Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Chyba zaczyna się już odwrócenie trendu, bo u mnie po paru godzinach pracy mam nadal taką samą temperaturę jak na początku lutego czyli ok 5,4* / -1,1* (zarówno 10 min po rozpoczęciu pracy jak i po paru godzinach - wychodzi na to, że moje przewymiarowane DZ jest bardzo wydajne i nie sposób go złamać).

Macie rację, z deczka wysoka delta bo aż ok 6,5*.

Zauważyłem, że moja pompka obiegowa DZ w PC zawsze pracuje na 100%.

 

Jak dobrze rozumiem zwiększenie przepływu DZ sprawi, że na wejściu do PC (w moim przypadku) nadal będzie 5,4* ale na powrocie do DZ będzie już nie -1,1* tylko jakiś 1* (czyli zmniejszy się delta). Czy taki zabieg (wymiana pompki DZ na mocniejszą) podniesie sprawność energetyczną całej gruntówki i zmniejszy ilość zużywanego prądu przez PC? (w środku zimy moja PC łyka ok 1050 kWh miesięcznie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ta delta jest zdecydowanie za wysoka. Sprawność pompy się na pewno poprawi, ale to wszystko nie jest zawsze czarno białe.

Ja bym zainwestował w ciepłomierz. Wtedy podczas pracy sprawdzasz różne nastawy i szukasz najwyższej wydajności.

Przy takim zużyciu ciepłomierz może się szybko zwrócić. Ustawisz też optymalną deltę gz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy podczas pracy sprawdzasz różne nastawy i szukasz najwyższej wydajności.

 

Ale rozumiem do szukania innych nastaw niezbędna będzie jednak wymiana pompki obiegowej DZ na mocniejszą (żeby móc więcej energii cieplnej odbierać z DZ), czyli zalecasz mi mocniejszą pompkę obiegową DZ + ciepłomierz zgadza się ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zaczyna się już odwrócenie trendu, bo u mnie po paru godzinach pracy mam nadal taką samą temperaturę jak na początku lutego czyli ok 5,4* / -1,1* (zarówno 10 min po rozpoczęciu pracy jak i po paru godzinach - wychodzi na to, że moje przewymiarowane DZ jest bardzo wydajne i nie sposób go złamać).

Macie rację, z deczka wysoka delta bo aż ok 6,5*.

Zauważyłem, że moja pompka obiegowa DZ w PC zawsze pracuje na 100%.

 

Jak dobrze rozumiem zwiększenie przepływu DZ sprawi, że na wejściu do PC (w moim przypadku) nadal będzie 5,4* ale na powrocie do DZ będzie już nie -1,1* tylko jakiś 1* (czyli zmniejszy się delta). Czy taki zabieg (wymiana pompki DZ na mocniejszą) podniesie sprawność energetyczną całej gruntówki i zmniejszy ilość zużywanego prądu przez PC? (w środku zimy moja PC łyka ok 1050 kWh miesięcznie)

 

Zastanawiam się, czy masz w obiegu DZ jakiś filtr i jak on wygląda.

Przytkany skutkuje podniesieniem delty.

Jak na etapie budowy DZ w rurkach zostało trochę piasku, paprochów to mogły (bez filtra) wleźć w płyty wymiennika czy wirnik pompy.

ZAWSZE tak było czy się pogorszyło po czasie?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, czy masz w obiegu DZ jakiś filtr i jak on wygląda.

Przytkany skutkuje podniesieniem delty.

Jak na etapie budowy DZ w rurkach zostało trochę piasku, paprochów to mogły (bez filtra) wleźć w płyty wymiennika czy wirnik pompy.

ZAWSZE tak było czy się pogorszyło po czasie?

 

Adam M.

Mam Waszą PC i fitr skośny na DZ. Zauważyłem delikatny hałas/dźwięk dobywający się z filtra skośnego dolnego źródła. Czy po zamknięciu zaworów odcinających mogę go sam wyjąć i wyczyścić po sezonie czy lepiej bez waszej interwencji samodzielnie tego nie robić?

 

Sama delta DZ utrzymuje się na poziomie mniej więcej 3,2 dla CO i 2,8 dla CWU

Edytowane przez exetterenak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie tego filtra to jakieś 10 minut bez pośpiechu...

