Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Musi Sie Udac - komentarze


Recommended Posts

BRAWO, brawo MSU - gratki za skończoną piwnicę, ale nie widzę nigdzie na fotkach dookoła chałupy złożonych belek terrivy, gdzie łona? Hęęęę?

 

Spoko spoko jeszcze musimy zaszalowac i zalac jeden słup, dospawac do niego bednarkę, zaszalować, zazbroić i zalać belkę nad garażem i zalać nadproża i nadlewkę nałokoło.Także teriva w sobotę niech przybywa:cool:

A kiedy zaczniemy to jeszcze nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chyba wszyscy na wakacjach bo strasznie cicho tutaj, a ja nie wiem jak puscic bednarke.

Nie wsadzilismy jej w ławy bo najzwyczajniej zapomnielismy. Jest w tym ostatnim slupie ale teraz co z nia dalej....gdzie ja ze tak powiem puscic...glupia w tym temacie jezdem. Oswieccie mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Wpadłam podczytać co się u Was dzieje za moimi forumowymi laseczkami!

Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy własnej, naprawdę kłaniam się nisko. U nas proporcjonalnie odwrotnie{ czyt. leniuchy2}.

A na dodatek tak fajowo to wszystko opisujecie. Jak Wam tak fajnie idzie to budowanie jak opowiadanie o tym, to nawet nie zauważycie finishu.

Gratuluję codziennych postepów i trzymam kciuki za dalsze prace. No i oczywiście deklaruję,że będę podglądać dalszy rozwój akcji na budowie.

 

I musi się Wam udać- samo spełniająca się Wasz osobista przepowiednia- na pewno zadziała!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Lili, milo mi Cie powitac w skromnych progach - na razie tylko piwnicznych:)

Nie jest zawsze tak różowo, są i bolace rece i zmeczenie i strach czy damy dalej rade, i radosc ze sie cos udalo - taki totalny mix uczuć, ale pozyjemy zobaczymy...:) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bednarkę ułóżcie wokół ław, ok. 0,5 - 1m od konstrukcji domu. Będzie OK. Jeśli chcecie robić porządny uziom, to polecam dodatkowo wbić w ziemię kilka szpil odgromowych (mają długość ok. 3-6m) i podpiąć je do bednarki. Najlepiej to zrobić zanim zasypiecie fundamenty, bo późniejsze kopanie to podwójna robota.

Pamiętajcie tylko, aby bednarka tworzyła zamknięty pierścień wokół budynku ;)

 

Aha, wszelkie cięcia i łączenia warto zasmarować na koniec jakimś lepiszczem, żeby rdza nie jadła. Bednarka jest ocynkowana, ale w trakcie cięcia i skręcania ocynk jest niszczony.

Edytowane przez Martinezio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może być, ale to wpuszczenie w ziemię lepiej, aby było dookoła budynku całego - wówczas tworzy się tzw. uziom otokowy, który funkcjonuje lepiej, niż zwykły kawał stali ;) Bo dodatkowo ekranuje.

 

PS: nie wprowadzajcie tego do rozdzielnicy. Jak macie kotłownię, to tam ją wpuście i tam trzeba zrobić główną szynę uziemiającą, do której z rozdzielnicy elektryk doprowadzi przewód uziemiający. Ta szyna nie powinna być w rozdzielnicy. Ew. blisko niej, ale możliwie jak najbliżej wyjścia bednarki z budynku.

Edytowane przez Martinezio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przykład, jak prawidłowo wykonać taką szynę:

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5a/Listwa_uziemiaj%C4%85ca.jpg/800px-Listwa_uziemiaj%C4%85ca.jpg

 

Zdjęcie pochodzi z Wikipedii

 

A tu szyna w dezabilu:

szyna_ekwipotencjalna.jpg

 

 

Powodzenia :)

Edytowane przez Martinezio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może być, ale to wpuszczenie w ziemię lepiej, aby było dookoła budynku całego - wówczas tworzy się tzw. uziom otokowy, który funkcjonuje lepiej, niż zwykły kawał stali ;) Bo dodatkowo ekranuje.

 

 

Generalnie do tego co wypuszcze w ziemie dospawac hektary bednarki i zatoczyc koło wokoł budynku, tak??

 

 

PS: nie wprowadzajcie tego do rozdzielnicy. Jak macie kotłownię, to tam ją wpuście i tam trzeba zrobić główną szynę uziemiającą, do której z rozdzielnicy elektryk doprowadzi przewód uziemiający. Ta szyna nie powinna być w rozdzielnicy. Ew. blisko niej, ale możliwie jak najbliżej wyjścia bednarki z budynku

 

....kotłownia jest w piwnicy a rozdzielnica na parterze w wiatrołapie i własnie wiatrołap bedzie najblizej wyjscia bednarki z budynku...wiec myslałam ze do wiatrołapu, tam gdzie rozdzielnica...... bosshe głupia jezdem bo nie wiem:(

Edytowane przez MusiSieUdac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spawać, tylko przykręcić ;) Najlepiej kupić od razu cały krążek. Dużo nie kosztuje, a zawsze to lepiej, gdy materiał jest w całości (ja kupiłem krążek 25m bednarki i poszła prawie całość - koszt jakieś 200-300 zł, dokładnie nie pamiętam). Najpierw zatoczyć okrążenie domku, a to, co zostanie wpuścić do pomieszczenia, gdzie będzie GSU. Do tej GSU elektryk ma doprowadzić przewód z GSW z rozdzielnicy elektrycznej.

