Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

Dom o powierzchni ok 210m2. Z kilku ofert, które dostałem były proponowane mi były pompy z zakresu 10 - 12 kW. Poniżej robocza mapka. Na czerwono obrys domu, na fioletowo granice działki, na niebiesko obszar w którym można pozwolić sobie na instalację kolektora ( sporadycznie porośnięty).

Robocza_lokalizacja_budynku.jpg

 

Jest to obszar ok 900m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Liczac, ze te 210m2 to uzytkowa i ze faktycznie pompa 10kW jest "na styk" (raczej bedzie to ~8kW) oraz, ze wykorzystasz pod kolektor ~650m2 dzialki (bedzie to efektywna powierzchnia kolektora), to potrzebowalbys obciazyc go 11-12[W/m2] dla pompy 10kW i ponizej 10[W/m2] dla pompy 8kW (zakladam moce pompy dobrane do obciazenia cieplnego budynku i prace na poziomie 1800h/sezon - dobor "na styk"). Nawet jak na mocno niekorzystne warunki gruntowe to wartosc akceptowalna. Oczywscie IMHO i modulo amator jakim jestem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

rozważam m.in. PC gruntową z własnym wykonaniem DZ i chodzi mi po głowie pewien pomysł...

 

Na działce mam glinę, woda w studni 1,5 m pod pow. terenu.

Myślałem nad zrobieniem poziomego DZ na głębokości 1,2 m.

Zakopałbym to na 20 cm gruntem rodzimym (glina) a nad tym wsypał 20 cm piachu / żwiru jako warstwę wodonośną,

w której umieściłbym rurę do nawadniania (zwykłą linia kroplująca w geowłoknienie żeby się nie zamuliła).

Co kilka dni ze studni pompowałbym wodę żeby "zregenerować" kolektor DZ.

Rzućcie proszę okiem i powiedzcie czy to ma sens.

 

kolektor poziomy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze dzień 0 (rozpoczęcie budowy) zbliza się siwlkimi krokami, mam już projekt, etc to mam kilka pytan.

 

1. Pierwsze jest niezwiazane z tematem. Gdzie (u kogo) zrobić OZC za rozsadna cene. Projekt typowy (Dom w Czarnuszce G2 Thermo) wiec nie powinno być problemów. Sciany Silikat 24+20 styro, dach 30 welna mineralna, niepodpiwniczony, podloga 20cm styro (może tu ciut mało wg projektu). Ciut powiekszona kuchnia wiec wychodzi 237 m2 powierzchni użytkowej i chyba 363 calkowitej. Kubatura wg projektu 1147,74 m3 (kosmos jakiś tu wyszedł chyba)

2. Dostalem projekt Pompy ciepla plus kolektora poziomego i mam takie dane:

1) pompa ciepla - 15kW (wydaje mi się dość dużo ale może i tak ma byc)

2) kolektor gruntowy 9 petli po 85 m x 0,4 m - łącznie wiec 306 m2.

 

A teraz pytania:

1. Czy pompa nie jest ciut przy duza - wydaje mi się ze optymalna bylaby 12kW ale może się myle (projekt firmy sprzedającej pompy wiec domyślam się ze lubia sprzedawac ciut większe pompy bo w końcu wieksza kasa)

2. Zaprojektowalem kolektor 4x200m (rurka 0,4). Nie będzie to za mało (wolalbym mieć ciut przewymiarowany kolektor niż potem cierpieć z powodu nieodpowiedniego dobrania układu). Cos mi się wydaje ze byłem tutaj zbytnim optymista. Ziemia to glina, wiercili do 4 m i nie dowiercili się do wody (ropy nafgtowej tez nie było ;) ).

 

Ktos może pomoc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do grzania w tanim pradzie to wystarczy 12kW spokojnie. Do takiego domu (jesli nie mieszkasz na Suwalkach i masz "standardowe" zuzycie CWU) powinna przypasowac "na styk" ~9kW (zakladam wentylacje grawitacyjna - dzialajaca).

 

Kolektor 4x200mb PE40 zakopanej w 4 rowach 1,5m x 35m w wilgotnej glinie jako kolektor spiralny powinno wystarczyc. Caly czas zakladam, ze to nie Suwalki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lublin. Wentylacja mechaniczna z reku i gwc.

