Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może się mylę.

Nie mylisz się dla pomp powietrze-woda. Odnośnie kolektorów ziemnych mylisz się, gdyż temperatura 2m pod ziemią lub głębiej zmienia się bardzo powoli i na pewno nie w cyklu dobowym. Jednak gdyby nawet, to taryfy są tak skonstruowane, że 2x tańszy prąd jest w nocy, a nie w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem przejazdem na budowie. Akurat PC wystartowała w samo południe. Temp. dz 1,2/-1,8 C. Podobnie jak wczoraj wieczór przy starcie. Jak miałem G11 to PC pracowała w krótkich cyklach i DZ pod koniec pracy było cieplejsze. Teraz spada niżej, ale prąd tańszy. Od 22 wczoraj do 12 dzisiaj średni COP=3,56 przy tych parametrach jak na wykresie i pracującej pompce obiegowej c.o. non stop (ok. 100W). Dlaczego u mnie musi być takie oziębłe to DZ :confused:. Dajcie znać: kto się opiekuje prawami dostępu do arkusza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mamy to samo. Prawidłowe odczyty są w czasie przepływu w dz. Chociaż nie jestem pewny dokładności pomiaru - za duże upływy jak na mój gust. Temperatury nie zmieniają się tak dynamicznie. Martwią mnie niskie temperatury DZ, ale nie mam pewności co do prawidłowości wskazań. Muszę to pomierzyć rzetelnie przy czasie. Tylko z tym czasem kiepsko...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że jeżeli chcę kolektor gruntowy płaski położyć meandryczny co 1m i na głębokości 1,5m, to czy na głębokości 1,2m jak położę drenaż od oczyszczalni ekologicznej, to będzie wystarczająco nad kolektorem ? Hm żeby mi w najgorszym wypadku kolektor nie zamroził wody z drenażu. Co myślicie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typ oczyszczalni ? Hm nie wiem. No rura z domu do osadnika gnilnego 2..3 tys L w ogrodzie i z niego rura dalej do studzienki i dalej drenaż z 3 równoległych rur z dziurkami z czerpnią do tlenu na końcu. Ten drenaż i 3 równoległe rury z dziurkami umieszczone 30..40 cm nad kolektorem płaskim meandrycznym mają podlewać kolektor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że jeżeli chcę kolektor gruntowy płaski położyć meandryczny co 1m i na głębokości 1,5m, to czy na głębokości 1,2m jak położę drenaż od oczyszczalni ekologicznej, to będzie wystarczająco nad kolektorem ? Hm żeby mi w najgorszym wypadku kolektor nie zamroził wody z drenażu. Co myślicie ?

 

To wbrew pozorom bardzo trudne pytanie i nie sądzę, żeby ktoś Ci zagwarantował, że ścieki nie zamarzną. Intuicyjnie myślę, że nie zamarzną :), ale zwiększyłbym odległość między drenażem, a kolektorem i zakopał kolektor (przynajmniej tą nitkę, gdzie będzie drenaż) na 2,0 metra i wtedy możesz spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drenaż nie będzie idelnie leżał nad kolektorem rura nad rurą 20..30cm wyżej. Drenaż będzie pomiędzy rurami kolektora: rury kolektora co 1m a pośrodku między nimi wyżej o 20..30cm rura drenażu. Zresztą nie sądzę, aby glikol w kolektorze miał temp niższą niż -2'C. To będzie dokładnie środek kolektora, więc wydaje mi się że nie powinno zamarznąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury DZ łączące PC z wejściami/wyjściami w ścianie lub podłodze (zależy jak kto ma lub rozdzielaczem) wg mnie nie powinny być ocieplone. W nich na wyj z DZ jest temp -2..6'C a na wej do DZ jest -5..2'C. Temp w tych rurach są niższe od otoczenia pomieszczenia, więc otoczenie wręcz powoduje jeszcze ich docieplenie w bardzo minimalnym (prawie żadnym) stopniu a montaż ocieplenia to strata pieniędzy. A co ze szronieniem tych rur ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bałbym się podobnego rozwiązania, gdybyś planował oczyszczalnię ze złożem biologicznym na niskoobciążonym osadzie czynnym, lub z błoną biologiczną. Wówczas na wylocie mamy rzeczywiście ścieki oczyszczone, które można odprowadzić do odbiornika (ciek wodny, staw, grunt, rów itd.) Do gruntu można rozsączać za pośrednictwem studni chłonnej lub drenażu. Wtedy zadbałbym o to, aby w przypadku przemrożenia gruntu pod drenażem ścieki mogły popłynąć poza DZ do innego odbiornika (np. dodatkowa studzienka chłonna). Wprowadzenie ciepłej wilgoci do gruntu może poprawić nieco COP. W opisywanym przez Ciebie urządzeniu, przez nieporozumienie nazywanym oczyszczalnią, a będącym w istocie nieszczelnym szambem (takie jest moje przekonanie), oczyszczanie tlenowe teoretycznie następuje w złożu żwirowym wokół rur drenażowych. Nikt Ci tego nie powie, czy w tych warunkach proces oczyszczania wogóle nastąpi. Nie zaszkodzi to może pompie, ale nie pomoże POŚ. Niezależnie od tego taki drenaż, o czym żaden sprzedawca nie informuje po kilku latach nawet przy pawidłowej eksploatacji ulega kolmatacji i przestaje działać. Jak chesz go wtedy wykopać i wymienić nad kolektorem DZ? Może przesadzam, ale....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym zapytać kolegę niedowiarka o ten drugi wykres a dokładnie o temperaturę wewnętrzną. Czy to jest wykres z domu już zamieszkałego, bo szczerze mówiąc 17*C to mnie przeraża.

