks. 10-12kW?

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Dinozaura chciałeś uszczęśliwić piecem przy którym będzie więcej roboty (wymiennik poziomy):no: od razu skreśl z listy te które mają właśnie taki.Poprostu szybciej zarasta pyłem zgodnie z prawem grawitacji i przez to więcej pali.Rozwiązaniem tego jest częstsze czyszczenie ,a dinozaur nie będzie przecież młodszy :) .Standardowy niski to taki co ma 130 lub mniej .Ten Kostrzewa o ile jest sam w sobie niski o tyle zbiornik do niego będzie miał tyle samo co te niskie piece lub więcej.No chyba ,że coś specjalnego z płyt osb zbijecie..Wiem ,cena Kostrzewy przemawia za nim ,ale na tym się kończy jego zaleta. Może Edilkamin Termika (12tyś) 130 cm,Ferroli Biopellet tech(8,5tyś)tylko trochę upierdliwe czyszczenie raz na tydzień i wyższy 145cm,Biawar pelux compact,około 10-12 tyś zależy jaka konfiguracja i wysokość 120cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Dinozaura chciałeś uszczęśliwić piecem przy którym będzie więcej roboty (wymiennik poziomy):no: od razu skreśl z listy te które mają właśnie taki.Poprostu szybciej zarasta pyłem zgodnie z prawem grawitacji i przez to więcej pali.Rozwiązaniem tego jest częstsze czyszczenie ,a dinozaur nie będzie przecież młodszy :) .Standardowy niski to taki co ma 130 lub mniej .Ten Kostrzewa o ile jest sam w sobie niski o tyle zbiornik do niego będzie miał tyle samo co te niskie piece lub więcej.No chyba ,że coś specjalnego z płyt osb zbijecie..Wiem ,cena Kostrzewy przemawia za nim ,ale na tym się kończy jego zaleta. Może Edilkamin Termika (12tyś) 130 cm,Ferroli Biopellet tech(8,5tyś)tylko trochę upierdliwe czyszczenie raz na tydzień i wyższy 145cm,Biawar pelux compact,około 10-12 tyś zależy jaka konfiguracja i wysokość 120cm.

Dinozaur ma gruby pancerz i jest gotowy palić w śmieciuchu od końca swoich dni, więc taki kociół to szczyt techniki i bezobsługowości. Generalnie najchętniej to bym gaz zamontował, który jest pod domem od 12 lat (sic!), ale po raz kolejny się sprawa spadkowa przedłużyła, która miała się definitywnie skończyć w zeszłym roku i straciłem w końcu nadzieję (bo pewnie potrwa kolejne 3 lata teraz, patrząc na historię). Niemniej dzięki za info, idę anal-izować. Trochę mnie mimo wszystko martwią te zbiorniki, bo co 2-3 dni trzeba będzie to uzupełniać przy ilości energii jaką wciąga dom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk luknij sobie na moja stronę, znajdziesz tam malutki kociołek w przystępnej cenie myślę i zasobnikiem a nie popierdółką, 200kg wystarczy na kilka dni nawet w starszym domu, nie patrz na litry a kg bo to przy pellecie bardzo duża różnica.

9kW - 10500brutto

13kW 11 tysi pod dom

ster z netem, przykładowy kocioł jak to wygląda: https://esterownik.pl/device/13975

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Jako laik i posiadacz palnika Platinium Bio 24kW proszę kogoś zorientowanego o podanie w kilku słowach jak obniżyć temperaturę spalin .

Mierzone w odległości 50cm od wyjścia z kotła osiagają 190-200'C , wedle mojej bardzo ograniczonej wiedzy ta temperatura jest stanowczo za duża i prawdopodobnie należałoby obniżyc podawanie pelletu i nadmuch ale czy napewno ?

 

 

aktualizacja

 

 

Już 2 dni walczę z tymi ustawieniami , obniżyłem o 30% podawanie pelletu i nadmuch

temperatura minimalnie spadła bo kilka razy w okolice 180'C zeszło ale ciagle podchodzi pod 190'C . Tak do 140'C pasowało by zejść żeby za bardzo w komin pieniędzy nie wyrzucać.

Edytowane przez Bemmek
aktualizacja testów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżyłem podawanie pelletu o połowę , podobnie z powietrzem . Temperatura na czopuchu spadła do 170'c to niestety ciągle za dużo :/

przy czym moc pieca spadła dość znacznie więc mogą być problemy podczas zimowego grzania.

Widać ten piec tak ma :( znaczy sie ubogi zbyt krótku przepływ spalin przez wymiennik ciepła.