 

4x200 powinno wystarczyc czyli optymalnie byłoby 5x200 ? Wolalbym mieć jednak trochę zapasu bo za dużo wody w glebie zdaje się nie ma (teren "na gorce"). Mam miejsce na działce ale tez nie chciałbym przesadzic z iloscia rurek w ziemi bo może cos będę chciał tam kiedyś postawić. I weź tu bądź madry ;)

Edytowane przez biikej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim domku i WM z reku i jeszcze z GWC mysle, ze nawet w Lublinie powinno wystarczyc to co napisalem powyzej.

Jesli chcesz juz calkowicie dmuchac na zimne i masz miejsce, to doloz 5ta petelke. Koszt bedzie smieszny, a nieco wyzsza temperatura DZ i spokojna glowa o zgromadzone zasoby energii w gruncie bezcenne.

BTW: Robiac 4-5 petli moesz je spokojnie zrobic z PE32. Bedzie efektywniejsze wykorzystanie gruntu (wieksza powierzchnia efektywna - robisz wtedy na 200mb rury row 1x45m). IMHO oczywiscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Wracając do mojego tematu prosiłbym o "rzucenie" okiem czy będzie prawidłowo dz.jpg

 

W garażu będzie wymurowana studzienka, do której wszystkie sekcje będą się schodzić. Sekcje planuje z PE32 o długości 150m ułożone spiralnie w 20 metrowych rowach (kolor niebieski). Ze studzienki W garażu przejdę do piwnicy PE40(kolor zielony). Czy te 5 sekcji nie jest przesadą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiekszysz tylko moc DZ (czego zreszta nie potrzebujesz), ale nie zwiekszysz ilosci dostepnej energii, ktora mozesz bezpiecznie z niego pobrac. Musi byc wiecej rowow, zeby pobierac z wiekszej objetosci gruntu. Rury moze zostac tyle co jest, bo 30m row szerokosci 1m obsloczysz spiralnie PE32 dlugosci 150m. Zawsze mozesz dac jej wiecej, bo w kregu i tak masz 200m w jednym kawalku.To przy 5 petlach absolutnie w niczym nie zaszkodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Przymierzam sie do wykonania DZ poziomego. Powierzchnia ogrzewana 187m2, podlogowka w calym domu, wentylacja mechaniczna. Jesli dobrze wyczytalem z OZC to: Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 45,0 kWh/(m2·rok).

Do dyspozycji mam okolo 580m2 dzialki (realnej powierzchni) na ktorej moge zakopac DZ. Na glebokosci od 1 do 2,2m mam 'gline pylasta brazowa' - czy ktos jest mi w stanie potwierdzic, ze tyle m2 bedzie wystarczajace do pompy 9 lub 11kW? Mapka pogladowa:

http://i59.tinypic.com/ibcgw2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widze dla Ciebie (zakaldajac CWU dla 4 osob) powinna na styk wystarczyc pompa 6-6,5kW, a do grzania tylko w taniej taryfie ~8kW.

Jesli masz zamiar robic spiralne DZ, to wystarczy zakopac rure w 3 petlach w rowach 1x40m (ogolnie 120mb rowu z rura szerokosci 1m). To bedzie obciazalo grunt waroscia ~20W/m2 i przy gruncie jaki masz u siebie nie jest to wartosc ktorej by sie mozna bac, nawet jesli wody gruntowe nie sa za wysoko.

IMHO oczywiscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis - dzieki za konkretna odpowiedz, obys sie nie mylil w obliczeniach :) Jesli chodzi o grzanie to raczej nie bedzie 2 taryf. Rozumiem, ze zastosowanie wtedy mialaby pompa o mniejszej mocy, bo najzwyczajniej w swiecie zalaczalaby sie czesciej wg potrzeby. Nie jestem ekspertem od PC (dlatego pytam sie innych) - czy w przypadku zastosowania pompy ~9kW powinienem sie z czyms liczyc? (np. gorsze parametry pod koniec sezonu)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By prawidłowo dobrać pompę proponuję policzyć za początku zapotrzebowanie na ciepło - a nie dobierać "na oko". Do powierzchni 200 m2 optymalna może być zarówno moc 10 jak i 12 kW. Co do mocy pompy lepiej lekko ją niedowymiarować, zaś dolne źródło lekko przewymiarować. Z naszych doświadczeń (kilkadziesiąt instalacji) wynika, że to optymalne rozwiązanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...