 

Wyjście z budynku nie musi być w kotłowni - ważne, aby między GSU a GSW była jak najkrótsza droga, więc GSU i wyjście z budynku może być w pomieszczeniu piwnicznym pod wiatrołapem ;) GSU jest bezobsługowe, jedynie wystaje ze ściany (można to osłonić jakąś małą skrzyneczką elektryczną).

 

-----

Objaśnienia skrótów:

GSU - główna szyna uziemiająca

GSW - główna szyna wyrównawcza

Definicje można znaleźć w internecie ;)

Edytowane przez Martinezio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spawać, tylko przykręcić ;) Najlepiej kupić od razu cały krążek. Dużo nie kosztuje, a zawsze to lepiej, gdy materiał jest w całości (ja kupiłem krążek 25m bednarki i poszła prawie całość - koszt jakieś 200-300 zł, dokładnie nie pamiętam). Najpierw zatoczyć okrążenie domku, a to, co zostanie wpuścić do pomieszczenia, gdzie będzie GSU. Do tej GSU elektryk ma doprowadzić przewód z GSW z rozdzielnicy elektrycznej.

 

Wyjście z budynku nie musi być w kotłowni - ważne, aby między GSU a GSW była jak najkrótsza droga, więc GSU i wyjście z budynku może być w pomieszczeniu piwnicznym pod wiatrołapem ;) GSU jest bezobsługowe, jedynie wystaje ze ściany (można to osłonić jakąś małą skrzyneczką elektryczną).

 

-----

Objaśnienia skrótów:

GSU - główna szyna uziemiająca

GSW - główna szyna wyrównawcza

Definicje można znaleźć w internecie ;)

 

No widzisz dobrze, zes dla blondynki oznaczenia podał, bo mi się GS jedynie z Gminna Spoldzielnia z PRL kojarzy;)

 

Ale wiesz co zaczym jarzyć, tzn zaczyna mi sie zapalac zielone swiatło. Mam dokrecone do słupa tak jak na rysunku, ktory wrzuciałam, wypuszczony spory kawal bednarki wewnatrz i kawałek na zewnatrz. Dokupie kawał bednary, dokrece do tego co wypuszczone na zewnatrz i zrobie opaske wokol domu, szyne zrobie w spizarni ( jest w piwnicy, w pionie pod wiatrołapem).

 

Tylko czy wpuscic do szyny w spizarni ten kawałek bednarki co mam wewnatrz , czy tak jak napisales koncowke opaski z zewnatrz??

 

PS.Wiem ze mecze, ale ja musze miec jak krowie na rowie

Edytowane przez MusiSieUdac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli już masz wprowadzone coś do spiżarki, to po co drugi raz? ;)

 

Po prostu zrób z jednego długiego kawałka otok dookoła budynku, tak, aby między bednarką a budynkiem było ok. 1m odległości (powinno być min. 1m, ale z tego się nie strzela ;) ). Oba końce skręć ze sobą, żeby zamknąć pierścień (są do tego takie fajne złączki krzyżowe do bednarki - popytaj w dobrej hurtowni elektrycznej). Jeśli bednarka jest za długa, to tym nadmiarem złącz z tym, co wystaje z budynku (a jeśli nie ma, to wpuść do budynku - trochę ciężko się bednarką operuje, bo ona jest b. sztywna, ale jesteś silna baba, wory nosisz, to dasz radę 8-) ). Zostaw tak z 1-1,5m wewnątrz budynku, a resztę urżnij. Jeśli będziesz chciała dodać szpile odgromowe, to możesz tą resztką połączyć z bednarką (też skręcając). Wszystkie łączenia przed zasypaniem zabezpiecz jakimś preparatem bitumicznym - można też zawinąć w jakąś folię, aby zabezpieczyć bitum przed piachem, kamieniami, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga odnośnie izolowania słupów, które tak misterne okleiliście papą.

TAK NIE NALEŻY ROBIĆ. Najpierw wypuszczacie pręty po to by połączyć całość w monolit, a później osłabiacie to połączenie i całą konstrukcję oporową piwnic. Prawdopodobnie ciężar stropu wyższych kondygnacji dociśnie te słupy ale to już nie jest to. Na papie się muruje ale żelbetów się nie izoluje poziomo. Lepiej kupić beton wodoszczelny. Ale tu nie ma takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga odnośnie izolowania słupów, które tak misterne okleiliście papą.

TAK NIE NALEŻY ROBIĆ. Najpierw wypuszczacie pręty po to by połączyć całość w monolit, a później osłabiacie to połączenie i całą konstrukcję oporową piwnic. Prawdopodobnie ciężar stropu wyższych kondygnacji dociśnie te słupy ale to już nie jest to. Na papie się muruje ale żelbetów się nie izoluje poziomo. Lepiej kupić beton wodoszczelny. Ale tu nie ma takiej potrzeby.

 

Witam

 

Dziekuje za uwage, przyjmuje z pokora i na wytlumaczenie napisze, ze kierownik nie mial zadnych zastrzezen, a nawet wrecz przeciwnie.

Idac tym tropem myslenia nie powinno sie tam smarowac ławy rowniez lepikiem. Generalnie izolacja pozioma piwnicy z takimi przerwami byłaby żadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...