Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość tymczasowy19
Każde dobieranie pompy ciepła bez OZC jest "wróżeniem". O ile OZC jest dobrze dobrane optymalna pompa powinna mieć moc ok. 5,5kW.

 

przy projektowym obciążeniu cieplnym prawie 5,9kw poleca pan PC 5,5kw ??

nawet jak rodzina jest 5 osobowa??

 

Pyxis - projektowe obciążenie cieplne nie obejmuje CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed policzeniem zapotrzebowania dobór pompy to wróżenie z fusów.(.itd itd)

 

Panie - jakbyś Pan nieco częściej czytał, to byś Pan zorientował się, że OZC jest już policzone i to przez bardzo dobrego specjalistę w tej dziedzinie....

Ostatnie dialogi są bardzo wymowne w tym zakresie - kto co komu liczył ;)

Ech....

 

Trzeba po prostu czytać ze zrozumieniem, a przede wszystkim kojarzyć fakty.

 

Panie Jacku, jak się już wykupio ten płatny profil, to trza korzystać, a żeby korzystać, nie wystarczy raz na 3 miesiące wpadać, praca marketingowca to ciężka praca i wymaga wysiłku systematycznie, nie tylko wtedy gdy marketingowiec ma wolną chwilę i się nudzi, albo przypomni sobie że "zaistniał kiedyś" na FM ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote

Panie Jacku, jak się już wykupio ten płatny profil, to trza korzystać, a żeby korzystać, nie wystarczy raz na 3 miesiące wpadać, praca marketingowca to ciężka praca i wymaga wysiłku systematycznie, nie tylko wtedy gdy marketingowiec ma wolną chwilę i się nudzi, albo przypomni sobie że "zaistniał kiedyś" na FM ;)

 

Proszę wybaczyć koniec sezonu to sporo pracy też dla mnie tym bardziej, że nie zajmuje się tylko marketingiem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

Co sądzicie o kostce brukowej nad jedną nitką poziomego DZ? Niestety, ale z przyczyn niezależnych od instalatora planowane pionowe DZ nie wyszło i mam hybrydę pionowo poziomą :-). Jedna z nitek (spirala) jest w miejscu gdzie planowany był przejazd za dom i miała być kostka. W tym momencie zastanawiam się czy nie będzie bezpieczniej położyć tam płyty ażurowe. Chodzi oczywiście o regenerację DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Wczoraj jeszcze było 2,5K netto za komplet z rotametrami, zaworami,termometrami i całym niezbędnym śrubunkiem i złączkami. Dziś już znalazłem za 2,1K. Poczekamy - zobaczymy. Jak by co dalej czekam tu lub na priw. ewentualnie bezpośrednio pod adresem [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem z trójników zgrzewanych PP. Zgrzewanie zajęło około pół godziny.

 

Załączam zdjęcie w trakcie odpowietrzania:

http://tnij.org/kolek0

http://tnij.org/kolek1

Widać na rotametrach, że pętle 2 i 4 jeszcze zapowietrzone, bo mniejszy przepływ

 

 

 

 

Przy każdej rurze zbiorczej powinien być zawór zamykający łączący z dobiegówką oraz wlot do napełniania i gwint na odpowietrznik.

Ja na jednej mam odpowietrznik, na drugiej odpowietrznik, zawór bezpieczeństwa i naczynie wzbiorcze.

 

 

Na 2 szt. rozdzielaczy:

 

10 trójników PP 40/25/40

 

12 szt. końcówek PP 32 z gwintem 3/4"

 

2 szt. końcówek PP 32 z gwintem 1" (do dobiegówek)

 

2 szt. redukcje PP 40 - 32 (do zaworów dobiegówek)

 

2 odpowietrzniki

 

10 szt. zawory 3/4" ze śrubunkiem

 

2 szt. zawory 1" ze śrubunkiem

 

10szt końcówek rury PE32 / gwint zewnętrzny 3/4"

 

Do tego metr rury PP40 i metr PP32

 

Zgrzewarka do rur PP

 

Całość 450-550zł

 

Największe koszty to zawory. Można zrobić zawory tylko na zasilaniu, tzn. wlocie do ziemi, wtedy odpowiednio taniej

Wygodniej jest, jak zawory są ze śrubunkami, wkręcane po nakręceniu na gwint pakuł z pastą do gwintów. Kształtki PP dość tanio w serwisie alle...go, w marketach są dużo droższe. Jeśli chodzi o kształtki PE, to podobne ceny w marketach i na alle..go.

 

 

--

Tu masz gotowe, 2-sekcyjne, ale chyba robią 4-sekcyjne też:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-rozdzielacze-dolnego-zrodla-2-sekcje-i4827754676.html

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby wszystko było różowe to świat był by piękny.

Wczoraj koparkowy wykonał próbny wykop. No i jest bardzo dobrze i bardzo źle. Woda już na metrze a na 1,2 zapierdziela jak ze źródła. Niby idealnie tylko wykopanie rowu w takich warunkach nie mówiąc już że trzeba by było to zrobić do 1,4 -1,6 to kosmos. Wszystko się obrywa i trzeba by było kopać na szerokość 4 -5 metrów żeby ułożyć spirale. Ma ktoś na to jakiś pomysł. Do metra można kopać bez konsekwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Udało mi się oczyścić działkę z wszystkich większości drzew (legalnie:) ) przez co mogę zacząć planować dolne źródło od nowa.

Na załączonym rysunku propozycja kolektora spiralnego. 4 pętle po 200 metrów w rowach 2x35 metrów. Niestety są spore dobiegi po ok 7 metrów.

Moje pytanie jest czy mogę w takim wypadku zastosować PE32 czy lepiej zastosować PE40 ?

dz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...