Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie ma znaczenia. Liczy się końcowe stężenie w %, jakie zrobisz. Kup ten, co wyjdzie taniej w przeliczeniu na 100% glikolu propylenowego.

Na popularnym portalu aukcyjnym jest glikol propylenowy -35C w cenie 880,00 pln/ beczka 120l + wysyłka. Producentem jest najprawdopodobniej f-ma Ekomax z Gliwic. Wychodzi on chyba najtaniej w przeliczeniu na stęż. %, ale nie jestem pewien czy posiada on podobne dodatki jak Henock czy Ergolid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...

witam

 

czy różnice poziomów na działce (ok 6m) będą źle wpływać na GWC?

w jakim gruncie lepiej wykonać GWC

-glina

-podmokły torf

Czy lepszy byłby południowy czy północy skłon?

Czy do GWC od PCi można podpiąć rekuperator?

Czy 1,3m na Lubelszczyźnie to nie za mało, bo mam możliwość wykopania na tą głębokość koparką łańcuchową za cenę paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czy różnice poziomów na działce (ok 6m) będą źle wpływać na GWC?

 

Nie beda, jezeli kolektor bedzie w ukladzie zamknietym, cisnieniowym.

 

w jakim gruncie lepiej wykonać GWC

-glina

-podmokły torf

 

Glina - jest bardziej spoista.

 

Czy lepszy byłby południowy czy północy skłon?

 

Poludniowy - szybciej sie bedzie regenerowac :)

 

Czy do GWC od PCi można podpiąć rekuperator?

 

Jezeli bedzie z zapasem mocy to czemu nie ? W lato szybciej zregenerujesz dolne zrodlo ale w zime je znowu szybciej wychlodzisz. Musi byc wtedy na pewno dluzsze niz dla samej PC.

 

Czy 1,3m na Lubelszczyźnie to nie za mało, bo mam możliwość wykopania na tą głębokość koparką łańcuchową za cenę paliwa.

 

Ponizej strefy przemarzania.. Nie wiem jak na Lubelszczyznie - u mnie na Slasku to dawno ponizej 60-70cm nie przemarzlo ale trzeba sie nastawic na najgorsze :) Ja mam 1,5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, tak rozwazam pompe ciepla - wiercenie pionowego kolektora raczej odpada bo koszty ogromne, a poziomy ..?? mam niewielka dzialke 600m2 w tym domek, plus jakeis tarasy itd ... wiec miejsca starczy niewiele na ewentualny kolektor poziomy... ??? jaka minimalna powierzchnia grunta by byla potrzebna dla pompy powiedzmy 8kw ..??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, tak rozwazam pompe ciepla - wiercenie pionowego kolektora raczej odpada bo koszty ogromne, a poziomy ..?? mam niewielka dzialke 600m2 w tym domek, plus jakeis tarasy itd ... wiec miejsca starczy niewiele na ewentualny kolektor ... ??? jaka minimalna powierzchnia grunta by byla potrzebna dla pompy powiedzmy 8kw ..??

 

Niestety nie zmiescisz sie - w zaleznosci od gruntu trzebaby przeznaczyc te 400-500m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poludniowy - szybciej sie bedzie regenerowac :)

 

no właśnie nad tym się zastanawiałem zazwyczaj pod grubszą warstwą śniegu ziemia zamarza płycej.

najszybciej zamarza właśnie na stronie południowej, ale znowu szybciej odpuszcza.

Z mojego doświadczenia zauważyłem że najmniejsza zmarzlina jest pod długą trawą (nie koszoną) i grubą warstwą śniegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia zauważyłem że najmniejsza zmarzlina jest pod długą trawą (nie koszoną) i grubą warstwą śniegu.

 

Z mojego doswiadczenia zuwazylem, ze w ubraniu jest mi cieplej niz nago. ;-)

 

A powaznie: Jak bedziesz planowal kopanie, to glownym czynnikiem przy planowaniu u Ciebie kolektora powinno byc to, czy wejscie do petli podlaczane do rozdzilacza bedzie mniej wiecej jej najwyzszym punktem. Jesli masz dom na szczycie wzniesienia, masz kazda opcje dpstepna, ale jesli nie, to wybor sie juz ogranicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet na bardzo niewielkiej działce można zastosowac kolektor płaski zamiast drogich odwiertów. Nawet na działce 500m układając kolektor warstwowo, czyli nawet do 3 warstw oddzielając ziemią o gr. min.100cm jeśłi jest to glina. Stąd odwiert wykonuje się tylko ostateczne.

http://exotherm.pl?

