Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zazbroić ściany fundamentowe???


jaguar1988

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Mam pytanie odnośnie zbrojenia ścian fundamentowych (pustaki szalunkowe , wys. piwnicy 2,2m). Mam zamiar zbroić w pionie 2xpręt żebr12 co drugi pustak czyli co 1m ( czy tak jest dobrze?)

Tylko nie wiem czy to pionowe zbrojenie prowadzić aż od ławy ( pręty zalać w trakcie zalewania ław ), czy mogę zbroić ścianę od pierwszej warstwy pustaków, nie będzie wówczas problemu z poziomą izolacją ław ( uniknę przebicia izolacji prętem).

Pustaki będę układał i zalewał sam po 2 warstwy dziennie (zalewam do połowy wysokości pustaka żeby się kolejne warstwy "zazębiały") Czy ten sposób nie wpłynie na "jakość" takiego muru???

Pozdrawiam

jaguar1988

Edytowane przez jaguar1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zbroić to zależy jaki charakter ma mieć ściana. Ja u siebie zbroiłem silnie tzn. pionowo po jednym pręcie w każdym pustaku i poziomo po dwa pręty w każdej warstwie. Jak dajesz pionowo i dasz pręta 2-2,5 m długiego :) jak będziesz układał wtedy pustaki? U mnie zbroili, krótkimi ale nie jestem pewien czy takie zbrojenie jest tak samo silne jakby był jeden długi, ale jak pisałem powyżej, jest zbrojenie poziome i ono jest z długich odcinków. Z ław miałem wypuszczone zbrojenie, zostało połączone ze zbrojeniem ścian. Pozioma izolacja z papy termozgrzewalnej 2x, myślę, że użycie takiej papy na gorąco załatwia sprawę przebicia jej drutem zbrojeniowym...

 

Zaznaczam, że moje nie jestem profesjonalistą i mogę sie mylić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro masz juz jak masz a nie masz otulonej lawy papa(od spodu i z bokow) to musisz wykonac izolacje pozioma pod sciana fund

 

jak zauwazyl Lukasz 80 sprawe powinna zalatwic izolacja z papy termozgrzewalnej, jednak ja sugeruje 3xpapa (najlepiej jak najgrubsza) a dodatkowo przy pretach mozna zalac rozgrzanym lepikiem

 

co do dlugosci pretow zbrojeniowych pionowych to proponuje np skladac z 1m kawalkow - skoro zalewasz po 2 pustaki tak aby zaklady wynosily po min 20 cm i wiazac te prety ze soba drutem wiazalkowym

zbrojenie scian oczywiscie polaczyc z tym wystajacym z lawy

sugeruje takze zbroic kazdego pustaka w pionie

przydalo by sie zbrojenie rozdzielcze-poziome z preta fi8 zebrowanego w co 2 warstwie pustakow

 

masz dobry patent na zalewanie i nie wplynie on destrukcyjnie na jakosc sciany fundamentowej pod warunkiem ze mieszanka betonowa bedzie dobrej jakosci oraz dobrze zageszczona

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nigdzie nie mozemy kupic bloczkow 30 cm i takze sie zastanawiamy nad pustakami szalunkowymi, chcemy zrobic sciany sami czyli bardzo gospodarczo. Zalewac co 3 warstwy, zbrojenie fi12 pionowe po1 precie w pustaku, wlasnie wysokie na 1m i i wiazane i poziomo po precie w kazdej warstwie. Moze to jest dobry watek zeby poradzic sie jak krok po kroku powinno to wygladac. Jest bardzo malo informacji na ten temat, bo prawie wszyscy buduja z bloczkow. Moze kto ma zdjecia ze swojej budowy. Moze jakies dobre rady o czym pamietac?? wiem, ze ktos sie na forum pytal o betonowe mieszanki- gotowe do rozrobienia z woda...slyszeliscie o tym???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...