Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuje za rady właśnie dlatego pytam na forum aby wiedzieć jak rozmawiać,jak już wcześniej czytałem "jak się nie znasz to cię ostrzygą jak barana":) dotyczy calokształyu inwestycji.Wracając do DZ wcześniej proponowałem 3x 200m spirali fi40 tak jak niektórzy koledzy z forum maja, powiedział że za długie?

Ostatnio rozmawiałem z hydraulikiem o Pc i Dz i mówił że gdzieś robił 1x 600m :bash: więcej z nim nie dyskutowałem,ponieważ zastanawiałem się czy o tym samym rozmawiamy. WIĘC PYTAM znawców aby było w miarę tanio i ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co sie ogrzeje w spiralach to schłodzi się przy dobiegach i szkoda by bylo tyle roboty na daremnie.

Zależy od ułożenia i czy zimna strona będzie izolowana czy nie. Ogólnie ujmując nic nie powinno być tracone na dobiegach przy odpowiednio zbudowanym wymienniku.

 

@Maly1115, patrząc na Twój zamieszczony schemat, zrób spirale poziomo i ułóż je w szeregu w górę działki. Zimne dobiegi po prawej, ciepłe po lewej. Oczywiście obwody biegnące bliżej domu będą miały krótsze dobiegi a dłuższe spirale, im dalej tym spirale będą się skracać a wydłużać dobiegi -- ale to akurat bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Wihajster i Forumowicze czy ten projekt jest prawidłowo zaprojektowany na takich wymiarach działki? Mam na wykonanie jeszcze trochę czasu ok 1msc poniewaz ten projekt zgłaszam w urzędzie i po msc kopie. Ostatecznie mógłbym jedną spirale poprowadzić w prawo mam tam jakieś 20 m dł i 7szer. ale tam będzie cały czas cień.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nieprawdy się wkradło!

Przy kolektorze poziomym, KAŻDY metr rury działa NA PLUS!!!

Bzdurą jest twierdzenie że coś się traci na dobiegach. Jest to (właściwie może być) prawda ale przy odwiertach.

 

Pisałem że ie jestem specem :)

Na chłopski rozum wydaję mi się, że ma znaczenie bo jeśli coś zimnego wypływa by się ogrzać i potem wraca ogrzane przez rejon zmarznięty to wg mnie to się tam ochłodzi, zobacz jak gęsto tam w tych dobiegach jest.

…. no chyba, że to się tam jakoś wyrównuje…osobiście wolałbym to oddzielić jakoś :)

 

ps. jaka w tym przypadku jest różnica czy to poziomy czy pionowy kolektor?

Edytowane przez bob_budownik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Wihajster i Forumowicze czy ten projekt jest prawidłowo zaprojektowany na takich wymiarach działki?

Wg mnie jest nadmiernie "skomplikowany". Moja sugestia (przepraszam za dewastację):

 

3.jpg

 

To spowoduje, że robisz jeden prosty wykop pionowy (albo dwa, jeśli ciepło/zimno po lewej/prawej) i poprzeczne. Pamiętaj, że każda nitka winna być tej samej długości (szpule są po 200m). Mnie poradzono regulować długość "nitek" na spirali (samą długością, ew. zagęszczeniem spirali).

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Na chłopski rozum wydaję mi się, że ma znaczenie bo jeśli coś zimnego wypływa by się ogrzać i potem wraca ogrzane przez rejon zmarznięty to wg mnie to się tam ochłodzi, zobacz jak gęsto tam w tych dobiegach jest.

…. no chyba, że to się tam jakoś wyrównuje…osobiście wolałbym to oddzielić jakoś :)

 

To popatrz tutaj: przy odwiertach powiedzmy 90% rury w wymienniku styka się ze sobą. Tylko dobiegi odsuwa się od siebie maksymalnie żeby się nie "wychładzało".

Przy DZ poziomym, 90% rury jest rozsunięta od siebie, a ewentualne dobiegi około 10% są ciaśniej. Mimo to, odwierty mają ZWYKLE lepsze parametry.

Co do oddzielenia zasilania od powrotu, oczywiście masz rację i najlepiej nie prowadzić ich razem w jednym wykopie, o ile to możliwe (a zwykle możliwe) to w osobnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Wihajster i Forumowicze czy ten projekt jest (...)

Ja bym dał 3 pętle po 200m ale z PE40mm, mniej kombinacji i rozdzielacz mniejszy. Minusem jest większa ilość czynnika który trzeba kupić, ale za to mniejsze rozdzielacze i mniej rur w kotłowni/studzience.

