Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pełne deskowanie, membrana, papa... jak to z tym jest przy dachówce ?


tomek4

Recommended Posts

Witajcie,

pytam tu, bo im więcej szukam tym mniej już jestem pewien. Do tego dochodzą artykuły sponsorowane i w ogóle robi się mętlik.

 

Domek się buduje, wykonawca SSO kończy na papie z pełnym deskowaniem. Bezzwłocznie po nim wchodzi dekarz, nabija łaty i kładzie dachówkę ceramiczną.

Tak miało być.

 

Teraz z różnych źródeł dowiaduję się, że lepsza zamiast papy jest folia wysoko-paro-przepuszczalna (=membrana?) bo papa nie przepuszcza pary a folia tak.

 

Idąc dalej,

skoro membrana i dach pokryty będzie od razu, to po co pełne odeskowanie (choć deski i tak będą w większości z szalunku, więc koszty niewielkie) ? Czy to znaczy, że membranę przybija się bezpośrednio do krokwi ? Czy to zdaje egzamin ?

 

Forumowicze, co proponujecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepszym rozwiązaniem w twoim przypadku będzie zastosowanie, deski dobra papa + uszczelniacz pod kontry(np Permo Seal firmy Klober) Bądz dobra membrana (np Permo extreme/delta max)

 

A mógłbyś jeszcze podać kilka konkretnych "dobrych pap", nie mam pojęcia, które są dobre.

 

Nurtuje mnie jeszcze ta paroprzepuszczalność papy, bo na logikę to przez warstwę bitumiczną będzie ciężko się parze wydostać ?

Czy wcale nie ma takiej konieczności, a do wentylacji/osuszania służą specjalne otwory w podbitce i kalenicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Teraz z różnych źródeł dowiaduję się, że lepsza zamiast papy jest folia wysoko-paro-przepuszczalna (=membrana?) bo papa nie przepuszcza pary a folia tak.

Dlatego pod deskowaniem musisz zostawić szczelinę między wełną a deską, masz wtedy z głowy problem zakłóconej paroprzepuszczalności. Jak masz wątpliwości czy wykonawca zrobi to prawidłowo to faktycznie lepiej położyć membranę przeznaczoną na deski i wtedy nie musisz o to zadbać.

Idąc dalej,

skoro membrana i dach pokryty będzie od razu, to po co pełne odeskowanie (choć deski i tak będą w większości z szalunku, więc koszty niewielkie) ? Czy to znaczy, że membranę przybija się bezpośrednio do krokwi ? Czy to zdaje egzamin ?

Zdaje, oczywiście pod warunkiem dobrej jakości membrany, znajdziesz na forum zadowolonych użytkowników. Chociaż sąsiad mając tak zrobiony dach od kilku lat ma przecieki i nie może się ich pozbyć, ale może to wina wykonawcy...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Dekar za post.

Cóż po przeczytaniu kilku wątków w tym dziale (pierwszy z brzegu ) coraz mniejsze przekonanie mam do foli. Tymbardziej, że pod uwagę trzeba wziąć umiejętności ekipy, a tych zagwarantować nie mogę.

 

Nie mam uprzedzeń do nowych rozwiązań, ale coś mi te artykuły o foliach podejrzanie stronnicze się wydają, hasła modne, trafiające, paroprzepuszczalność, oddychanie...

A czy to nie jest tak ,jak ze ścianami, które mają izolować, a od "oddychania" jest wentylacja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia na dekowaniu to murowany przeciek! Zdecydowanie papa podkładowa termozgrzewalna. Należy otworzyć kalenicę i zostawić szczelinę wlotową pomiędzy ścianą a deskami. Pozdrawiam.

 

Dzisiaj byłem w hurtowni materiałów budowlanych i mi wciskali membranę na deski, podobno jest taka specjalna na deski

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mialem ten problem :papa czy folia.Po dlugich namyslach wybralem pelne deskowanie (duza czesc desek z szalunkow) a na to papa podkladowa termozgrzewalna na welonie szklanym,choc uwazam ze lepsza i niestety drozsza jest papa podkladowa termo modyfikowana(SBS).Cechuje sie tolerancja na ujemne temperatury(nie sztywnieje na mrozie tak bardzo jak zwykla).Jakos sprawdzone metody do mnie bardziej trafiaja.pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chociazby rozciagajac poprzecznie miedzy krokwiami sznurki,odmierzajac przy tym jednoczesnie wymagana szczeline.widzialem u kogos dodatkowo listewki dystansowe gruboscia odpowiadajace grubosci szczeliny,przybite miedzy dwiema krokwiami.rownolegle do nich i dodatkowo na to sznurek.rozwiazanie ciekawe zapobiegajace stykaniu sie welny z deskowaniem miedzy krokwiami.pozdrawiam.

moze bedzie to widac na obrazku...

http://img.extradom.pl/spolecznosc/foto/258059/render/foto/resize$600-600-1,text$rafik013

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie od dłuższego czasu nurtuje problem jak wpuścic powietrze w/w szczeline wentylacyjną... na krokiwach mam nabitke czyli deski nabite od góry na krokwie. Planuje styropianem dojechac aż do nabitki tylko jak zostawić tam wentylacje żeby nie właziły osy/ mrówki itp.? Nigdzie nie mogę znaleźć jakiejś listwy wentylacyjnej lub kratki własnie do tego przeznaczonej. Proszę o porade lub jakieś fotki czego można użyć....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w porzo Aedifico.... ale jak pisałem nie mam podditki jak pod załaczonym linkiem.. tylko nabitke.... czyli listwa mocowana do dachu który ma kąt 37 stopni i pionową ścianą..

zastanawiam się nad listwą wentylacyjną okapu: ta w środku.. tylko nie za ładne to...

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.supro.pl/upload/opt/a0047f8164c8a5050c5501b074bb3efc.jpg&imgrefurl=http://www.supro.pl/produkt/1183/listwa-wentylacyjna-okapu-(aluminium)/&usg=__-hMzJEhejGVM7-IEQB55nJSdVuE=&h=350&w=482&sz=34&hl=pl&start=14&sig2=49zQ93gggmJqU1c1rRamLA&zoom=1&um=1&itbs=1&tbnid=AOEp7wZfLWsDOM:&tbnh=94&tbnw=129&prev=/images%3Fq%3Dlistwa%2Bwentylacyjna%26um%3D1%26hl%3Dpl%26sa%3DN%26tbs%3Disch:1&ei=SeA9TcCeDYSi8QPF2IiZCA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...