Zmknij te zawory przed i za filtrem po zatrzymaniu (wyłączeniu) PC. Od tej "szklanej rury" też.

Odkręć zaślepkę, wyjmij i obejrzyj siatkę filtra, przepłucz i zmontuj ponownie.

Otwórz zawory.

Odczekaj około 1 minuty (aby ta odrobinka powietrza z filtra wybulgotała odpowietrzeniem).

Załącz zasilanie PC.

Operacja do wykonania w dowolym momencie.

 

Adam M.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAWSZE tak było czy się pogorszyło po czasie?

 

Adam M.

 

Nigdzie nie widzę u siebie żadnego filtra, więc raczej nie ma.

 

Uruchomienie PC: koniec listopada 2020.

 

05-12-2020 (czyli jakieś 2 tyg.) około 7,8* / 2,4* - (delta 5,4*)

28-12-2020 Na koniec porannego grzania DZ 5,4* / 0,9* - (delta 4,5*)

01-01-2021 Na koniec pracy 5,3* / 0,9* - (delta 4,4*)

07-01-2021 5,2* / 0,1* - (delta 5,1*)

11-01-2021 4,9* / 0,1* - (delta 4,8*)

17-01-2021 Temp. zmęczonego DZ 4,0* / Wyjście z PC -0,5* - (delta 4,5*)

19-01-2021 (temp. zew. -27*) DZ 3,6* / -1* - (delta 4,6*)

24-01-2021 Na koniec wieczornego grzania 4,0* / -0,6* - (delta 4,6*)

-robiąc powyższe pomiary musiałem w trakcie pracy spisywać temp. wyjścia z PC i po zakończeniu pracy PC wchodzić w menu serwisowe i puszczać samą pompkę DZ żeby sprawdzić temp DZ na tym dobrym czujniku, ale producent wymienił czujnik i poniższe pomiary już były robione normalnie:-

01-02-2021 4,6* / -1* - (delta 5,6*)

04-02-2021 po ok 1h pracy 4,8* / -0,5* - (delta 5,3*)

19-02-2021 po 1 godzinie: 4,3* / -1,4* - (delta 5,7*) a po 2 godzinach: 4,3* / -1,3* - (delta 5,6*)

03-03-2021 5,7* / 0,3* - (delta 5,4*)

04-03-2021 po godzinie pracy 4,9* / -0,5* - (delta 5,4*), a po 2 godzinach pracy 5,3* / -0,3* - (delta 5,6*)

19-03-2021 cały czas 4,8* / -0,5* - (delta 5,3*)

 

29-06-2021 po 15 minutach grzania na CWU 14,5* / 7,5* - (delta 7*)

 

 

15-01-2022 po 1,5h porannego grzania 8,3* / 2,0* - (delta 6,3*)

 

25-09-2022 Na koniec 2-godzinnego grzania 14,4* / 7,2* - (delta 7,2*)

 

14-01-2023 Po paru godzinach (CO+CWU) 6,4* / 0,2* - (delta 6,2*)

28-01-2023 po paru godzinach pracy 5,8* / -0,8* - (delta 6,6*)

06-02-2023 przez 3 godziny ok 5,4* / -1,1* - (delta 6,5*)

09-02-2023 4,9* /-1,3* - (delta 6,2*)

15-02-2023 pod koniec grzania CO: 5,2* /-0,9* - (delta 6,1*)

23-02-2023 zarówno po 10 min jak i po paru h5,4* / -1,1* - (delta 6,5*)

Edytowane przez Nanofox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zaczyna się już odwrócenie trendu, bo u mnie po paru godzinach pracy mam nadal taką samą temperaturę jak na początku lutego czyli ok 5,4* / -1,1* (zarówno 10 min po rozpoczęciu pracy jak i po paru godzinach - wychodzi na to, że moje przewymiarowane DZ jest bardzo wydajne i nie sposób go złamać).

Macie rację, z deczka wysoka delta bo aż ok 6,5*.

Zauważyłem, że moja pompka obiegowa DZ w PC zawsze pracuje na 100%.

