Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Schody wspornikowe - nietypowo? (czy to możliwe)


ConradBeata

Recommended Posts

Witam

 

Jak w temacie, planuje wykonać schody wspornikowe, przeczytałem już dużo postów na tym forum odnośnie takich konstrukcji, wiem coraz więcej.

Schody maja być podobne do tych na załączonym zdjęciu (jest to zdjęcie zapożyczone z tego forum z tematu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?32337-nowoczesne-domy-inspiracje/page99 mam nadzieje że autor nie będzie miał nic przeciwko że inspiruje się jego projektem)

 

Natomiast co do wykonania jako że mam już wszystkie ściany i nie mam raczej możliwości wylania belki żelbetowej, to chce to zrobić sposobem kolejnego użytkownika, jak w tym poście:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?151708-schody&p=4208567#post4208567

 

Wpisy z rysunkami i fotką.

 

Zdaje sobie sprawę że całość musi być dobrze przymocowana do podłogi i do płyty bo będą działać duże siły skręcające oraz że poszczególne stopnie (czego się najbardziej obawiam) muszą być dobrze przyspawane do konstrukcji.

 

Proszę o wasze opinie za i przeciw.

schody projekt.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

przy takich schodach jakie masz zamiar wykonać musisz wziąć parę czynników ;

- ściana musi być murowana z cegły (nie żadne gazobetony ) minimum 25 cm

- stal do wsporników musi być odpowiednio dobrana (najlepiej skontaktować się z konstruktorem budowlany ) i usadzić ją w ścianie na klejach chemicznych nie stosuj zwykłej zaprawy bo z czasem się wykruszy .

- wykonać stopnie , poręcze ,poskładać i cieszyć się efektem końcowym

:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

bardzo sprytnie rozwiązane mocowanie stopni, oraz wzmocnienie samej ściany, choć gdyby ta ściana była obciążona jakimś większym stropem to tak kuć po ukosie nie bardzo wypada, poza tym ukośna belka rozcina jednak mur i powinien być on jakoś powiązany (widzę tu stalową siatkę i torkret czy coś w jego rodzaju).

Ogólnie dobra robota Kravietza.

Stopnie można zrobić też ciensze, albo z litego klejonego drewna, wtedy się frezuje szczeliny na płaskowniki nośne albo robi podłużne otwory ślepe wzdłuż stopni i w nie wkłada płaskownik czy inny profil nośny.

wg francuskich wytycznych, stopień powinien wytrzymać punktowo 500 kg w najmniej korzystnym miejscu, wtedy jest odporny na dynamiczne oddziaływania od wchodzenia, choć schody wewnetrzne to raczej są delikatnie użytkowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...