Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Testował ktoś możliwości pochłaniania ciepła przezz DZ latem przy pracy jako klimazacja?

 

Ja mam klimakonwektor do chlodzenia bezposedniego ale przy poziomym DZ to nie dziala za wydajnie. Generalnie wiecej szumu niz chlodu.

Stabilnosc temperatury powinna byc taka sama jak przy czerpaniu z niego energii. To przeciez jeden i ten sam proces, tylko znakiem sie rozni. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bardziej mam na myśli chłodzenie z wykorzystaniem spreżarki do produkcji wody lodowej 7C.

Z moca też nie do końca, bo jak do grzania starcza np 5kW, to niekoniecznie te same 5KW wystarczy do klimazowania całego domu.

Do tego mocy grzewczej zawsze jest 20-30% więcej niż chłodniczej.

Na logikę wsiąkło by wyjścia by nie miał, ale jaką temp skraplania mozna by utrzymac tak na dłuższą metę.

Napewno niższą niż przy chłodnicy powietrznej gdzie w upały pewnie dochodzi do 45-50C.

 

 

Ps: co do klimakonwektorów miałem kupować jedn 9kW kanałowy za 1700, a udalo się kupić dwa 3,8 kW po 200zł. Z tego szczęścia jeszcze zamówilem jeden pokojowy przyscienny 5kW za 500zł. Miało byc drogo, a wychodzi taniej niż grzejniki. O klimatyzacji kanałowej, czy multisplitach nie wspominając.

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mam na myśli chłodzenie z wykorzystaniem spreżarki do produkcji wody lodowej 7C.

Z moca też nie do końca, bo jak do grzania starcza np 5kW, to niekoniecznie te same 5KW wystarczy do klimazowania całego domu.

Do tego mocy grzewczej zawsze jest 20-30% więcej niż chłodniczej.

Na logikę wsiąkło by wyjścia by nie miał, ale jaką temp skraplania mozna by utrzymac tak na dłuższą metę.

Napewno niższą niż przy chłodnicy powietrznej gdzie w upały pewnie dochodzi do 45-50C.

 

 

Ps: co do klimakonwektorów miałem kupować jedn 9kW kanałowy za 1700, a udalo się kupić dwa 3,8 kW po 200zł. Z tego szczęścia jeszcze zamówilem jeden pokojowy przyscienny 5kW za 500zł. Miało byc drogo, a wychodzi taniej niż grzejniki. O klimatyzacji kanałowej, czy multisplitach nie wspominając.

 

Niestety, EER będzie mniejszy niż COP dlatego chłodzenie będzie mniej wydajne od grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym "pociągnąć za języki" odnośnie DZ.

Taka sprawa: Jest DZ pompy ciepła pracuje na skraju wytrzymałeści; wchodzi -5* wychodzi -11. za chwilę pompa ciapła się wyłączy/zabezpieczenia itp.

Czy takie temperatury oznaczją "koniec" DZ ; czy należałoby zwiększyć pompe obiegowa DZ, bo skoro jest delta 7* ; to znaczy żę energia DZ jeszcze jest?

Proszę o przemyślenia co zrobić w tej sytuacji /hipotetycznej/.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym "pociągnąć za języki" odnośnie DZ.

Taka sprawa: Jest DZ pompy ciepła pracuje na skraju wytrzymałeści; wchodzi -5* wychodzi -11. za chwilę pompa ciapła się wyłączy/zabezpieczenia itp.

Czy takie temperatury oznaczją "koniec" DZ ; czy należałoby zwiększyć pompe obiegowa DZ, bo skoro jest delta 7* ; to znaczy żę energia DZ jeszcze jest?

Proszę o przemyślenia co zrobić w tej sytuacji /hipotetycznej/.

Pozdrawiam

 

Mnie się wydaję, że jeśli pominie się jakieś zabezpieczenia, to wtedy przy podanych przez Ciebe temp DZ będzie musiało znacząco spaść ciśnienie za zaworem rozprężnym aby istotnie obnizyć temp. parowania czynnika , tak aby za parownikiem mieć czynnik w postaci pary. I teraz sprężarka ma określoną moc. Ze względu na to , istnieje ograniczona moc sprężania i przez to nastąpi mniejsze sprężenie czynnika a co za tym idzie, mniejsza temp. pary przegrzanej czynnika i istotnie mniejsza temp w GZ. Wszystko to widać ładnie na wykresach. Wtedy aby trzymać parametry trzeba by wspomagać się grzałką elektryczną ale wiadomo jak to wpływa na COP.

