Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

Czy w instalacji węzła cieplnego wykonanego z rur miedzianych pojawiają się z czasem nieszczelności? Pomijam oczywiście błędy wykonawcze. Mówmy o prostym odcinku np. 2-metrowej rury bez łączeń.

 

Czy w ladzie chłodniczej, albo domowej lodówce uzupełniamy czynnik chłodniczy?

 

Niemożliwość powrotu oleju do kompresora to błąd wykonawczy, a nie przypadłość bezpośredniego odparowania.

 

Dalej nie widzę żadnych logicznych przesłanek.

 

Mówmy o argumentach, a nie rozmawiajmy tutaj jak nasi politycy na zasadzie "jest wielce prawdopodobne, że On ukradł. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że to oczywista oczywistość".

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

zachęcony samodzielnym wykonaniem dz chyba się zdecyduję. Jednak mam pytanie. Czy rozdzielacz pętli może być umieszczony około 0,5 metra nad pompą? Tak sobie zaplanowałem kotłownie, a zapomniałem o rozdzielaczu. Czy może być tak wysoko (1,8 m na posadzką, około 2,5 metra nad gruntem)? Nie bardzo podoba mi się umieszczanie go poza domem i straty z tym związane.

I jeszcze jedno, jaki rodzaj poziomego kolektora jest optymalny. Mam wolne 500 m2 powierzchni działki, woda gruntowa średnio 1 m ppt, (teraz 0,5 m), grunt piaszczysty. Kiedy najlepiej to wykonać? Na jaką głębokość utopić te rurki? Spiralny, meandryczny, czy jeszcze jakiś inny? Pompa to pcc 7 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam 550mb dla PC 8kw...

 

no wlasnie. 8KW, zalozmy COP=4, czyli masz 6KW do wyciagniecia z 550 rury, czyli wychodzi okolo 10W/m kolektora. To malo?

Tyle podaja dla piachu, salbowydajengo piachu. Kawal dobrej, mokrej gliny moze dac i ze 30W/m.

Wiec nie wydaje mi sie, zeby 500m2 pod kolektor dl pompy 7KW to bylo jakos wyjatkowo malo.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500 m2 - nie może być rury. To jest powierzchnia terenu. Rurę mierzymy w mb. Mam 500 m2 powierzchni terenu. Czy macie może jakieś zdjęcia z wykonywania kolektora? Kilka widziałem, ale może są jeszcze jakieś? Czy ta rura nie wypływała Wam z wykopu? Ten rozdzielacz może być tak wysoko?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500 m2 - nie może być rury. To jest powierzchnia terenu. Rurę mierzymy w mb. Mam 500 m2 powierzchni terenu. Czy macie może jakieś zdjęcia z wykonywania kolektora? Kilka widziałem, ale może są jeszcze jakieś? Czy ta rura nie wypływała Wam z wykopu? Ten rozdzielacz może być tak wysoko?

 

Jak u mnie zakopywali kolektor wczesna jesienia i akurat bylo wyjatkowo sucho. Kolektor nie plywal.

Kopali tylko dlugie waskie rowy, nie zdzierali calego terenu na te 1.5metra.

Dzieki temu koparkowy sie wyrobil w raptem 6 godzin chyba.

 

marcin

kolektor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawe , gdybym o tym wiedział wcześniej to nie namordował bym się z układaniem spiralnie.

 

U mnie rury pływały , pompowałem wodę na bieżąco ale niewiele to dawało , musiałem mieć dodatkowe dwie osoby które długimi deskami przytrzymywały rurę na dnie .

Edytowane przez k***a*z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym robił prostą rurę, odsuwając kolejne odcinki rury na nie mniej niż 1 m albo nawet 1,5 m. Bo to nie z długości rury bierze się moc wymiennika, gdyby było inaczej, wystarczyłoby zakopać kilometr rury zwiniętej w rolce pod domem i by była moc jak się patrzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Z drugiej strony zastanawiam się czy użycie miedzi do dolnego źródła jest dobrym pomysłem. Rozmawiałem wczoraj ze znajomym, który na jednym z brytyjskich forów (jak znajdę chwilę poszukam link) znalazł informacje, że przy tym materiale po kilku latach pojawiają, spowodowane jego pracą, mikronieszczelności, które w dłuższym czasokresie mogą prowadzić do wycieku czynnika.

(...)

