Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

temp. DZ -0,4/-2,5.

Tak jak pisałem wcześniej przyczyną chyba mogą być dwa czynniki:

- wymrożenie DZ przez "eksperymenty wynikające z niewiedzy" podczas których np. przez kilka dni ładowałem w GZ circa +45 +50 st.C

- zabrudzony filtr DZ (zgodnie z sugestią instalatora sprawdzić lepiej po sezonie grzewczym)

 

Ani jeden czynnik ani drugi tutaj nie spowoduje wymrożenia DZ. Wręcz przeciwnie.

Może masz sucho po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1) - wymrożenie DZ przez "eksperymenty wynikające z niewiedzy" podczas których np. przez kilka dni ładowałem w GZ circa +45 +50 st.C

2)- zabrudzony filtr DZ (zgodnie z sugestią instalatora sprawdzić lepiej po sezonie grzewczym).

1) wątpliwe, musiałbyś przez miesiąc grzać non-stop. Jeśli ładujesz 50*, to moc pc spada i spada też zapotrzebowanie na ciepło z ziemi.

2) Na pewno nie - miałbyś dużą deltę, a nie niskie temperatury.

Chyba masz po prostu słabe warunki gruntowe, tragedii nie ma, skoro na koniec lutego masz -0.4, ale kolejna pętla na pewno nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) wątpliwe, musiałbyś przez miesiąc grzać non-stop. Jeśli ładujesz 50*, to moc pc spada i spada też zapotrzebowanie na ciepło z ziemi.

2) Na pewno nie - miałbyś dużą deltę, a nie niskie temperatury.

Chyba masz po prostu słabe warunki gruntowe, tragedii nie ma, skoro na koniec lutego masz -0.4, ale kolejna pętla na pewno nie zaszkodzi.

 

Dzięki wszystkim za komentarze.

Hmmm.... w sumie byłem przy wykopach (wykonywane 12.10.2010 r) właziłem nawet do środka i dla mnie gleba na tych prawie 2 m. głębokosci była raczej gliniasta i mokra... no ale ja się raczej na glebie nie znam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry jeśli nie pamiętam, coraz rzadziej czytam z braku czasu, ale może nie pracują wszystkie pętle teraz obecne?

Tak sobie myślę o wykonanych podobnych do Twojej instalacjach i porównuję, trochę mocno spadła temperatura przy 500m rury łącznie i pompie ~7kW.

Wg mnie powinno wystarczyć to co masz teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiście powinno wystarczać, sprawdź, czy masz takie same temperatury na wszystkich pętlach, bo może wihajster ma rację.

 

Tak, sprawdzalem po 4 godzznach pracy pompy kilka czy kilkanaście dni temu (z pomocą sąsiada odsunęliśmy właz do studzienki :-)): na wszystkich pętlach byłat ta sama temperatura, żadna nie była wyraźnie cieplejsza ("mierzone" organoleptycznie czyli dłonią)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator oszczędził na zaworach przy filtrze i boi się otworzyć filterek :no:

 

Przy zanieczyszczonym filtrze zwiększała by się delta DZ.

Pompka DZ na MAX i każda pętla po kolei. Sprawdź odpowietrzniki automatyczne i czy są w odpowiednich miejscach. Jak z ciśnieniem?

Jeśli robiłeś z PE 32x2 to taką rurę łatwo zagiąć. Sprawdzałeś po zasypaniu czy masz przepływy?

Kolektor masz wystarczający. Rok temu u mnie było 1/-2 tylko zima była trochę inna, -20 kilkanaście dni i 0 śniegu. Obecnie po 8 h 2/-1.

Edytowane przez mar1173
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sprawdzalem po 4 godzznach pracy pompy kilka czy kilkanaście dni temu (z pomocą sąsiada odsunęliśmy właz do studzienki :-)): na wszystkich pętlach byłat ta sama temperatura, żadna nie była wyraźnie cieplejsza ("mierzone" organoleptycznie czyli dłonią)

 

To ja doloze swoje 5gr: Jestes pewien termometru na DZ. One przewaznie zawyzaja, ale trafia sie tez w druga strone. Moze masz nie -0,4 ale +0,5*C realnie. Taki blad spokonie jest mozliwy, bo jesli grunt nie jest tragiczny jak piasek na Gobi, to nie masz szans na zamrozenie takiego DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zanieczyszczonym filtrze zwiększała by się delta DZ.

Pompka DZ na MAX i każda pętla po kolei. Sprawdź odpowietrzniki automatyczne i czy są w odpowiednich miejscach. Jak z ciśnieniem?

Jeśli robiłeś z PE 32x2 to taką rurę łatwo zagiąć. Sprawdzałeś po zasypaniu czy masz przepływy?

Kolektor masz wystarczający. Rok temu u mnie było 1/-2 tylko zima była trochę inna, -20 kilkanaście dni i 0 śniegu. Obecnie po 8 h 2/-1.

 

 

Przepływy nie były sprawdzane, ciśnienie bez zmian od samego początku.

Tak, pętle z PE 32x2.

Zdecydowanie muszę zlecić instalatorowi wykonanie polecanych tutaj czynności sprawdzających :-): czyli sprawdzanie po kolei każdej pętli oddzielnie.

Jeszcze raz dzięki wszystkim za wskazówki.

 

PS. Jaki rząd wielkości za wykonanie dodatkowej jednej pętli spiralnej 100 mb z warunkami: ja dostarczam rurę i robię wykop ? Instalator ma tylko ją ułozyć, "powiększyć" rozdzielacz, włączyć ją do tego rozdzielacza w studzience, kupić i dolać solanki, sprawdzić całość i co tam jeszcze trzeba wykonać - nie znam się więc gdybam :-) Ile całość (z pominięciem kosztu rury i kopania) operacji może kosztować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonawca moich odwiertów twierdzi iż uklad jeszcze może byc zapowietrzony i jak sie odpowietrzy to temperatury moga sie ustabilizowac. Ponoc nawet rok moze sie odpowietrzac.

 

A czy przy wykonaniu i montażu pompy miałeś wykonywany projekt który by stwierdzał że grunt nadaję się do wykonywania pomp ciepła.

Ja miałem i dlatego wybrałem POWIETRZNA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...