 

Dajesz gwarancje na taki kolektor? Jezeli wody gruntowe sa nizej to regeneracja petli polozonych w najnizszych warstwach bedzie znikoma i bardzo wolna. Robiac odwierty zwykle przecinasz przynajmniej jedna warstwe wodonosna ktora dobrze ten kolektor regeneruje. Obawialbym sie ryzyka zamarzniecia takiego kolektora po paru latach uzywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wymaga pewnego doswiadczenia i omijania gruntu suchego piaskowego. W pozostałych gruntach zawsze sie to udawało, najstarszy taki kolektor ma juz 6 lat i pod koniec zimy temp. schodzi do zaś. 0,2C+ , a zrzut to -2,9C. A trzeba dodac że to są nadal wysokie temperatury
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to ja się podepnę z zapytaniem (skopiowanym z innego topiku - bo tam nie dostałem odpowiedzi):)

 

dom 144 m2, nazwa dom pod fikusem

zbieram sobie teraz oferty na pompkę ale z pionowym kolektorem

i tak sobie myślę.... może jednak poziomy?

do tej pory moc pompy proponowaną mi przez kilka firm to 8-9kW

 

jak duży musi być kolektor poziomy dla takiej pompy?

zielonego pojęcia nie mam jaka jest gleba, działka ma 10 arów, ale ponieważ wymagania budowlane nakazują mi 7 m od przodu działki zostawic puste, dom zajmie połowę, nawet ciut więcej

 

wychodzi że do dyspozycji będę mieć 20x15m

i to tak maksymalnie (zostawiam sobie zapas z metra z każdej strony)

 

czy na takiej wielkości zmieści sie poziome źródło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tej pory moc pompy proponowaną mi przez kilka firm to 8-9kW

 

jak duży musi być kolektor poziomy dla takiej pompy?

zielonego pojęcia nie mam jaka jest gleba, działka ma 10 arów, ale ponieważ wymagania budowlane nakazują mi 7 m od przodu działki zostawic puste, dom zajmie połowę, nawet ciut więcej

 

wychodzi że do dyspozycji będę mieć 20x15m

i to tak maksymalnie (zostawiam sobie zapas z metra z każdej strony)

 

czy na takiej wielkości zmieści sie poziome źródło?

 

Jak mokra glina to moze da rade. Jak cos "gorszego" (czyli bardziej piaszczyste i suche) to niestety moze byc za malo. Ja bym w kazdym razie sie nie odwazyl komus na takim malym (~300m2) kolektorze odpalic pompy 8-9kW!

 

Moze jednak da sie go powiekszyc - wyjechac gdzies wzdluz np. ktoregos boku ogrodzenia etc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bedzie ciężko - z obu stron sąsiedzi kórzy zabiją za próbę, z tyłu działka przeznaczona w przyszłości (najwcześniej 2019) na położenie gazu (z tym że bez przepompowni - spółka gazowa wyklucza możliwość podpięcia gazu do działki)

 

max 400m2 z tym że to już bez żadnych zapasów....

 

na ta chwilę wciąż zbieram oferty na pionowe - ale drogo wychodzi - planowałem na całość inwestycji (dolne źródło, kotłownia, podłogówka, pompa itp) przeznaczyć 50 tys....

wiekszość ofert jakie dostaję zaczyna się od 65a kończy na 90 tys....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze zostaje sofath - w natei podobno poziomy kolektor jest znacznie mniejszy niż glikolówka....

podobno 1 do 1 wystarczy

czyli jak w projekcie mam 180m 2 podłóg, albo powierzchnia domu 160m2 to z lekkim przewymiarowaniem zmieszczę się w 200m2 DZ

z wiekszym to nawet i 300m2

ale nie wiem czy to ma sens...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...