Tylko nie łącz rur pod ziemią na złączki skręcane, nawet jakby stary doświadczony hydraulik tak mówił. Jak już to tylko zgrzewane.

 

Nie prowadziłbym wszystkiego w jednym wykopie tylko powroty dałbym w osobnych rowach. Musisz w takiej sytuacji kontrolować długość rury przy zostawianiu spiralek po drodze żeby ci nie zabrakło np. 2metrów rury do kotłowni jak mi ostatnio ;)

Edytowane przez wihajster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy odwiertach powiedzmy 90% rury w wymienniku styka się ze sobą. Tylko dobiegi odsuwa się od siebie maksymalnie żeby się nie "wychładzało".

Przy DZ poziomym, 90% rury jest rozsunięta od siebie, a ewentualne dobiegi około 10% są ciaśniej. Mimo to, odwierty mają ZWYKLE lepsze parametry..

 

Faktycznie tutaj jest różnica.

 

Jak mogę spytać czy da się zgeneralizować co lepsze np. 3x 200m poziomo 3 x 30 m pionowo? czy sa jakieś proporcje?

Pytam bo sam się zastanawiam co wybrać bo niby mam trochę miejsca ale jak zmienię szambo na POŚ to zaczyna się robić niebezpiecznie ciasno.

Edytowane przez bob_budownik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał 3 pętle po 200m ale z PE40mm

Samej spirali ile wyjdzie? Ja dałem 5x 200mb PE40 z czego, pomijając dobiegi, spirali wychodzi 18, 20, 22, 22, 22 metrów -- czyli średnio przypada około 5x100mb na same wymienniki spiralne.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samej spirali ile wyjdzie? Ja dałem 5x 200mb PE40 z czego, pomijając dobiegi, spirali wychodzi 18, 20, 22, 22, 22 metrów -- czyli średnio przypada około 5x100mb na same wymienniki spiralne.

Spirali to różnie wychodzi, ogólnie moim zdaniem najlepiej jak "spirale" zaczynają się jak najwsześniej ale są długie i słabo zagęszczone. Fajnie tak rozplanować aby ogarnąć rurami jak największą powierzchnię działki.

Mi na przykład rzadko wychodzą takie ładne równe symetryczne pętle jak na Waszych projektach ;)

 

Co do Twojego źródła, albo masz wielki dom albo sporo przewymiarowany..

1000 metrów rury PE40 to dawałem do pompy 20kW i działa przyzwoicie. Jaką masz moc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał 3 pętle po 200m ale z PE40mm, mniej kombinacji i rozdzielacz mniejszy. Minusem jest większa ilość czynnika który trzeba kupić, ale za to mniejsze rozdzielacze i mniej rur w kotłowni/studzience.

Tylko nie łącz rur pod ziemią na złączki skręcane, nawet jakby stary doświadczony hydraulik tak mówił. Jak już to tylko zgrzewane.

 

Nie prowadziłbym wszystkiego w jednym wykopie tylko powroty dałbym w osobnych rowach. Musisz w takiej sytuacji kontrolować długość rury przy zostawianiu spiralek po drodze żeby ci nie zabrakło np. 2metrów rury do kotłowni jak mi ostatnio ;)

 

przychylam sie do zdania kolegi. Tylko PE40

 

ja osobiscie mam liniowo 550mb rury PE40 zakopane (w bardzo dobrym gruncie) i jest bardzo duży zapas. najniższa zanotowana temperatura pod koniec sezonu grzewczego, to +2C na zasilaniu (też mam 8kw)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spirali to różnie wychodzi, ogólnie moim zdaniem najlepiej jak "spirale" zaczynają się jak najwsześniej ale są długie i słabo zagęszczone. Fajnie tak rozplanować aby ogarnąć rurami jak największą powierzchnię działki.

Dlatego właśnie pytam -- samo stwierdzenie 3x200mb niewiele znaczy, gdyż istotne jest ile m spirali i o jakim zagęszczeniu wyjdzie. Uzysk z nitki 200mb w zależności od ułożenia może być drastycznie inny.