Edytowane przez R90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym "pociągnąć za języki" odnośnie DZ.

Taka sprawa: Jest DZ pompy ciepła pracuje na skraju wytrzymałeści; wchodzi -5* wychodzi -11. za chwilę pompa ciapła się wyłączy/zabezpieczenia itp.

Czy takie temperatury oznaczją "koniec" DZ ; czy należałoby zwiększyć pompe obiegowa DZ, bo skoro jest delta 7* ; to znaczy żę energia DZ jeszcze jest?

Proszę o przemyślenia co zrobić w tej sytuacji /hipotetycznej/.

Pozdrawiam

 

DZ jest za male i nic z tym nie zrobisz zwiekszajac przeplyw. Dalsze wyciaganie z niego energii spowoduje jego zamrozenie, co moze nawet (zwlaszcza w przypadku pinowego) doprowadzic do jego nieodwracalnego uszkodzenia. W tej sytuacji zostaje albo powiekszyc DZ, albo wspomacac prace pompy ciepla od pewnego momentu grzalkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym "pociągnąć za języki" odnośnie DZ.

Taka sprawa: Jest DZ pompy ciepła pracuje na skraju wytrzymałeści; wchodzi -5* wychodzi -11. za chwilę pompa ciapła się wyłączy/zabezpieczenia itp.

Czy takie temperatury oznaczją "koniec" DZ ; czy należałoby zwiększyć pompe obiegowa DZ, bo skoro jest delta 7* ; to znaczy żę energia DZ jeszcze jest?

Proszę o przemyślenia co zrobić w tej sytuacji /hipotetycznej/.

Pozdrawiam

a ile masz rury w ziemi i jaką moc pompy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym "pociągnąć za języki" odnośnie DZ.

Taka sprawa: Jest DZ pompy ciepła pracuje na skraju wytrzymałeści; wchodzi -5* wychodzi -11. za chwilę pompa ciapła się wyłączy/zabezpieczenia itp.

Czy takie temperatury oznaczją "koniec" DZ ; czy należałoby zwiększyć pompe obiegowa DZ, bo skoro jest delta 7* ; to znaczy żę energia DZ jeszcze jest?

Proszę o przemyślenia co zrobić w tej sytuacji /hipotetycznej/.

Pozdrawiam

 

Myślę że należało by sprawdzić czy wszystkie pętle pracują ,wygląda na zapowietrzone DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam Wszystkich!!!

 

Mam pytanie. Jaką mieliście temperaturę DZ przy wygrzewaniu posadzki (jak pamiętacie). U mnie pompa (Nibe 1245 8KW - odwierty pionowe 2 x 90m - dom 150m2) pracuje w trybie wygrzewania posadzki 7 dni i tyle też ja posiadam (wylewka zrobiona około 2 miesięcy temu). Obecnie temperatura zadana na pompie 38*C, w domu jest około 33*C, ale martwi mnie trochę temperatura DZ, która po kilku godzinach pracy sprężarki spadła do 1,4*C (na wyjściu ok. -0,9*C) i utrzymywała się do momentu, aż temperatura posadzki nie osiągnęła z 30*C do 38*C zadanej temp. (trwało to około 1,5 doby). Czy jest to normalne przy wygrzewaniu posadzki i jeszcze sporą ilością wilgoci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac fakt, ze to co robisz jest rzecza mocno odradzana dla pomp ciepla (grzanie mokrego domu bez wspomagania innym zrodlem ciepla), to zachowanie DZ dobranego bez duzego przewymiarowania bedzie wlasnie takie. Ciagla praca pompy skutkuje poborem wiekszego strumienia ciepla niz ten na ktory jest liczone DZ i jego szybkim wychlodzeniem. Musisz bardzo mocno nadzorowac teraz prace pompy, bo jak zamrozisz sobie DZ pionowe, to bedzie tragedia. Albo wspomagaj grzalkami w pompie (jesli masz), albo jakims innym zrodlem ciepla (kominek, koza, farelki?). Nie wiem tez na ile sensowna jest cala operacja grzania posadzki do tak wysokiej temperatury, ale to juz inna sprawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź!!!

