Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

sciema Jak zwolniles bieg pompki obiegowej DZ to na bank spadla temperatura powrotu i oszronienie powinno wzrosnac a nie zniknac. Pogorszyles tez raczej sobie paramtetry pracy pompy takim zabiegiem. Pompki powinny raczej gonic na maxa (poza sytuacjami, ze naprawde mocna obiegowka i male oproy instalacji i zmiana biegi na nizszy prawie nie zmienia delty).

 

Jakie powinny być zatem delty, ja mam 5 na GZ na 1szym biegu a na DZ delta oscyluje w granicach 3 (fakt że może niepotrzebnie zwolniłem DZ z 3 na 2) pompe mam wilo star 7,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a jak długo non stop PC pracowała? to istotne....bo przy uruchomieniu ogrzewania przy niskich temperaturach zewnętrznych trzeba dużo energii - to oczywiste, ale te temperatury DZ masz jakieś takie niskie......ja takie temperatury DZ to tak pod koniec stycznia....najmniej miałem +1,8C na zasilaniu, wtedy zaczął mi szronić powrót - nie bagatelizowałbym tego.

Jak masz ten kominek, to pal ile wlezie w kominku póki co

 

Od zeszlej środy do dziś bo dziś akurat prad wyłaczyli przez wiekszość dnia. Fakt że od 15 stopni ( bo tyle było na powrocie DZ jak wystartowaliśmy) do 25 podniosła w 17h więc całkiem nieźle. Ale to przez grzanie kozą bo we wrześniu ją już odpaliłem.

 

Chyba odpuszcze to wygrzewanie posadzek, na parterze beton jest suchy jak pieprz a na poddaszu i tak nic z podłogą nie będę robił, wygrzeje się przez całą zimę...

 

Co myślicie?

 

Jutro sie przeproszę z kozą chyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli może być 2gi bieg DZ w tej sytuacji?

 

Jesli na drugim biegu pompki masz na DZ delte 3K (wczesnej zroumialem, ze byla na 3 biegu) , to IMHO w takiej sytuacji moze to zostac. Musisz miec stosunkowo mocna pompke i 3 odwierty tez tu popmagaja w zmniejszeniu oporow.

 

PS. A jaka delte DZ miales na tej III ?

 

PS2. Czy "ufasz" terometrom? Sprawdz jaka jest delta przy zalaczeniu samej obiegowki bez startu sprezarki. U mnie pokazuje wtedy pompa -1,7*C. Czyli delte pompa zaniza o 1,7*C ;)

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 3 cim delta była ciut mniejsza

Pompka 7,5 dedykowana ale ze średnicą pojechałem bo poniżej 6/4 nie schodziłem, odwierty na PE 40

 

Co do termometru: wyjście z PCi mam widoczne w sterowniku pompy, a wejscie mierzę przylgowym i wpierw go sprawdzilem na wyjsciu i porownałem uwzględniłem poprawkę

 

Sprawdze na jałowo, jak dojde jak:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak non stop katujesz PC, to nic dziwnego że tak poleciało....poddasze jak nic nie będziesz robić, to odpuść, wspomagaj się kozą, bo beton może wyglądać na suchy, ale wcale nie znaczy, że w rzeczywistości taki jest

delty tak jak ci pyxis napisał masz ok

 

No ja jej nie katuję tylko ten program :) i instalator co ją odpalil....

 

 

Może przymknę to poddasze, niebawem folia paroizolacyjna pójdze to wtedy się powinno poprawić... A do tego czasu chyba mróz nie wejdzie.

 

Zatrzymalem to wygrzewanie, dziś pompa pracuje tylko w taniej taryfie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisałem wyżej zatrzymałem to wygrzewanie, przeprosiłem koze, zmniejszyłem przepływ na nieocieplonym poddaszu to 0,5l/h i zablokowałem PCi do taniej taryfy czyli 12 na dobe w dwóch czasach. ( pierwszy 9h drugi 3h)

 

Teraz mam takie temperatury po 9h pracy:

 

DZ 2,3/0,6

GZ 27,6/23,4

Temperatura zew.: 5,4

Temp zadana : 23,9

Zużyłem 28,4kW co dzieląc na 12h daje 2,36kW/h a pompa ma w karcie dla B0/W35 - 2,4kW to nie wygląda to najgorzej.

Pompy obiegowe zużyły w tym czasie 1,73kW co daje około 144W/h ( obydwie pompy ustawione na II bieg)

 

 

 

Tak czy inaczej temp DZ wydają sie byc niskie jak na początek sezonu, ( uwzględniając fakt że poprzedni tydzień pompa chodziła non top - może potrzeba jakiegoś czasu zanim DZ " odpocznie" ?). Fakt że to pierwszy sezon ale wiercone było w lipcu, trochę się chyba te rurki juz obkleiły?

