Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

A niech mi ktos podpowie ile rowów trzeba wykopać aby wrzucić spirale rury fi32 aby PC o mocy 8-9kw mogła pracować , mogę wykopać rowy o max dł 18 metrów bo szerokość pewnie 1 metra wystarczy , chciałbym przy okazji wywózki ogromnej skarpy wykopać rowy i połozyć rury dolnego zasilania na tzw kiedyś aż zakażą palenia węglem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zalezy od gruntu. Sprawdasz co tam masz pod stopami i przyjmujesz odpowiedni uzysk z m3 czy tam m2 kolektora. Ile w to wciśneisz rury nie ma większego znaczenia. Pompa 9kW ma pewnie około 7kW mocy chłodniczej lub trochę wiecej i to jest minimum jakie musisz mieć z dolnego źródła.

 

Średnica spirali z rury Pe40 wychodziła mi ok 1m + po ok 0,5m na boki i góra dół (dlatego w sumie mozna liczyc m2 zamiast m3) daje to 2m2 na 1mb kolektora. i teraz jeśli zakładasz uzyskać ze swojego gruntu 25W z m2 czyli 50w z mb przy powyższych założeniach, to potrzebujesz około 150mb takiego kolektora minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie podrzucić kierunek na rozdzielacz do PE 40? Potrzeba mi będzie 2x5, najlepiej żeby były jakieś zawory na nim. To mnie trochę przeraziło :p http://www.ivtsklep.pl/pl/p/R100-05.-Rozdzielacz-5-obiegowy-z-rotametrami-.............-4-36-lmin/174 Nadmienię że to ma siedzieć poza budynkiem, bo do domu mam jeden przepust.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło matko i córko, wygląda fajnie, ale cena przesadzona. Ja dałem około tysiąc złotych za 4xPe40. Jest cały plastikowy, częściowo ocieplony. problem jest tylko taki, że ma zawory tylko na jednej belce, co skutecznie utrudnia odpowietrzanie. Poszukaj najlepiej tkaiego gdzie są na obu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zalinkować swój? Szukam i właśnie takie potwory mi wychodzą tylko.

Edit, tu z ecopola dają 4x

https://allegro.pl/oferta/rozdzielacze-dolnego-zrodla-4-sekcje-pompa-ciepla-8595525692

Mają też 5x

https://allegro.pl/oferta/rozdzielacze-dolnego-zrodla-5-sekcji-pompa-ciepla-8564744792

To taki masz?

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie podrzucić kierunek na rozdzielacz do PE 40? Potrzeba mi będzie 2x5, najlepiej żeby były jakieś zawory na nim. To mnie trochę przeraziło :p http://www.ivtsklep.pl/pl/p/R100-05.-Rozdzielacz-5-obiegowy-z-rotametrami-.............-4-36-lmin/174 Nadmienię że to ma siedzieć poza budynkiem, bo do domu mam jeden przepust.

 

popatrz tu:

https://www.aspol.com.pl/oferta/kategorie/717_rozdzielacze-nascienne.html

 

z tymi z eco-polu bym uważał.

koledzy pewnie uszczegółowią, ale PP-R z którego są zrobione ma atest chyba tylko do -2stopni

Przy montażu w domu nie było by problemu, ale przy montażu na zewnątrz bym się zastanowił, a na pewno dopytał producenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APIC ma w cenie 1800 zł netto przy czym na każdym ujęciu jest zawór -- tak jak sugerowałeś aby było.

 

[ATTACH=CONFIG]436307[/ATTACH]

 

 

To rozdzielacz aspolu.

https://www.aspol.com.pl/oferta/kategorie/717_rozdzielacze-nascienne.html

 

Zadzwoń do nich może mają taniej.

 

Ecopolowy rozdzielacz to po prostu zgrzane PP w otulinie.

Spotkałem się z opinią, że można to sobie samemu zgrzać używając do tego solidnych przepływomierzy np. takich:

https://allegro.pl/oferta/przeplywomierz-8-38l-rotametr-solarny-1-8450186123?reco_id=0d7dbd75-f688-11e9-85df-ecf4bbd6ff00&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ecopolowy rozdzielacz to po prostu zgrzane PP w otulinie.

