Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jak grunt kiepski, to nie wiem czy warto się pchać w g-w, pewnie lepiej p-w

A jak taki mały dom, to zastanowiłbym się nad doinwestowaniem jeszcze w izolację i grzaniem samym prądem w taniej taryfie - trzeba tylko coś dodać, żeby spełnić wymagania formalne...

 

Wszyscy kablarze jakoś klimatyzatory pozakładali i lecą na nich całą zimę... chyba jeden albo 2 zostało z samymi kablami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie mam PC PW ale wydaje mi się,ze w podobnych pieniądzach (ok 30kzł) da rade zmieścić się z kolektorem pozomym i jakąś polską PC.

Problemem jest u mnie mała powierzchnia działki.

Grunt też nie jest idealny - piasek, wód gruntowych brak (na pewno do 10m głębokości).

 

30kzł - poza tym, ze to chyba jedyna w miare prawidlowo podana jednostka miary - wyda sie kwota, z ktorej jeszcze cos powinno zostac. :)

 

Masz stosunkowo maly domek, dobrze otulony, w cieplym rejonie kraju. Wielkosc dzialki do wykorzystania nie powala (dodatkowo ta studnia - pewnie czrodzej-rozdzkarz byl na dzialce - oraz suchy piasek sprawiaja, ze nie ma az tak jednoznacznego wskazania na gruntowke. Od tej studni masz jakies rury do domu? Jesli tak, to klopot. Ta oststnia prosta petla tez taka troszke naciagana moze byc. Pewnie bedzie wezsza niz pozostale. Realnie pewnie wyjdzie z 10W/m2 gruntu a to dla suchego piachu podaja jako wartosc "graniczna".

 

Podsumowujac: Pewnie da rade zrobic gruntowka, ale pod koniec sezonu raczej nie bedziesz mial na wejsciu z DZ +5*C. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bądż tu mądry;-)

 

Trudno byc mądrym skoro sie nie ma wiarygodnych obliczen OZC, podałes wczesniej tylko zapotrzebowanie na ciepło, o projektowym obciązeniu cieplnym nic nie wspomniałes, a przecez to podstawa do doboru mocy pompy i DZ. Jezeli w tych obliczeniach nie ma tego parametru to takie obliczenia są niekompletne i moze i niedokladne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno byc mądrym skoro sie nie ma wiarygodnych obliczen OZC, podałes wczesniej tylko zapotrzebowanie na ciepło, o projektowym obciązeniu cieplnym nic nie wspomniałes, a przecez to podstawa do doboru mocy pompy i DZ. Jezeli w tych obliczeniach nie ma tego parametru to takie obliczenia są niekompletne i moze i niedokladne.

 

... sam mi to przecież liczyłeś;-)

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6278 W

 

Dodam, że troche zmodyfikowałem Twoje pliki. Powierzchnia grzania mniejsza 115m, kubatura mniejsza, niższy strop, lepsze okna wiec wyszło troche mniej. Ile dokładnie zapodam jak zainstaluje Audytora na innym kompie bu mnie okres próbny juz minął;-/

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już nie pierwszy raz. ;)

 

Dobre, dobre, po prostu nie pamietam wszystkich nicków i nazwisk, a nie prowadze bazy danych osobowych. Wole sie skupic na merytoryce niz zapamietywaniu nazwisk, moze pomysł z tą bazą danych nie jest taki zły tylko skąd na to wszystko wziąc czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie konczy "strzelanie reklama" na oslep.. ;)

 

Nie przesadzaj, czasami chce wiedziec wiecej niz napisano w poscie, a nie sprawdzam czy akurat autorowi postu wykonywałem ozc, zresztą w korespodencji nie uzywam nicków tylko imie i nazwisko. A reklamę mam i tak bez postów i miałem ja nawet bez PP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre, dobre, po prostu nie pamietam wszystkich nicków i nazwisk, a nie prowadze bazy danych osobowych. Wole sie skupic na merytoryce niz zapamietywaniu nazwisk, moze pomysł z tą bazą danych nie jest taki zły tylko skąd na to wszystko wziąc czas.

