Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Musi Sie Udac - komentarze


Recommended Posts

Klaudiuszozo: najlepszym rozwiązaniem jest ciągnięcie kabli do gniazdek bezpośrednio z szafki - do każdego gniazdka osobny kabel. Wtedy jest najbezpieczniej. Oświetlenie można dać na wspólnych kablach zasilających z rozdziałem w puszkach. Wtedy do puszki z szafy dajesz 3x 2,5mm2, a od puszki do punktu oświetleniowego możesz już dać 1,5. Najgorzej jest ogarnąć wyłączniki schodowe i bistabilne, bo tam są potrzebne 4 przewody czasami ;) Reszta jest na prawdę prosta, jak nomen omen drut :D

Przy takiej strukturze idzie sporo kabla, co prawda, ale to się często opłaca, bo jak wywali korek, to tylko w tym konkretnym gnieździe. Jak zrobisz rozprowadzenie do 10-ciu gniazdek z 1 puszki, to jak wywali korek to we wszystkich gniazdach.

 

Twoja opcja mi się podoba tylko ile to by wyszło kabla, chyba kilka kilometrów. Jednak wersja z jedną puszką mi się bardziej podoba, jest taniej i łatwiej. A w rozdzielni jak jest 100 punktów to wszystko się pomieści?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właściwie to szkoda, że nie ubiłaś tego od więźby. Teraz żyje i innym będzie krzywdę robił. Pozostaje mieć nadzieję, że utłucze go następny zadowolony inaczej klient. Co do dachówki - na fajne rzeczy czasem warto poczekać.... Nie bij. Staram się rozpaczliwie jakby Cię tu pocieszyć....

I cóż. Genialnie mądra myśl Szymborskiej, która nieustannie mi towarzyszy - "Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono" - pięknie przez Ciebie opisana. Jesteś niesamowicie Mądrą Dziewczynką. I już wiesz ponad wszelką wątpliwość, że potrafisz się wydrzeć o swoje i że jak Ci magnezu brakuje to Ci oko lata.... http://www.pic4ever.com/images/4chsmu1.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drewnem to mieliście niezłe kredki. Ja zamówiłem drewno w tartaku 2 tygodnie temu a od tygodnia już leży u mnie i czeka (chyba) do wiosny. Za to z dostawą silikatów na moje ściany były problemy. Zależy od firmy. Z jednej dowożą na drugi dzień (materiał) po złożeniu zamówienia, z drugiej wieczne problemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś niesamowicie Mądrą Dziewczynką. I już wiesz ponad wszelką wątpliwość, że potrafisz się wydrzeć o swoje i że jak Ci magnezu brakuje to Ci oko lata.... http://www.pic4ever.com/images/4chsmu1.gif

 

no pacz.... a ja myślałam że to jam nadworny lizus jest :)

zdetronizowana

Mru.

 

p.s. do magnezu dorzuć cynk, bo sam mg nie pomoże na mrugi, a najbardziej rekomenduję Asparaginum forte (w Tesco na kosmetycznym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jagna, Mruczka dziekuje dobre kobiety:wiggle:, ale ja tam srednio mądra jezdem - dopiero po szkodzie, ale przede wszystkim to dla Was szacunek, ze chcecie czytac i komentowac

 

 

klaudiusz_x - pewnie, ze tak. Nie wszyscy są krętaczami, sa i uczciwi ludzie i sporo takich spotkalismy. Czlowiek juz taki jest ze analizuje to co bylo źle, a to dobre jakoś umyka i pewnie nie raz jeszcze podczas tej budowy trafimy na podobny egzemplarz, wazne zeby nauczyc sie rozpoznawac symptomy przed.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inż. jedno proste pytanie.

Do pokoju idzie jeden kabel do puszki i potem z tej puszki rozprowadza się np. na 10 gniazdek czy można połączyć to w szeregu?

Ale z drugiej strony to czy jak nie odpalę na końcowym gniazdku wieży 300W RMS to czy nie będzie mi telewizor na pierwszym gniazdku grał w jej rytmie?

 

Odpowiedam...

Jeśli chcesz poprowadz do puszek kabelki i w puszkach rozdzielać to najlepiej do każdego pomieszczenia osobny obwód...

