Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

Odpowietrzniki zakrecone. Sie nie odpowietrza.

To sie chyba ewidentnie gdzies saczy a jedynym miejscem polaczen ktorego nie widac to sa kolana PE pod podlaga kotlowni. Mialem juz sugestie od mojego pompiarza, zeby nim zaczne cos rozwalac ze 4 paczki tego wsypac do DZ, ale sie boje ;-)

http://allegro.pl/k2-stop-leak-uszczelniacz-do-chlodnic-proszek-i2036441369.html

 

A broń Cię Panie Boże! To ostateczność! Chłodnice pracują (zauważ) na innych parametrach temperaturowych. Poza tym masz nową instalację! Reanimować to można zabytki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

BTW (nawet jesli to pyt retoryczne):

 

 

Bo sa chwile w zyciu, kiedy poprzednia dawka juz nie dziala, a przyjecie nastepnej sie z jakis powodow opoznia. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A broń Cię Panie Boże! To ostateczność! Chłodnice pracują (zauważ) na innych parametrach temperaturowych. Poza tym masz nową instalację! Reanimować to można zabytki!

 

To "gowno" chyba nie dziala na zasadzie aktywowania temperatura. Z tego co widze po prostu zatyka szczelinki.

Mam tez kurde nowe kafle w kotlowni i nowiuska posadzke. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE ROB TEGO SAM W DOMU! ;-)

 

Jestem w polowie "operacji" uszczelniania mojego DZ. Z badan wyszlo mi, ze cieknie ewidentnie jedna ze zlaczek na rurze PE ktora mam po podloga mojej swiezo wykafelkowanej kotlowni :-) (pomimo, ze instalacja miala robiona probe cisnieniowa powietrzem i nie spadalo ani ulamek bara). Tak na marginesie, to mysle, ze od momentu proby do zalania posadzki robotnicy mi nieco podeptali te rury. Wystarczyly 4 dni. Moglo cos sie wtedy rozszczelnic.

Odpiete zostaly rury dobiegowe od rozdzielacza i polaczone kolanem. Wczesniej zasypalem w odpieta rukre 2 opakowania proszku do uszczelniania chlodnic samochodowych (dawka na 40 litrow plynu i mniej wiecej tyle pozostalo w aktywnej czesci ukladu). Wykrecony zostal tez filtr siatkowy. Wlaczona pompa obiegowa na 3h. Po tym czasie zainstalowany zostal ponownie filtr siatkowy. Wylapal czesc proszku. Nastepnie rury wpiete do rozdzielacza i wlaczona na noc pompa ciepla. Dzisiaj po 16h cisnienie na DZ nie spadlo ani o milimetr na manometrze a tuz przed uszczelnieniem uciekalo ok 0,2bara na dobe. Chyba mozna uznac, ze uszczelnienie sie udalo i jest szansa, ze moje plytki ocaleja. Zabetonowane czesci nie beda poddawane juz mechanicznemu oddzialywaniu, wiec ponownie nie powinno dojsc do rozszczelnienia. :-)

Jutro dokonczenie operacji. Zakladam na dluzej filtr siatkowy i postaram sie wylapac jak najwiecej tych drobinek (sa to takie drobniutkie opileczki aluminium).

 

Operacja "dosyc" desperacka i potraktowalem to jako ostatecznosc, ale po konsultacjach z pompiarzem uznalem, ze chyba warto sprobowac. Twierdzil, ze nie ma szans na zatkanie wymiennika plytowego ani uszkodzenie pompy obiegowej, bo drobinki sa za male.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś, weryfikująć zdjęcia, dopatrzyłem się, że chyba mam odwrotnie podłączone rozdzielacze zasilanie-powrót dz. Chodzi o dz poziome spiralne, u mnie jest tak: zimniejszy płyn idzie na spiralę, a zasilanie do pompy płynie z prostego odcinka wzdłuż spirali. To chyba nie jest poprawnie, jak macie u siebie? Czy to ma duże znaczenie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tacy którzy twierdzą że to ma jakieś znaczenie. Ja już robiłem tak jak Ty masz i odwrotnie i praktycznie nie widzę żadnych różnic (w temperaturach).

A nawet jeśli to miałoby jakiś ZNACZĄCY wpływ to sondy pionowe powinno się prowadzić w odwiertach oddzielnie zasilanie i powrót (praktycznie niewykonalne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo przy wejsciu w petle zimny glikol plynie obok juz ogrzanego w gruncie. Im plizej srodka peentli tym ta roznica mniejsza.

Tez sie nad tym zastanawialem w fazie zakopywania rur. U nie rura z powrotem z petli idzie nad spirala jakies 20cm wyzej. Spirala jest przysypana warstwa ziemi i dopiero na tym lezy rura powrotu. Czy ma to jakies znaczenie nie wiem, ale zaszkodzic nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś, weryfikująć zdjęcia, dopatrzyłem się, że chyba mam odwrotnie podłączone rozdzielacze zasilanie-powrót dz. Chodzi o dz poziome spiralne, u mnie jest tak: zimniejszy płyn idzie na spiralę, a zasilanie do pompy płynie z prostego odcinka wzdłuż spirali. To chyba nie jest poprawnie, jak macie u siebie? Czy to ma duże znaczenie?

 

Jak to odwrotnie a co Ci przepływomierze wskazują? Masz to jakoś pewnie wyregulowane te przepływy bo nie wierze że pompa dolnego źródła ciśnie sobie glikol bez kontroli i wyciąga z ziemi ciepło. Sondy są tak obliczone by przy zadanym przepływie nie oddawały więcej niż obliczono ciepła. Bo na początku jak uruchomi się instalację to zauważysz efekt jak dolne źródło zacznie obniżać swoją temperaturę. Będzie taki przepływ który nie pozwoli mu się naturalnie regenerować. Dobrze wyregulowane sondy to prawidłowa praca a w WP PC masz jaki minimalny przepływ ma PC i na tej podstawie kupujesz rotametry. Jest dużo różnych ważnych tematów dla PC i jak się je zbagatelizuje to będzie działać ale nigdy się nie dowiesz czy dobrze. Osobiście uważam że inwestycja w PC jest fajnym rozwiązaniem ale dla ludzi których obchodzi tylko cena może okazać się zmorą. A przy ofertach jest z czego zejść uszczuplając instalacje. Jeszcze jak możesz to zobacz czy na rozdzielaczu DZ masz gdzieś czujnik ciśnienia czy może mostek w automatyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem jak dziala. :-)

Tego dodatku nie traktuje jako "polepszacza". Tez bym niczego nie dodawal jesli bym nie musial.

Poki co wskazowka na DZ stoi jak wryta od ponad tygodnia. Wiekszosc tego co wsypalem wylapalem filtrem siatkowym. To co zostalo mam nadzieje, ze zadba o to, zeby juz jaj z cisnieniem nie bylo. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...