Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Musi Sie Udac - komentarze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chodzi mi po glowie wieniec opuszczany, jak to zrobic??

 

Witam.

Ja u siebie daję też terivę , odpuszczam wieniec opuszczany bo to różnie wychodzi z podlaniem betonu pod belki , jak się nie doleje i nie zawibruje buławą to może klawiszować, więc po wymurowaniu ścian zrobię zewnętrzny szalunek pod terivę i po wewnętrznej stronie drugi na jakieś 4 - 5 cm i położe/wyleję poduszkę betonową która rozłoży nacisk belek stropu. Tak jak napisałaś murując w lecie jest się opalonym, ja muruję pustakiem eder 24 i jest równy jak ta lala. W takie upały moczę pustaki ceramiczne w wodzie przed położeniem , jak zanurzam to aż syczą. Widziałem zalewanie słupów , nie lepiej małe rusztowanko i mieszać na górze, wtedy sam worek i kruszywo trzeba targnąć , woda sama poleci, wiertarą zamieszać i fertig.

pozdrawiam.

ps. ponieważ dżiganie boli trzeba zawsze ruszać móżgownicą jak się nie narobić.

ostatnio wylewałem niewielki ganek, gotowy gęsty beton przywiozłem przyczepką (0,3 m3 na raz) 3 kursy i mam kubik , betoniarnia rzut beretem, lekko rozrobiłem z wodą i w szalunek.

jak wymuruję pierwszą warstwę pustaków to będę kupował gotową zaprawę do murowania.

Edytowane przez tomraider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz tTomraider, z ta poduszka to nie jest zly pomysl, bo

a) mozna tym zniwelowac wszelakie nierownosci

b) nie trzebaby wtedy dawac podkladek pod wieniec

 

Ja do betoniarni mam 30km, wiec srednio widze to obracanie na 3 razy ;). Zreszta nie bylo tak zle z tymi slupami, szybko nam poszlo. Samej pracy 2 godzinki

 

PS. Co do gotowych zapraw, tez o tym myslalam, ale wychodzi duzo drozej i to mieszanie w taczce jest bardziej upierdliwe. Zrobilismy na zaprawie ta mala scianke fundamentowa, wiecej mieszania i dziwgania niz to warte.

Edytowane przez MusiSieUdac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Dziwne. U mnie przy laniu na monolit nie dygało mocno ;) Pewnie kwestia szalunku.

Faktem, że monolit musi być solidnie podparty (gęsto i równo). U mnie fachmany podpierali go na kantówkach (znaczy kantówki 8x16 jako belki poziome co 50 cm podparte stemplami). Do tego podparcia należy też pamiętać o b. stabilnym podłożu. Dlatego warto wcześniej chudziaka zrobić.

Polecam też szalować płytami, jeśli ma ktoś do nich dostęp (tylko nie meblowymi, bo pierdykną równo! - musi być gruba sklejka wielowarstwowa!). Deski trzeba docinać tak, aby było podparcie pod stykiem krawędzi desek, żeby nie klawiszowały.

 

Jeśli chodzi o opuszczanie wieńca, to przecież tak czy owak trzeba mieć wibrator przy zalewaniu stropu, nawet tego z Terivy! Więc jaki problem? Przy każdej belce zanurzyć buławę, odczekać chwilę i beton sam wlezie tam, gdzie tylko znajdzie pustkę :) Nie wyobrażam sobie stropu z niewibrowanego betonu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie stropu z niewibrowanego betonu...

Witam.

Jak kto leje strop z żoną i kuzynem czy szwagrem ( jak np. Netbet) to nie ma czasu ani komu wibrować , trzeba wypożyczyć wibrator + przedłużacz na siłę = koszty.

