Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

img_20190930_170123.jpgimg_20190930_170131.jpg

.

Witajcie. DZ już wykonałem. Wyszły 2 kolektory spiralne i 2 liniowe, po 150mb każdy, do tego 2 dobiego po 25mb zasilanie i powrót, razem 650mb rury.

 

Koparka 26h koszt 2600 brutto (mało miejsca ażeby się ruszyć, bardzo twarda glina i bardziej było to skrobanie wierzchniej warstwy niż kopanie), rura 1800zł, graty do rozdzielacza 450zł.

 

Na dniach będę składał rozdzielacz. Czym najlepiej/najtaniej zalać DZ? Znalazłem 200l glikolu -35* koncentrat za około800zł na aledrogo.

 

Czy jest jakaś alternatywa dla glikolu?

 

Będę potrzebował chyba około 150l.

Edytowane przez sruba014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

[ATTACH=CONFIG]435529[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]435530[/ATTACH]

.

Na dniach będę składał rozdzielacz. Czym najlepiej/najtaniej zalać DZ? Znalazłem 200l glikolu -35* koncentrat za około800zł na aledrogo.

 

Czy jest jakaś alternatywa dla glikolu?

 

Będę potrzebował chyba około 150l.

 

Coś tu się nie zgadza, 150l to możesz potrzebować ale koncentratu 99%, rozumiemi, że rury to 32?

Glikol do -35, to nie koncentrat, tylko płyn gotowy do zalania + ewentualnie inhibitory do dodania.

 

ja kupowałem glikol etylenowy po 100zł za 20l koncentratu 99%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę zaproponować gotowy preparat do pomp ciepła pod nazwą Alkoterm -32°C dostępny w kanistrach 18 kg (około 19 litrów), oferta poniżej;

 

Alkoterm -32°C kanister 18 kg cena 72 zł/netto/szt.

Koszt opakowania i dostawy wliczony w cenę.

Forma płatności przedpłata, faktura proforma.

Czas realizacji około 10 dni roboczych.

"Organika - CAR " S.A., ul. Teofilowska 54/56, 91-203 Łódź

 

To nie jest czysty spirytus - są tam różne dodatki smarujące czy inne inhibitory (etanol w stężeniu 35-40% wg doradcy).

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

 

Na dniach będę składał rozdzielacz. Czym najlepiej/najtaniej zalać DZ? Znalazłem 200l glikolu -35* koncentrat za około800zł na aledrogo.

 

Czy jest jakaś alternatywa dla glikolu?

 

Będę potrzebował chyba około 150l.

 

Te 150l to chyba faktycznie o koncentracie do -70stopni myślisz

W twój kolektor wejdzie bez mała 600l roztworu

Jak chcesz mieszać we własnym zakresie to proponuję zakup refraktometru.

Na Aledrogo od 62 PLN chodzą więc wydatek nie jest duży, a pomiar dokładny.

Dopasujesz roztwór tak jak ci będzie pasować.

Ja zalewałem glikolem propylenowym. Glikol etylenowy jest silnie trujący

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko w takim razie też tak zaleję coby wyszło te 30-35%. Mam jeszcze pytanie o samo podłączenie PC. Jedna pompa będzie do dolnego źródła, 1 do CWU, 1 cyrkulacyjna. Obecnie mam podzieloną podłogówkę na 2 obiegi - góra i dół domu. Czy mogę w ten sposób zostawić jak mam obecnie podł,ączone coby zadaną temp na górze/dole domu ustawiać za pomocą zaworów termostatycznych? 4.jpg Sprzęgło hydrauliczne odinstaluję oczywiście
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wychodzą dwa obiegi, jeden do rozdzielacza na piętrze, drugi na parterze, brak sprzęgieł, buforów itp. Wszystko pięknie działa, Mam 27 pętli i bez problemu jedna pompka GZ daje radę. elektrozaworów nie mam.

 

Mam za to problem z dolnym źródłem, tzn pompa chodzi, ładnie grzeje, w domu cieplutko, więc może nei powinienm wnikać...ale wnikam. Otóż zapowietrza mi sie układ Dz, a dokladnie rzecz ujmując pompka DZ. Robi się bardzo ciepła (nie gorąca - da się utrzymać rękę), a wydaje mi się, że powinna trzymać temperaturę glikolu? Do tego zawsze jak poluzuję śrubę na korpusie to wydobywa się trochę powietrza. Co o tym myslicie? Odpowietrznik automtyczny miałem na powrotnej belce rozdzielacza DZ (czyli za pompą), a dzisiaj przęłożyłem na zasilającą, ale nie widzę różnicy póki co. Gdzie on ma być? Apic zamontował mi na powrotnej, a mój hydraulik i logika mówi mi, że powinien być na zasilaniu? Druga sprawa to, że chyba moja pompka w ogóle jest za słaba na to DZ. Na 3cim biegu osiągam przepływ ok 33l / minutę, gdzie w DTR pompy ciepła piszą o minimalnym przepływie 35l. Wszystko jednak działa, nawet na drugim biegu (ok 28 l / min).

 

Jak myślicie skąd to zapowietrzanie? Ostatnio odpowietrzałem cały układ,, każda pętlę osobno po okło 10-12 godzin. likolu ze zbiornika sporo ubyło, pęcherzy powietrza nie widziałem.

 

Moje DZ to 4x200MB rury PE40 w spirali. Pompa do DZ to takie coś:

Whats-App-Image-2019-10-10-at-22-02-10.jpg

Edytowane przez Robaczywy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej pompie 25/80 i czterech równoległych rurach dolnego źródła z "czterdziestki", powinno być lepiej niż "OK".

Możesz mieć niskie ciśnienie w obiegu glikolowym i odpowietrznik automatyczny przed pompą, albo zbyt cienkie rury z glikolem w domu, lub kumulację tych czynników.

