Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

Rury sklejałem taśmą pakową, taką zwykłą szarą, też dobrze trzymało, A jak musiałem coś rozciągnąć, to rozcinałem i też dobrze leżały same, o ile nie manewrowało się lużnymi końcami.

 

Rury 3 wykopach obypywaliśmy najpierw łopatami. Tylko w jednym koparkowy zasypał trochę na kupki, a potem rozrzuciłem, zalałem wodą i tam gdzie było widac rurę jeszcze dorzuciłem ziemi. W tym wykopie widziałem, że ziemia była ok, bez grud itp. Kamieni również być nie powinno, przynajmniej ja nie zauważyłem żeby były. Ogólnie bardzo starałem się uważać.

 

Dla pewności robiłem tez test na tej rurze , bo kupiłem rurę 2,4mm. Prałem ją młotkiem, kładłem na niej siekierę i prałem w nią młotkiem, a potem samą siekierą. Rura się odkształcała, ale nie pękała, także wydaje mi się, że powinno być ok.

 

Chociaż zawsze mam wrażenie, że jak się ma cos spiepszyć, to pewnie będzie u mnie...

 

 

Na rury wewnątrz wykopu w kotłowni przygotowałem szarą otulinę też 13 mm. Mam zamiar zasypać tam piaskiem, ale może warto zmieszać np piasek ze styropianem (mam pełno odpadów) ? Bo sam styropian to nie wiem, czy nie osiądzie... Pianować takiego dołu to za dużo piany, zapasu by mi nie starczyło .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam ponownie.Również zbieram sie za dz poziomy ' w końcu' dz robimy w poziomie czy ze spadkiem aby lepiej się odpowietrzało tzn, jeśli przepust pod fundamentem mam na głębokości 1,3m to koniec np 1,8.

I drugie pytanie przepust pod fundamentem jest jakieś 50 cm od doprowadzonej wody do kotłowni, oprócz zaizolowania rur czy oddzielic jeszce je taflami styropianu tymi do ocieplenia fundamentów xps czy jakos tak.

Dzieki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.Również zbieram sie za dz poziomy ' w końcu' dz robimy w poziomie czy ze spadkiem aby lepiej się odpowietrzało tzn, jeśli przepust pod fundamentem mam na głębokości 1,3m to koniec np 1,8...

Zachowanie spadku jest zalecane, ale jeśli w danym przypadku nie jest to możliwe, to tragedii nie będzie. Wystarczy odpowiednio wydajna pompa do napełniania i powietrze zostanie usunięte z poszczególnych sekcji. Oczywiście, oprócz wydajnej pompy należy również użyć grubych (np. 1") węży do jej podłączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Zamieszczę to tutaj, bo sam szukałem informacji w necie i nie mogłem znaleźć nic konkretnego.

 

Wprowadziłem do omu 8 rur fi 40 - 4 wejścia i 4 powroty. Rury fi 40 gr. ścianki 2,4 mm. Odstęp między rurkami fi 200, wprowadzającymi te rury dolotowe do domu był bardzo mały - kilka centymetrów. Całość po wprowadzeniu do domu wyglądała tak :

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

Jakbym to zobaczył nie mając do czynienia z takimi rurkami , to bym sobie pomyślał " no i co w tym takiego niesamowitego?" No ale Wam, którzy wiedzą, o co tutaj chodzi nie muszę tłumaczyć, jak trudno się wygina takie rurki, gdy już raz są zagięte, a chce się to zrobić w drugą stronę...

 

Zastanawiałem się też, jak te rurki ułożyć, żeby to miało ręce i nogi. Wszak trzeba z tego zrobić później rozdzielacz, więc musi stanowić jakąś spójną całość. Sęk w tym, że rury wprowadzone były blisko siebie, więc i ich podginanie nie było takie łatwe. Ostatecznie, bazując na zdjęciach z neta, zrobiłem to w ten sposób, że rury wprowadzające ciepły glikol są ułożone obok siebie w odległości około 10 cm i nazwijmy je 1-2-3-4 a rury odprowadzające zimny glikol ułożone są przed nimi , jakieś może 10 cm , może mniej, z tym, że ułożone są 2-3-4-5 czyli po bokach mamy po jednej rurce, a 3 w środku mają sąsiada przy ścianie. Dla mnie lepiej byłoby , żeby były ułożone jedna za drugą, ale nie dało się tego fizycznie i logicznie ułożyć w ten sposób przy rurze fi 40. I tak dobrze, że była to rura 2,4mm a nie 3,0 albo jeszcze gorzej 3,7. Myślę, że te rurki dałoby się wygiąc tylko i wyłącznie poprzez nagrzanie i wepchnięcie do środka jakiegoś że;astwa, żeby tak się to utrwaliło...

 

Teraz u mnie całość wygląda tak

4.jpg

 

5.jpg

 

6.jpg

 

7.jpg

 

Do ścian przykręciłem obejmy do rur i do nich przymocowałem dopływy ciepłe. Zimnych nie miałem już jak przykręcić do ścian, więc przymocowałem je sznapsami do obejm ciepłych rur regulując dociągnięcia w ten sposób, żeby były jednakowe odległości. Na koniec zaleję to wszysko betonem, odkręce być może obejmy i zobaczę jak to wszystko się zachowuje . Ale czy odkręce, czy nie, to obejmy i tak pochłonie wylewka na ogrzewaniu podłogowym.

