Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wzmacnianie belek stropowyh


Recommended Posts

Witam.

Pytanie jak w temacie. Remontuję poddasze. Odkryłem belki stropowe, są zdrowe, ale po 70 latach opadnięte. (na 8 m ok. 3-4 cm)

I tu pytanie: czy obok starych belek układać nowe (takie same), czy po obu stronach przykręcać deski stanowiące połowę grubości belek? Robił ktoś taki remont?

Edytowane przez marii15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio remontowałem dach i fachowcy doradzili mi, abym wymieniał te naprawdę tragiczne elementy. Resztę wzmacniałem właśnie deskami po obu stronach.

Skoro drewno jest zdrowe to nie ma sensu go wymieniać. Jeżeli uznasz, że dla świętego spokoju chciałbyś je wzmocnić, to proponuję wariant ze wzmocnieniem desek, gdyż nie naruszy to Twojej kieszeni. Drewno jest niestety w tych czasach drogie, a nie wspomnę już o impregnacie, którym będziesz musiał element popędzlować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od podpory do podpory z jednej strony jest 4,60 m, z drugiej 3,70 (łączą się na środku na ścianie nośnej, standardowa konstrukcja).

Nie chodziło mi raczej o wymianę (bo wszystko zdrowe), tylko o wypoziomowanie ugiętych belek. Czy zamontuję dwie deski po obu stronah belki, czy położę jedną grubą obok to koszty takie same (zakupu drewna). Chodziło mi bardziej o sposób, który jest lepszy i bardziej zgodny ze sztuką budowlaną.

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że sufitu nie wypoziomuję, ale podłogę u góry (poddasze użytkowe) tak. Chodzi mi o to czy położyć obok nowe belki i na nich podłogę

(w ten sposób stare belki nie będą obciążone wcale tylko będą trzymać sufit u dołu), czy wzmocnoć deskami po bokach i opierać podłogę na starych

belkach. Dobra sugestia, że deski zapobiegną dalszemu uginaniu starych belek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy montazu nowych legarow moga wyatapic problemy(nie wiem jaki masz dostep do murlat)

 

jesli legary sa zdrowe to odpowiednio je zakonserwowac i wzmocnic-wyrownac deskami po obu stronach - wazny aby deski byly dobite ciagle (dl deski = dl legara) od podpory do podpory (mam na mysli zewn podpory)

 

co do kosztow to 2 deski 32 mm po bokach daja w sumie 64 mm szerokosci

a legar powinien miec ok 80 mm

 

dlugosc i wysokosc desek powinna miec wysokosc nowego legara wiec nowe legary nie wyjda duzo drozej

 

rozpietosc to 8m ale czy jest podpora posrednia?? jesli tak to w jakiej odl od scian?

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Face nic dodać nic ująć :)

Do wypoziomowania podłogi wystarcza ci zwykłe deski calówki przybijane lub przykręcane po obu stronach belki stropowej, jeśli masz kasę możesz użyć grubszych elementów ale wtedy lepiej było by łapać to gwintem poprzez belkę stropową i obie "deski" ale moim zdaniem szkoda zachodu jeśli to tylko 2 cm ugięcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deski już mam kupione od dłuższego czasu, 5 cm grubości i na długość belki stropowej. Ściana pośrednia (nośna) jest w odległości 4,6 m z jednej strony i 3,7 z drugiej. Zgodnie z opisem jaki znalazłem w opracowaniach z techniki budownictwa o wzmacnianiu konstrukcji drewnianych to potrzebne są jeszcze przekładki z materiału izolacyjnego (np. papa) i jak pisał fubek84 najlepiej skręcić to śrubami. Tak będę to realizował.

Dzięki za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...