A dla dużysz pomieszczeń (salon) dwie puszki, oddzielając obwody dla sprzętu TV, hifi od tych ogólnych...

Oczywiście puszki mogą być w dowolnym miejscu nie koniecznie przy sobie... np na dwóch przeciwległych ścianach.

 

Obwody wydzialone (od rozdzielni do odbiornika - zańcza się puszką) to napewno:

1. YDY 5x2,5mm2 można dać 5x4mm2 dla kuchni ele. - puszkę zrobić na wysokości między podłogą do blatem kuchennym.

2. lodówka - YDY 3x2,5mm2 - chodz tu są zdania podzielone... można zrobić...

3. rozdzielnia RTV, skrzynka alarm - YDY 3x1,5mm2

4. oswietlenie zewnętrzne

5. gniazda zewnętrzne

Do zmywarki i pralki nie ma potrzeby, wystarczy gniazdo schować pod blat.

Zakładam, że gniazda we wszystkich pomieszczeniach stanowia oddzielny obwód dla pomieszczenia.

Ogólna zasada mówi do 10 gniazd ogólnego przeznaczenia (pokoju) na obwód.

 

Oświelenie...

Warto zrobić sobie właczniki schodowe i krzyżowe...

Ja mam zrobione, że zapalanie na korytarzu, który stanowi ponad 1/3 parteru

można zapalać i gasić w 3 miejscach, przy każdym wejściu.

Klatka schodowa też z możliwościa zapalania i gaszenia góra dół...

Prosta sprawa...

pierszwy włacznik schodowy się zasila YDY 3x1,5mm2,

od niego kładzie się kabel YDY 4x1,5mm2 do włacznika krzyżowego,

i od krzyżowego do drugiego schodowe drugi obwód YDY 4x1,5mm2,

od tego schodowego ciągnie się YDY 3x1,5mm2 do wszystkich lamp (od lampy do lampy).

Spiąć to już kilka chwil i działa:)

 

Można pytac podeśle schematy i odpowiem mam nadzieję na każde pytanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja opcja mi się podoba tylko ile to by wyszło kabla, chyba kilka kilometrów. Jednak wersja z jedną puszką mi się bardziej podoba, jest taniej i łatwiej. A w rozdzielni jak jest 100 punktów to wszystko się pomieści?

Dlatego pisałem, że w opcji dla każdego gniazdka osobny kabel to wychodzi dużo kabla na całość. Pewnie parę km to za dużo, ale dobić do 1 km to bardzo prawdopodobne :D Zależy oczywiście od tego, jak duży dom, ile punktów, itd, itp. Jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze, a wiadomo, że bezpieczeństwo kosztuje ;)

Oczywiście każdy robi instalację wg swoich potrzeb i swojej majętności. Ja mam zrobioną puszkowo ($$ brak ;)) i nie narzekam. Elektryk trochę pomieszał fazowo różne części domu, więc nawet jak jedna faza wypadnie, to zawsze gdzieś ten prąd się odnajdzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkiiiiii SZACUNEK !!! Jesteście WIELCY !!!! przeczytałam całość i no, zatyka za każdym opisem

kolejnych prac. A dzięki Wam , jestem teraz pewna , że mnie też się uda ! Choćby nie wiem co .

Zaczynam !

Pozdrawiam Was i zawsze trzymam kciuki za skończenie budowy tak jak Sobie ŻYCZYCIE !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img684.imageshack.us/img684/2508/261120111602.jpg

 

Cześć MSU. Dawno mnie tu nie było, a widzę że są postępy.

Co do powyższego zdjęcia - czemu cieśle tak krótko przycieli nadbitkę po zewnątrz krokwi? Zostawia się chociaż z 5 cm, aby przychodząca blacha i dachówka brzegowa spuszczała wodę nie po krokwi jak wieje, a poza nią.

Nadbitkę zwykle łączy się ze zwykłym deskowaniem na krokwi, a nie w powietrzu - klawiszować i rwać papy może nie będzie, no ale pierwszy raz tak widzę.

U nas prace stop - czekam na krycie dachu...

 

 

Inż, Martinezio - dzięki wielkie za rady :) Chyba się skuszę i będę działał sam :)

 

Hej. U mnie w dzienniku masz ilościówkę dla 200 m kwadrat użytkowej dla wariantu "na bogato" a więc sporo obwodów.