No i oczywiście zapowietrzone sekcje d.ź., skoro przepływ taki mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wihajster, czy dobrze rozumiem z Twojej wypowiedzi, że odpowietrznik automatyczny przed pompa to błąd? Od wczoraj tak mam, bo przelozylem go na belkę zasilająca, ale problem występował już wcześniej.

 

Nie jest to tez kwestia ciśnienia, ponieważ dobijalem glikolu i czy mam 1,5, czy 3 bary to przepływ się nie zmienia. Natomiast na początku, po było lepiej, więc może faktycznie filterek się przypchal jakimś dziadostwem które wpadło do rur przed zalaniem. Sprawdzę dzisiaj ten trop i dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Druga sprawa to, że chyba moja pompka w ogóle jest za słaba na to DZ. Na 3cim biegu osiągam przepływ ok 33l / minutę, gdzie w DTR pompy ciepła piszą o minimalnym przepływie 35l. Wszystko jednak działa, nawet na drugim biegu (ok 28 l / min). (...)

Niektórzy (rwxw) przy 4 x 200m PE40, PC 8kW, obiegówce Wilo 25/6 (93W na 3 biegu) uzyskiwali deltę DZ w okolicy 3*C.

Czym mierzyłeś przepływ?

Jakie temperatury DZ na 3 biegu?

Przy napełnianiu i odpowietrzaniu DZ używałeś tylko obiegówki, czy pompy o większej wydajności?

Jeśli filtr okaże się czysty, to chyba trzeba będzie jeszcze popracować nad odpowietrzeniem.

Nie wiem jak bardzo nagrzewają się obiegówki ORCA, ale przykładowa Wilo przy obecnych temperaturach DZ i pracy na 3 biegu jest w dotyku letnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Pzepływ był mierzony niezbyt dokładnie. ako że rotametry na rozdzielaczu DZ sa wyskalowane w m3/h, to przy wszystkich pętlach otwartych prawie nie widać żeby się podniosły. Kolejno zostawiałem otwartą tylko jedną pętlę i na każdej pojedynczo było ok 1,7 m3/h na 2gim biegu, co daje te niecale 30l. Oczywiście zapomniałem później otworzyć zawory i zostawiłem DZ na jednej pętli, wracam po paru godzinach, a tu pompa pokazuje 4 stopnie na zasilaniu DZ, myślę sobie 'motyla noga, kurcze blaszka co się dzieje'.

 

Rozmawiałem z producentem i montażystą mojej pompy, jeśli pompa nie wyrzuca alarmu, delta DZ jest w normie, a w domu ciepło to mówi, żeby się nie przejmować. Problemem jest najprawdopodobniej zpaowietrzony układ, bookazuje się, że w pompie ciepla nie ma filterka, który mogł się zatkać i można by go wyczyścić. Pomimo, że odpowietrzałem układ kilkadziesit godzin, to problemem jest rozdzielacz (zdjecie było w moim dzienniku), który ma zawory zamykające tylko na jednej belce, więc nie jestem w stanie zmusić glikolu aby płynął tylko przez wybraną pętlę, co znacznie obniża skuteczność odpowietrzania.

 

Odpowietrząłem pompą WZ250 specjalnie kupioną na tę okazję.

 

Chyba zostaiwę tne temat tak jak jest i będe obserwował co się dzieje przez zimę, W przyszłym roku zmienię pewnie pompkę DZ na elektornicznym z automatycznym odpowietrzaniem, narazie kase trzeba ładować w wykończenie :)

 

Grunt, że działa.

 

wykres-2.png

wykres-1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy (rwxw) przy 4 x 200m PE40, PC 8kW, obiegówce Wilo 25/6 (93W na 3 biegu) uzyskiwali deltę DZ w okolicy 3*C.

Czym mierzyłeś przepływ?

Jakie temperatury DZ na 3 biegu?

.

No u mnie podobnie, nie pamiętam jaką dokładnie mam obiegówkę, ale chyba też cos w tym stylu. (u mnie też 4 pętle, ale trochę krótsze)

sprawdzę później i napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie podobnie, nie pamiętam jaką dokładnie mam obiegówkę, ale chyba też cos w tym stylu. (u mnie też 4 pętle, ale trochę krótsze)

sprawdzę później i napiszę.

 

Przepraszam, że tak długo to trwało...u mnie 4 petle po niecale 150m (liniowo), obiegówka U 55-25, bierze na 3 biegu 80W...delta 2,5-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanie , na jakiej głębokości umieszczaliście rury wymiennika w gruncie ? bo jedna firma mówiła mi o 180 cm a szukając na necie to głównie piszą o poniżej strefy zamarzania 110 - 130 cm ,

 

Jaki Was wyszedł koszt GWC dla domu o pow. 180 m2 a ogrzewanej 154 m2 i zapotrzebowaniu na około 8 kW pieca CO czy to poziomego czy pionowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głębokość zakopania poziomego wymiennika to ok. 20-30 cm. poniżej strefy przemarzania. Strefy możesz sprawdzić w necie i zobaczyć jak masz u siebie.

Można oczywiście głębiej, ale robi się drożej (koparka) i zysk jest problematyczny.

 

Tak, czy inaczej należy przy tym uwzględnić jaki rodzaj gruntu masz na działce (wysokość wód, glina, piasek etc).

 

Ja za wymiennik 4x200 m PE 40 zapłaciłem z robocizną (własną + 500 zł. dla murarzy, którzy pomagali), koparką i rurą 5200 zł. (jeśli dobrze pamiętam). Ceny 2017 r.

 

Ile Ty będziesz potrzebował wymiennika....to już głębsze studia, a od tego zależy cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...