 

 

Jakie macie podbicie od temp zadanej?

mi ustawił instalator 2K

 

jak wg was to teraz wygląda?

 

bedę spisywał parametry codziennie o tej samej godzinei żeby miec jakiś podgląd na to co sie dzieje z DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie podbicie od temp zadanej?

mi ustawił instalator 2K

 

Ja ustawilem 3K, ale na to nie patrz, bo to tez zalezy od ustawien krzyzej grzewczej. U mnie ponizej -5*C krzywa idzie na tyle stromo, ze pompa nie ma szans dogrzac w taniej i wtedy zbliza sie do krzywej obnizonej w drogim pradzie. To taka opcja 100% wykorzystanie przy mrozach taniego pradu i jednoczesnie nieodcinajaca dostepu pompie do pradu drogiego. Odbywa sie to bez mojej ingerencji. Tylko za sprawa niskich temperatur zewnetrznych i sterowania pogodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawilem 3K, ale na to nie patrz, bo to tez zalezy od ustawien krzyzej grzewczej. U mnie ponizej -5*C krzywa idzie na tyle stromo, ze pompa nie ma szans dogrzac w taniej i wtedy zbliza sie do krzywej obnizonej w drogim pradzie. To taka opcja 100% wykorzystanie przy mrozach taniego pradu i jednoczesnie nieodcinajaca dostepu pompie do pradu drogiego. Odbywa sie to bez mojej ingerencji. Tylko za sprawa niskich temperatur zewnetrznych i sterowania pogodowego.

 

No tego jeszcze się muszę nauczyć, w pierwszym sezonie to pewni dopiero wyjdzie jak u mnie będzie wygladała krzywa.

 

nie wiem czy dobrze rozumuję ale to 2K u mnie to sa 2 stopnie wyżej/niżej od temp zadanej: czyli jak bym miał na powrocie z GZ 24stopnie a zadana jest 22 to pompa nie powinna sie właczyć.

 

Dla drogiej mam 5k więc pewnie teraz pompa się wogóle nie włączy ale dopóki trwają prace wewnątrz i jest palone w kozie to nie ma sensu grzać więcej. Jak sie wprowadzę to trzeba będzie te parametry pewnie ciut poprawić.

 

Wkurza mnie tylko to że pompa obiegowa GZ chodzi 24h....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla drogiej mam 5k więc pewnie teraz pompa się wogóle nie włączy ale dopóki trwają prace wewnątrz i jest palone w kozie to nie ma sensu grzać więcej. Jak sie wprowadzę to trzeba będzie te parametry pewnie ciut poprawić.

 

Nie wiem czy Cie dobrze rozumiem. Ja pisalem o obnizeniu temperatury wynikajacej z krzywej w drogim pradzie. To u mnie jest 3K. (mozna to traktowac jako podbicie w taniej, ale zadana temperatura jest ta ustawina dla taniej, wiec wole to pierwsze okeslenie jako precyzyjniejsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po godzinie i 15 minutach: DZ 6,1/2,5

temp. zewnętrzna: 3,7

zadana temp powrotu GZ: 29,9 (przy podwyższeniu 3K; bez podwyższenia byłoby 26,9)

histereza 1,9K czyli zatrzyma się przy 31,8

 

PS. Nie mam za wysokich tych temperatur GZ przy takich temp. zewnętrznych ? W domu temperatura komfortowa dla nas: sypialnie ok.21; salon ok. 22, łazienki 23,2. Kurcze... czy mi się za szybko dom nie wychładza ? Koniecznie sprawdzę kamerką termowizyjna jak przyjdą mrozy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po godzinie i 15 minutach: DZ 6,1/2,5

temp. zewnętrzna: 3,7

zadana temp powrotu GZ: 29,9 (przy podwyższeniu 3K; bez podwyższenia byłoby 26,9)

histereza 1,9K czyli zatrzyma się przy 31,8

 

PS. Nie mam za wysokich tych temperatur GZ przy takich temp. zewnętrznych ? W domu temperatura komfortowa dla nas: sypialnie ok.21; salon ok. 22, łazienki 23,2. Kurcze... czy mi się za szybko dom nie wychładza ? Koniecznie sprawdzę kamerką termowizyjna jak przyjdą mrozy...

