Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jakie średnice rur proponujecie zastosować do rozdzielacza?

 

Pętle mam zrobione na PE 32 natomiast dobieg z rozdzielacza do pompy PE40

Na kazdej pętli będzie zawór i zastanawiam się jakie srednice zaworów dać oraz jaka średnica głównej szyny rozdzielacza.

 

Rozdzielacz będzie robiony z rur PP.

 

Zawory na główne dobiegowe czterdziestki to tutaj wystarczą 1".

Na pętle możesz dać 3/4".

A rozdzielacz, to im grubszy tym lepszy. Chodzi o zmniejszenie prędkości cieczy w rurze dla lepszego odpowietrzania. Chyba że nie zastosujesz odpowietrzników w rozdzielaczach (???) to może być PP40.

Ja robię w takich instalacjach z rur 63mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczytuje się w różne dyskusje na temat energooszczędnych rozwiązań i sposobów ogrzewania. Mam pytanie dotyczące kolektorów poziomych (np. do pompy Zirius): czy jest możliwość poprowadzenia takiej instalacji na pochyłym terenie? Rury musiałyby zostać poprowadzone na spadku, czyli w dolnej części kolektora byłyby one na poziomie ok 3m poniżej poziomu kotłowni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące kolektorów poziomych

Dla zwykłego glikolowego kolektora taki spadek w niczym nie przeszkadza, a nawet pomaga, bo ułatwi odpowietrzanie. Gorzej, gdyby kotłownia była w dołku, a kolektor piął się w górę, to trudniej by go było odpowietrzyć. Dla pomp z bezpośrednim parowaniem spadek może być problemem, ale nie musi - trzeba by zajrzeć do instrukcji instalacji konkretnej pompy i zobaczyć co o tym piszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zadnej informacji, aby cos bylo wymagane. To raczej w tym kierunku ma dzialac. :-)

 

Z naciskiem na "raczej" :(

W tym kraju nawet oczka wodnego bez zgłoszenia legalnie nie zrobisz, a jak posadzisz w swoim ogrodzie drzewo i ono urośnie to bez zezwolenia nie wolno Ci go zciąć. A na położenie rury z wodą, czy też kabla między domem i garażem musisz mieć pozwolenie na budowę, bo dla PINB-u zgłoszenie nie wydoli. A mnożyć podobne bezsensowne przykłady by można w nieskończoność. Dlatego byłbym ostrożny co do papierów na dz. Tylko skóra cierpnie na myśl o tym jakich to stosów dokumentów zażądają urzędasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz jakąś oficjalną informację na potwierdzenie tej tezy?

Pytam z ciekawości, gdyby trzeba było się tłumaczyć w starostwie.

Z ciekawości to możesz zadzwonić zawczasu do starostwa, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Albo pismo wysłać, będzie nawet lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości to możesz zadzwonić zawczasu do starostwa, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Albo pismo wysłać, będzie nawet lepiej.

 

W takich sytuacjach zawsze staje mi przed oczami kolega, ktory zaniepokojony 2-letnim milczeniem WKU w jego "sprawie" udal sie do rzeczonej instytucji celem "zwiadu walka". Tydzien pozniej rzucal sie juz kamieniami z Ruskimi gdzies w okolicach Suwalk 700km od domu. Taka nagrode dostal za dociekliwosc.:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości to możesz zadzwonić zawczasu do starostwa, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Albo pismo wysłać, będzie nawet lepiej.

 

W przypadku mojego starostwa nie muszę pytać. Z góry wiadomym jest, że jak inwestor nie potrafi udowodnić, że jakiegoś papierku nie można zażądać, to musi go dostarczyć! Urzędas jest Panem i Władcą, a za szkodniczą nadgorliwość i nadinterpretację grozi mu co najwyżej nagroda i pochwała szefa!!!!!

Podobno są przypadki życzliwego podejścia urzędników do inwestora, ale to nie u mnie :(. Dlatego szukam informacji przed spotkaniem z urzędasem, żeby wiedzieć jak się bronić. Niestety tak to działa. Urzędnik nie pomoże nikomu, kto nie potrafi mu udowodnić, ze za to bierze wypłatę z ciężko zapracowanego podatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Jaka najdłuższa pętla jest do zaakceptowania?

Zależy od grubości rury, wymaganego przepływu - a więc od mocy pc i planowanych wydatków na prąd obiegówki. Dla 6kW pompy i sekcji 500m PE40 wychodzi z 5 mWs oporów na sam kolektor, więc obiegówka mała nie będzie, dla PE50 opory to koło 2 mWs, więc o wiele lepiej. Opory oszacuj na podstawie np.:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=143900&d=1351069398

Zastanów się, czy warto robić takie długie pętle, bo rurę prawdopodobnie będziesz musiał jeszcze łączyć pod ziemią. Nie polecam złączek skręcanych, jeśli już, to mufy zgrzewane elektrooporowe. Lepiej chyba zrobić kilka krótszych i nie przejmować się bajorkiem.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam. Wie ktoś może jakie są bezpieczne odległości rur dz od domu zbudowanego na płycie fundamentowej. Wydaje mi sie ze ten rodzaj posadowienia budynku jest bardziej niż tradycyjny wrażliwy na przemarzania gruntu.

 

Czy mozna rury dz wprowadzić do kotlowni pod płyta? U mnie to by było jakieś 4-5 m od zewnętrznej ścianki. Jak je zabezpieczyć? Czy wystarczy zakopać je standardowo na 1,5 m i zaizolowac cześć pod domem + metr za zwykła otuliną? Rozdzielacz planowalbym w kotlowni . Dz 3x 200 pe40

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...