Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odzysk ciepła z komina


QBELEK

Recommended Posts

Ideą tego wątku jest dyskusja sprawdzonych rozwiązań odzysku ciepła uciekającego wraz ze spalinami przewodem kominowym.

Dalej już mniej patetycznie - robię to z myślą o własnej inwestycji budowlanej, która w tym momencie się realizuje.

Inwestycja to mały domek szkieletu drewnianego na fundamencie legalett typ elektryczny ze wspomaganiem kominkowym. Do wspomagania kominkowego zaprzęgnę wkład Spartherm Varia. Wkład obudowany będzie szamotem firmy RATH, a komin w planach ma być schidel rondo plus. Żadne z elementów komina i obudowy nie będzie stykało się bezpośrednio z elementami drewnianej konstrukcji przy zachowaniu dylatacji powietrznej, tym samym tworząc konstrukcję obudowy i komina jako samonośną i "autonomiczną" w stosunku do reszty budynku.

W wątku "Kominek - jaki komin,czym podłączyć,gdzie wyczystka." zapodanym przez wszędobylskiego Enia zaskoczyła mnie Eureka z pomysłem odzysku ciepła ze spalin, które ucieka kominem. Pytanie jak to zrobić by zachować bezpieczeństwo ppoż. w drewniaku, długowieczność komina i efektywność.

Zapraszam do dysputy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 105
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Temat bez sensu w przypadku komina systemowego, który posiadasz..

Dawniej czasami spotykało się różne urządzenia zakładane na kominy murowane - ich sensowność była jednakże zasadna w przypadku podpiętego do takiego komina kominka otwartego lub żeliwnej kozy. Przy piecach (kaflowych, kuchennych) już nie było sensu czegoś takiego zakładać ze względu na zbyt niskie temperatury spalin.

Do tego pomysłu można odnieść dwie generalne zasady:

1. Bardziej ekonomiczne, prostsze i lepiej działające będzie zatroszczenie się o to by do komina "wysyłać" spaliny o temperaturze odpowiednio niskiej (tak powiedzmy około 150 stopni) a ciepło odzyskiwać pomiędzy paleniskiem a ujściem spalin do komina

2. Temperatury spalin w kominie użytkowanym przez palenisko na paliwo stałe muszą mieć na wejściu do niego te 120-150 stopni (pierwsza wartość to naprawdę niezbędne minimum) do tego żeby jego "używalność" była bezproblemowa przez długie lata. Mowa oczywiście o kominach systemowych - cienkościennych i ocieplanych. Bo w przypadku murowanych, temp. minimalna winna być odpowiednio wyższa (140-180). Temperatury takie pozwalają na wylocie komina ponad dachem osiągać te 50-70 stopni (resztę odbiera na tych 4 - 8 metrach, wkładka ceramiczna lub cegła).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję F-N za Twoje trzy grosze.

Jednakże komina nie posiadam więc sprawa jest jeszcze otwarta. Do wkładu szidla ostatnio się zraziłem, teraz wałkuję wkłady stalowe do spalin drewna.

W obudowie kominkowej na odcinku 40 cm zamiast rury spalinowej będzie zainstalowany wymiennik powietrzny zrzucający ciepło do podłogi. Nie zakładam z niego full odzysku ale ponieważ owy wymiennik już posiadam to mimo wszystko będzie.

Skoro wiem że temperatura za wymiennikiem będzie nadal wysoka nadal uważam że jest sens odzysku ciepła na tych 8 metrach komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest ,

zacząłeś z grubej rury oszczędzając mi kupe pisaniny (Qbelek bez głupich uśmieszków proszę..:)),

dodam tylko że pytanie nie wyklucza urządzeń pomiędzy Varią a kominem właśnie:

 

"Ideą tego wątku jest dyskusja sprawdzonych rozwiązań odzysku ciepła uciekającego wraz ze spalinami przewodem kominowym."