W wiekszości samoróbnych budów nie używa się wibratora i jest też dobrze zrobione, budujemy wszak domki jednorodzinne a nie bunkry. Pewnie że lepiej wibrować ale trzeba na to kasy i obsługującego. U nas terive leje się nastepująco, średnioplastyczny w wieńce i żebra itp, potem rzadszym nadbeton i gra gitara, prędzej będzie widać po kafelkach brak kątów prostych w rogach kuchni czy łazienki niż niezawibrowany strop. Każdy zrobi jak chce , ja nie będę wibrował. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a ja nadal nie wiem co z tym opuszczanym- deska od wewnatrz?? Czy dac sobie spokoj z opuszczanym wiencem nad piwnica ( na bloczkach betonowych) ewentualnie zrobic ta poduszke, o ktorej pisal Tomraider ( od razu moge wyrownac wszelkie nierownosci )

 

Tak czy siak, dzisiaj zdrowie Wasze, Świeto moje (choć nie odczułam)

 

http://img834.imageshack.us/img834/672/drink1w.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomraider: u mnie szefu budowlańców miał wibrę podobną do dużej wiertarki, do której dołączona była buława na długim wężu. Nie potrzebowało toto siły w żadnym wypadku - zwykłe 230.

[edit] O, takie cuś:

http://www.znarzedziami.pl/files/product/1285684430.jpg

[/edit]

 

Te wibry na siłę są do wibrowania dużych konstrukcji, typu mosty, filary, konstrukcje wieżowców, itp. Tam faktycznie potrzebna jest moc, która poruszy te tony betonu. Nadal twierdzę, że strop musi być zawibrowany. Nie chciałbym, aby mi coś kiedyś ze stropu odpadło i wleciało do talerza z zupą, jak to się stało Aniołowi z Alternatywy 4 ;P

Edytowane przez Martinezio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomraider: u mnie szefu budowlańców miał wibrę podobną do dużej wiertarki, do której dołączona była buława na długim wężu.

 

Witam.

No pomyśl sam, strop to obciążana z góry belka i naprężenia rozciągające, niebezpieczne dla betonu, są u dołu i właśnie tam idą żebrowane pręty zbrojenia, beton jest tylko by je utrzymywać w odpowiednim miejscu i jest też wypełniaczem, pustaki w terivie to taki szalunek tracony zmiejsza ciężar stropu- żadna tam wytrzymałość . To stal przenosi obciążenia rozciągające stropu a nie beton, nieznaczna poprawa własności betonu oczywiście pomaga ale nie wiele, wibrowanie z powodzeniem stosuje się głównie przy gęstych czy półsuchych mieszankach betonowych do produkcji elementów z betonu. Co do wibratora na 230 V no cóż, widziałem i spawarki na 230 V i inne zabawki , jak bym już chciał wibrować beton to wibratorem na siłę a nie jakąś para wiertarką. Każdy zrobi jak chce, IMHO wibrowanie poprzez poprawę ułożenia=zagęszczenia kruszyw w betonie zwiększa głównie wytrzymałość na ściskanie co w stropie raczej nie wykorzystamy. W terivie główne rozciąganie idzie na gotowe żelbetonowe belki i wibrowanie nic im nie pomoże ani też nie zaszkodzi.

Pozdrawiam.

ps.MSU Wszyskiego najlepszego z okazji urodzin .......i .......tu konkurs ile MSU stuknęło??????????? ja obstawiam 25. kto da więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomraider: trochę za bardzo upraszczasz tę "belkę". To powierzchnia, a nie belka. Co do naprężeń to i owszem, w głównej mierze pracuje na zginanie, ale przy zginaniu pojawiają się oba naprężenia - zarówno rozrywające, jak i ściskające. Te pierwsze w dolnej partii, a drugie w górnej przekroju, ale też nie tak do końca, bo przecież strop jest zakotwiony w ścianach nośnych i wieńcu, dodatkowo obciążonym ścianami szczytowymi i kolankowymi, więc przy ścianach następuje odwrócenie naprężeń. Co prawda jestem tylko po mechanice maszyn, a nie po budownictwie, ale mieliśmy wytrzymkę na studiach ;)

 

Co do wibrowania, to jego głównym celem jest nie rozłożenie kruszywa, tylko usunięcie pęcherzyków powietrza i wolnych przestrzeni. Rozłożeniem kruszywa zajmuje się betoniarka.

 

 

PS: A no i zabocyłem najważniejszego :/ WSZYSTKIEGO NAJ 2 MSU :) Nie ważne ile się ma, ważne na ile się czuje ;P

Edytowane przez Martinezio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...