Działaj sam - to nie trudne, a sporo $$$ w kieszeni.

Edytowane przez BasH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosnie swietna elektryczna grupa wsparcia w komentarzach:D Bardzo dobrze

 

To nic ze nic nie rozumiem. Poryc korytka poryje, ale jak Wy mi tu wyjezdzacie kodami, to ja tylko wiem co oznacza CCC - taki sklep z butami i H&M taki sklep z ciuchami. To tyle z kodow :cool:

Tak na powaznie to Tesc bedzie szefo od elektryki, Misiek cos jeszcze jarzy, ja kompletnie nic, wiec juz sie Tesciulek cieszy, ze w koncu zamilknę, bo pojecia zielonego nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RD2011 - Dziekuje. Trzymam również za Was kciuki i powodzenia:)

 

Bash- człowieku, tak mi kogos ciagle brakowało w komentarzach....:D No w koncu, w koncu, bo juz myslałam żeś mnie opuścił w samorobnym boju:cool:

 

Tylko, czemu od razu mnie tu stresujesz nadbitka? Pomiedzy sciana a nadbitka jest przerwa 15cm na ocieplenie, nie bylo deskowania tylko membrana. Kiero sprawdził i sie nie przyczepił. Poczkaj jeszcze chwile na reszte zdjec, a potem bedziesz opierdzielał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na powaznie to Tesc bedzie szefo od elektryki, Misiek cos jeszcze jarzy, ja kompletnie nic, wiec juz sie Tesciulek cieszy, ze w koncu zamilknę, bo pojecia zielonego nie mam

 

Oj coś mi się zdaje, że Teśćiu sie jeszcze zdziwi;) Pewnie za chwilę sama będziesz mówić "elektrycznym" językiem:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bash- człowieku, tak mi kogos ciagle brakowało w komentarzach....:D No w koncu, w koncu, bo juz myslałam żeś mnie opuścił w samorobnym boju:cool:....a potem bedziesz opierdzielał

 

Aż Mi Się mordka Uśmiechnęła, jak MSU wróciła na forum :) Sądziłem, że robicie pełne deskowanie - stąd to zdziwienie przy wystającej nadbitce. Co do szczytów - warto pamiętać o niedociąganiu ich do płaszczyzny membrany, tylko pozostawieniu miejsca na docieplenie ściany od góry (po skosie). Ja tu dałem ciała i zapomniałem. Męczy mnie to do dziś, a nie chce mi się walczyć wycinając teraz 3 szczyty na wysokościach na wciśnięcie styro...

Idziecie jak burza - podziwiam i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilonka, czesc:hug: No Ty widzisz, zapomniałam o kopnięciu go w .... Obiecuję, ze nastepnym razem sie poprawie:D

 

Dracula, nadbitka jest pociagnieta impregnatem sosna oregonska Bondexu( chcielismy cieply kolor), ale bedziemy przy okazji ocieplenia malowac drewno jeszcze raz w lato lazurą. Dachówka w kolorze antracytu. Chcielismy cieply kolor drewna, do chlodnych kolorow dachowki, okien i drzwi. Na elewacji tez chcielibysmy troche drewna. Za rok zobaczymy co z tego wyjdzie i czy wszystko uda nam sie zgrac ( dach, drewno,stolarke, elewacje)

 

Agalind, jesli tak bedzie to najpierw sama z siebie padnę, a potem wysle Ci czekolade za dobre proroctwo:)

 

Cronin - nie no uwagi bedą, ja juz sie zaczynam bac tego wspolnego planowania. Z reguly jest tak. Ja: kontra tesc i Misiek. Jakoś nigdy nie maja tego samego zdania co ja. Jakas solidarnosc plemnikow chyba. Ale niestety, muszą sie z tym pogodzić, ze nawet we dwoch nie dadza rady:D

 

Bash,no co tu pisać, mi sie oczy śmieją :lol: szczyty są dopilnowane, jest miejsce na ocieplenie, taka samo od sciany do krowki.Wszedzie zostawione na ocieplenie. Ale czujność ważki jest:)

Edytowane przez MusiSieUdac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...