Dalsze testy będę przeprowadzał jak już ruszy sezon grzewczy czyli początkiem Października .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam

Mam problem z piecem kostrzewa mini bio 10kw. Wydaje mi się że spala trochę za dużo pelletu jak na temperatury jakie są na zewnątrz. Pellet marki Olczyk. Spalanie prezentuje się następująco: https://photos.app.goo.gl/uBPpZNT3D7WN2MxZ7

 

Dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 140m2 drozd neo. 15 cm styropianu na ścianach, podobno ocieplone fundamenty, Na poddaszu jest 15cm jakiejś wełny kamiennej + 15 cm wełny isover lambda 0.033+płyty osb na strychu.

Ogrzewanie kaloryferami + podłogówka w łazience na dole. Kotłowania wygląda tak:

https://photos.app.goo.gl/jkizasjDEdfuqpUj6

 

Poniżej umieściłem ustawienia ze sterownika Platinium Bio.

 

1. Ogrzewanie /Nastawy/

1. Temperatura komfortowa: 20.0 C

2. Program: ekonomiczny

3. Temperatura ekonomiczna: 21.0 C przez cały listopad było 22 stopnie, dopiero wczoraj zmniejszyłem na 21...

4. Histereza: 1.0 C

 

2. Ogrzewanie /Serwis

1. MAX Tzew pomp komf.: 15 C

2. MAX Tzew pomp ekon.: 10 C

3. MIN Tco pomp: 30 C

4. Źródło: kocioł

5. Temp. maksymalna : 70 C

6. Czas mieszacza: 180

7. Prioryter CWU: Nie

8. Test pompy: Nie

9. Test mieszacz: STOP

10. Nazwa obw: ….

11. Temp. Co dla -20 C: 70 C

12. Temp. Co dla 0 C: 50 C

13. Temp. Co dla 10 C: 40 C

14. Współczynnik korekcji 10 C

15. Tryb pracy: reczny

16. Tco zadana ręcznie: 60 C

17. Czujnik pokojowy: CTP2

18. Czujnik CO: NIE

19. Stała pompa: NIE

20. Kalibracja pokojowego: 0.0 C

 

3. Woda użytkowa /Nastawy (czujnik temperatury CWU jest podłączony do zbiornika 120L). W menu prostym temperatura ciepłej wody ustawiona jest na 45 C

1. Temp. komfortowa: 45 C

2. Program: stały

3. Zagrzej teraz: Nie

4. Histereza: 5 C

5. Temp. ekonomiczna: 30

 

4. Woda użytkowa/Serwis

1. Delta źródła: 10 C

2. Źródło: kocioł

3. Maksymalna temperatura: 75 C

4. Delta MIN temp: 5 C

5. Test pompy: NIE

6. Nazwa obwodu: …….

 

5. Bufor – brak sterownika, (czujnik temperatury CWU jest podłączony do zbiornika 120L)

6. Kocioł/Nastawy

1. Temp. zadana kotła 62 C

7. Kocioł/Serwis

1. Temp. MIN pomp 48 C

2. Tryb pracy : auto

3. Histereza: 8 C

4. MIN temp powrotu: 45 C

5. Czas Mieszacza powr. 120S

6. Test pompy kotłowej: NIE

7. Test mieszacz powrót: STOP

8. Smart auto: NIE

8. Palnik/Nastawy

1. Podaj paliwo: NIE

2. Praca palnika: TAK

3. Typ paliwa: pellets

4. Dmuchawa na drewnie: 20

9. Palnik/Serwis

1. Powietrze MIN(20%): 15

2. Powietrze MAX(100%): 20

3. Podawanie MAX(100%): 6,1

4. Moc MIN(FL2): 30

5. Moc MAX(FL2): 100

6. Typ modulacji: FL2

7. Próg foto: 10

8. Test zapalarka: NIE

9. Test podajnik palnik: Nie

10. Test podajnik zasobnik : Nie

11. Test dmuchawa: Nie

12. Tlen MIN(20%): 14

13. Tlen MAX(100%): 8

14. Dawka startowa paliwa: 30s

15. Moc dmuchawy rozpal. 15

 

 

Co zmienić żeby spalanie było mniejsze?

Pozdrawiam

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
O takie rzeczy jak podmiana palnika powinieneś zapytać producenta.Co do grzałki wytrzymałości 6 czy 10 lat to powinien być standard a nie jakiś rekord chyba,że u Kostrzewy chociaż nie produkuje grzałek tylko je wstawia w swoich kotłach.Ewentualna możliwa zamiana palnika na VG spowoduje chęć palenia gorszym peletem a ten model przecież posiada wymiennik poziomy co będzie skutkowało jeszcze szybszym zawaleniem go popiołem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...