Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

O niekoniecznie;) Moja jak trochę popracuje to tak sobie wychładza okolicę, że na pompie jest czasem temp o 2st niższa niż rzeczywiście na dworze. Czyli w powietrznych DZ też się musi zregenerować:):) Aczkolwiek trwa to dużo szybciej niż u was;)

 

Temperatura wychłodzonego powietrza w okolicach czerpni w dalszym ciągu jest temperaturą zewnętrzną :D

A to, że jest ona niższa niż "dalsza" okolica to inna inszość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Temperatura wychłodzonego powietrza w okolicach czerpni w dalszym ciągu jest temperaturą zewnętrzną :D

A to, że jest ona niższa niż "dalsza" okolica to inna inszość

 

Hej, sąsiad nie traktuj tego zbyt poważnie;) To żarcik był taki żeby zaistnieć w rozmowie:) Jako właściciel powietrznej PC nie mam zielonego pojęcia o problemach dotyczących temperatur DZ. Pozdrawiam:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, sąsiad nie traktuj tego zbyt poważnie;) To żarcik był taki żeby zaistnieć w rozmowie:) Jako właściciel powietrznej PC nie mam zielonego pojęcia o problemach dotyczących temperatur DZ. Pozdrawiam:bye:

 

No tak to właśnie potraktowałem - patrz ikonka uśmiechu pełną gębą :yes:

Czytając forum dużo się uczymy: Ty o spadających temperaturach DZ pompki gruntowej a ja o wychłodzonej okolicy wokół czerpni Pompki powietrznej.... i o to chodzi... mam nadzieję, że ta "okolica" nie sięgnie do mnie :lol2:

 

Pozdrawiam sąsiada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem doświadczenie,

 

obniżyłem krzywą o 5 kwadracików na panelu startowym teoretycznie o 5K ( choć nie wiem czy to tak się przekłada). Temperatura zadana powrotu spadła z 23 do 15 stopni już po 24h. Teraz widać jak szybko mi się ten dom wychładza.... Naprawdę poddasze jest ogromnie ważne... Temperatura zewnetrzna w granicach 0 stopni. Ale prace sie posuwają więc jeszcze 2tyg i będzie ciepło w domu..

 

24h o 8 stopni.... nieźle... nie ma się co dziwić że przy poprzednich ustawieniach PCi " tyrała" 12h w taniej nie mogąc osiągnąć temp zadanej + podbicie...

 

podniosę ja o 3 kwadraciki (tak żeby na panelu były tylko 2 ) bo 21 stopni to za dużo do prac wykończeniowych, nie ma sensu tak mocno grzać skoro koza też jest rozpalana w ciagu dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prawie godzinie pracy 3,3/1,5*C

Coś szybko poleciało w dół

 

Jak Ci pracuje PCi ? Tzn. do jakich temperatur zadanych jedzie obecnie ?

Pytam się, bo jak pamietam w zeszłym roku kiedy "eksperymentowałem" trochę bez sensu to goniłem swoją PCi do strasznie wysokch temperatur zadanych i to spowodowało ten sam efekt: szybkie wychłodzenie DZ, tak, że w grudniu-styczniu już miałem na powrocie DZ w okolicach -1,0... -2,5 st.C. W tym sezonie moim priorytetem jest zejście jak najniżej z temperaturą zasilania GZ.

Druga rzecz: filtr na wejściu solanki - po pierwszym sezonie odkręcenie i szok: strasznie był zabrudzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci pracuje PCi ? Tzn. do jakich temperatur zadanych jedzie obecnie ?

Pytam się, bo jak pamietam w zeszłym roku kiedy "eksperymentowałem" trochę bez sensu to goniłem swoją PCi do strasznie wysokch temperatur zadanych i to spowodowało ten sam efekt: szybkie wychłodzenie DZ, tak, że w grudniu-styczniu już miałem na powrocie DZ w okolicach -1,0... -2,5 st.C. W tym sezonie moim priorytetem jest zejście jak najniżej z temperaturą zasilania GZ.

Druga rzecz: filtr na wejściu solanki - po pierwszym sezonie odkręcenie i szok: strasznie był zabrudzony.

Dziś na zewnątrz -3*C pompa kończy pracę na 26,5/33*C wiec jak widzisz temperatury nie są wysokie.

Co do filtra to czyściłem w pierwszym roku 2x i praktycznie w drugim roku filtr był czyściutki więc go wyjąłem co poskutkowało zmniejszeniem delty na DZ z ponad 3 *C do 1,8*C co jednocześnie poprawiło wydajność energetyczną PC.

W tym roku nic nie eksperymentowałem z ustawieniami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na zewnątrz -3*C pompa kończy pracę na 26,5/33*C wiec jak widzisz temperatury nie są wysokie.

Co do filtra to czyściłem w pierwszym roku 2x i praktycznie w drugim roku filtr był czyściutki więc go wyjąłem co poskutkowało zmniejszeniem delty na DZ z ponad 3 *C do 1,8*C co jednocześnie poprawiło wydajność energetyczną PC.

W tym roku nic nie eksperymentowałem z ustawieniami .

 

1,8K delty na DZ to z kolei nie za mało ?

Coś mi "świta", że optimum to właśnie okolice 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na zewnątrz -3*C pompa kończy pracę na 26,5/33*C wiec jak widzisz temperatury nie są wysokie.

Co do filtra to czyściłem w pierwszym roku 2x i praktycznie w drugim roku filtr był czyściutki więc go wyjąłem co poskutkowało zmniejszeniem delty na DZ z ponad 3 *C do 1,8*C co jednocześnie poprawiło wydajność energetyczną PC.

W tym roku nic nie eksperymentowałem z ustawieniami .

 

ja juz raz czyściłem i było sporo syfu ale to był pierwszy raz po 24h obiegówki... teraz po około miesiącu użytkowania mam zamiar wyczyścić poraz drugi pewnie znów coś tam znajdę - potem wg. instrukcji można filtr wywalić

 

przepływy przez rotametry DZ mam bardzo podobne ( dwa sa niemal identyczne a trzeci około 4-5l ) czy w tej sytuacji nie byłoby lepiej wywalić je całkowicie? one napewno tłumią przepływ...

 

jak to z tymi biegami pompy DZ czy lepiej aby obiegówka pracowała na maxa i wtedy delta będzie mniejsza? znaczy im szybciej obiegówka pracuje tym " glikol " mniej zdąży sie podgrzać w DZ ?

 

chyba muszę założyć takie same czujniki temperatury po jednym na zasilaniu i powrocie - bo mi cos z obserwacji wynika że porównywanie z termometrem w PCi nie jest super dokładne.

 

instalator mówił że delta powinna być w granicach 2K a ja mam teraz na 2gim biegu od 1,8 do 2,7K ( o ile czujnik się nie rozjechał bo z porównania wyszło że muszę dodawać 0,5 stopnia do odczytu z zewnętrznego termometru)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...