 

Ja planuję 5x200mb ale jak już napisałem samych wymienników spiralnych będzie średnio 5x20m, a spirale mocniej zagęszczone (policzyłem, że na 1mb spirali przypada 5mb rury przy promieniu zwoju 0,9m). Oczywiście zdaję sobie sprawę ze spadku zysków, ale po analizach wyszło, że lepiej zagęścić te 200m niż zrobić spirale "jak bozia przykazała" ale ucinać te 40-60m rury -- bo co ja potem z tym "spadem" zrobię? Rzeźby nowoczesne? ;) Obliczenia szacunkowe mówią, że mój wymiennik będzie podpadać pod 10 kW. Wyglądać ma mniej więcej tak:

 

http://emide.pl/gwc.jpg

 

Zastanawiam się jeszcze, czy może właśnie nie zrobić 2x200 ale układając meandryczny jak JTKirk. Niby wyjdzie połowa materiału i połowa czynnika, ale za to kopania od diabła i pewnie wyjdzie w zasadzie na jedno...

 

Mi na przykład rzadko wychodzą takie ładne równe symetryczne pętle jak na Waszych projektach ;)

Życie. :D

 

Co do Twojego źródła, albo masz wielki dom albo sporo przewymiarowany..

1000 metrów rury PE40 to dawałem do pompy 20kW i działa przyzwoicie. Jaką masz moc?

Czy wielki... Przeciętny! ;) Parter i pełne piętro -- 170m2 podłóg + 60m2 nieogrzewane pom. gosp. i garaż. Szacuję maks. zapotrzebowanie na moc na 7-8kW (znaczy do takiego będę dążyć operując materiałami i stolarką), ale PC będę chciał 10-12kW. Tak realnie, jak patrzę po cennikach, to między kolejną mocą ceny skaczą tylko o 300-400 zł. Mnie dużej mocy pompy potrzeba nie tylko żeby grzać tylko w 2T, ale także w lato, do grzania basenu ogrodowego (o ile starczy nań kasy) i chłodzenia (w moim skromnym DB są założenia tego systemu, łącznie ze schematem instalacji).

 

Swoja drogą, robił już ktoś wymiennik powietrzny do pompy gruntowej? ;)

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja planuję 5x200mb ale jak już napisałem samych wymienników spiralnych będzie średnio 5x20m, a spirale mocniej zagęszczone (policzyłem, że na 1mb spirali przypada 5mb rury przy promieniu zwoju 0,9m). Oczywiście zdaję sobie sprawę ze spadku zysków, ale po analizach wyszło, że lepiej zagęścić te 200m niż zrobić spirale "jak bozia przykazała" ale ucinać te 40-60m rury -- bo co ja potem z tym "spadem" zrobię? Rzeźby nowoczesne? ;) Obliczenia szacunkowe mówią, że mój wymiennik będzie podpadać pod 10 kW.

 

ile liczyłeś watów z m2 gruntu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To popatrz tutaj: przy odwiertach powiedzmy 90% rury w wymienniku styka się ze sobą. Tylko dobiegi odsuwa się od siebie maksymalnie żeby się nie "wychładzało".

Przy DZ poziomym, 90% rury jest rozsunięta od siebie, a ewentualne dobiegi około 10% są ciaśniej. Mimo to, odwierty mają ZWYKLE lepsze parametry.

Co do oddzielenia zasilania od powrotu, oczywiście masz rację i najlepiej nie prowadzić ich razem w jednym wykopie, o ile to możliwe (a zwykle możliwe) to w osobnym.

 

Blad logiczny w tym porownaniu, Wihi (pozdrowionka). :)

 

Lepsze parametry DZ pionowego sa wynikiem innych warunkow w jakich sa ulozone rury. Jak bys je rozsunal w odwiercie, to pewnie DZ pinowe mialo by jeszcze lepsze parametry na cieplej stronie. JA bym efektu zwarcia cieplnego" nie lekcewazyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ja bym dał 3 pętle po 200m ale z PE40mm, mniej kombinacji i rozdzielacz mniejszy. Minusem jest większa ilość czynnika który trzeba kupić, ale za to mniejsze rozdzielacze i mniej rur w kotłowni/studzience.

Tylko nie łącz rur pod ziemią na złączki skręcane, nawet jakby stary doświadczony hydraulik tak mówił. Jak już to tylko zgrzewane.

 

Nie prowadziłbym wszystkiego w jednym wykopie tylko powroty dałbym w osobnych rowach. Musisz w takiej sytuacji kontrolować długość rury przy zostawianiu spiralek po drodze żeby ci nie zabrakło np. 2metrów rury do kotłowni jak mi ostatnio "

 

Tak mam waską działkę między domem a plotem 11m że wejda tylko 2 sekcje spirali dopiero dalej za garażem mam szerszą i pole do popisu,i tam muszą być kolejne sekcje?

Tylko te długie dobiegi czy to nie jest wielki problem. Jeśli powroty w osobnych rowach to ile od spirali, najlepiej nad spirala bo na 11 m trochę ciasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...