Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektor poziomy


gamich

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przymierzam się do samodzielnego wykonania DZ poziomego i byłbym wdzięczny za poradę gdzie wstawić rozdzielacz - pod ławą fund. i w fundamentach pod budynkiem rozłożyłem 2 ciągi rury kan. fi160 z bardzo łagodnymi łukami. Rury te kończą się w docelowej kotłowni.

Planuję 3 nitki PE fi40 ew. 4 nitki fi32.

Trochę się boję czy przez fi160 przejdą takie ilości ale najchętniej rozdzielacz wykonałbym w kotłowni właśnie...

 

Załączam mapkę z planem działki i domem oraz przepustem 2xfi160 (na czerwono). Rozłożenia kolektora jeszcze mi się nie udało wrysować zresztą ciągle zastanawiam się czy zrobić spiralny czy meandryczny - spiralny łatwiej zaplanować ale ponoć meandryczny byłby lepszy.

mapka_vsmall.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytałem, ile ma być nitek. Była już o tym dyskusja chyba nawet w tym wątku, z której wynika, że rozdzielacz na zewnątrz domu jest na pewno bardziej kłopotliwy i droższy o studzienkę. Ja bym to wprowadził bezpośrednio do domu przez przepust w ścianie fundamentowej/podłodze i w środku dopiero zrobił rozdzielacz. Wyobraź sobie dłubanie przy zaworach w środku zimy, jak coś się rozszczelni albo przestanie lecieć, a tak masz wszystko w domu, możesz dać rotametry, badać czujnikiem temperaturę każdej z nitek, itp. Co innego, jak pętle zaczynają się w znacznej odległości od "kotłowni" - wtedy raczej rozdzielacz i jedną (dwoma) grubszymi rurami wprowadzić DZ do domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być i tak, byle nie przeszkadzało i nie psuło elewacji domu. Co do samej "konstrukcji" rozdzielacza, to można go skręcić z typowych kształtek - muf, kolan, trójników i zaworów. Ja zrobiłem takie rozdzielacze do instalacji chłodniczej (przemysłowej) w firmie z kształtek dn50, do tego zawory kulowe 2-calowe na wyjściach. Wyszło mniej jak połowę taniej od gotowych rozdzielaczy, a na pewno nie gorzej. Można oczywiście dołożyć rotametry...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie wstawić rozdzielacz...najchętniej rozdzielacz wykonałbym w kotłowni właśnie...zastanawiam się czy zrobić spiralny czy meandryczny

Jeśli jeszcze możesz, to nie ciągnij rur kolektora pod ławą fundamentową, lecz dwoma przepustami w fundamencie powyżej ławy. 3 nitki pe40 czy 4x pe32 to nie dużo, zrób rozdzielacz w kotłowni. 3 rury pe40 nawet w lekkiej izolacji bez problemów przejdą przez rurę 160. Parę metrów tego masz, więc to co będzie pod domem zaizoluj i weź po uwagę, że to będą martwe metry, więc rury kolektora o mniej więcej tyle trzeba będzie wydłużyć.

Trudno mi powiedzieć, czy meandrowy jest lepszy, spiralny działa i na moje oko chyba łatwiej go założyć. Spytaj jakiegoś koparkowca (najlepiej kilku) ile weźmie za wykonanie np. 600m rowu o szerokości 30cm, a ile za 100m o szerokości 2m - głębokość ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepust pod ławą wykonany i zasypany już dawno, na jesieni. Dobrze że przynajmniej w tym przepuście lekki spadek poza budynek zachowałem. Piwnicy nie mam więc ten przepust znajduje się obecnie jakieś 1,2m pod terenem, docelowo pewnie koło 1,6m wyjdzie. Jak się po czasie zastanawiam to chyba będzie ciężej zachować spadek kolektora (trzeba będzie głębiej kopać)...

A odnośnie strefy pod domem to byłem przekonany że to raczej dobrze "zyskowna" strefa a nie martwa i o dodatkowej izolacji nawet dotychczas nie myślałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytaj jakiegoś koparkowca (najlepiej kilku) ile weźmie za wykonanie np. 600m rowu o szerokości 30cm, a ile za 100m o szerokości 2m - głębokość ta sama.

Przy meandrowym ułożeniu łatwiej i bezpieczniej jest kopać rów o szerokości 100-120cm i układać w nim od razu dwie nitki. W takim wypadku potrzeba ~300m wykopu o tej szerokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A co myślicie o rozdzielaczach do dz wykonanych ze stali?

Jeśli z nierdzewki, miedzi, mosiądzu, to czemu nie - każdy materiał jest dobry - byle się nie rozsypał po kilku latach. Jeśli z rdzewiejącego żelaza, to nie jestem pewien, bo glikol (a w zasadzie produkty rozpadu) może być nieco agresywny i może przyspieszać korozję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z nierdzewki, miedzi, mosiądzu, to czemu nie - każdy materiał jest dobry - byle się nie rozsypał po kilku latach. Jeśli z rdzewiejącego żelaza, to nie jestem pewien, bo glikol (a w zasadzie produkty rozpadu) może być nieco agresywny i może przyspieszać korozję.

 

W firmie zrobiłem z ocynku dwa spore rozdzielacze pracujące pod glikolem - skręciliśmy je z trójników 2-calowych i zwykłych zaworów kulowych. Jest to podłączone do nitek fi40 z PE. Niby nie powinno się tak robić ze względu na korozyjność glikolu, ale jestem przekonany, że pociągnie całe lata i nic się nie stanie. Glikol "samochodowy" ma inhibitory, nic się nie powinno dziać. Zaleta - łatwo i tanio zrobić, praktycznie bez żadnych dodatkowych narzędzi i materiałów poza żabką, konopiami, pastą i pilnikiem do metalu, ewentualnie łatwo uszczelnić, czy naprawić takie coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od jakiegoś czasu czytam o PCi, kiedyś dostarczałem urządzenia do Geotermi Podhaleńskiej i od tego czasu interesuję sie geotermią niskotemperaturową.

Przystępuje do prac ziemnych w maju, chciałem wykonać kolektor poziomy glikolowy z rury PE 40; mam do dyspozycji od strony południowej około 600 m kw. powierzchni, południowy stok nachylenie 10 -12 stopni wilgotna glina lekko ilasta, ktora w lecie mocno wysycha. Myślałem o 3 pętlach meandrycznych po 100 mb każda, czy nie będzei za mało? Chciałem położyc na gębokości 1,5 m i poźniej jeszcze przysypać zienią z wykopu i wyrównania zbocz około 0,5 m. Nad kolektorem poziomym w cześci planyję przydomową oczyszczalnię ścieków. Czy nie bedzie mi zamarzać rozsącznik oczyszczalni?

Pozdrawiam Kazjan.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...