Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

Nazywa się to pług kablowy lub pług wibracyjny.

 

Dzięki HenoK, a to taki do zastosowań domowych:

 

 

Niestety do 18 cali. Jest o tyle mądrzejszy, że samo ostrze jest cieńsze od rury, a rurę ciągnie się za takim stożkiem, który ładnie rozpycha przed nią ziemię. No cóż, może ktoś dostrzeże niszę w fascynatach poziomych GWC, w końcu zakopanie kilometra rury to nie jest jakaś popierdółka, więc rynek zasługuje na elegantsze rozwiązania niż przekopanie np. 1000 m3 ziemii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozpoznawałem ten temat u siebie. Finansowo i organizacyjnie taniej wyszło nająć jedną dużą koparę. Przy łańcuchówce trzeba drugą koparkę na zmiany trasy kolektora (zakręty, wprowadzenia do studni rozdzielczej albo do budynku, wykop pod studzienkę itp.) i dlatego wyszłoby drożej. Końcowo w terenie ornym kopałem "bydlęciem" z łyżką szerokości 1,2 m na gąsienicach, a w ogródeczku minikoparką. Ponadto koparka łańcuchowa dla wykopów głębokości 1,8 m wcale nie jest tańsza niż inna na 2,5 m (przynajmniej w mojej okolicy). Ale jak ważniejsze są inne powody niż finansowe to można i przewiertem sterowanym :D. I niech sąsiedzi zgadną gdzie mam zakopany kolektor? :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto koparka łańcuchowa dla wykopów głębokości 1,8 m wcale nie jest tańsza niż inna na 2,5 m (przynajmniej w mojej okolicy).

 

Koparka to koparka, kosztować musi. Zainspirowany tym urządzeniem powyżej zrobiłbym tak: wziął trójkąt prostokątny grubej blachy, tak z 15 mm, zaostrzył najdłuższy bok, jeden wierzchołek podpiął do Ursusa z podnośnikiem, do drugiego przymocował łańcuch ze stożkiem do mocowania rur, do trzeciego jakiś ciężki wibrator i zaoferowałbym bym np. położenie 30 odcinków po 30 metrów (bez łączenia i wykopów, tylko równoległe), w dzień, za, powiedzmy, 1500 PLN. Kupilibyście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koparka to koparka, kosztować musi.

To też swoje kosztowała, ale kolektor zakopała...

i zaoferowałbym bym np. położenie 30 odcinków po 30 metrów (bez łączenia i wykopów, tylko równoległe), w dzień, za, powiedzmy, 1500 PLN. Kupilibyście?

A ja zapłaciłem niewiele więcej ale z wykopami, nie tylko równolegle i to na głębokości ponad 2,5 m w jeden dzień. Suma sumarum taniej.

za, powiedzmy, 1500 PLN. Kupilibyście?

Raczej nie. Bałbym się o zmęczenie materiału (rury). A skąd wiadomo, że nie napotkasz po ziemią ostrego kamyka, który rozetnie rurę albo poważnie zarysuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Mam pytanie bo niedługo będę zakopywał kolektor poziomy - czy prosty odcinek rury w wykopie to powrót z pompy, czy zasilanie do pompy?

 

Ja prosty dałem jako powrót z pompy, ten z meandrami pofałdowany to zasilanie i doradził mi użytkownik pompy kanadyjskiej od 15lat aby jaki największą powierzchnię obciąć rurami to znaczy mała gęstość rur na maksymalnie dużej powierzchni - ja mam na około 500 m kwadratowych ułożone 600mb rury.

To gwarantuję efektywną pracę DZ. Grunt mam lessy gliniaste bardzo ściśliwe przy badaniu echosondą wyszło około 6-7 MPa.

Kazjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Są instalacje gdzie większość, jak nie całe DZ jest pod budynkiem. Ale nie poziome tylko odwierty.

Kolektor poziomy regeneruje się "od góry", od dołu to pomijalna sprawa. Nie chcę tu rzucać liczbami za literaturą ale powiedzmy że to ułamek procenta.

Swoją drogą, ciekawi mnie jak to zmierzyli/oszacowali? ;)

Słowem: zapomnij....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są instalacje gdzie większość, jak nie całe DZ jest pod budynkiem. Ale nie poziome tylko odwierty.

Kolektor poziomy regeneruje się "od góry", od dołu to pomijalna sprawa. Nie chcę tu rzucać liczbami za literaturą ale powiedzmy że to ułamek procenta.

Swoją drogą, ciekawi mnie jak to zmierzyli/oszacowali? ;)

Słowem: zapomnij....

 

Wihajster a gdzie to wyczytałeś, z danych które ja przeczytałem mogę podać, że regeneracja DZ z kolektorem poziomym regeneruje sie w zależności od pory roku. Późna wiosną latem i wczesna jesienią regeneruje się od góry, ale w zimie jest inaczej od góry jest zmarzlina aż do strefy przemarzania w lubelskim nawet do 1,2 m wówczas czerpiemy ciepło z niższych pokładów ziemi. W lubelskich kopalniach węgla na głębokości około 800m jest +30C

i im niżęj tym cieplej aż do geotermii wysoko temperaturowej niecka podhalańska + 80C, podobnie okolice Uniejowa i okolice Pyrzyc - patrz publikacje profesora Julisza Sokołowskiego z AGH -twórcy geotermii podhalańskiej.

Kazimierz Rymuszka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazjan:

 

Wiesz dobrze co miałem na myśli, prawda? ;)

 

Chodzi o energię z "wnętrza Ziemi" która tutaj jest pomijalna.

