Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłączenie kominka do CWU i ogrzewania gazowego (w instalacji tylko podłogówka!)


jacekbuz

Recommended Posts

Witam,

 

Proszę o pomoc. Chciałbym odzyskać energię podczas palenia w kominku i ogrzać nią wodę CWU a następnie po osiągnięciu danej temperatury przekierować do instalacji podłogowej.

 

Dom z użytkowym poddaszem około 180m2.

Ogrzewanie gazowe propanem z butli. Piec Vitodens 100. W domu instalacja tylko podłogowa - rurki Wavin fi 16 długości około 1500m, czyli z moich obliczeń około 30 litrów wody. Brak kaloryferów. Pojemnościowy podgrzewacz wody Vitocell 100-W z dwoma wężownicami. Solar Vitosol 100-F. Rekuperacja Vitovent 300. Kominek Zuzia 16 KW + DGP.

 

Kominkiem palę codziennie i przy DGP okazało się, że zbyteczne jest ogrzewanie gazem. W domu po prostu byłoby za ciepło. Gaz obecnie wykorzystywany jest tylko do gotowania i do ogrzewania ciepłej wody.

 

Chciałbym zamontować nakładkę na kominek np. turbodym lub wężownicę z rury miedzianej oraz podpiąć się do istniejącej instalacji tak, aby ogrzać wodę w pojemnościowym podgrzewaczu wody a po osiągnięciu zadanej temperatury przekierować gorącą wodę do instalacji podłogowej.

 

I tu powstają pytania:

Czy można to wszystko podłączyć w układzie zamkniętym? zakładając, że:

- turbodym będzie z wężownicą podłączoną do zimnej wody i kanalizacji zabezpieczającą go przed zagotowaniem,

- rury wychodzące od kotła do zasobnika i do rozdzielaczy podłogówki są plastikowe PP. Jaka jest dopuszczalna, bezpieczna temperatura wody w takich rurach?I nstalacja od kominka do kotłowni będzie miedziana. Czy należy przed skierowaniem ciepłej wody do zasobnika CWU czyli przejściu na rury PP w jakiś sposób zabezpieczyć jej dopuszczalną temperaturę?

- po zagrzaniu się wody w zasobniku CWU jak zmieszać gorącą wodę napływającą z kominka, aby z odpowiednia temperaturą skierować do podłogówki. Nie ma kaloryferów więc ma tego bufora bezpiczeństwa.

- czy podłogówka wystarczy do "wystudzenia" wody poprzez swój obieg. Oczywiście wolałbym powyłączać obiegi w pokojach i pozostawić tylko tam gdzie są kafelki tzn., korytarz, łazienki x3, kuchnie x2.

- czy musi być zastosowany wymiennik ciepła?

- czy trzeba izolować turbodym na wypadek skraplania się pary wodnej?

Jakie mogą być inne niebezpieczeństwa?

Czy to w ogóle da się podłączyć w taki sposób?

Czy muszą być dwa układy i wymiennik?

 

Chciałbym jasno zaznaczyć, że docelową zmianą instalacji jest uzyskanie ciepłej wody w zasobniku CWU a po zagrzaniu przekierowanie później na podłogówkę służy jedynie na wtrąceniu energii. Nie zależy mi na tym aby podłogówka była ciągle utrzymywana ciepła.

 

Proszę o sugestię i jakieś schematy. Każda podpowiedz będzie dla mnie pomocna z czego z góry bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...