Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Musi Sie Udac - komentarze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiedziałem... jak już raz się zacznie budowanie, to trudno skończyć...

żeby to jeszcze zima dowaliła, to by się człowiek uspokoił...

Pozostaje tylko pogratulować... samoroby góra... zdrówka dużo zdówka i trzymajcie sie...

 

Elektryke chłopaki zrobią... jest dużo zdjęć jak to zrobić na forum...

najwazniejsze zeby wiedzieć jaki jest poziom podłogi docelowy, i gdzie bedzie rozdzielnia...

Zwykły sznurek z kreda do znaczenia tras, wiertło 6-8 i uchwyty do mocowania...

Proponuję pozostawiać sobie zapasy w puszkach tak po 15-25cm...

Pamiętać zeby nie przechodzić bezpośrednio po kominach:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lilka, zmęczenie chyba kazdego dopada, ale wiesz jeszcze tylko troche i nastepne Swieta bedziesz miala u siebie:) Bedzie dobrze

 

Dracula, ja do gazu nawet z kijem nie podejde:rolleyes:

 

Inżynier, cześć ekipo jednoosobowa. Wiesz ja sie do Ciebie bede usmiechac jak oni ta elektryke beda rozkladac, ja sie tak kompletnie na tym nie znam. Dla mnie to czarna magia. jak narazie rozplanowałam na papierze wszystkie swiatla i kontakty. Niebawem bedziemy mazac po scianach kredą Młodego. Bede musiała wziasc tylko kogos, zeby nam upchnął wszystko na koniec w rozdzielnie.

 

Jak twoj synek, nowe postępy?Siedzi juz mały zuch?

Jak budowa, ocieplasz juz poddasze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inzynier, Dracula -dziekuje na pewno bede potrzebowala konsultacji, no chyba ze moje chlopaki takie alfy i omegi som:)

 

Martinezio, na przyklad odkurzaczem centralnym bedzie Misiek lub Mlody, przedluzacz i odkurzacz, ale nie wiem czy to sie nada pod enteligentny budynek:D Misiek mowi ze Tv Sat bedzie, bo ma dosc zycia w sredniowieczu ( od marca nie mamy tv, ja tam nie narzekam, ale on taki mieszczuch telewizyjny jezd to chce miec w koncu fotel i TV).

 

Alarm bedzie szczekał, ale to tez nie wiem czy pies bedzie z tych inteligentnych czy glupszych:D

 

A tak serio teraz to na pewno bedzie TV- Sat, Internet nie, alarm nie wiem czy nas bedzie stac. Ja tam glupia jestem w tych kablach. Ze mna mozna o zbrojeniu porozmawiac:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelki to żadna filoza :) Jak masz już obcykane punkty gdzie i co, to ciągniesz kabelkiem od centrali do punktu (jest kilka zasad, jeśli chodzi o elektrykę, ale to pewnie inżynier wyjaśni na PW :D) po możliwie najkrótszej drodze. Instalacje niskoprądowe muszą być odsunięte nieco od zasilania, TV SAT kabelkiem 75Ohm (z tym, że tu trzeba by zaplanować, jaką instalację chcecie - czy rozbudowaną - w każdym pokoju gniazdko, z nagrywaniem, czy zwykłą, bez bajerów), sieć komputerową kabelkiem UTP kategorii min. 5e (przyszłościowo można 6-tką), a pod alarm warto schować zawczasu kabelki 6-cio żyłowe w ścianie. Nawet, jak teraz nie zrobicie alarmu, to będziecie mieć infrastrukturę gotową na przyszłość, gdy wygracie w totka :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelki to żadna filoza Jak masz już obcykane punkty gdzie i co, to ciągniesz kabelkiem od centrali do punktu (jest kilka zasad, jeśli chodzi o elektrykę, ale to pewnie inżynier wyjaśni na PW ) po możliwie najkrótszej drodze. Instalacje niskoprądowe muszą być odsunięte nieco od zasilania, TV SAT kabelkiem 75Ohm (z tym, że tu trzeba by zaplanować, jaką instalację chcecie - czy rozbudowaną - w każdym pokoju gniazdko, z nagrywaniem, czy zwykłą, bez bajerów), sieć komputerową kabelkiem UTP kategorii min. 5e (przyszłościowo można 6-tką), a pod alarm warto schować zawczasu kabelki 6-cio żyłowe w ścianie. Nawet, jak teraz nie zrobicie alarmu, to będziecie mieć infrastrukturę gotową na przyszłość, gdy wygracie w totka

 

Całkiem proste;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no Martinezio,spoko prościzna:D

 

Agalind, zrozumiałas coś??Bo ja nic:(

 

