Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Musi Sie Udac - komentarze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak, musi być wentylacja w pomieszczeniu z kominkiem. Taki jest wymóg bezpieczeństwa. Poza tym na zdrowy rozum - palisz w kominku i okazuje się, że komin dymowy się zapchał (kawki sobie gniazdo zrobiły, cy cuś). Cały dym wali Ci na pokój, wydobywa się czad. Na szczęście zawczasu pomyślałaś i zrobiłaś wentylację i ten dym i czad mają gdzie się ulotnić :) Czad jest gazem lżejszym od powietrza, wobec czego zbiera się u góry i jak jest wentylacja, to ma drogę na dwór :)

 

Edit: wydaje mię się, że nie ma znaczenia, czy pomieszczenie jest otwarte na kuchnię, czy nie. Do każdego komina spalinowego IMO musi być poprowadzona wentylacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moja Ty Dzielna, jaki planujesz sposób wentylacji ? Bo to wszystko nie jest takie proste, jakby chciał Martinezio ;) Przez pare lat swojego remonciku nauczyłam się,że żyję w kraju ,w którym na wszystko jest przepis i odnośnie wentylacji jest taki :ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

A konkretnie dział IV rozdział 5 i 6.

Miłej lektury :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malka: owszem, to rozporządzenie jest głównym wyznacznikiem, jak powinno być i w miarę możliwości tego należy się trzymać - to w zasadzie jest biblia dobrego budowania ;) Natomiast z treści jasno nie wynika, czy w pomieszczeniu z kominkiem powinna być dodatkowa wentylacja, jeśli to pomieszczenie jest połączone z kuchnią. Jak dla mnie, takie pomieszczenie ze względu na kubaturę chociażby powinno mieć podwojoną wentylację. Głównie ze względów bezpieczeństwa - nieszczelność układu kominkowego może doprowadzić do tragedii bez odpowiednio wydajnej wentylacji, a w takim przypadku nadmiar nie zaszkodzi. Można na wlocie założyć kratki z szybrem i jeśli się nie hajcuje w kominku, to szyber zamykamy i wice wersja :) Uwierz mi - SOA#1 :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć moja droga...

Doradzić sobie pozwolę... bo akurat też jestem na etapie pomieszczeń ze źródłem ciepła...

Każde pomieszczenie gdzie jest zaistalowane źródło na paliwo stałe (piec, kocioł, kominek) musi posiadać wentylację !!!

Wentylacja ta musi się składać z otworu nawiewnego i wywiewnego grawitacyjnego...

W przypadku kominka, przyjeło się wykonywać nawiew poprzez indywidualny dla

tego źródła kanał w podłodze doprowadzony bezpośrednio pod wkład / kasetę.

Natomiast wywiew należy zapewnić przez kanał wentylacyjny z wlotem w najwyzszym miejscu pomieszczenia - przy suficie.

 

Bez względu na to czy budynek jest wyposażony w wentylajcę grawitacyjną czy mechaniczną wymagi są takie same.

Przepis nawet zabrania montażu wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach gdzie jest źródło na paliwo stałe...

 

Mam nadzieję, że rozwiałem chodź trochę wątpliwości :)

 

 

P.S.

Ładnie wam idzie na budowie, trzymam kciuki na strop...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noz beda mi tu grozic przepisami :cool: taki komin musi byc zeby zmiescil sie na 47cm kanal dymowy+wentylacja, gdy juz myslalam, ze takie rzeczy tylko w erze to znalazlam te effe domus, np fi 190 ma wymiar zewn 26x26 dokladajac wentylacje 18 cm lub ich oryginalna 16,5cm wchodzi na maksymalny styk wraz z dylatacja. A co do kominka, to mi sie marzy koza, ale stary Misiek jeszcze nie wie co mu sie marzy. Albo maly prosty kominek, albo kooooza bo dom i salon malutki, wiec byka duzego na pewno tam nie wstawimy

 

Generalnie pytałam o ta wentylacje, bo wielu tutaj pisalo, ze to tylko dobra praktyka, inni, ze wymagane przepisami, kto pyta nie bladzi:).

 

A tak wogole to was sciskam :wiggle:

 

ps. belki terivy rozlozylismy:)

 

PS. Czesc Inz, jak Cie dawno n ie bylo:) Jak maluszek??

Edytowane przez MusiSieUdac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!! jak tam zdrówko?? dajecie jeszcze radę czy już przeklinacie pomysł budowania piętra jeszcze w tym roku? :D super wam to wszystko idzie i wierzę, że jest ciężko, ale jacy dumnie będziecie zimą odpoczywać!!! kawał roboty już za wami. Daszek wam machnie ekipa, więc zacznie wam się ciut lżejszy etap budowania :)

 

Fajnie się wyrobiliście przed zimą :)

 

p.s w każdy poniedziałek rano wchodzę na muratora licząc na to ,że jest twój niedzielny wpis ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Tak mię się wydaje, że minimalna średnica komina dla paliw stałych to jest chyba 20 cm, a nie 19... Aczkolwiek przydała by się tu porada od specjalisty-kominiarza

 

Rozmawialam z dystrubutorem, przy kominie o wysokosci ok 9m, mowil ze fi 190 jest wystarczajacy dla nieduzego kominka, ale oczywiscie jeszcze sprawdze tak jak radzisz.