 

Mogę potwierdzić z praktyki w chłodnictwie, że zdarzały się nieszczelności na "prostym odcinku" rury miedzianej bez łączeń. I to bez jakiejś specjalnej przyczyny, po prostu robiło się sito i "siało" na wykrywaczu. Bardzo minimalny przeciek! Rura Cu 18 lub 22, dokładnie nie pamiętam. W dodatku trudno było zlokalizować bo pod izolacją termiczną , w miejscu bez żadnych lutów i dlatego najmniej podejrzewanym o takie cuda. Nie była to co prawda pompa ciepła tylko chłodnia, a rurociąg nie w ziemi tylko w powietrzu.

 

Druga sprawa: jak miedź zachowuje się w wilgotnym środowisku... Proszę popatrzeć na polskiego producenta lodówek - Amica. Swego czasu, zanim się nauczyli że miedź nie lubi wody, montowali (przez jakieś 10 lat) odparowanie skroplin w postaci zbiorniczka z kawałkiem rurki Cu 5mm na dnie. Znaczna część sprzętu z tej serii mogła liczyć na nieszczelność. Nie było to wcale takie złe - serwisanci zarobili na tym niezłe sumki ;) Mówię poważnie.

 

Jak się zachowa pompa ciepła z takim kolektorem? Wprawdzie rura jest pokryta warstwą ochronną z tworzywa, ale... zdarzają się błędy wykonawcze itp., a jeśli mam być subiektywny, to ja bym takiego rozwiązania nie proponował.

Kolektor glikolowy z rury PE jest zwyczajnie bardziej przewidywalny, można powiedzieć że "wieczny", trzeba się mocno starać żeby go uszkodzić przy montażu.

No i nie ma problemu z powrotem oleju, a to nie jest taka błaha rzecz.

Na marginesie, jestem ciekaw jak Fonko radzi sobie z powrotem oleju przy bezpośrednim parowaniu na odwiertach, ma ktoś taką instalację od ~10lat??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..,ale zdarzają się błędy wykonawcze. Tak samo jak przy montażu kolektora glikolowego. Prawdopodobieństwo, że ktoś coś zrobi źle identyczne. Tylko, że nie o tym mowa. Szybciej może się pojawić nieszczelność na podłączeniu do rozdzielacza kolektora solanki niż na prostym odcinku rury miedzianej. Podobnie jak prędzej w domowej instalacji ogrzewania podłogowego jakakolwiek nieszczelność pojawi się nam na rozdzielaczu niż w samej podłodze.

Kolektor z rur z tworzywa jest tak samo "wieczny" jak miedziany w powłoce PEHD.

Powrót oleju przy kolektorze poziomym to żaden problem jeśli robi się to zgodnie ze sztuką. Tak samo ściana w budynku będzie prosta jeśli się ją wykona zgodnie ze sztuką.

Układanie takiej elastycznej rury jeśli jest się trzeźwym i wie co się robi nie jest nic trudniejsze niż układanie rury z tworzywa.

Jak sobie radzi Fonko. To jest pytanie, ale pewnie jedna z dwóch możliwości:

- bypass;

- separator oleju;

Ze zdjęć dolnego źródła Fonko, które wynalazłem w internecie trudno wywnioskować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę z innej beczki. Czy nie było błędem zakopanie dz poziomego na głębokości średnio poniżej 2,5 m pod poziomem terenu. Kopara była duża, grunt stabilny i tak poszłoooo..... że hej. Tera mam rozterkę, czy takie dz się zregeneruje skutecznie od słonka w lecie?:o

 

Się zregeneruje, nie przejmuj się :)

 

Tak przy okazji - możesz pomyśleć o chłodzeniu pasywnym, czyli "oddawaniu" ciepła do DZ z lato, a jednocześnie lekkim chłodzeniu podłogi w domu. To taka namiastka klimatyzacji. Niektórzy mają - trochę pomaga w upały, a przy okazji nagrzewa w pewnym stopniu DZ przygotowując je lepiej do sezonu grzewczego. Ja bynajmniej tak zrobię montując mam nadzieję za 2-3 lata PC w nowym domu.

Edytowane przez rydzadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ścienne, to faktycznie wolałbym nie chłodzić. Mogły by przy dużym upale i dużej wilgotności, np. w burzowe lipcowe dni, "spłynąć" tapety albo coś w tym rodzaju. Lepiej nie ryzykować. Co do wykorzystania w lato DZ do WM - bardzo dobre rozwiązanie. Też o tym kiedyś pomyślę jako alternatywa dla GWP rurowego lub żwirowego. Przyjdzie czas budowy to przemyślę za i przeciw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...