 

Jak dobrze rozumiem zwiększenie przepływu DZ sprawi, że na wejściu do PC (w moim przypadku) nadal będzie 5,4* ale na powrocie do DZ będzie już nie -1,1* tylko jakiś 1* (czyli zmniejszy się delta). Czy taki zabieg (wymiana pompki DZ na mocniejszą) podniesie sprawność energetyczną całej gruntówki i zmniejszy ilość zużywanego prądu przez PC? (w środku zimy moja PC łyka ok 1050 kWh miesięcznie)

 

Kurde dość dużo tych ( kWh ) /mies. jak na gruntową. Mniej mam na PC PW a dom o podobnych gabarytach 22,8 *C---23,4*C 24/24h To tak dla wiadomości. bez dalszych wypowiedzi z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jak widzę Twój skośny to już jestem na 99,99% pewny, że u mnie w "kotłowni" filtra nie ma. A w bunkrze też nie ma:

[ATTACH=CONFIG]463917[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]463918[/ATTACH]

 

Chyba kojarzę tę instalację...

To jedno z tych "świętych mjejsc" gdzie DZ jest nie do zabicia...

Instalacja niestandartowa i miejsce bardzo korzystne.

PC ma regulacje PWM na obiegówkach z tego biorą się zmieniajace delty.

-Jak robi co kazali - nie psuć!

:D

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC ma regulacje PWM na obiegówkach z tego biorą się zmieniajace delty.

 

Zgadza się, z tym że różne wartości pokazuje tylko obiegówka GZ, natomiast pompka DZ zawsze (i od zawsze) pracuje na 100%, a dodatkowo w trakcie pracy sprężarka pokazuje takie parametry (przy ciśnieniu niskim i ciśnieniu wysokim), które jednoznacznie sugerują, że zastosowanie mocniejszej obiegówki DZ pozwoliłoby na odbieranie z gruntu większej ilości energii cieplnej.

 

Chyba kojarzę tę instalację...

To jedno z tych "świętych mjejsc" gdzie DZ jest nie do zabicia...

Instalacja niestandartowa i miejsce bardzo korzystne.

dokładnie :) dlatego już praktycznie jestem zdecydowany na szarpnięcie się 620zł na mocniejszą pompkę (ponoć ten wydatek zamortyzuje mi się do 2-3 lat :cool: )

Edytowane przez Nanofox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, z tym że różne wartości pokazuje tylko obiegówka GZ, natomiast pompka DZ zawsze (i od zawsze) pracuje na 100%, a dodatkowo w trakcie pracy sprężarka pokazuje takie parametry (przy ciśnieniu niskim i ciśnieniu wysokim), które jednoznacznie sugerują, że zastosowanie mocniejszej obiegówki DZ pozwoliłoby na odbieranie z gruntu większej ilości energii cieplnej.

Przyjrzałem się pracy mojej obiegówki DZ. Pracuje ona w przedziale 25% do 35%. Może to jest sterowane pomiarem temperatury tj u mnie pokazuje dosyć niską deltę tj 3,2* między wejściem/wyjściem z gruntu i dlatego moduluje tak by mocniej nie obciążać DZ a jak u Ciebie widzi taką wysoką to idzie pompa z pełną mocą żeby tę deltę zmniejszyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo logiczne co piszesz i zdziwiłbym się, gdyby było inaczej :)

 

U mnie dziś pod koniec grzania 5,4* / -0,6*. (obiegówka GZ 50% , obiegówka DZ tradycyjnie 100%)

 

zużycie prądu przez PC na potrzeby CWU + CO (w mieszkaniu 22*):

październik 280 kWh

listopad 740 kWh

grudzień 1060 kWh

styczeń 1060 kWh

luty 1100 kWh (miesiąc krótszy, ale były tęższe mrozy)

 

nowa pompka zamówiona (a raczej powinienem napisać pompa, bo ta bestia ma maksymalną wydajność 160l/min czyli 9 600 l/h (14W-185W). Moje DZ ma niecałe 900 l czyli pełny obieg zająłby tej nowej 5,5 minuty :jawdrop:

Edytowane przez Nanofox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że mam standardową pompkę DZ, pewnie taką samą jak kolega powyżej exetterenak. Na etapie zamówienia i realizacji PC nie było wiadomo, że warunki gruntowe będą aż tak dobre (a do tego początkowo miało to być 4x200=800mb, dopiero na późniejszym etapie postanowiłem , że zapnę też tę piątą pętlę 200m która na odcinku prawie 100m leży ciasno przy linii kanalizacyjnej)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...