Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

na świeżo z pacu boju- jestem właśnie po zakopaniu pętli spiralnych dolnego źródła, zgodnie z wytycznymi ASPOL tj. 18x1,3m szerokości i 1,30m głębokości wykopy, w tym układane rury PEHD100 32x2,0 , Aspol pisze o 125m ja położyłem 130m w tym rury dobiegowe do rozdzielacza.

Metoda jest taka: na krążku odwijamy jakieś 20-25m rury odkręcając krążek, ten kawałek ciągniemy do rozdzielacza, a krążek układamy w końcu wykopu (tym bardziej oddalonym od rozdzielacza) i ściągamy pętle już bez rozwijania, po mniej więcej równomiernym ich rozłożeniu trza je położyć na płask i szpadlem przysypać, a potem koparą. Chociaż widziałem ciekawy patent, sklejanie taśmą stycznych pętli na ziemi i potem całość wkładana do wykopu (na stronie Aspolu widać).

Generalnie robota nie jest trudna, choć przynajmniej dla 2 osób- samemu będzie trudno rozłożyć. Obowiązują ogólne zasady BHP, czyli poruszamy się w wykopie po stronie po której nie ma nasypanej ziemi z wykopu, zawsze w pozycji stojącej- żadnego klękania czy kucania, wszystko można nogami docisnąć.

U mnie zrobiłem wykopy głębokości 1,30m dlatego że działka jest na stoku i spływa nią sporo wody opadowej, więc nie ma obawy o regenerację DZ.

Wyprowadzenie do rozdzielacza zrobiłem jednak przy ścianie, gdzie dam rozdzielacz i obuduję szafką- ceny gotowych zabijają (szafka= wczasy w Tunezji) więc wymyślę jakiś domek ze styroduru obrobionego tynkiem i daszek blachy, klasycznie. Albo i nie. Jako płyn DZ będzie alkoholowy roztwór, rożnica 4 krotna w cenie w stosunku do glikolu przeważyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to podaj proszę źródło, bez tego "podobno" to tylko plotka.Jestem po prostu ciekaw.

Jednak zadałem sobie trochę trudu i pogooglowałem. Oto parę źródeł, a jest tego wiele:

-skrótowe informacje: http://www.geojerry.com/earthloopantifreeze.html gdzie piszą, że glikol etylenowy jest bardzo trujący i w większości stanów ZAKAZANY, więc nie rekomendują jego użycia. W Polsce niestety jest tym podstawowym, a wszystkie inne niezamarzające płyny są traktowane przez instalatorów z niedowierzaniem, ale mam nadzieję, że się to zmieni.

-"nieco" bogatsze, nieco ponad 200 stron, gdzie nawet nie biorą pod uwagę glikolu etylenowego ze względu na silnie trujące własności: http://rp.ashrae.biz/page/rp-908.pdf

-porównanie kosztów eksploatacji systemów z różnymi rodzajami płynów w DZ (pod koniec): http://www.hvac.okstate.edu/research/Documents/Khan_Spitler_2004.pdf

-fajny podręcznik pokazujący jak to się robi dla również "nieco" większych rozwiązań (pod koniec płyny niezamarzające). Ktoś zastanawiał się, czy warto topić rury w jeziorze, a tu na okładce jest zdjęcie jak właśnie topią 8 sekcji: http://www.mcquay.com/mcquaybiz/literature/lit_systems/AppGuide/AG_31-008_Geothermal_021607b.pdf

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zadałem sobie trochę trudu i pogooglowałem. Oto parę źródeł, a jest tego wiele:

-skrótowe informacje: http://www.geojerry.com/earthloopantifreeze.html gdzie piszą, że glikol etylenowy jest bardzo trujący i w większości stanów ZAKAZANY, więc nie rekomendują jego użycia. W Polsce niestety jest tym podstawowym, a wszystkie inne niezamarzające płyny są traktowane przez instalatorów z niedowierzaniem, ale mam nadzieję, że się to zmieni.

-"nieco" bogatsze, nieco ponad 200 stron, gdzie nawet nie biorą pod uwagę glikolu etylenowego ze względu na silnie trujące własności: http://rp.ashrae.biz/page/rp-908.pdf

 

No właśnie. Sam poszukałeś i sam do tego doszedłeś. Bo strona wcześniej pisałeś coś kompletnie innego :

Oto cytat z Twojej wypowiedzi z poprzedniej strony.

"....To piszą bzdury, poczytaj w zagranicznych opracowaniach, np z USA. W niektórych krajach nie wolno stosować glikolu propylenowego ze względu na trujące właściwości i ryzyko skażenia. Właśnie z tego powodu wykluczyłem u siebie taki glikol. Do wyboru pozostał etylenowy i spirol. Wybrałem tańszy: spirytus. ...."