Jeśli odetniemy pewną powierzchnię od sezonowych cyklicznych zysków ciepła a będziemy tylko czerpać energię to grunt zwyczajnie się wychłodzi do niższej temp. niż przy "obyczajnym" poziomym DZ. Nie będzie się wychładzać w nieskończoność bo rzecz jasna będą zyski z boków tego obszaru.

Pod budynkiem wytworzy się coś w rodzaju wiecznej zmarzliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazjan:

 

Wiesz dobrze co miałem na myśli, prawda? ;)

 

Chodzi o energię z "wnętrza Ziemi" która tutaj jest pomijalna.

Jeśli odetniemy pewną powierzchnię od sezonowych cyklicznych zysków ciepła a będziemy tylko czerpać energię to grunt zwyczajnie się wychłodzi do niższej temp. niż przy "obyczajnym" poziomym DZ. Nie będzie się wychładzać w nieskończoność bo rzecz jasna będą zyski z boków tego obszaru.

Pod budynkiem wytworzy się coś w rodzaju wiecznej zmarzliny.

 

Wiesz to trudno jest sprawdzić być może to robili Szwedzi bo tam 8 na 10 nowych domów to pompa ciepła.

U nas jest zasada że dom to jest odgrodzony układ do ogrzania innym bardziej energetycznym układem ciepła Ziemi, po drugie powierzchnia DZ powinna być 3 do4x większa od powierzchni domu (dla poziomego kolektora). Szacunkowa energia gorących źródeł pod Polska ( do 1,5km) podobno wystarczy na 300 lat... ja potrzebuje tylko na 30 lat później moje dzieci itd... to chyba dla 10 pokoleń?!?

Kazjan :D:eek::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozmawiajmy poważnie albo wcale, mylisz dwie nie związane ze sobą sprawy: geotermia wysokotemperaturowa a kolektor poziomy wykorzystujący w 100% energię Słońca i działający do końca świata i jeden rok dłużej ;)

Nie żadne 300 lat.

Pozdrawiam

Piotr

 

PS

4x powierzchnia domu dla poziomego to wyjdzie pewnie dla suchego piachu a nie dla "statystycznego" przypadku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozmawiajmy poważnie albo wcale, mylisz dwie nie związane ze sobą sprawy: geotermia wysokotemperaturowa a kolektor poziomy wykorzystujący w 100% energię Słońca i działający do końca świata i jeden rok dłużej ;)

Nie żadne 300 lat.

Pozdrawiam

Piotr

 

PS

4x powierzchnia domu dla poziomego to wyjdzie pewnie dla suchego piachu a nie dla "statystycznego" przypadku ;)

 

Mówisz poważnie? To niech ocenią szanowni formowacz choć to też nie jest ostateczne kryterium!

To DZ pionowe na głębokości 80, 100 mb ( w USA nawet około 300 głębokości) to energia słoneczna???

a DZ ze studnia zasilająca do studni zrzutowej z głębokości 100 czy 150m to też energia słoneczna??

Ciepło w kopaniach lubelskich na głębokości 800m to ciepło ziemi o temperaturze 30C to też od słońca?

Nie chodzi o akademickie rozprawy ale o sprawne wdrażanie technologi sprawnie wdrożonej szczególnie w Szwecji USA czy Kanadzie!

Do celów praktycznych ten przelicznik x 3 lub 4 powierzchnia grzania funkcjonuje i jest bezpieczny.

Kazjan:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazjan.

Proponuję zakończyć off-top'y... O czym jest tu mowa?

Jeśli pamiętam zaczęło się od kolektora poziomego pod budynkiem i odnośnie tego pisałem.

Sam robisz o ile kojarzę też poziomy.

Kolektor poziomy jak wiadomo regeneruje się WYŁĄCZNIE od Słońca a nie z jakichś głębszych warstw, 150-metrowych studni itd itd.

Więc o co Ci chodzi gdy piszesz że Twojej rodzinie starczy energii z Ziemi na xx pokoleń???

A te 30 stopni C. w kopalniach na ośmiuset metrach nie ma tutaj nic do rzeczy, zastanów się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazjan, jak można porównywać ciepło na głebokości 800m w kopalni z ciepłem pod domem na głębokości 2-3m?!?

kolektor poziomy regeneruje się przede wszystkim od słońca i wody przenikającej w głębsze warstwy ziemi. W przypadku poziomego pod domem, nie będzie sie regenerować.

 

Adigg ja nie porównywałem tylko staram się pokazać różne zródła ciepła w DZ i wydaje mi się, że ta przykładowa kopalnia na 800 metrach, 2 pompy czerpiąca i zrzutowa oraz kolektor pionowy - to w nazewnictwie fizyki źródeł ciepła to ciepło ziemi czyli energia geotermalna niskotemperaturowa.

Kolektor poziomy jako DZ mówicie mi że to wyłącznie energia słońca wód opadowych i nie ma tam energii z wnętrza ziemi (albo jej udział jest pomijalny)?

To proszę udowodnić, tę śmiała hipotezę i wyprowadzić mnie z błędu!

Ewentualnie wskazać literaturę gdzie mogę doczytać.

Pozdrawiam Kazjan;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Stoję przed podjęciem decyzji poziomy, czy pionowy wymiennik ciepła.

Działka duża, bez problemu można przeznaczyć pod wymiennik 5 arów, ale mam taki dylemat:

jak zagospodarować obszar działki na wymienniku? Jakie są wskazania, a jakie ograniczenia?

Czy mogę posadzić drzewa, krzewy, założyć ścieżki?

Czy ma to być tylko trawa?

Przejrzałam posty a w nich tylko techniczne szczegóły i opinie o wydajności.

Może ktoś coś wie na ten temat.

Pozdrawiam

oTerka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...