Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

 

A wlasnie... koledzy z G/W... jaka macie roznice w COP Przy np 0*C a +10*C? Moze to ciezko sprawdzic jak PC nieopomiarowana i nie

uzywa sie CO... CWU jakos nie do konca prawde powie...

 

Ale ktos cos... macie jakies dane... lub zawansowane zalozenia? :)

 

W sumie trzeba by bylo rozdzielic SCOP CO i CWU... a to chyba juz nie tak hop.

 

Powiem tak : w zimie CWU mam ustawioną na 50 stopni i PCi grzeje , teraz jak jest ciepło (temp. DZ >10 stopni) musiałem przestawić na 43 stopnie bo PCi tak grzała że wężownica w baniaku nie była w stanie odebrać tego ciepła i PCi wyłączała się pokazując awarię czyli przegrzanie "czegoś" tam w środku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Powiem tak : w zimie CWU mam ustawioną na 50 stopni i PCi grzeje , teraz jak jest ciepło (temp. DZ >10 stopni) musiałem przestawić na 43 stopnie bo PCi tak grzała że wężownica w baniaku nie była w stanie odebrać tego ciepła i PCi wyłączała się pokazując awarię czyli przegrzanie "czegoś" tam w środku :)

 

Musisz w trybie serwisowym ustawic nizsza max temperature skraplania. Wtedy nie bedzie awarii tylko przy za wysokiej zadanej temperaturze CWU bedzie taktowala (przynajmniej raz w czasie cyklu sie wylaczy sprezarka). U mnie bez taktowania udaje sie dogrzac teraz do 45-46*C z ustawiona max temp skraplania na 59,7*C z malym jeszcze zapasem na podniesienie sie temp DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy on/off nie ma jak ograniczyc rosnacej przy wyzszej temp DZ mocy grzewczej pompy ciepla, a powierzchnia wezownicy stala. To sie wiaze przy zwiekszeniu mocy ze zwekszeniem temperatury na zasilaniu. Innej drogi nie ma. Sa jednak jej granice przy ktorych pompa sie wylaczy w celu ochrony sprezarki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A osobny zbiornik z wieksza wezawnica na lato ;)

 

Jak montowalem swoja, to ronzica w cenie zasovbnikow z wieksza wezownica byla na poziomie 1k zl z tego co pamietam. Wtedy to bylo to duzo, teraz wydaje sie mniej, ale na COP i tak sprawa finansowo nie do "odzyskania", a wody 50*C nie potrzebuje. 45*C jest w zupelnosci wystarczajace aby sie "poparzyc" pod prysznicem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz w trybie serwisowym ustawic nizsza max temperature skraplania. Wtedy nie bedzie awarii tylko przy za wysokiej zadanej temperaturze CWU bedzie taktowala (przynajmniej raz w czasie cyklu sie wylaczy sprezarka). U mnie bez taktowania udaje sie dogrzac teraz do 45-46*C z ustawiona max temp skraplania na 59,7*C z malym jeszcze zapasem na podniesienie sie temp DZ.

 

Ale na zimę będę musiał znowu przestawić, tak źle i tak nie dobrze ! po prostu mam za mocną PCi albo za ciepłe DZ ;-) Z dwojga złego wolę obniżyć temp. wody na lato niż marznąć w zimie ;-)

 

> Pyxis jak u ciebie wyszedł sezon grzewczy ? chodzi mi konkretnie o koszt prądu dla PCi i o ilość dni grzania.

 

U mnie za 25 tygodni grzania CO i CWU wyszło w okolicach 1800zł /250m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na zimę będę musiał znowu przestawić, tak źle i tak nie dobrze ! po prostu mam za mocną PCi albo za ciepłe DZ ;-) Z dwojga złego wolę obniżyć temp. wody na lato niż marznąć w zimie ;-)

 

> Pyxis jak u ciebie wyszedł sezon grzewczy ? chodzi mi konkretnie o koszt prądu dla PCi i o ilość dni grzania.

 

U mnie za 25 tygodni grzania CO i CWU wyszło w okolicach 1800zł /250m2

 

Po co przestawiac? Jesli w zimie straczy CWU to nic nie ruszac.