 

fakt, że tytuł trochę chybiony, ale potem się poprawił.

 

O hipokaustach już było ( ostatnio w "ceramicznym"). Takie mniej wydajne "kanały opadowe" , możesz wyspawać z blachy (2 -3 -a nawet 4- kanalowe)

Doprowadzi to do uzyskania temperatuty na wejściu do komina takiej ,że go szlag nie trafi (patrz Forest).

 

Jest jeszce jeden sposób ,możliwy do wykonania , jesli RONDO PLUS nie stoi już w Twoim garażu. Kup pustaki kominowe od tego RP ,ale do środka rury stalowe,o których możesz już magisterke pisać (:)). Pisałem o tym ,ale przepadlo . Na poziomie stropów , w pomieszceniu nad kominkiem rury uszczelnij welna i zabezpiecz zaprawą lub tanim klejem do płytek ( przed pyleniem).

20 cm nad podłogą wytnij otwór na kratke15x30 cm. Taki sam pod sufitem (nie za wysoko ,by nie brudziła sufitu). Powstanie "kaloryfer" zdolny ogrzac 30 -50 m2 Twojego domu ciepłem ze spalin , ktore normalnie uszły by w niebo bezproduktywnie. Szczegóły ? Proszę o pytania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oczywiście że jest - ale nie z komina.

To Tobie ostatnio pisałem o wymienniku do legalettu?

Jeżeli nie to zapodaj zdjęcie, powiem Ci jak go przerobić, bo "seryjny" jest w założeniach technicznych do bani.

Eniu ma niby rację - ale z takiego wentylowanego komina będzie ciekło jak z "kondensata". Jeżeli spaliny będą miały za niską temperaturę to pojawią si problemy z ciśnieniem kominowym i użytkowaniem samego kominka. A poza tym taki wkład stalowy "nierdzewny" użytkowany na mokrych spalinach z drewna o niskiej temperaturze, po 5-6 latach nagle "okazuje się" nie być taki nierdzewny jak by się to wydawało ... :). Kwasy i niedouczony kominiarz ze stalową, zwykłą szczotką zrobią swoje ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oczywiście że jest - ale nie z komina.

To Tobie ostatnio pisałem o wymienniku do legalettu?

Jeżeli nie to zapodaj zdjęcie, powiem Ci jak go przerobić, bo "seryjny" jest w założeniach technicznych do bani.

Eniu ma niby rację - ale z takiego wentylowanego komina będzie ciekło jak z "kondensata". Jeżeli spaliny będą miały za niską temperaturę to pojawią si problemy z ciśnieniem kominowym i użytkowaniem samego kominka. A poza tym taki wkład stalowy "nierdzewny" użytkowany na mokrych spalinach z drewna o niskiej temperaturze, po 5-6 latach nagle "okazuje się" nie być taki nierdzewny jak by się to wydawało ... :). Kwasy i niedouczony kominiarz ze stalową, zwykłą szczotką zrobią swoje ...

Pozdrawiam.

 

Każdą ideę można spłaszczyć .Wyrażnie nawiązałem do temperatur o których tak ładnie się produkowaleś . Poza tym ,Qbelek nie robi wrażenia idioty , ktory wpuści durnego kominiarza na dach ze zwykłą szczotą .Nie robiłes takich gadżetów ,lub robiłeś je żle - trudno . Diabeł siedzi w szczegółach ...:) Komin stalowy dobrze zrobiony nie wymaga czyszczenia_- to szczegół nr 1 .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No robiłem i robiło to już także wielu innych. Co z tego że nawet było dobrze zrobione ...

I dlatego jako szczegół nr jeden w naszej polskiej rzeczywistości uznaję, że 90% posiadaczy kominka pali w nim drewnem o zbyt dużej wilgotności, a ich kominy (które muszą w tym przypadku być czyszczone regularnie) obsługują w większości kominiarze nie widzący nawet na oczy szczotki do kominów z nierdzewki.

