HenoK 03.03.2011 08:51 Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 3 Marca 2011 proponuje zainteresować się pc p-w, oferty pokazują się wyjątkowo ciekawe, np http://allegro.pl/pompa-ciepla-7kw-panasonic-powietrze-woda-i1475464334.html 4900zł za 7kW - sprzedawca testuje taką w ogrzewaniu domu, taka pc z małym kotłem elektrycznym za 1500zł (oczywiście wodna podłogówka) może być strzałem w 10. Trochę mi się nie chcę wierzyć w te parametry (praca do -15 st. C z COP=2,0) za taką cenę. Konkurencyjne rozwiązania pracujące z podobnymi parametrami kosztują 3-4 razy więcej (np. Mitsubishi Zubadan). Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
xmsg 03.03.2011 09:39 Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 3 Marca 2011 "Niestety propan jest i tak 2 razy droższy od GZ50 i 4 razy droższy od prądu G11" Przepraszam, mój błąd. Chyba było o 1 browar za dużo. Powinno być: Niestety propan jest 2 droższy od GZ50, ale 2 razy tańszy od prądu G11 Wszystko przy założeniu, że propan jest w cenie ok. 1,50zł brutto (po takiej tankowałem przed sezonem). Pozdrawiam Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
kbab 03.03.2011 09:52 Autor Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 3 Marca 2011 Trochę mi się nie chcę wierzyć w te parametry (praca do -15 st. C z COP=2,0) za taką cenę. Konkurencyjne rozwiązania pracujące z podobnymi parametrami kosztują 3-4 razy więcej (np. Mitsubishi Zubadan). znowu ta "wiara", ta pc jest obecnie testowana w kilku domach jako główne źródło ciepła, dodatkowo sprzedający sprytnie (tanio) poradził sobie na wypadek zamarznięcia wody w takiej pc, twierdzi że tej zimy sprzęt sprawuje się super, zaprasza nawet "niedowiarków" - bez obrazy, nie dotyczy tego z FM Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
zbiq 03.03.2011 14:46 Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 3 Marca 2011 Służę pomocą - gdzie kupić zbiornik, jak załatwić pozwolenia, ochrona katodowa (na 10 lat), UDT (mazowieckie). GREGOR Dzięki za info odnośnie domu ... Jak nie było by problemu podeślij mi proszę namiary na zbiornik i całą resztę. Z góry dzięki P.S. Patrząc na Twoje zużycie propanu wnioskuję, że w swoim domu powinienem zmieścić się z butlą 4850 l w sezonie z CO i CWU ? Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
tomek131 03.03.2011 21:26 Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 3 Marca 2011 Propan-butan niestety jest droższy o 10% procent od propanu. Nie zmienia to faktu, że gaz płynny jest 2 razy droższy od gazu ziemnego. Pozdrawiam GREGOR Jest dokładnie odwrotnie tzn propan jest droższy od propanu-butanu.To butan jest tani a ponieważ propan-butan to mieszanka np 45%butanu i 55% propanu ,więc taka mieszanka jest tańsza.Stąd wymyślono parowniki ,które powodują ,że można grzać taką mieszanką nawet w duże mrozy (normalnie butan nie odparuje poniżej 0 ,wypali się cały propan z mieszanki i instalacja stanie) Gdzieś czytałem że z litra propanu jest 6.66kwh.Jeśli litr kupi się za 1.50brutto to jedna kwh wyjdzie 0.22zł.To nie tak zle.Ale zbiornik z 4-5tys jak nie lepiej.Do tego stopy fundamentowe i instalcja oraz montaż.Czyli pewnie z 7-8tys.Stąd podpisując umowę mamy te 7-8tys za darmo,ale za gaz zapłacimy zamiast 1.50 to 2.50 lub 3zł.Za darmo nikt nigdy niczego nie daje Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
xmsg 04.03.2011 10:08 Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 4 Marca 2011 Co prawda to prawda. Zasugerowałem się wykresami http://www.e-petrol.pl/index.php/notowania/lpg/ceny-granica i nie doczytałem, że do propan-butanu doliczają opłaty dodatkowe, a do propanu nie i wychodzi odwrotnie. Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
kbab 04.03.2011 10:35 Autor Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 4 Marca 2011 przy cenie 3,30zł/dm3 LPG jest 2 razy droższy od pieca akumulacyjnego w 2 taryfie. Warto o tym wiedzieć i zamiast gazu czasem włączyć farelkę czy konwektor jak ktoś ma G12. Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
