Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przeczytałem Wasze wypowiedzi i wciąż nie wiem czy zalać kolektor.

Z tego z zdążyłem się naczytać to opinie o rozcieńczalniku spirytusowym są różne. Glikol był by pewnie lepszy, ale odstrasza mnie cena. Na rozcieńczalniku zaleje kolektor za 300zł (woda zdemineralizowana + 250l rozcieńczalnika) a na glikolu za co najmniej 2500 zł.

Musze jeszcze to wszystko przemyśleć.

 

Ktoś z Was pytał czy będę sam zalewał kolektor. Raczej nie, bo nie mam sprzęty do tego a mój instalator wod-kan ma taki sprzęt i na niego się zdam.

 

Za parę dni będę kopał rowy pod kolektor to wrzucę parę fotek (jak będzie czas je zrobić) z pola walki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz to teraz zrobić i za to zapłacić ale NIE KORZYSTAĆ przez kilka lat to głupi pomysł

Jeśli już, to lepiej od od razu połączyć równolegle, zalać i korzystać. Na złotówki to niewiele się przełoży... I tak będzie przewymiarowane dolne źródło.

 

190620151473.jpg

Tylko czy taka pompa DZ jest już w kasecie ze spręzarką da rade 4x200 przepchnąć i czy to będzie korzystniejsze niz będzie sobie czekac zakopana na poddasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem Wasze wypowiedzi i wciąż nie wiem czy zalać kolektor.

Z tego z zdążyłem się naczytać to opinie o rozcieńczalniku spirytusowym są różne. Glikol był by pewnie lepszy, ale odstrasza mnie cena. Na rozcieńczalniku zaleje kolektor za 300zł (woda zdemineralizowana + 250l rozcieńczalnika) a na glikolu za co najmniej 2500 zł.

 

Ja to bym w ogóle nie robił pompy gdybym miał stawać przed takimi wyborami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz to teraz zrobić i za to zapłacić ale NIE KORZYSTAĆ przez kilka lat to głupi pomysł

Jeśli już, to lepiej od od razu połączyć równolegle, zalać i korzystać. Na złotówki to niewiele się przełoży... I tak będzie przewymiarowane dolne źródło.

Zalać i korzystać rozumiem,zastanawiałem się nad tym.To że będzie przewymiarowane ok.według wyliczeń tzn. projektu 2x200 powinno starczyć.

Wytłumacz mi Proszę :Na złotówki to niewiele się przełoży... tzn że ta 4ta sekcja niewiele pomoże?

Zycie róznie sie układa być może ze poddasze będę chciał zagospodarować choć teraz nie planuje, ale póżniej rozkopywać ponownie działke rozumiecie zawsze są dylematy dlatego myśle o 4tej sekcji,a to Forum prawdziwa kopalnia wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor zakopany 4x200m w rowach po 25-30m i szerokości 1.8m. 2 rowy w kształcie L i 2 proste.

Dzięki sprawnemu operatorowi koparki cała operacja zajęła jedynie 10 godz. (przywidywałem 2 razy tyle).

Rozumiem że rury fi 40 a jaka gruba ścianka ile placiłes za mb,pewnie w węższych rowach niż 1.8 to problem robić okręgi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury miały grubość ścianek 3mm. Cena to 4.11 zł/m brutto. Mogłem kupić rurę o ściance 2,4mm za 3.10 zł/m lub 3,7mm za 5.10 zł/m, ale bałem się czy 2,4 nie będzie za cienka i się nie złamie przy układaniu. 3,7 odrzuciłem ze względu na cenę. Drugi raz wybrał bym też rurę 3mm. Jest dość sztywna, nie układa się może łatwo, ale ciężko ją złamać i nie stresowałem się przy zasypywaniu wykopu.

1,8m szerokości wykopu jest chyba najmniejszą szerokości jaka pozwala na łatwe i szybkie układanie rur. Ja pierwszy rów robiłem na 1,8m a następne na 2m aby wygodnie rozkładać rury.

 

Mam jeszcze pytanie. Czym i na jaką głębokość zaizolować rury wchodzące do kotłowni? Wystarczy zwykła izolacja poliuretanowa, czy musi być kauczukowa?

Muszą być zaizolowane aż poniżej strefy przemarzania? Czy izolować wszystkie czy tylko powroty?

Kolektor 5.jpg

Edytowane przez Łukasz CIN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje.Mam pytanie odnośnie nawodnienia kolektora deszczówką, mam studnię gdzie jest zrzucana woda z dachu blisko będzie DZ czy jest sens powiedzmy z 0,5m powyżej ulożyć rury, wiosną i jesienią może bardzięj dz regenerowałoby sie.Czytałem że to robiłeś.