Dlatego zacząłem "woleć normalniejsze" rozwiązania. Stąd też moja zachowawczość w tych względach.

Wystarczy Eniu przejechać kilkaset metrów tym czy innym mostem i trafia się na zupełnie inną "inszość" :) ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starym domu mam zrobione coś takiego

odzysk..JPG

na dole wyczystka i podłączenie komina. Całość dolnego pojemnika od środka wyłożona jest szamotem. Całośc funkcjonuje już dobrych kilka lat.

Tymi srebrnymi rurami w tylnej części zasysane jest powietrze z poddasza i jako nagrzane unosi się wzdłuż radiatora i wylatuje w pokoju na poddaszu, Temperatura powietrza na wylocie ma ... czasami nawet ponad 100*C.

Wylot powietrza jest na wysokości około 3,5 metra od dołu a na wysokości około 4 metrów jest dodatkowe przymknięcie w kominie tak aby spowolnić ucieczkę spalin i ciepła z komina.

Moja własna głupota i słuchanie się projektanta sprawiła, że nie mam takiego rozwiązania w nowym domu. ŻAŁUJĘ i raczej tej straty już nie nadrobię.

Intensywnie Myślę natomiast nad odzyskiem tego ciepła na potrzeby grzania wody użytkowej ... bo to mogę jeszcze zrobić .... tzw płaszcz wodny :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No robiłem i robiło to już także wielu innych. Co z tego że nawet było dobrze zrobione ...

I dlatego jako szczegół nr jeden w naszej polskiej rzeczywistości uznaję, że 90% posiadaczy kominka pali w nim drewnem o zbyt dużej wilgotności, a ich kominy (które muszą w tym przypadku być czyszczone regularnie) obsługują w większości kominiarze nie widzący nawet na oczy szczotki do kominów z nierdzewki.

Dlatego zacząłem "woleć normalniejsze" rozwiązania. Stąd też moja zachowawczość w tych względach.

Wystarczy Eniu przejechać kilkaset metrów tym czy innym mostem i trafia się na zupełnie inną "inszość" :) ...

Pozdrawiam.

 

upierały sie dwa Michały :)

 

Ok Ty mówisz do 90%

Ja do 10% , w tym do Qbelka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No robiłem i robiło to już także wielu innych. Co z tego że nawet było dobrze zrobione ...

I dlatego jako szczegół nr jeden w naszej polskiej rzeczywistości uznaję, że 90% posiadaczy kominka pali w nim drewnem o zbyt dużej wilgotności, a ich kominy (które muszą w tym przypadku być czyszczone regularnie) obsługują w większości kominiarze nie widzący nawet na oczy szczotki do kominów z nierdzewki.

Dlatego zacząłem "woleć normalniejsze" rozwiązania. Stąd też moja zachowawczość w tych względach.

Wystarczy Eniu przejechać kilkaset metrów tym czy innym mostem i trafia się na zupełnie inną "inszość" :) ...

Pozdrawiam.

 

Witaj Forest,

 

skoro pojawiła się już ta polemika ,napisz co sądzisz o sygnalach docierających z różnych zakątków tzw. środowiska o wątpliwej przydatności systemów rur ceramicznych do zwykłych kominków (czyli 90 %)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 cm nad podłogą wytnij otwór na kratke15x30 cm. Taki sam pod sufitem (nie za wysoko ,by nie brudziła sufitu). Powstanie "kaloryfer" zdolny ogrzac 30 -50 m2 Twojego domu ciepłem ze spalin , ktore normalnie uszły by w niebo bezproduktywnie. Szczegóły ? Proszę o pytania :)

 

Jeśli wyjdzie z tego konwekcja powietrza taka jak z kratek w obudowie kominka lub DGP to odpada. Nie po to stawiam obudowę szamotowa żeby cieszyć się przypalonym kurzem......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wyjdzie z tego konwekcja powietrza taka jak z kratek w obudowie kominka lub DGP to odpada. Nie po to stawiam obudowę szamotowa żeby cieszyć się przypalonym kurzem......