tomek131 04.03.2011 15:14 Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 4 Marca 2011 Ale przy cenie 1.50brutto latem kupione wychodzi za jedną kwh z propanu 0.22gr.To i tak około chyba 30% drożej jak jedna kwh z gazu ziemnego.Dla mnie najlepszy gaz ziemny.Jak go nie ma w/g mnie podłogówka wodna i porządna pompa ciepła pow/woda jakiś mitsubishi zubadan i tyle.Albo węgiel,pellet itp.Jeśli prąd to mały dom 25cm styro na ścianę wentyl z odzyskiem ciepła ,40cm w stropie wełny i dobre okna i drzwi.I dla mnie też tylko wodna podłogówka (ze względu na uniwersalność) kocioł elektryczny i chyba bufor będzie trzeba ,żeby to w II taryfie popędzić.Jeszcze wracając-jeśli pompa Mitsubischi Zubadan kosztuje tyle ile pompa z odwiertami,to wtedy już chyba kwestia wyboru kto w co bardziej wierzy i co może być mniej problemowe.Ale Zubadan to ponoć wysoka klasa sprzętu,więc należy porównać z podobnie wysoką klasą pomp gruntowych Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
kbab 04.03.2011 21:03 Autor Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 4 Marca 2011 (edytowane) aż takiej różnicy przy tej cenie nie ma, dzisiaj otrzymałem fakturą za gaz, od 18.10 do 24.02 zużyłem 374m3 gazu, zapłaciłem 778,22zł, dziennie wyszło 2,92m3, koszt 2,08zł/m3, 0,207zł/kWh, średnia w roku jest nieco wyższa, do tego spaliłem w kominku ok 4,5mp dębiny. Przeliczę teraz opłacalność palenia w kominku. 4,5mp dębiny to 9450kWh z czego wykorzystuję 6615kWh (sprawność kominka przyjmuję 0,7), to jest odpowiednikiem 663,49m3 gazu, tą ilość muszę powiększyć o stratę kotła gazowego (spr 0,93) zatem do utrzymania komfortu na tym samym poziomie zużyłbym dodatkowo 713,43m3 gazu. Za ten gaz musiałbym zapłacić (wg t W-2 1,797zł/m3) 1282,03zł, na drewno wydałem (140zł/mp) 630zł, zatem w tym czasie zaoszczędziłem paląc w kominku 652zł, przy moich całorocznych kosztach (2298zł w 2010r za gaz i drewno) to sporo, zwłaszcza że sezon grzewczy jeszcze trwa. Nie bez znaczenia jest również fakt, że za to powiększone zużycie gazu musiałbym dopłacić do taryfy W-3 rocznie 487zł (różnica w opłatach stałych). W moim przypadku kominek sprawdza się jako tanie źródło energii. Jak wynika z wyliczeń bez palenia w kominku zużyłbym 1087m3 gazu w 128 dni co daje średnią 8,5m3/dobę, w tym co, cwu i gotowanie, przy faktycznym zużyciu 2,92 decyduje o tym, że kominek jest u mnie podstawowym źródłem ciepła a drewno najtańszym nośnikiem energii, przy w/w cenie drewna 0,0667zł/kWh tj 32% wcześniej wyliczonej ceny energii z gazu. Edytowane 5 Marca 2011 przez kbab Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
greg28 05.03.2011 12:16 Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 5 Marca 2011 Tak patrzyłem te tabelki z początku tematu i te ceny trochę nie realne są. Dębina za 140/mp3? Dobra sucha dębina kosztje ok 180pln, no można kupic pewnie za 140pln, ale nie ta wartośc kaloryczna bedzie na pewno. Podobnie węgiel, cena 570/t to jest cena hurtowa albo nawet powyżej ceny hurtowej. Realna cena dobrego węgla to 700-750 pln za tonę. Jak sie to wszystko po uwzględnia to ogrzewanie węglem nie wygląda już tak kolorowo. Wiele ludzi żyje w złudnym przekonaniu, że wungiel jest najtańszy do ogrzewania. Owszem było tak jeszcze kilka lat temu, jak tona kosztowała 300-400 złotych, a nie 700-750 jak to jest aktualnie. W tym momencie porównując gaz ziemny, a ogrzewanie węglem, to jesli węglem wyjdzie ciut taniej, to na pewno nie jest to warte roboty i syfu z tym związanego:) Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