Szkoda, że tego samego nie powiedział mi serwisant odpalający pompę. Jak na razie DZ szybko się regeneruje przy postojach, ale przy odpaleniu pompy 7 dni temu temperatura DZ oscylowała w granicach 8*C. Po godzinie pracy stabilizowała się w granicach ok. 5-6*C. Pompka DZ ustawiona została przez serwisanta na 100% - czy nie jest to za dużo? Różnica między wejściem a wyciem oscyluje między 2-2,5*C więc wydaję się OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź!!!

Szkoda, że tego samego nie powiedział mi serwisant odpalający pompę. Jak na razie DZ szybko się regeneruje przy postojach, ale przy odpaleniu pompy 7 dni temu temperatura DZ oscylowała w granicach 8*C. Po godzinie pracy stabilizowała się w granicach ok. 5-6*C. Pompka DZ ustawiona została przez serwisanta na 100% - czy nie jest to za dużo? Różnica między wejściem a wyciem oscyluje między 2-2,5*C więc wydaję się OK.

 

Powinien powiedziec to serwisant a nie forumowicz - z tym sie zgodze.

Obiegowke zostaw na najwyzszym biegu Oszczednosci z tytulu wiekszego "COP" przewyzsza koszta jej wiekszego poboru mocy. Delta jak najbardzie prawidlowa i calkiem "ladna". :)

Zobacz, czy np pompy nie mozesz uruchamiac w cyklach. Bedzie to dla DZ duzo bardziej "zdrowe". Nie wiem jakei masz sterowanie, wiec wiecej nie podpowiem.

Czy moc pompy jest dobrana jako przewymiarowana, czy "na styk" do Twojego domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc jak pisałem domek ok 150m2 - ściany ytong 24cm + styropian 20cm termoorganika platinum, podłoga 18cm styropian 0,034, skosy 25 cm wełny 0,032. Sto procent podłogówka. Z wyliczeń, które było robione dla zapotrzebowania wynikało, że w zupełności starczy. A jeśli chodzi o sterowanie musiałbyś bardziej sprecyzować, bo nie wiem co mam konkretnie podać. Dom na razie nie jest zamieszkany i przez zimę nie będzie, więc parametry samego sterowanie zostały ustawione po wygrzewaniu na około 16*C, stopniominuty -120, a krzywa grzania 4 - przynajmniej tak jest w pompie Nibe. Jeśli chodzi o późniejszy nastaw to zobaczymy.

Jeszcze raz dzięki z odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!!!

 

Mam pytanie. Jaką mieliście temperaturę DZ przy wygrzewaniu posadzki (jak pamiętacie). U mnie pompa (Nibe 1245 8KW - odwierty pionowe 2 x 90m - dom 150m2) pracuje w trybie wygrzewania posadzki 7 dni i tyle też ja posiadam (wylewka zrobiona około 2 miesięcy temu). Obecnie temperatura zadana na pompie 38*C, w domu jest około 33*C, ale martwi mnie trochę temperatura DZ, która po kilku godzinach pracy sprężarki spadła do 1,4*C (na wyjściu ok. -0,9*C) i utrzymywała się do momentu, aż temperatura posadzki nie osiągnęła z 30*C do 38*C zadanej temp. (trwało to około 1,5 doby). Czy jest to normalne przy wygrzewaniu posadzki i jeszcze sporą ilością wilgoci?

 

Czesc, ja wygrzewalem posadzke rowno rok temu ale nie do temp. 38*C na zasilaniu, mysle ze mozna to zrobic troche lagodniej idla wylewki i dla DZ . Jak masz wew. 33*C to niezla sauna :no: Pamietam ze wygrzewalem wylewke przez 2 tyg. skokami ,stopniowo zwiekszajac temp. zasilania i ze temp. w budynku na starcie miala ok. 15*C az ,,dobilem'' do 23*C ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...