Chyba bedzie tu osobiscie dopuszczany Misiek i Tesc w te komentarze, mi sie neurony juz calkowicie popalilły, bo ja z elektryki to rozróżniam, kabel, gniazko, przycisk i żarówka:D

 

Tak swoja droga macie jakies przemyslenia co do planowania oswietlenia, gniazdek itd. Wiem, ze to sprawa indywidualna, ale jakis patent co warto zrobic, a co nie. Cos co macie i sie sprawdza badz nie sprawdza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inż. jakbyś mógł to ja również bym poprosił na PW. Rozumiem, że każdy obwód np. gniazdka w pokoju idą do rozdzielni. Tak samo światło z pokoju. Do tego trójfazówka pod płytę i pod zmywarkę i do garażu. I tak nam się robi kilkanaście obwodów. Skrętka idzie do salonu pod TV oraz jak ktoś chce podzielic cyfrę to również można by porozdzielać sygnał skrętką do pokoju. Do tego ewentualnie można by dać dwa kable sat do TV na dół. Coś jeszcze? Do gniazdek dajemy 3x2,5mm a do światła 3x1,5mm? Kable puszczamy prostopadle i fotografujemy. To na tyle co wiem. Rozdzielnie można by dać komuś kto się lepiej zna. Boję się rozdzielić światło np. na dwa pstryczki. Tzn. np. włącznik na dole i włącznik na górze schodów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudiusz, cos mi sie wydaje ze my ta elektryke razem bedziemy klasc, damy rade cooo:rolleyes:

 

Myometis

MSU właśnie nadrobiłam lekturę Twojego dziennika i przeczytałam o "bursztynach" z więźby, kobito! usmarkałam się ze śmiechu przypomina mi się moja rozmowa z elektrykiem "wdupietomam" taaa, Polska to bananowy kraj, ale Ty z granitu, pamiętasz? wszystko przetrzymasz, nawet idiotów

 

.... tylko ze jak pamietam Ty swojemu elektrykowi siedzialas na glowie (jakkolwiek to zabrzmialo:D). Nauczyłam sie, ze o swoje w takich sytuacjach trzeba po prostu walczyc, a dokladnie wykrzyczec, czego jednak staram sie unikac. Ale jak juz naprawde wyprowadzi mnie ktos z mojego Zen i jak zaczynam sie drzec, od razu pokornieja. Chyba mam donosny głos, czy coś..:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No najchętniej - jak nie my to kto? Poprowadzić kable to chyba nie problem. Potem tylko 300-500zł za złączenie w rozdzielnicy. Ja sam będę kładł od Internetu i od TV.

Inż. jedno proste pytanie. Do pokoju idzie jeden kabel do puszki i potem z tej puszki rozprowadza się np. na 10 gniazdek czy można połączyć to w szeregu? Ale z drugiej strony to czy jak nie odpalę na końcowym gniazdku wieży 300W RMS to czy nie będzie mi telewizor na pierwszym gniazdku grał w jej rytmie?

Edytowane przez klaudiuszozo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agalind, zrozumiałas coś??Bo ja nic:(

 

Ja też nic:), dlatego dałam: ;) Na szczęście elektrykę mam już za sobą i jedyne co do mnie należało to wymyślić miejsca wszystkich pstryczków-elektryczków i wymalować je na ścianie. Pamiętaj o wyłącznikach "schodowych", żeby po zgaszeniu światła po ciemku nie latać (nie wiem, czy wiesz o co mi chodzi?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudiuszozo: najlepszym rozwiązaniem jest ciągnięcie kabli do gniazdek bezpośrednio z szafki - do każdego gniazdka osobny kabel. Wtedy jest najbezpieczniej. Oświetlenie można dać na wspólnych kablach zasilających z rozdziałem w puszkach. Wtedy do puszki z szafy dajesz 3x 2,5mm2, a od puszki do punktu oświetleniowego możesz już dać 1,5. Najgorzej jest ogarnąć wyłączniki schodowe i bistabilne, bo tam są potrzebne 4 przewody czasami ;) Reszta jest na prawdę prosta, jak nomen omen drut :D

Przy takiej strukturze idzie sporo kabla, co prawda, ale to się często opłaca, bo jak wywali korek, to tylko w tym konkretnym gnieździe. Jak zrobisz rozprowadzenie do 10-ciu gniazdek z 1 puszki, to jak wywali korek to we wszystkich gniazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !! Chciałam się przywitać i pogratulować siły i pracowitości:) Gdy czytałam Twój dziennik miałam przed oczami moich rodziców, którzy też sami budowali swój domek. Tata był murarzem i każdym fachowcem w jednym, a moja mama pomocnikiem:) Mieszkają już w swoim pięknym domku od 3 lat. Wam TEŻ się UDA!!!!

Będę śledzić Wasze postępy i trzymać kciuki. Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...