 

To właśnie etylenowy jest toksyczny. A alkohol też ma szereg minusów.

Natomiast propylenowy, choć droższy jest zalecany do DZ.

Tak rodzą się plotki.

Edytowane przez clarnet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie etylenowy jest toksyczny.

Masz rację, jasne że tak, to była literówka, już poprawiam.

A alkohol też ma szereg minusów.

Niestety, nie ma róży bez kolców... Chyba najważniejszy minus to, że jest łatwopalny. Propylenowy za to bardziej gęstnieje przy niższych temperaturach, gdyby etylenowy nie był trujący, byłby lepszy od propylenowego. Podobnie z metanolem, gdyby nie był trujący byłby świetny o ile nie najlepszy.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie, ponieważ rura PE 40 sprzedawana jest w krążkach po 150m to chyba w dwóch nitkach kolektora się nie zmieszczę. Czyli raczej trzeba będzie zainwestować w 3x150 PE40 i czy nie jest to przerost możliwości nad potrzebami ? Edytowane przez deratus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to rurę pe40 można też kupić w odcinkach 200m. Może poszukaj u innego sprzedawcy. 400m2 to już spore przewymiarowanie dla Twojej pompy, a co dopiero 450... Jeśli kierować się samą matematyką, to 300m2 (6kW z gruntu) powinno Ci w zupełności wystarczyć, więc wychodzi na to, że 2 pętle po 150m zaspokoją apetyt Twojego urządzenia. Może użytkownicy poziomych kolektorów się wypowiedzą jak to wygląda w praktyce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rura PE 40 sprzedawana jest w krążkach po 150m

Ja kupowałem PE40 po 200m i nie było to problemem. Jeśli będziesz musiał kupić 150-ki, to może warto się zastanowić nad 3xPE32, bo rury tańsze, wejdzie sporo mniej płynu niskozamarzającego, taniej wyjdzie zrobienie rozdzielacza, a opory przepływu powinny być znośne.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem PE40 po 200m i nie było to problemem. Jeśli będziesz musiał kupić 150-ki, to może warto się zastanowić nad 3xPE32, bo rury tańsze, wejdzie sporo mniej płynu niskozamarzającego, taniej wyjdzie zrobienie rozdzielacza, a opory przepływu powinny być znośne.

 

opory przepływu summa summarum zamieniają się w ciepło (jak każde opory), więc te 50 czy 100 wat więcej pompy ciepło oznacza grzałkę o takiej mocy podłączoną do DZ, czy też można moc pompy obiegowej zsumować z mocą pobieraną przez napęd pompy ciepła i troszkę nam spadnie COP, o jakieś 3-5%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy kolektorach z bezpośrednim parowaniem też się robi próby ciśnieniowe przed ich zasypaniem ?

Jak ja układałem rury do Ziriusa to przede wszystkim dbałem o to, żeby położyć to dokładnie, bez pośpiechu, aby nie uszkodzić rury. Oba końce rury są na zaciśnięte w taki sposób, aby nic do rury się nie dostało. Przy montażu pompy w rurach jest wytwarzana próżnia i utrzymywana przez 2-3h (albo i dłużej nie pamiętam dokładnie). Dopiero po takiej próbie rurę zaopatruje się w gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy montażu pompy w rurach jest wytwarzana próżnia i utrzymywana przez 2-3h (albo i dłużej nie pamiętam dokładnie). Dopiero po takiej próbie rurę zaopatruje się w gaz.
A próby ciśnienia azotem nie robiliście ? Dopisz zużycie w Twojej stopce za wrzesień i (niedługo) za październik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

także jak część z forumowiczów przymierzam się wykonania DZ poziomego dla pompy ciepła własnymi siłami. Zaczynając od obliczenia powierzchni (długości rur) kolektora wg porad tutaj umieszczonych a także przeszukując internet znalazłem na witrynie Rehau "intrukcję" i opis systemu RauGeo tej firmy http://www.rehau.pl/files/RAUGEO_827600_PL_IT.pdf oparty o niemieckie wytyczne VDI 4640 (od strony nr 16). Czy uważacie, że zawarte w intrukcji informacje mogą posłużyć także do obliczania powierzchni kolektorów budowanych przy użyciu innych niż opisywane w instrukcji elementów?

