Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie mam niestety opomiarowanej ciplomierzami PCi, wiec trudno mi zgadywac. Na pewno znacznie zwrosla w lecie moc grzewcza, bo wezownice nie nadazaja z odbiorem ciepla i pompa pracuje na granicy taktowania przy grzaniu CWU. JAk urosnie DZ jeszcze z 1K, to na pewno zacznie taktowac, ale z tego co mi sie wydaje, to jest raczej "letnia gorka" dla DZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parowanie pewnie masz ok 14-15C, czyli tyle ile ja w powietrznej przy 37C powietrza.

Wiadomo, że inwerter na zdedukowanej mocy miałby lepszy wynik, ale stawiam tezę, że przy takim DZ z gruntowej będzie większy średni KOP dla CWU niż z powietrznej.

Mniej niż piszesz (14-15) ma zapewne na wyjściu dolnego źródła, odparowanie jest jeszcze kilka K niżej. Myślę że max +10C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyż racja, jakiś zamotany ja ostatnio.

Potrafisz ocenić pracę chłodnicy w powietrznej PC?

Czy temperatury: rurek/lameli chłodnicy 8C, parowania 0C, przy temperaturze powietrza 13C, są w porzadku?

Nie znam danych tej chłodnicy i nie mam z czym porownać. Jest dwurzędowa, czterosekcyjna, o wymiarach 90x90cm, odstęp między lamelami ok1,5 mm, lamele nie sa proste, jak u innych, tylko zygzakowate. Te temperatury są przy ok 6kW mocy chłodniczej i ok 8 kW mocy grzewczej pompy.

Ktoś potrafi to ocenić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam odniesienia do "fabrycznych" osiągów bo zajmuję się na szczęście tylko gruntowymi pompami (no, kilka powietrznych popełniłem do odzysku ciepła z przemysłu ale to jednostkowo), ale te parametry które podajesz według mnie jakoś tragicznie nie wyglądają??? Tym bardziej że to własna konstrukcja?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytowałeś wpis z komentarzem do swojej pompy, nie do powietrznej.

Z powietrzna to ja tylko dewaguje. 10C parowania ja mam przy temp zewn ok 26-27C, powyżej już jestem góra :)

Inwerter pewnie już przy 20C powietrza będzie miał wyższą temp parowania niż 10C.

 

Teraz dałem wentylatory na maxa 4500 m3/h i mam parowanie ok 3C, przy zewnętrznej 13,7C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajki, chyba że po mocno wymrożonym DZ na wiosnę. Na chłodnicy powietrznej zawsze będzie większa delta temperatur freon/powietrze, niż w wymienniku płytowym freon/glikol.

Na samej wymianie freon/ rurka chłodnicy mam poślizg 6-8C bez wpływu na tę wartość. W płytowym przepływ jest dużo bardziej turbulentny, niż w prostej rurce chłodnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to nazwać inaczej - proza dnia codziennego, bo 3/4 treści tego działu forum to przepychanka zwolenników PG kontra PW.

 

No ale jak widac chyba tych dwoch systemow pozyskania ciepla nie mozna traktowac zamiennie i jednak kalkulowac slynny "zwrot inwestycji" wg innych zasad i wspolczynnikow.

Ja jestem tylko nieco "zaszokowany" skala rozbiernosci SPFow PW i gruntowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko ty. Mnie najbardziej razi, że producenta i instalatora czasem w ogóle nie obchodzą te KOPy i SKOPy u użytkownika. Pakują do nik kupe pompek, grzałek, mat grzewczych, a w kwestii sterowana ograniczają się tylko do włącz i po sprawie. Tak samo instalowane do pomp 12-16 kW zasobników CWU z weżownicą 1-1,5 m².

O bialej izolacji i 15m rurociągach w trawnikach już nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze inaczej... Przy zapotrzebowaniu 9000kWh/rok

Ile pochlonie P/W ile G/W...dramatyczna roznica?

G/W nie zawsze i wszedzie moze byc zastosowane... A wiec uwazam ze systemy sa zamienne....

Trzeba tylko miec swiadomosc gorszego SCOP :)

 

Powiedz to inwestorowi, ktory wydaje gruba kase na markowa pompe PW ze swietym przekonaniem, ze za ta kase SPF=4 to jest dla niej pryszcz (bo przeciez wszyscy mowia, ze pompy ciepla tak maja) i do tego nie musi sobie ryc ogrodka. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz to inwestorowi, ktory wydaje gruba kase na markowa pompe PW ze swietym przekonaniem, ze za ta kase SPF=4 to jest dla niej pryszcz (bo przeciez wszyscy mowia, ze pompy ciepla tak maja) i do tego nie musi sobie ryc ogrodka. :)

 

Wszyscy powtarzają ,że pc pw cop ma max 3,3 .Nie słyszałem ,żeby ktoś obiecywał cop 4.

Czy podejście do tematu -tylko gruntówki są nie dla idiotów ,jest właściwe.

Wystarczy mówić prawdę -to klient podejmuję decyzję.

 

Jak to sie dzieje ,ze ludzie ogrzewajęcy gazem ziemnym montuję kolektory słoneczne.?

Edytowane przez hydraulik_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie kura zesiura... ;)

Wlasnie o tym pisze. O takim podejsciu do inwestora ktory chce pompe PW. Dostaje takie info od instalatora.

 

A dlaczego mam mu podawać inne dane niż powszechnie dostępne.

Podaj inne wiarygodne źródła.Ty też podajesz dane z dokumentacji.

 

Podaję tabele i wykresy.

 

Mogę jeszcze powiedzieć ,że jest do dupy .i zapytać czy reflektuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego mam mu podawać inne dane niż powszechnie dostępne..

 

 

Moze po to, zeby mu kitu nie pociskac (jesli taki powod bierzesz wogole pod uwage).

 

Gdzie masz takie dane rocznego SPF dla pomp p/w?

 

BTW (juz widziales zreszta):

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?218242-SCOP-zmierzony-w-skali-roku-pompa-powietrze-woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...