greg28 05.03.2011 12:34 Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 5 Marca 2011 z tymi cenami to wszystko zależy od rejonu np. na górnym śląsku węgiel w takiej cenie to żaden ewenement...podejrzewam że gdzie indziej taka sytuacja może być z drewnem z reguły tak powinno być, ale jedz na kopalnie i kup w tej cenie. Marzenie sciętej głowy, no chyba, że jesteś górnikiem i masz jakieś dojscia albo mowa o weglu z biedaszybów, który nadaje się do wielkiej d.... Z drzewem tez pewnie podobnie, jak ktos ma w rodzinie kogoś lub dobrego znajomego, kto ma własne lasy albo pracuje wysoko w lesnictwie to też penie taniej sobie kupi to drzewo. Tylko, zeby było to miarodajne to trzymajmy sie cen rynkowych, które musi zapłacic zwykły Kowalski udając sie na skład opału czy do nadlesnictwa. Tak samo jak ktos pracuje w Zakładzie energetycznym to ma jakies darmowe kw prądu czy stawki z upustami i wtedy jest madry, bo ma tanszy prąd, ale to nie sa ceny rynkowe. Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
kbab 05.03.2011 12:35 Autor Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 5 Marca 2011 (edytowane) Drewno od lat kupuję u jednego dostawcy, zmawiam w maju, czerwcu, wtedy ceny są niskie, oczywiście każdy powinien kalkulować wg cen dostępnych w swoim regionie, na temat opłacalności palenia węglem najlepiej jak wypowiedzą się ci którzy z takiego systemu korzystają, wtedy można porównać po obliczeniu kosztu 1kWh. W moim kalkulatorze https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0wg danych wprowadzanych przez innych użytkowników cena przy węglu wynosi 0,168zł/kWh, przy opale miałem 0,132zł/kWh, oczywiście przy poprawieniu sprawności kotła (tu przyjęto 0,6) cena jednostkowa obniży się, ale jak widać ta jest konkurencyjna do innych nośników energii - wybór jak zwykle należy do inwestora.Pada stwierdzenie - cena rynkowa - dla jednego to będzie np drewno na stacji benzynowej, lub w markecie, dla innego na składzie opału - tam również ceny mogą się znacznie różnić w zależności od czasu zakupu, w sezonie zwykle są wyższe, dlatego uważam że każdy powinien liczyć wg zapłaconych faktur - taka cena nie podlega dyskusji, chociaż może się znacznie różnić - za to wiedząc ile płacą inni możemy dyskutować z dostawcą o ewentualnym rabacie. Cena opału zawsze będzie wypadkową czasu, ilości, regionu, naszej inwencji. Edytowane 5 Marca 2011 przez kbab Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
greg28 05.03.2011 14:48 Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 5 Marca 2011 wiesz ile na śląsku jest górników? zawsze znajdziesz kogoś od kogo można kupić...druga sprawa to duża dostępność węgla - ceny na składach zaczynają się od 590/t z transportem np. tutaj http://allegro.pl/wegiel-kamienny-590-zl-tona-rybnik-i-okolice-i1473280651.html szkoda tylko, ze 3/4 Polaków nie mieszka na Śląsku Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
misiaczekm 05.03.2011 19:35 Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 5 Marca 2011 (edytowane) Tak patrzyłem te tabelki z początku tematu i te ceny trochę nie realne są. Dębina za 140/mp3? Raczej mb niz m3 PS. masz rację... przestrzennych Edytowane 9 Marca 2011 przez misiaczekm Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
kbab 05.03.2011 21:07 Autor Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 5 Marca 2011 (edytowane) rAaczj mb niz m3 i nie mb, a mp - tj metr przestrzenny, najprawdopodobniej w tym roku zakupię brykiet (oczywiście latem, kiedy stolarnie nie ogrzewają się wiórami a traktują je zgodnie z tym czym są tj - odpadem), piszę to dzisiaj, aby nie było za rok wątpliwości co do ceny zakupu. Edytowane 5 Marca 2011 przez kbab Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