 

Myślę że z takiej studni zawsze warto odprowadzić rurę jako przelew tzn. gdy wody będzie już pełno to rura ci nadmiar odprowadzi rozsączajac w gruncie. U mnie tak będzie, no i siłą rzeczy rura będzie nad jedną nitką DZ. Czy to coś da? Pewnie niewiele w porownaniu z wodą jaką przyjmie grunt podczas deszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Przyszła i na mnie kolej z kolektorem.

 

W skrócie:

- dom do ogrzania 190 m2, działka z normalną ziemią, bez piachu, okolica drenowana

- działka możliwa do zadysponowania 30m długa, 19,5 szeroka (brązowe to taras).

- dobiegi wprowadzane do pom.tech. (bez studzienki)

- nad jedną lub dwoma nitkami na końcu w przyszłości mały stawik

 

Pytania:

 

1. Rury jakiej długości dać? Na 30 metrach zmieści się i rura 200 i 150.

 

2. Rury o jakiej długości dać? Chodzi mi o to, czy jak rozłożę zamiast 200m rury 150m w takim samym rowie (30m), to czy dla DZ robi to znaczącą różnicę? Bo finansowo np przy fi 40 to jest 200 litrów glikolu + 200mb rury, a więc jakies 1700 zeta różnicy.

 

3. Rury jakiej średnicy - fi 32 czy fi 40? czy fi 32 może mieć 200mb? Chodzi o opory ale tak jak poprzednio o kasę.

 

4. Odnośnie stawu. Czy jeśli dwie ostatnie nitki zagłębię na 2 metry na ostatnich 10 metrach pod stawem , a pozostałe ułożę 1,5 pod ziemią, to nic się nie zadzieje? Wg mnie spadek w dobrym kierunku będzie, czyli powietrze będzie wędrować w stronę pompy. Teren mam równy.

 

 

Chce zrobić dobrze, ale bez zbędnych kosztów - wiadomo kasa - stąd te pytania o rozmiar rurek i długość. Róznica między fi 40 200mb razy 4 a fi32 150 mb razy 4 to jest jakieś :

- dla fi 40 = 800mb r 3,5PLN + 800 litrów x 5 pln = 6800

- dla fi 32 = 600mb x 2,5PLN +360 litrow x 5 pln = 3300

 

Chyba, że coś źle liczę...

 

Z góry dzięki za porady.

mama kolektora1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Rury jakiej długości dać? Na 30 metrach zmieści się i rura 200 i 150.

 

Zwiększanie długości powyżej 150mb rury daje niewielki efekt (tzn. powyżej 5mb rury na 1mb wykopu). A więc gęściej niż tak żeby się 'kółka' stykały nie zwiększa jakoś znacząco ilości pobieranej energii.

 

Na moc chłodniczą 7,5kW powinny starczyć 3 wykopy po 30 metrów, i to z zapasem.

 

Co do różnicy między rurami fi32 a fi40 to różnica w ilości zbieranej energii z gruntu to maks. 5%. Zdania w tej kwestii są podzielone - spotkałem opracowania mówiące, że lepiej fi32 i takie, że lepiej fi40. Największa różnica jest w oporze tłoczenia glikolu.

 

Przy takiej mocy PC przepływ powinien wynosić około 1500l/h.

 

Kolektor z rur fi 32 będzie powodował opór rzędu 3mWs, a kolektor z rur fi 40 opór rzędu niecałego 1mWs (1 metr wysokości podnoszenia).

Do tego dochodzi opór złączek w kotłowni i wymiennika pompy.

Czyli w przypadku fi40 mniej energii będzie zużywać pompa obiegowa, rzędu powiedzmy 50W, zależnie oczywiście, jaką obiegówkę zastosujesz.

 

 

 

 

Róznica między fi 40 200mb razy 4 a fi32 150 mb razy 4 to jest jakieś :

- dla fi 40 = 800mb r 3,5PLN + 800 litrów x 5 pln = 6800

- dla fi 32 = 600mb x 2,5PLN +360 litrow x 5 pln = 3300

 

Chyba, że coś źle liczę...

 

Z góry dzięki za porady.

 

Płyn w kolektorze powinien zawierać tylko 25% glikolu. Nie ma potrzeby więcej niż 25% glikolu, bo robi się zbyt lepki.

Ja bym proponował alkohol etylowy - jest czystszy, mniej lepki i tańszy.

 

Czyli wg mnie 450mb rury, albo fi40 albo fi32. To będzie ze sporym zapasem względem pompy 10kW, a patrząc po ociepleniu Twojego domu, oraz zastosowanej wentylacji mechanicznej, to taka pompa jest sporo przewymiarowana.

 

Ja mam do domu 210m2, 750m3 kubatury, podobnie ocieplony, 4x20mb wykopu i 4x150mb rury fi40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...