Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest to mój pierwszy post więc chciałem się przywitać.

Przeglądam forum w temacie temperatur DZ, bo wydawało mi się ze mam tak słabo porównując to z sąsiadem, który ma deko przewymiarowane odwierty i wynik dużo lepszy.

Obecnie temperatura DZ po około godzinie pracy to wejście 5,1 wyjście 1.3

Najniższa temperatura jaką osiągnęło DZ w tym roku to 0,3 na wyjściu.

Mam 4 odwierty po 45 m + dobiegi po 8 m.

Pompa Thermia 9kw.

Odwierty są połączone szeregowo po 2, rozdzielacz w maszynowni do którego dochodzą dwie pętle.

Temperatura w domu całą dobę 21,5 powierzchnia domu to 240 m2.

Myślałem by dołożyć ze dwie pętle poziomego spiralnego, grunt to mokra glina, na dzień dzisiejszy woda gruntowa na około 0,6 m.

Rozdzielacz mam przygotowany w sumie na 5 pętli.

Ale jak czytam na forum to nie mam oż tak źle.

 

Co o tym sądzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracaj uwagę kto ma kolektory poziome a kto pionowe, bo jest między nimi zauważalna różnica (pionowe mają lepsze temperatury - z takimi użytkownikami powinieneś się porównywać ). Zastanawiam się, czy spiralka pozioma nie będzie Ci zaniżać średniej temperatury uzyskiwanej z pionowych. Ale zaczekaj aż się wypowiedzą wyjadacze, bo ja pierwszy raz słyszę o pomyśle, żeby łączyć kolektory pionowe z poziomymi :)

IMHO jak już dokładać piątą pętlę to najlepiej zrobić piąty odwiert pionowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za sugestie

Też się zastanawiam czy spiralne poziome nie zaniży średniej temperatury.

Teraz te 4 odwierty po 45 m, pracują w sumie jak 2 bo tak jak wspominałem połączone są szeregowo po dwa.

W sumie to tak jakby były dwa odwierty o długości 90m ale złożone z 2 o głębokości po 45m każdy, czy ktoś może się wypowie czy to dobre rozwiązanie.

Co do wyniku sąsiada ze ma wynik dużo lepszy

Ma również 4 odwierty ale po 35m i tak samo połączone po 2 szeregowo, razem ma 140m + dobiegi.

Pompa 7 kw, dom 120 m, temperatura w domu całą dobę 22,5 stopnia.

Na dzień dzisiejszy po około godzinie pracy ma 6,4 wejście 3,5 wyjście, najniższy wynik jaki odnotował tej zimy to 2,2 na wyjściu.

 

W moim przypadku rozdzielacz mam tak zrobiony ze mogę wyłączyć jedną pętle odwiertu ( tj. 2 x 45m ), taki zamysł by latem wykorzystywać ją do chłodzenia domu bez wykorzystania pompy poza rozdzielaczem. Dodatkowa obiegówka tłoczy czynnik do wymiennika na strych gdzie poprzez nadmuch było by wykorzystywane do chłodzenia. Nie będę się rozpisywał odnośnie szczegółów tego chłodzenia, bo wszyscy wiedzą o co chodzi.

Teraz pytanie czy pompa da radę latem pracować na jednej pętli dla grzania CWU, gdy odetnę druga dla wykorzystania dla chłodzenia.

I tu zamysł o dołożeniu jednej lub dwóch pętli spiralnych do wykorzystania w okresie letnio jesiennym, latem do grzania CWU i jesienią do wspomagania odwiertów pianowych.

Ale czy to dobry pomysł sam już nie wiem.

Jeszcze jedno, do poprawy mam na pewno dobiegi do rozdzielacza.

Rury wchodzą pod fundamentem ale około 5 m od fundamentu w stronę pierwszego odwiertu najwyraźniej rury są za płytko zakopane, przy temperaturze około 0 stopni było można zauważyć ze śnieg się rozpuszczał. Na pewno do poprawy bo tu może być największa strata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak można w ten sposób. Zawór zwrotny to dodatkowy opór przepływu, bynajmniej tak było w moim przypadku.

Pytanie odnośnie układu dolnego źródła, jaka jest różnica pomiędzy układem otwartym a zamknięty.

Ja mam układ otwarty, naczynie wyrównawcze dedykowane do dolnego źródła. Co daje dodatkowo naczynie przeponowe i ciśnienie w układzie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Faktycznie delta trochę za wysoka. Na dzień dzisiejszy po około godzinie pracy pompy delta 3,5 zasilanie schodzi do 5 a powrót do 1,5.

Z moich doświadczeń mogę powiedzieć ze coś robi opór. Jak wywaliłem zawór zwrotny delta się poprawiła o 1 stopień podnosząc temperaturę na wyjściu.

Miałem filtr skośny 1 cal jak dla testu wyjąłem sitko to również delta się poprawiła o prawie 1 stopień. Zostały wymienione rurki od pompy do rozdzielacza z PP32 na PP63 + krótkie wyjście z pompy PP40, filtr skośny wymieniony na 6/4 cala. Po tych zabiegach uzyskuje deltę 3,5 przed zabiegami też była około 6 stopni. Takie moje sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...