Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odzysk ciepła z komina


QBELEK

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 105
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Wsadzenie pręta fi 12 mm do zalanego betonem otworku w kominowym pustaku keramzytowym, tudzież zalanie betonem już wsadzonego takiego pręta, graniczy z ekwilibrystyką godną rosyjskiego akrobaty cyrkowego ... :rolleyes:

Kończy się to pęknięciem takiego pustaczka (w pierwszym przypadku) lub zalania pierwszych 4-5 cm (czyli nie związaniem w ten sposób pustaków ze sobą i darmową robotą).

Autopsja ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi eniu? Zadałem tylko proste upierdliwe pytanie laika?

Trochę mnie dziwiło że pręt "12" może rozsadzić pustak a "6" nie, choć i tak ten ostatni będzie zalany betonem?

 

:D

A ja ,praktyk ,odpowiadam upierdliwemu laikowi ( :) ),że pręty

12 mm zalane betonem i poddane obróbce termicznej ,ten że

beton rozsadzą . Pręty 6 mm - nie .

 

Poszperałem trochę w instrukcjach po niemiecku i nie doszukałem

się ,że te dziury służą do wsadzania w nie metalowych kijków ,

i cyrkowych popisów z próbą wlania w tak wąski otwór betonu.

Pewnie wymyślił to ten sam oszołom ,który nawiewniki do

kominków wyłącznie od zachodniej strony każe robić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
W piwnicy mam od niedawna kocioł na pellet. I zastanawia mnie cholernie czemu nie można od tak odzyskać to ciepło które wzlatuje w chmurki. Pellet jest dosyć suchym paliwem (z założenia poniżej 10%). Czy nie można od tak po prostu zrobić odzysk ciepła poprzez jakieś kratki wentylacyjne na pomieszczenia znajdujące się nad kotłownią? Dodam że komin jest z cegły choć ma wysokości około 12-15 metrów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Komin nie jest elementem układu służącym do odzysku ciepła. Wręcz do jego pracy wymaga się możliwie stabilnej temperatury wewnątrz, w tym możliwie najmniejszych spadków temperatury na jego długości. Jeżeli masz kocioł z wymuszonym obiegiem gazów i uważasz, że spaliny są niepotrzebnie zbyt gorące, dołóż mu wymiennik przed kominem. Może grzać np. powrót wody.

Z wymiennikami typu spaliny-powietrze (do oddychania), generalnie trzeba bardzo ostrożnie.

Spaliny powinny jednak mieć pewną minimalną temperaturę, tak, żeby miały ochotę opuszczać kanał w kominie i to tylko przez jego wylot.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...