Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rewelacja! Napisz coś więcej o swoim systemie ogrzewania ściennego. Jakie masz temp. gz?

Trochę informacji znajdziesz na stronie w mojej stopce.

Ogrzewanie ścienne spisuje się naprawę dobrze. Na ścianach układane były rury Uponor MLC 16 na szynach mocujących. Pętle w granicach 70-80m. Wadą jest to, że nie akumuluje tak ciepła jak podłogówka (ale sterowalność lepsza), dlatego też będę montował bufor. Wtedy będzie można zróżnicować temperatury w pomieszczeniach, no i oczywiście wykorzystać bardziej prąd w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo ja cos zle czytam wykresy z Twojej stopki, albo Ty masz po 45 zalczen sprezarki na dobe (?).

Niestety tak teraz jest. Dlatego konieczny jest bufor. Wody w całym układzie jest mało i pompa szybko ją podgrzewa. Że też chciało Ci się liczyć :)

P.S.

Było mniej załączeń, ale musiałem wyrównać temperatury w ciągu doby (żona naskoczyła na mnie, że jej chłodno)

Edytowane przez slawek102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak teraz jest. Dlatego konieczny jest bufor. Wody w całym układzie jest mało i pompa szybko ją podgrzewa. Że też chciało Ci się liczyć :)

 

Spojrzalem na "zeby" na wykresie (srednio 2 zabki/h) i prosty rachunek. :)

 

Ja mam podobna ilosc podlog, podobna moc pompy i max 5 zalaczen pompy na dobe. Nie mam zadnego bufora.

Masz chyba cos nie tak ustawione w sterowaniu pompy. Jak sterujesz jej praca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzalem na "zeby" na wykresie (srednio 2 zabki/h) i prosty rachunek. :)

 

Ja mam podobna ilosc podlog, podobna moc pompy i max 5 zalaczen pompy na dobe. Nie mam zadnego bufora.

Masz chyba cos nie tak ustawione w sterowaniu pompy. Jak sterujesz jej praca?

 

Ale masz podłogówkę, u mnie tylko jedna pętla w kuchni. I jak sobie porównywałem to podłoga bardziej akumuluje ciepło. Sterowanie jest realizowane za pomocą pogodówki i czujnika pokojowego. Ustawiłem też czas pracy pompy na minimum 8 min. Mogę go podnieść, ale już teraz pompa podgrzewa wodę w układzie do prawie 40oC w ciągu tego czasu.

Wniosek nasuwa mi się jeden: potrzebuję wody, więcej wody. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumialem, ze masz podlogowe i scienne a nie samo scienne.

Głównie ścienne, podłogówka tylko w kuchni.

Masz za mala moc GZ i nie odbierasz ciepla ktore podaje w instalacje pompa, dlatego rosnie temperatura zasilania. Nie za wesolo generalnie.

Dlatego potrzebuję wody. ;)

Ales "wydumal" z tym sciennym :)

Nie żałuję. Przyjemnie jest poczuć promieniowanie od ściany.

A bufor już by był, tylko zasugerowałem się wykonawcą, który powiedział że jego zdaniem jest niepotrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ścienne tyle, że variotherm i ściany z silikatu. Podłoga w kuchni, ganku i łazienkach. Moje wykresy wyglądają tak:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=228506&d=1386173591.

 

Te zęby to podgrzewanie cwu - c.o. grzało dwa razy (po lewej na wykresie z jednym "zębem" na podgrzanie cwu i od 10:00 do 13:00). To wykres z niedzieli czyli cały czas II taryfa. W dni robocze załączenia jeszcze rzadsze.

Edytowane przez niedowiarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też odnoszę takie wrażenie.....

ale to chyba bardziej wpływ przewymiarowania PC - przy mniejszej ilości wody w układzie (i mniejszej akumulacyjności) niż przy podłogówce daje to taki efekt....

 

Z tą mniejszą ilością wody to niewiadomo. Rurki ułożone na ścianach czy podłodze mają tą samą pojemność, a powinna być podobna ilość jeżeli założenia mocy i temperatur nie różniły się drastyczne. Nie wiem jakie tynki (czy też płyty g-k) otulają te rurki. Ściany z betonu komórkowego to niewielka akumulacyjność, a pompa o mocy 13 kW sporo przewymiarowana. Bufor do złagodzenia skoków temp. gz wyjdzie tak na wyczucie potężny. Ja mam 3 cm ciężkiego tynku tradycyjnego (systemowy był za drogi) na 25 cm silikat i też zauważyłem mniejszą akumulacyjność ścian w porównaniu z podłogą.

 

P.S.

slawek - też masz zbrojony tynk siatką lub włóknami? A może jeszcze inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz grzac nie wode, a dom. :)

Skoro musisz miec bufor, to masz cos nie teges z tym ogrzewaniem.

 

A może z domem ?

 

Może gdzieś ciepelko ucieka ?

 

Badanie termowizyjne + szczelności, powinny coś rozjaśnic w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ścienne tyle, że variotherm i ściany z silikatu. Podłoga w kuchni, ganku i łazienkach. Moje wykresy wyglądają tak:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=228506&d=1386173591.

 

Te zęby to podgrzewanie cwu - c.o. grzało dwa razy (po lewej na wykresie z jednym "zębem" na podgrzanie cwu i od 10:00 do 13:00). To wykres z niedzieli czyli cały czas II taryfa. W dni robocze załączenia jeszcze rzadsze.

 

Jak to zrobiłeś że masz takie wykresy. Możesz jak krowie na rowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilunia - wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli błądzę.

 

Ta ściana jakąś tam pojemność cieplną ma (24cm + tynk nad rurkami), nie taka małą, aby w tak krótkim czasie spadła temperatura wody (o ile ...?). która powoduje taktowanie (aż tak częste) PCi. A dodatkowo, akumulacja ciepła to także posadzka, nieogrzewana ściana itp.

 

Ps. Temperatura powietrza w domu jest stabilna, bo PCi taktuje - pytanie o ile spadnie kiedy PCi nie będzie pracowała przez np. 2 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilunia - wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli błądzę.

 

Pompa pracuje z jakas moca wytwarzajac energie. Ta energia jest przekazywana do czynnika, ktory plywnie sobie w sicanach. Sciana ma odebrac ta energie. Jesli odbior bedzie zbyt wolny (ze zbyt mala moca), to zeby byla rownowaga, musi wzrosnac temperatura czynnika. Wtedy wzrosnie proporcjonalnie moc "grzejnika sciennego" (bedzie wyzsza delta przy tej samej powierzchni wymiany ciepla). Rownowaga by sie przy jakiejs odpowiednio wysokiej temperaturze ustalila, ale pmpa sie wylacza.

IMHO wniosek z tego taki, ze instalacja GZ powinna miec wieksza moc (wieksza powoerzchnia wymiany), co pozwoliloby pompie pracowac na nizszej temperaturze zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...