Spotkałem się z opinią, że można to sobie samemu zgrzać używając do tego solidnych przepływomierzy np. takich:

https://allegro.pl/oferta/przeplywomierz-8-38l-rotametr-solarny-1-8450186123?reco_id=0d7dbd75-f688-11e9-85df-ecf4bbd6ff00&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

 

sam sobie możesz coś podobnego poskładać, będzie taniej pewnie...pytanie czy tak samo dobrze ;)

ja mam taką samoróbkę u siebie, jeszcze z czasów, jak nie było gotowców...żadnych problemów nigdy nie było...

 

na allegro mają takie same ceny rozdzielaczy jak na stronie??

wiem, że niektórzy instalatorzy od nich biorą gotowce, bo nie chce im się rzeźbić ;)

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 9 months później...
Witam wszystkich:) Mam kolektor poziomy zgodnie z opisem w mojej stopce. Czy to normalne, że co roku muszę dolewać glikolu do mojej instalcacji? W tamtym roku we wrześniu dolałem ok 3l i było ciśnienie ok 2 bar, a teraz mam ciśnienie prawie zero. Jak sprężarka chodzi to wskakuje na ok 0,3bar. Czyżby był mały wyciek / nieszczelność rur kolektora? Dodam, że wszystko elegancko działa i grzeje dom niskim kosztem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich:) Mam kolektor poziomy zgodnie z opisem w mojej stopce. Czy to normalne, że co roku muszę dolewać glikolu do mojej instalcacji? W tamtym roku we wrześniu dolałem ok 3l i było ciśnienie ok 2 bar, a teraz mam ciśnienie prawie zero. Jak sprężarka chodzi to wskakuje na ok 0,3bar. Czyżby był mały wyciek / nieszczelność rur kolektora? Dodam, że wszystko elegancko działa i grzeje dom niskim kosztem.

 

Niestety nie jest to normalne

Ciśnienie może się wahać nieznacznie w zależności od temp DZ

Jest jeszcze opcja że się nie odpowietrzyło dobrze DZ i się jeszcze odpowietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich:) Mam kolektor poziomy zgodnie z opisem w mojej stopce. Czy to normalne, że co roku muszę dolewać glikolu do mojej instalcacji? W tamtym roku we wrześniu dolałem ok 3l i było ciśnienie ok 2 bar, a teraz mam ciśnienie prawie zero. Jak sprężarka chodzi to wskakuje na ok 0,3bar. Czyżby był mały wyciek / nieszczelność rur kolektora? Dodam, że wszystko elegancko działa i grzeje dom niskim kosztem.

 

Masz kolektor spiralny. Zaobserwuj czy nie ma wycieków na połączeniach.

W tej chwili nie ma potrzeby używania trzech pętli, zamknij dwie i zostaw CWU na jednej, (chyba że masz chłodzenie to zostaw dwie).

Taki sposób pozwoli Ci na lepsze odpowietrzenie i zaobserwowanie czy przyczyną nie jest wyciek na którejś pętli.

Ciśnienie nie powinno się wahać więcej niż 0,1-0,2bara w zależności od pracy pompy i temperatury "solanki".

-może zawór bezpieczeństwa sączy?

-może uchodzi z naczynia przeponowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kolektor spiralny. Zaobserwuj czy nie ma wycieków na połączeniach.

W tej chwili nie ma potrzeby używania trzech pętli, zamknij dwie i zostaw CWU na jednej, (chyba że masz chłodzenie to zostaw dwie).

Taki sposób pozwoli Ci na lepsze odpowietrzenie i zaobserwowanie czy przyczyną nie jest wyciek na którejś pętli.

Ciśnienie nie powinno się wahać więcej niż 0,1-0,2bara w zależności od pracy pompy i temperatury "solanki".

-może zawór bezpieczeństwa sączy?

-może uchodzi z naczynia przeponowego?

 

Dziękuję za cenne wskazówki. Jeśli chodzi o wycieki na połączeniach to sprawdziłem tylko tam gdzie jest to możliwe, czyli w kotłowni (na rozdzielaczach i połączeniach). żadnych wycieków tam nie widać. Nie wiem jak mogę zamknąć dwie pętle i zostawić jedną w celu sprawdzenia. Czy robię to z poziomu sterownika pompy czy gdzieś na zaworach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...