 

Ok ,nie dotarło do mnie ,że jesteś zwolennikiem zaawansowanej techniki ,szumnie zwanej nowoczesnym zduństwem(czytałem o córce).Robisz więc to samo , tylko bez kratek.Cienki tynk(siatka klej bez polimerów),spowoduje, że pustaki kominowe będą "ciepłą obudową".Zamontowałbym w tym pieco kominie (nie czytaj - pieco kominku),jeszce jakieś szczelne metalowe drzwiczki np. od starej duchówki (framugi). Da to możliwość kontroli wkladu ,oceny jego stanu . Można na wprost tych drzwiczek zrobić drugie na rurze (jeremias ma takie w ofercie - łukowe). Masz wtedy pełen wypas możliwości kontroli stanu rury nie tylko z zewnątrz.Pustaki na tym odcinku ,w swoim domu, zastąpiłbym własnoręcznie poklejonymi z płytek szamotowych "3"elementami .

Dalszy etap" rozwoju " to wykonanie komina na tym odcinku nie z "rurów" tylko z kanałów kumulacyjnych , najlżejszych dostępnych na rynku . Obudowa wówczas z szmotów "2".Możesz pokleic takie kanaly z cegły , zachowując grubość ścian 4-6 cm. Tu szczególy są ważne - jakbyś robił ,dopytaj. Wojtek zaraz Ci rzuci" na ladę" material do tego najodpowiedniejszy (tak sobie myślę :)) Dalej nie pójdę (na razie) bo dojdę do term tureckich czy greckich hypocaustum , no chyba że budujesz muzeum....

 

Ciekawe gdzie Forest sie podział ? Pochlapał reklamą i wcieło....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Forest,

 

skoro pojawiła się już ta polemika ,napisz co sądzisz o sygnalach docierających z różnych zakątków tzw. środowiska o wątpliwej przydatności systemów rur ceramicznych do zwykłych kominków (czyli 90 %)

 

pozdrawiam

 

No ciekawe ?? Pierwsze słyszę. Jedna opinia na form to nie jest sygnał ze środowiska.

To że gdzieś, komuś pękła ceramika nie znaczy że system jest do kitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe ?? Pierwsze słyszę. Jedna opinia na form to nie jest sygnał ze środowiska.

To że gdzieś, komuś pękła ceramika nie znaczy że system jest do kitu.

 

Srodowisko o ktorym mówię na forum reprezentuje z odkrytą przyłbicą Forest i Bohusz .Do tego paru "tajniaczków" ,którym żal 300 zł rocznie by się pokazać , z Tobą włącznie.

Reszta tu prawie nie zagląda i ma nas w ............

 

Pomyśl dwa razy nim walniesz z dwóch luf w krzaki , bo trafisz nie tego zwierza coś go planował upolować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe ?? Pierwsze słyszę. Jedna opinia na form to nie jest sygnał ze środowiska.

To że gdzieś, komuś pękła ceramika nie znaczy że system jest do kitu.

 

Margod !

 

Założ fan-klub forumowiczów których wk........a ENIU. Mogę Ci podesłać paru kandydatów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srodowisko o ktorym mówię na forum reprezentuje z odkrytą przyłbicą Forest i Bohusz .Do tego paru "tajniaczków" ,którym żal 300 zł rocznie by się pokazać , z Tobą włącznie.

Reszta tu prawie nie zagląda i ma nas w ............

 

Pomyśl dwa razy nim walniesz z dwóch luf w krzaki , bo trafisz nie tego zwierza coś go planował upolować :)

 

Poszło ostro ,więc małe sprostowanko .

Powyższy tekst nie dotyczy tych fachowców kominkowych , którzy nie ujawniają swych danych , bo by se jaj nie mogli robić . To chyba jest łatwiej zaakceptować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...