W załączniku moje wyliczenia wg wytycznych: dla pompy o mocy 5,9kW powierzchnia kolektora "wychodzi" 222m2. Jest to ok? Pytam, bo nie do końca są mi jasne zależności między COP urządzenia a mocą pobieraną z gruntu oraz w jaki sposób przewidywać całoroczną długość pracy pompy.

 

http://kosiedowski.pl/pliki/pompa_ciepla/dolne_zrodlo_wg_VDI_4640_wersja1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

także jak część z forumowiczów przymierzam się wykonania DZ poziomego dla pompy ciepła własnymi siłami. Zaczynając od obliczenia powierzchni (długości rur) kolektora wg porad tutaj umieszczonych a także przeszukując internet znalazłem na witrynie Rehau "intrukcję" i opis systemu RauGeo tej firmy http://www.rehau.pl/files/RAUGEO_827600_PL_IT.pdf oparty o niemieckie wytyczne VDI 4640 (od strony nr 16). Czy uważacie, że zawarte w intrukcji informacje mogą posłużyć także do obliczania powierzchni kolektorów budowanych przy użyciu innych niż opisywane w instrukcji elementów?

W załączniku moje wyliczenia wg wytycznych: dla pompy o mocy 5,9kW powierzchnia kolektora "wychodzi" 222m2. Jest to ok? Pytam, bo nie do końca są mi jasne zależności między COP urządzenia a mocą pobieraną z gruntu oraz w jaki sposób przewidywać całoroczną długość pracy pompy.

 

http://kosiedowski.pl/pliki/pompa_ciepla/dolne_zrodlo_wg_VDI_4640_wersja1.pdf

 

Nigdzie nie znajdziesz dokladnych wytycznych czy danych bo jeden grunt moze dawac 60W/mb i regenerowac sie w trymigach (wysokie wody gruntowe, teren w polozony na niecce gdzie wsiaka duzo wod opadowych), a inny moze dawac 10W/mb bo to suchy jak pieprz piasek polozony na jakims malym wzgorzu. Jezeli to nie piasek tylko choc czesciowo gliniasty teren to wez 25W/mb (25W/m2) i bedzie OK! Przewymiarowanie dolnego zrodla kompletnie nic nie wniesie do COPu - na pewno nie spadnie. Kazdy dodatkowy obwod od rozdzielacza to nizsze opory calosci (strumien dzieli sie na wiecej czesci i w kazdym czynnik przeplywa z mniejsza predkoscia, a opor liniowy to iloczyn oporu hydraulicznego odcinka rury i kwadratu (!) ilosci przeplywajacego czynnika. Wiecej petli = mniejsza predkosc = mniejsza masa = mniejsze opory calosci :) Lepiej zrobic wiecej krotszych petli niz mniej dluzszych. Uwazam tez ze lepiej zrobic wiecej petli z rury PE32 niz mniej z PE40. Oczywiscie trzeba miec wiecej miejsca i koszta wykopu beda wieksze (np. 600mb PE32 zamiast 400mb PE40) ale w ten sposob kolektor odbiera cieplo z wiekszej powierzchni i na pewno sie szybciej zregeneruje.

 

Pompa 5,9kW to moc grzewcza czy chlodnicza? Chlodniczej bedzie mial pewnie kolo 4,5-5kW. Zrobilbym 3 x 100mb PE32 ewentualnie nawet 2 x 150mb PE40 tylko glikolu wejdzie wiecej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

A co sądzicie o takim "projekcie" DZ, z założeniami jak niżej:

1) trzy pętle z PE32 długości 100mb każda

2) długość "spirali" 16m

3) odcinek pomiędzy studzienką a kotłownią z PE40 (ok. 10m)

4) studzienkę przewiduję może na wyrost, ale w wypadku, gdyby była konieczność dołożenia kolejnej pętli w przyszłości.......

5) szerokość "spirali" 1,6m

 

A dodatkowo mam pytania:

- jakiej średnicy wykonywać kolektor w studzience: największej średnicy rury podłączonej (tu: fi40) czy może od razu więcej - 60mm

- czy na rozdzielacz rura PP zgrzewana się nadaje (piszą niektórzy, że może być problem w ujemnych temperaturach glikolu, ale także piszą, że mechanicznie powinno wytrzymać)

- czy zachowywać "tzw. zasadę Tichelmanna" w podłączeniu pętli do rozdzielacza (jak zrozumiałem: konieczność podłączania pierwszej pętli do 1 gniazda na belce zasilającej i do ostatniego gniazda belki powrotnej, grugiej pętli do drugiego gniazda na zasilaniu i przedostatniego gniazda na powrocie) - czy może dla małych rozdzielaczy to nie ma takiego znaczenia

 

dolne-zrodlo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...