Wymiary zewn domusa fi 200 to z kolei 30x30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!! jak tam zdrówko?? dajecie jeszcze radę czy już przeklinacie pomysł budowania piętra jeszcze w tym roku? :D super wam to wszystko idzie i wierzę, że jest ciężko, ale jacy dumnie będziecie zimą odpoczywać!!! kawał roboty już za wami. Daszek wam machnie ekipa, więc zacznie wam się ciut lżejszy etap budowania :)

 

Fajnie się wyrobiliście przed zimą :)

 

p.s w każdy poniedziałek rano wchodzę na muratora licząc na to ,że jest twój niedzielny wpis ;)

 

Czesc Dracula, no jeszcze sie nie wyrobilismy, jak powiem schluss, a potem dopiero spadnie snieg, wtedy napisze ze sie wyrobilismy. Wiesz najgorszy moment byl przy ostatnich warstwach murowania, gdy ja juz nie siegałam i szczerze mowiac mialam dosc, jakies straszne zmeczenie mnie dopadlo. Teraz przy terivie z kolei jest w miare, ale za to finansowo sie zajechalismy. Zanim daszek trzeba bedzie pociagnac scianke kolankowa, szczyty, kominy...a jeszcze schody, scianki dzialowe wiec chyba jeszcze daleko mamy do pelni szczescia, ale za to pozniej instalacje, tynki, wylewki bedziemy juz zlecac (mam nadzieje :))

 

Mam nadzieje, ze Wy rowniez zdazycie przed zima i trzymam kciuki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kciuki :) no fakt jeszcze szczyty...ale będziecie wypoczęci po zimie i z zapałem ruszycie dalej :) U nas będzie odwrotnie, dopiero przy instalacjach zaczniemy wszystko sami tak od początku do końca :) ale do tego jeszcze spooooro do zrobienia niestety...no i też już się prawie spłukaliśmy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć MSU,

Maluszek cudnie, śpi wyborowo, je wypaśnie, bawi się zejefajnie...

Już na budowie nawet był odbierać bramę garażową:)

Tak że jestem szcześliwy, że nic mu nie jest...

Kolek nie ma... gada jak najęty...

 

A na budowie działam z ocieplaniem... tragedia jak mi się to przedłuża...

A popołudniu już zupełnie słabo... 3-4 h się uda coś porobić...

 

Mam prośbę jak możesz, a możesz...

Wstrzymaj zimę jak najdłużej... abym mógł skończyć ten syropian:)

Powodzenia ze stropem...

Jesteście de best... tyle w jeden sezon...

 

Moja droga... może uda mi się do was (daj boże) zawitać do przyszłego sezonu...

To elektrykę wam wytłumaczę... później tablice też się zrobi nawet przez gg wytłumacze:)

 

Swojego czasu przez gg nauczył mnie szwagier róźniczek 3 stopnia w 3h:)

Także wszystko sie da...

POWODZENIA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez względu na to czy budynek jest wyposażony w wentylajcę grawitacyjną czy mechaniczną wymagi są takie same.

Przepis nawet zabrania montażu wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach gdzie jest źródło na paliwo stałe...

 

I o ten przepis mi chodziło i wykorzystam Cię Inżynierze i Twoją wiedzę, czyli mam salon połączony z kuchnia i holem, krótko mówiąc parter to jedno pomieszczenie (+ kotłownia i łazienka), w takim oto lokalu nie ma prawa istnieć wentylacja mechaniczna?

 

Dzięki MSU,że nie zbijesz mnie za samowolkę i szrogęszenie:)

Hmm... Tak mię się wydaje, że minimalna średnica komina dla paliw stałych to jest chyba 20 cm, a nie 19... Aczkolwiek przydała by się tu porada od specjalisty-kominiarza.

 

Ten magiczny wspominany przepis mówi o 0.15m

Edytowane przez malka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć MSU,

Maluszek cudnie, śpi wyborowo, je wypaśnie, bawi się zejefajnie...

Już na budowie nawet był odbierać bramę garażową

Tak że jestem szcześliwy, że nic mu nie jest...

Kolek nie ma... gada jak najęty...

 

A Ty jestes pewien ze on jest normalny?? Dzieci generalnie nie spia wyborowo nawet trzylatki, moze jedza wypasnie ( ale glownie jak sa to lody), bawic sie bawia ale najlepiej nie swoimi zabawkami, generalnie tylko do odbiorow inwestorskich sie zgodze, to to wychodzi im najlepiej:D

 

Zartuje :lol:

.... ciesze sie ze takie fajne dziecko Wam wyszlo, no ale nie moglo byc innaczej:)

 

Co do elektryki, kabelkow, zlaczek, pstryczkow to dla mnie brrrr czarna magia

 

A co do zimy, to mowisz - masz! Wstrzymana! ( tak naprawde wierze, ze na pewno zdazysz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki MSU,że nie zbijesz mnie za samowolkę i szrogęszenie

 

Nie no co Ty, tylko pamietam, ze ktos kiedys obiecywał masażo-terapie, czy jakos tak:lol:

 

Ten magiczny wspominany przepis mówi o 0.15m

A ja dzis doczytałam, ze to zalezy od wysokosci komina i mocy urzadzenia podlaczonego do tego komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no co Ty, tylko pamietam, ze ktos kiedys obiecywał masażo-terapie, czy jakos tak:lol:

 

 

A ja dzis doczytałam, ze to zalezy od wysokosci komina i mocy urzadzenia podlaczonego do tego komina

 

 

ad 1 - i to ciagle aktualne:lol:

 

ad 2 -oni podaja minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz Synek jest normanie nienormalny:)

Ale to nic dziwnego przy takich rodzicach jak my:)

 

Kabelki są trzy czasem pięć, umiesz liczyć do tylu:)

To już wszystko wiesz...

Mój kumpel na budowie u swojego kuzyna,

rozrywował mu wszystko w kolerze na ścianach...

I koleś tylko raz zadzwonił z info, że skończył i działa:)

 

Zacytuję klasyka:

"Rzeczy niemożliwe zajmują nam chwilę, cuda trochę dłużej..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...