Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

Dokładnie tak. Ekonomicznie dobrana, glikolowa pompa ciepła powinna umożliwić ogrzanie domu przy najniższych temperaturach obliczeniowych powietrza zewnętrznego (np. -20 st. C) przy pracy przez całą dobę. Taki dobór umożliwia wykorzystanie 2 taryfy w ~80%.

Ale to oczywiście "boli", gdy przechodzi się z taryfy budowlanej, gdzie osiągało się wysokie COP na taryfę G12, gdzie to COP niestety jest już gorsze :(.

 

jesteś "OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA" - wyjaśnij proszę to co napisałeś, bo dla mnie COP to jest energia pozyskana podzielona przez energię dostarczoną - zatem o jakim "bólu" i o jakim "gorszym" COP mówisz???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kbab - to oczywiste. Jak mam G12 to bardziej opłacalne staje się maksymalne wykorzystanie taniego prądu. Konsekwencją tego jest konieczność wyprodukowania tej samej ilości ciepła na raz, a więc przy mniej korzystnych parametrach - trzeba zakumulować zapas na drogą taryfę. Pompa pracując równomiernie przez całą dobę osiąga większą sprawność. Ty nie masz tego przy spalaniu w kominku, ale jak palisz w taniej taryfie, to nie płacisz mniej:p. I tutaj jest ten szkopuł, ja mogę wybrać: tańszy lub droższy prąd - Ty kiedy byś nie sięgnął po polano to masz średnią cenę bo drewno nie tanieje w określonych godzinach;). Cały myk w tym, że mimo gorszej sprawności pompy i tak się to opłaca - kieszonka mniej się opróżnia:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP nie zależy wprost od ceny (taryfy), ale zależy mocno od parametrów DZ i GZ. Jeżeli chciałbym utrzymać parametr sprawności to jadę na niskich temperaturach GZ i nie doję do bólu DZ. Mam wtedy ładne wyniki i mogę się chełpić wysokim COP-em. Ale ponieważ ostatnio mój wąż w kieszeni zaczął bardziej kąsać, to puszczam pompę do pracy na całą drugą taryfę. Przy tym systemie osiągam wyższe temperatury GZ, a niższe DZ no i COP spada. Wynika to z cech każdego urządzenia pompującego ciepło. A robię to po to, żeby mniej płacić za ogrzewanie. Czy to wystarczająco opisałem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rurki DZ powinny być zaizolowane izolacją zimnochronną. Wtedy nic z nich nie kapie :), ale też szronienia nie widać :(.

Prawda, ale jakoś mój instalator nie chciał mi tego założyć :-( muszę złożyć reklamację, bo jest ostanio strasznie leniwy ;-). na szczęście nie kapie (może wsiąka?), tylko się trochę rosi/szroni. Za to mam świetny wskażnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u rwxw ale u mnie wódka z DZ jakoś mało zdatna do spożycia. Też mam roztwór spirytusu i ja się trochę rozchlapie to capiiiiii że hej:P

Moja też się nie nadawała - strasznie gorzka bo skażona bitrexem. Wystarczyło wytrzeć sobie buźkę pochlapaną wceśniej, ale wytarta i suchą już ręką, a gorycz zostawała do końca dnia. Chyba, żeby zrobić gorzką wódkę żołądkową ? ;-) Ważne, żeby nie była skażona substancjami agresywnymi dla PE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam dla Was nową zagwozdkę. Wprawdzie miałem się wykazać wynikami z rejestracji temperatur, ale... mam tylko dwie godziny w trakcie pracy PC i nie ma jeszcze konkretnego materiału do "zobatrywania". Przez te dwie godzinki temperatury DZ systematycznie,choć niespiesznie chyliły się ku dołowi. Dalej nie wiem ile osiągają pod koniec pracy, ale mam pytanko: Jak PC startuje to DZ się prezentuje 3,5C/-0,5C, a w ciągu zaledwie godzinki osiąga 1,6C/-1,8C, po dwóch 0,8C/-2,5C. Straszna dynamika w porównaniu z tym co podajecie u siebie. Czyżby to o czymś powinno mi mówić???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie. Jak pompa startuje dzisiaj to temperatura DZ wynosi 3,8/-0,5 , chodzi ok 45 minut wtedy temperatura wynosi 1,8/-2,5. Nastepnie pompa odpoczywa ok 20 - 30 minut i leci dalej. Im zimniej na dworze tym dlużej chodzi a krócej odpoczywa ( w Nibe steruja tzw. stopniominuty ) :yes: Nadmieniam że to pierwszy sezon , brak podbitki itp )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki pomiarów średniodobowych podaję na bieżąco w arkuszu. Pomiar chwilowy wyniósł ~3,85 dla Tdz=0,1/-3,0C Tgz=28/21C :D. Jest to pomiar z uwzględnieniem poboru mocy na pompki dz i gz - obie na najwyższym biegu. Nadal motam się z nastawami sterownika. Pompka obiegowa c.o. pracuje non-stop :(. Ale za to w garażu nie ma prawa nic zamarznąć :no:. Niestety pogarsza mi to COP średniodobowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...