Spokojnie, po prostu wystarczyło wejść na DB ze stopki uciu a tam post #3 już traktuje o odebraniu OZC i już na oko można zauważyć, że był robiony przez asolta (zresztą na prośbę uciu dawałem namiary). Lepsze to niż strzelać na ślepo, że OZC nie było zrobione, albo było zrobione źle. ;)

 

Ps. nadal podtrzymuję, jak zresztą od początku, że lepiej zamontować PC PW niż się babrać z kopaniem w piachu. :p

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, po prostu wystarczyło wejść na DB ze stopki uciu a tam post #3 już traktuje o odebraniu OZC i już na oko można zauważyć, że był robiony przez asolta (zresztą na prośbę uciu dawałem namiary). Lepsze to niż strzelać na ślepo, że OZC nie było zrobione, albo było zrobione źle. ;)

 

Ps. nadal podtrzymuję, jak zresztą od początku, że lepiej zamontować PC PW niż się babrać z kopaniem w piachu. :p

 

Wiem ze mozna, ale czasem sie nie chce szukac głebiej, co do pompy to tez tak uwazam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Proszę o pomoc w kilku kwestiach związanych z kolektorem poziomym spiralnym.

PLAN:

DZ spiralne PE40 3x150m.

Pompa Stiebel Eltron WPC 07 (7,8kW)

- 3 pętle po 150 m (3x20mb) PE40(2,4mm) czyli 3 rowy o szerokości 1,8m, długości 20m i głębokości ok 1,5.

Pytania:

1. Odstęp między rowami 4 m czy może 3 wystarczy?

2. Czy zastosować rury PE32 zamiast PE40 bo długość jednej pętli 150m? Będzie taniej, mniej glikolu i mniej kopania, a w wilgotnym gruncie taki kolektor będzie i tak przewymiarowany.

3. Czy dawać piasek pod rury? Ile piasku i na co sypać?

4. Czy w miejscu rur może spływać woda z drenażu, czy lepiej odprowadzić na bok? Jeśli ma spływać to może być rura drenażowa ponad kolektorem, tylko ile cm nad nim?

5. Ogólnie czy wody gruntowe są korzystne czy nie?

6. Jaką długość wykopu przyjąć na rurę PE40 150 m? (przyjąłem wstępnie 20m, ale może być mniej. Odległość od miejsca wprowadzenia w kotłowni to ok 10m

 

Poniżej projekt działki i kolektora.

 

kolektor_poziomy_dzialka4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak mozesz, to zrob 4m. Jesli nie, zostaw 3m. Nie wybuchnie.

 

2. Ta pompa nie ma jakis duzych wartosci przeplywow przez parownik, wiec PE32 nie bedzie problemem. IMHO.

 

3. Jesli masz kamienie w wykopie, to tak, Jesli nie - nie ma potrzeby.

 

4. Moze byc. Ja mam jakies 50cm nad, ale to ma male znaczenie. Byle bys nie dal w bezposrednim sasiedztwie rur DZ.

 

5. Korzystne ... jak cholera. Jak wykopiesz rowy pod DZ i bedzie w nich wida, to sa to warunki na DZ idealne. :)

 

6. Przy szerokisci 1,8m mozesz zrobic rowy nawet po 25m. Powinno bez problemu wystaczyc rury.

 

Wykonanie poziomego DZ nie wymaga aptekarskiej precyzji, tylko trzymania sie pewnych ogolnych zasad, wiec smialo.

 

PS.

Pamietej, ze jesli to mozliwe, to dobiegowki z zimnej i cieplej strony umiesc w osobnych rowach i strone zimna przy budynku zaizoluj szara otulina na odcinku 1,5-2m. Tak "na wszelki".

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis dzięki za szybką i wyczerpującą odpowiedź:) Właśnie takiej wiedzy potrzebowałem. Tak jak piszesz wykonanie poziomego DZ nie wymaga aptekarskiej precyzji, także da się to zrobić samemu bez problemu. Jeszcze się zastanawiam nad punktem 2, rura PE32 czy PE40. Jeśli wezmę 3x150m PE32 to powierzchnia kolektora będzie mniejsza niż 3x150m PE40, ale chyba tylko nieznacznie? Bo przy 32 rowy będę dłuższe ale węższe (1m), a przy 40 krótsze ale szersze (1,8m). W moim przypadku rowy powinny mieć długość max 18m żeby nie wyjść poza teren mojej działki. A jaką rurę kupić? Są droższe i tańsze, ale z tego co czytałem mogą być zwykłe najtańsze niebieskie rury z grubością ścianki 2,4mm. I jeszcze jedno:) Jaki glikol do zalania? Czytałem, że powinien być glikol propylenowy, ale jakiś konkretny rodzaj? Edytowane przez drza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...