hubert00 29.03.2011 09:32 Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 29 Marca 2011 Projekt Archon "Dom w Firletkach G2" lustrzane odbicie z lekkimi przeróbkami + 2 pustaki w wysokości. Powierzchnia 200m2+40m2 garażu, ocieplenie 15cm styropianu, strop i poddasze ocieplone wełną 25cm Dół podłogówka, góra grzejniki. Garaż z grzejnikiem ustawionym na antyzamarzanie. Wentylacja mechaniczna (aktualnie GWC zalane i nie działa) więc czerpię powietrze bezpośrednio z otoczenia. Nagrzewnica wtórna grzana z CO ustawiona na 19 stopni. Kolektory słoneczne, 4m2, niestety tej zimy uzysk jest pomijalnie mały. Dopiero w marcu mamy sensowne podgrzewanie CWU. Licząc obecny sezon można przyjąć, że jedna butla 2300 litrów wystarczy na styk Zrobiłem błąd i zatankowałem w lipcu zamiast w październiku, zabrakło mi 15% i musiałem tankować pod koniec lutego. Ostrzegam przed wiązaniem się z dostawcami sieciowymi. Też chciałem popełnić ten błąd - z lenistwa. Żona mnie przekonała - kupiliśmy własny nowy zbiornik, podziemny - inwestycja zwraca się po 2-3 tankowaniach. Gaz kupuję na wolnym rynku po cenie 30-40% niższej niż w sieci. Służę pomocą - gdzie kupić zbiornik, jak załatwić pozwolenia, ochrona katodowa (na 10 lat), UDT (mazowieckie). PS. Niestety propan jest i tak 2 razy droższy od GZ50 i 4 razy droższy od prądu G11 Pozdrawiam GREGOR Witam, Jestem fanem własnej butli koszty spadły o 40%, a nawet więcej niż umowa z dostawcą, a kupuję u dostawcy z wyższej pułki tylko jako indywidualny odbiorca. Zakup z umową u znanego dostawcy w marcu to 3,4 za litr, indywidualnie dostawca z wyższej półki 1,8 za litr. Opłata UDT roczna ok. 150, natomiast z umową 360 opłaty rocznej. Dom 150m2 z garażem, podłogówka i kaloryfery na górze, różnica to że mam kominek z płaszczem wodnym do zasobnika 300l to idzie przez wymiennik na ogrzewanie domu, piec kondensat, zamknięta komora spalania wydajność 105%. Koszt roczny to gaz kupiony za 2700 PLN w zbiorniku jeszcze 30%, zużycie 3m3 drzewa przepalane tylko przy temperaturach poniżej -10C. Temperatura w domu średnia ok 22C. Zrezygnowałem z innych rozwiązań koszt 3000PLN rocznie. BAJKA Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
piotrmak 29.03.2011 15:31 Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 29 Marca 2011 A gdzie to kolego gaz po 1,80 brutto w marcu? Możesz podać namiary, bo coś mi się zdaje że troszkę kłamiesz. A już na pewno to nie propan Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
kbab 05.07.2011 05:25 Autor Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 5 Lipca 2011 (edytowane) odświeżam nieco zapomniany, ale za to na czasie temat, a to dlatego że teraz są najniższe ceny opału i warto o tym pomyśleć, bo przed sezonem grzewczym ceny będą wyższe. Udało mi się kupić porąbaną dębinę po 160zł/mp, trochę więcej niż w ubiegłym roku, ale za to nieco mniej, ponieważ zostało mi ok 1m3 w drewutni. Za 5mp zapłaciłem 800zł, ale mam drewno suche, chyba po roku sezonowania i do zimy jeszcze doschnie. Z brykietu zrezygnowałem, ponieważ transport mocno podnosił jego cenę a w drewnie jest wliczony. Edytowane 5 Lipca 2011 przez kbab Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
kbab 05.07.2011 06:51 Autor Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 5 Lipca 2011 (edytowane) w wielu wątkach przewija się temat podgrzewu cwu, głównie chodzi o koszt, postanowiłem podliczyć go w moim kalkulatorze podstawiając 48kWh (tyle potrzeba do podgrzania 1m3 wody o 40stC), wyniki są następujące, np najtaniej jest 4,32zł/m3 pci przy cenie energii nocnej 36gr/kWh, najdrożej prądem 26,88zł/m3 przy cenie 56gr/kWh, gazem GZ50 - 9,65zł, węglem 8zł, itd... zapraszam, lektura może być ciekawahttps://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=14oczywiście w tym przypadku pomijam koszty stałe, rocznehttp://img31.imageshack.us/img31/4153/capturean.jpg Edytowane 5 Lipca 2011 przez kbab Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
Vld 05.07.2011 07:38 Zgłoś naruszenie Udostępnij Napisano 5 Lipca 2011 drugi błąd to uzyskiwane sprawności przy paliwach stałych.np ekogroch, czy miał w automacie ca najwyżej 50% sprawności, a tak na co dzień 2 kg na potrzymanie ognia + 1 kg do ogrzania wody / dobę Cytuj Odnośnik do komentarza Udostępnij na innych stronach Więcej opcji udostępniania
Recommended Posts
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.