 

Rury otuliłem 13 mm otuliną termaflex. Więcej i tak by nie weszło na rurki, a przynajmniej nie do końca, bo one się ze sobą stykają. A tak to tylko na jedną nie udało mi się założyć otuliny od samego dołu. Na ścianę wrzuciłem jakieś pozostałości styropianu 4 cm, żeby odizolować ją jeszcze bardziej od rurek. Jednak myślę, że w miarę dobrze sa one odizolowane od otoczenia z tą otuliną.

 

Całość zasypałem piachem ubijając o metodycznie co kilka centymetrów. Mam nadzieję, że nie opadnie mi podłoga w tym miejscu... Całość robót (fakt, że w jednego i metodą prób i błędów) zajęła mi 3/4 sobotniego dnia, ale coś tam zawsze człowiek popchnął.

 

Pytanie do was - czy popełniłem jakieś błędy? Bo cały czas wydaje mi się, że coś zrobiłem źle...

Edytowane przez Ifarrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiles OK.

Niepokojacy jest tylko ten odcinek rury wychodzacy po prawej stronie. Po wylewkach bedzie nisko nad posadzka. Za nisko chyba.

 

Wiem... Niestety nic więcej z nim nie mogłem zrobić... Tyle go zostało po wprowadzeniu do domu.. Jak koparkowy zasypywał pierwszy rów, to tłumaczyłem mu, żeby nie robił tego do końca, tylko zostawił ostatnią pętle... A ten przywalił kurde do końca, bo twierdzil, że inaczej nie mógł przejechać... No i już nie miałem skąd tego węża wyczarować... Ponad posadzkę będzie wystawał gdzieś 20 cm... Pocieszam się, że tyle wystarczy, żeby nakręcić złączkę np - będzie już ponad wylewką, więc ew. przeciek będzie dobrze widać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Zaczynam znowu poważnie myśleć o wymienniku spiralnym i mam na to ostatni możliwy moment, więc znowu czytam ten i inne wątki. Mam pytania odnośnie dolnego źródła ułożonego spiralnie:

 

  1. Cz odległość między sekcjami ma faktycznie znaczenie? Różne źródła podają min 4m a optymalnie 5m miedzy spiralami. U mnie na działce, jak rozrysowałem 3m to już wychodzą kształty abstrakcyjne, a jakbym chciał w miarę liniowe wykopy to odległość by zmalała do min 2m (liczone do krawędzie wykopów a nie do osi).
  2. Planuję zrobić 4x200 (tak, na podstawie OZC, gleby itp). Czy faktycznie przy 4 pętlach opory nie mają już takiego znaczenia i można dać rurę 32, tak jak tutaj już ktoś pisał, czy może jednak lepiej dać 40?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
  • 3 months później...

Czesc, wczoraj natrafiłem na ten wątek podczas poszukiwań info na temat kolektora poziomego.

 

W skróce, dom chce grząc prądem.

W projekcie mam PC PW ale wydaje mi się,ze w podobnych pieniądzach (ok 30kzł) da rade zmieścić się z kolektorem pozomym i jakąś polską PC.

Problemem jest u mnie mała powierzchnia działki.

Grunt też nie jest idealny - piasek, wód gruntowych brak (na pewno do 10m głębokości).

 

Dom parterowy, 115m mieszkalne + garaz 36m.

Zakładając grzanie tylko mieszkalnej wychodzi mi 300m3 kubatury (z garazem 400 - ale tam tylko bym dogrzewał w silnie mrozy)

Dom na płycie (10cm xps pod, 10cm eps na)

Ściany silikat/BK 24cm + 20cm grafitu 0,31

Na stropie (zelbet) 30cm styro.

Strych nieogrzewany.

WM z reku.

OZC na poziomie 55-60 kWh/m

 

PC PW ponoć wystarczy 9kWhm przy gruntowej pewnie podobnie?

I teraz pytanie - czy w ogole się w nią pchać przy tak małej działce i kiepskich gruntach?

Jak tak, to czy to co rozrysowałem byłoby Ok?

(w prawym dolnym rogu jest studnia)

 

PC.jpg

PC - Kopia.jpg

PC - Kopia (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy uciu to mówią/piszą od dawna -- ale twardy jest. :p

 

Czesc, a co masz dokladnie na mysli bo pamiec mnie zawodzi. Grzanie samym pradem.... nie widze jakos tego. Ogolnie juz lepiej za jakies sensowne pieniadze chalupy nie ocieple - ma po prostu kiepski ksztalt by byla bardziej "pasywna".

Myslalem jeszcze o buforze ale rozmawialem z jednym uzytkownikiem...ktory mi to odradzal.

Pozostaje wiec raczej PC albo powietrze albo z kolektorem poziomym. A do tego drugiego namawiali mnie w innym tu na iinym watku- chyba jasiek? ze ta sama kasa co PW a jednak lepsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...