Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

Pyxis - dzieki za konkretna odpowiedz, obys sie nie mylil w obliczeniach :) Jesli chodzi o grzanie to raczej nie bedzie 2 taryf. Rozumiem, ze zastosowanie wtedy mialaby pompa o mniejszej mocy, bo najzwyczajniej w swiecie zalaczalaby sie czesciej wg potrzeby. Nie jestem ekspertem od PC (dlatego pytam sie innych) - czy w przypadku zastosowania pompy ~9kW powinienem sie z czyms liczyc? (np. gorsze parametry pod koniec sezonu)?

 

Do grzania w 2 taryfach warto miec nieco wieksza moc pompy. Miescisz sie z CWU i CO w tanim pradzie. To sa znaczne oszczednosci siegajace 50%. Warto sie nad tym pochylic, bo majac wylewka 8-9cm nie mam problemow z utrzymaniem w miare stabilnej temperatury w domu. U Ciebie by tez tego problemu nie bylo.

 

Pompa 9kW do twojego domu bedzie raczej przewymiarowana i to sporo. Juz 8kW wystarczylaby pewnie do grzania tylko w tanim. Nie daj sobie wcisnac pod zadnym pozorem "lekko niedowymiarowanej" pompy i przemysl jeszcze temat 2 taryf. Tylko wtedy bedzie naprawde tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pyxis sprawa 1 czy 2 taryf nie jest jeszcze definitywnie zakonczona (ba - nie jest zaczeta, bo nie mam jeszcze przylacza :) ). MYsle, ze na poczatku bedzie to jedna taryfa 'dla wygody i przyzwyczajenia sie do nowego srodowiska'. Czas pokaze co pozniej ale to juz nie ten watek na gdybanie, coby bylo gdyby...

Na chwile obecna bardziej zastanawiam sie nad wyborem poziomy/pionowy kolektor i nie ukrywam, ze kwestia finansowa ma duze znaczenie (prawie jak w przetargach na drogi). Jesli przedstawione przeze mnie wczesniej mozliwosci zagospodarowania dzialki okazuja sie wystarczajace - nie pozostaje mi nic innego jak cieszyc sie z takiej mozliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzania w 2 taryfach warto miec nieco wieksza moc pompy. Miescisz sie z CWU i CO w tanim pradzie. To sa znaczne oszczednosci siegajace 50%. Warto sie nad tym pochylic, bo majac wylewka 8-9cm nie mam problemow z utrzymaniem w miare stabilnej temperatury w domu. U Ciebie by tez tego problemu nie bylo.

 

Pompa 9kW do twojego domu bedzie raczej przewymiarowana i to sporo. Juz 8kW wystarczylaby pewnie do grzania tylko w tanim. Nie daj sobie wcisnac pod zadnym pozorem "lekko niedowymiarowanej" pompy i przemysl jeszcze temat 2 taryf. Tylko wtedy bedzie naprawde tanio.

 

Przed policzeniem zapotrzebowania dobór pompy to wróżenie z fusów. Drugą taryfę jak najbardziej zalecam.

 

Co do kolektorów polecam poziomy, o ile warunki na to pozwalają - odpowiednia wielkość działki czy to jaka ziemia występuje na niej. Inna sprawa, że nawet przy suchym pisaku nasze instalacje dobrze funkcjonują właśnie z powodu przewymiarowywania dolne źródła. Odwierty zalecam wtedy, gdy nie ma możliwości wykonania odpowiednio dużego kolektora płaskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej, ale nie tak tanio jak moglo by byc. Jak juz isc, to na calosc. Po co marnowac oszczednosc z grzania akumulacyjnego grzejac tez w drogim pradzie. :)

 

Zdanie prawdziwe, pod warunkiem, że finansowo się to zamyka;) Przy polskich on-off jak najbardziej, bo tam różnica między 9, 12kW to około 1000żł, nie wiem jak to będzie z markowymi, i inwerterowymi:confused: Przy T-Cap jest to różnica rzędu 5000zł, więc zakładając nawet 20% oszczędności z tytułu nie wchodzenia w droga taryfę to długo by się zwracało;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co facetowi do capka robic poziome DZ? :)

 

Wiem, wiem, ja tak ogólnie co do zasady, a nie konkretnie o tym przypadku;)

Bo jeśli chodzi o pompę, to z tego co śledzę wątek, to się nie określił - wiadomo, że gruntówka, ale może będzie to jakiś wypas od Nibe, czy Danfossa, a tam te dodatkowe 3kW mogą swoje kosztować:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tymczasowy19
Wiem, wiem, ja tak ogólnie co do zasady, a nie konkretnie o tym przypadku;)

 

właśnie, każdy przypadek tzrzeba traktować indywidualnie - a tu w modzie jest uogólnianie swoje przypadku na wszystkich i stwierdzanie, że ten model jest najlepszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...