 

Ponizej masz zestawienie do dzisiaj. Koszta obliczone sa troszke wyzsze od realnych spisanych z podlicznika (roznica w sezonie jakies 25 zl na CO z tego co pamietam)

 

-------- Okres: 2012-10-01 do 2013-07-16 08:02:20 (288,33 [d]) ---------

Czas pracy CO: 1321,43 [h] (83,3%)

Czas pracy CWU: 264,30 [h] (Cykli: 964) (Średnio dziennie: 3,3)

Suma pracy PCi: 1585,7 [h]

Startów: 1089 (Średnio dziennie: 3,8 )

Czas pracy śr CO: 4,58 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 0,92 [h/d]

Czas pracy śr: 5,5 [h/d]

Szacowane zużycie: 5524 [kWh] Średnio: 19,2 [kWh/d]

CWU: 1295 [kWh] Średnio: 4,5 [kWh/d]

CO: 4229 [kWh] Średnio: 14,7 [kWh/d]

CO/100m2: 6,4 [kWh/(d*100m2)]

Koszt [3/97%]: 1852 zł w tym CO [2/98%]: 1366 zł CWU [11/89%]: 487 zł

------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kombinuję z nadmuchem za pomocą jednostek wewnętrznych klimatyzatorów - są ładne, na pilota, niedrogie i dobrze dmuchają. Napiszę co mi wyszło, gdy zakończę, mam nadzieję, że przed jesienią ;-)

 

Przy poziomym raczej sobie daruj. No chyba, ze masz po 30*C wewnatrz i chcesz ochlodzic do 27. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic sie nie osuszy. U mnie ani gram wilgoci sie nie wykrapla. Za mala delta.

To mnie nie ucieszyłeś, ale już mam 2 jednostki wewnętrzne, więc będę musiał je jakoś podłączyć. Trochę trzeba je przerobić, żeby przepływ przez nie był w miarę sensowny. Jak nie zadziała, to zrobię sobie z jakichś szrotów mały agregat wody lodowej korzystający z dz i wtedy będzie lepiej - przynajmniej przy okazji się czegoś nauczę o chłodnictwie. W tym sezonie już pewnie nie zdążę ze wszystkimi experymentami z "ekologiczną" klimą, więc zakładam też normalną, bo na górze mam jednak trochę za ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic sie nie osuszy. U mnie ani gram wilgoci sie nie wykrapla. Za mala delta.

 

Pyxis , nie do końca masz racje , w moim przypadku wykonane chłodzenie pasywne moze nie obniża bardzo temp , bo max 0,5 stopnia , ale za to wilgotnośc spada o kilka procent ( 3-4) a to juz duzo ,

Fakt moze umnie temp DZ troszke niższe są bo mam krótkie odwierty , max 14 m ale teraz sie okazało ze sie bardzo przydają .

 

[ moderowano - reklama ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis , nie do końca masz racje

 

Nie mam racji w tym, ze nie widze skroplonej wilgoci? Co to za "racja"? Albo ta wilgoc jest, albo jej nie ma. U mnie jej NIE MA Jesli sie nie wykroplila to nadal jest w powietrzu i przy nawet minimalnym spadku temperatury wilgotnosc wzgledna WZROSNIE. Nie ma innej opcji.

 

BTW: Przy odwieratch to moze mialo by wiekszy sens i na perwno u mnie dzialalo by sprawniej, bo moje DZ w lecie ma 16-17*C. Po prostu jest za cieple. Teraz na poddaszu musial by chodzic ten klimakonwektor chyba caly czas, zeby to dalo efekt spadku temperatury. IMHO za duzo szumu do efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu też trochę się powygłupiam

Przed chwilą schłodziłem swoją instalacje CO do 7C zasilania 11,5C powrót. Rosa zaczęła się pojawiać gdzieś w okolicach 10C zasilania.

Kolejny plus dla ciepłomierza, bo teraz wiem, że mam do dyspozycji 5,2 kW mocy chłodniczej

 

Kto doradzi jaki klimakonwektor kanałowy lepiej w sytuacji kupić 9,1 kW, czy 7,8 kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu też trochę się powygłupiam

Przed chwilą schłodziłem swoją instalacje CO do 7C zasilania 11,5C powrót. Rosa zaczęła się pojawiać gdzieś w okolicach 10C zasilania.

Kolejny plus dla ciepłomierza, bo teraz wiem, że mam do dyspozycji 5,2 kW mocy chłodniczej

 

Kto doradzi jaki klimakonwektor kanałowy lepiej w sytuacji kupić 9,1 kW, czy 7,8 kW?

 

Pyxis , fakt jezeli masz kolektor poziomy to fakt szybciej go zregenerujesz, ale dla celów ,,klimatyzacji,, jego sprawnośc robi sie przez to mniejsza .

 

Wielośc klimakonwektora?? im wiekszy tym lepiej bo chlodzenie pasywne potrzebuje duzego wymiennika tak po stronie ,,domu,, jak i po stronie ,,ziemi,,

 

[ moderowano - reklama ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...