 

No wlasnie czytam i dosyc wysoko lecisz. U mnie pompa wczoraj skonczyla prace przy temp powrotu 26,8*C. Miala zadana temperature posadzki na 24*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkurza mnie tylko to że pompa obiegowa GZ chodzi 24h....

 

 

Mnie również, podobno mieli dać jakiś inny soft w tych Dimplexach ale jak widać mają Nas w d

Zastanawiam się nad podłączeniem pompki GZ wraz z pompką DZ i wtedy będzie pracowała tylko jak pracuje sprężarka, tylko po co mi ten bufor aż 100l ;)

 

A może ktoś ma Dimplexa i wyleczył go z tej choroby?

Wyjściem jest oszukiwanie pogodówki bo praca 24/24 jest bodaj poniżej 5 st, ew przejście na sterowanie pokojowe ale nie wiem czy Dimplex ma taki cud już dostępny, bo być powinien już rok temu

Edytowane przez rosomakx4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie czytam i dosyc wysoko lecisz. U mnie pompa wczoraj skonczyla prace przy temp powrotu 26,8*C. Miala zadana temperature posadzki na 24*C.

 

Czekaj... koniec miałeś przy 26,8 i to była temperatura zadana powrotu przy podniesieniu o 3K ? Z jakiej temperatury powrotu Ci startowała i ile musiała "zrobić" stopni aby osiągnąć tę temperaturę ? Jakby startowała powiedzmy od 21,0 (co i tak jest nisko) to miałaby do zrobienia 5,8 a to przy mocy Twojej PCi powinna zrobić w max około 2 godziny (bynajmniej u mnie z moją 7kW pompką robi te 4...6K w ~1,5-2 godziny) A to by oznaczało, że startując o 22:00 bardzo szybko osiągnęłaby zadaną temperaturę.

Jak to wygląda u Ciebie ? W jakim scenariuszu pracuje Twoja PCi ?

U mnie to wygląda przy tych temperaturach zewnętrznych (0 st.C w nocy... 4,0 w dzień) mniej więcej tak:

 

o 22:00 startuje i ma do zrobienia (podniesienia) temperaturę zadaną o jakieś 4...6K w zależności od jakiej temperatury musi podnieść. Kończy około 23:00-23:45

w nocy pewnie około 1:00... 3:00 znowu startuje i około 4:00 pewnie znowu

w dzień między 6:00 a 13:00 a więc w godzinach drogiego prądu czasami się załącza aby temperatura powrotu nie spadła zbyt nisko (nie mam obniżenia) Załącza się mniej więcej gdzieś w przedziale 9:00-11:00 zaleznie od temperatury zewnętrznej

o 13:00 startuje z podbiciem 3K i znowu ma do "zrobienia" 4...6K - pracuje do mniej więcej 14:00... 14:30 i ponownie startuje około 15:30 i chodzi do 16:00 i o tej godzinie kończy się podbicie 3K

Pomiędzy 16:00 a 22:00 załącza się z 1-2 razy aby utrzymać temperaturę.

W sumie startuje 8-9 razy na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaje temperature wylewki, a temp powrotu tylko obserwowalem. W tym dniu co podalem do zrobienia bylo z jakis 21,8*C do 24,2*C (temp posadzki caly czas podaje). Pompa pracowala kolo 4,5h z tego co pamietam.

 

Pompa na CO startuje tylko w tanim pradzie gdzie jest podbijana temperatura wylewki o 3K do docelowej zadanej jej temperatury. Start jest o 14:00, 22:00 i najczesciej jeszcze raz nad samym ranem. Przy w miare stabilnej temperaturze zewnetrznej cykl pracy z grzaniem CWU to jakies 2-3h. Jak sa spadki w nocy to pogodowka na podstawie krzywej grzewczej ten czas pracy wydluza zwiekszajac zadana temperature wylewki.

 

Ja mam w tej chwili 5 startow na dobe w sumie razem z CWU. Samo CO nie startuje raczej czesciej niz 3x na dobe.

 

Sterowanie na podstawie temperatury powrotu powinno sie w sumie na podobnych zasadach opierac co moje, bo powrot i wylewka sa w scislej korelacji temperaturowej. Oczywiscie zakresy temperatur inny, ale zasada podobna chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sama nazwa wskazuje: ma taką jak temperatura na zewnątrz :)

 

O niekoniecznie;) Moja jak trochę popracuje to tak sobie wychładza okolicę, że na pompie jest czasem temp o 2st niższa niż rzeczywiście na dworze. Czyli w powietrznych DZ też się musi zregenerować:):) Aczkolwiek trwa to dużo szybciej niż u was;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...