 

Stan surowy zamknięty. Ogrzewam, żeby po godzinach pracować przy wykańczaniu. Nawiasem: niewiele brakuje, żebym się całkiem wykończył :p. Jak jest powyżej 16C to za gorąco do zajęć manuanych, a i grosików szkoda dla pustych murów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa teakie wykresy. Mam teraz takie zapytanie czysto teoretyzuję: temp DZ w dzień jest wyższa, a w nocy spada (czy to prawda), więc na ile jest opłacalne używać PC głównie w nocy do CO, skoro są niższe temp DZ w tym czasie ? Może się mylę.

 

Pomyśl kiedy bieżesz wiecej ciepła z dolnego źródła???Milisz skutek z przyczyną:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury DZ łączące PC z wejściami/wyjściami w ścianie lub podłodze (zależy jak kto ma lub rozdzielaczem) wg mnie nie powinny być ocieplone. W nich na wyj z DZ jest temp -2..6'C a na wej do DZ jest -5..2'C. Temp w tych rurach są niższe od otoczenia pomieszczenia, więc otoczenie wręcz powoduje jeszcze ich docieplenie w bardzo minimalnym (prawie żadnym) stopniu a montaż ocieplenia to strata pieniędzy. A co ze szronieniem tych rur ?

 

Izolacja ma na celu zapobieżenie powstawaniem roszenia i szronu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jakby cieplej. Nawet śnieg zaczął znikać. Zerknąłem naokoło i widzę, że ziemia prześwituje spod śniegu, ale nad kolektorem DZ jakoś mniej. Złudzenie apteczne czy autosugestia. Zauważył to ktoś jeszcze? DZ mam zakopane min. 2 m pod ziemią. I tak by to było widać? Chyba jednak mało prawdopodobne. To z pewnością złudzenie ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie mi która wersja kolektora będzie lepsza (wydajniejsza) dla PC:

1. Rura PE40 3x200m meandryczny wszędzie odległość między rurami i sekcjami 1m (poj. 550L glikolu).

2. Rura PE32 4x150m meandryczny odległość między rurami tam i z powrotem 1m a między sekcjami 3m (poj. 370L glikolu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jakby cieplej. Nawet śnieg zaczął znikać. Zerknąłem naokoło i widzę, że ziemia prześwituje spod śniegu, ale nad kolektorem DZ jakoś mniej. Złudzenie apteczne czy autosugestia. Zauważył to ktoś jeszcze? DZ mam zakopane min. 2 m pod ziemią. I tak by to było widać? Chyba jednak mało prawdopodobne. To z pewnością złudzenie ...
U mnie to samo. Kolektor na 1.6m. Po dluzszym okresie mrozu, widac gdzie jest kolektor, bo dluzej tam snieg zalega.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie mi która wersja kolektora będzie lepsza (wydajniejsza) dla PC:

1. Rura PE40 3x200m meandryczny wszędzie odległość między rurami i sekcjami 1m (poj. 550L glikolu).

2. Rura PE32 4x150m meandryczny odległość między rurami tam i z powrotem 1m a między sekcjami 3m (poj. 370L glikolu).

Jeżeli rura PE32, to w pętlach krótszych niż 100m.

Rura PE40 ma większą powierzchnię styku z gruntem, więc będzie przy tej samej długości bardziej wydajna.

Ale niestety więcej kosztuje zarówno rura, jak i glikol.

 

W ostatnim numerze Magazynu Instalatora, można poczytać jak można zamrozić dolne źródło pompy ciepła i co zrobić, aby do tego nie dopuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...