Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Temperatury dolnego źródła


Jacek150

Recommended Posts

Jak to zrobiłeś że masz takie wykresy. Możesz jak krowie na rowie.

 

Jak masz sterownik Frisko RX910-SB21 mogę Ci podesłać gotowca. Potrzebujesz starego peceta w windowsem XP i kabelek RS-232:).

Całość jest postawiona na darmowej wersji programu SCADA. Darmowy bo wersja sprzed lat i ograniczenie do 10 zmiennych. Można się bawić z każdym sterownikiem posiadającym port szeregowy i komunikację w protokole MODBUS. Listę zmiennych udostępnił mi producent sterownika - nasz, Polski:wiggle:. Z zagranicznym bym się nie dogadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Piszesz jak typowy programista ;)

 

Ale załóż, że np. są byle jak wykonane spoiny w ścianie lub ociepleniu - czyż efekt nie będzie taki sam ?

 

Dalczego tak uwazasz? :)

 

No nie bedzie ten sam, bo wtedy pompa nie mialaby 40*C na zasilaniu po kilku minutach jak napisal kolega. Ciplo nie szlo dy w dom, ale instalacja zachowywala by sie "typowo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawek102 ma w stopce informację o ścianach z suporexu. Swego czasu YTONG się przechwalał, że ich bloczki z tego materiału spełniają normy izolacyjności dla muru jednowarstwowego. Taka ściana nie ma prawa dobrze akumulować ciepła. Jeżeli rurki są w tynku, to przynajmniej on przyjmuje ciepło, ale są też systemy z zabudową z płyt g-k, a wtedy to już kaplica. Biez bufora nie rozbieriosz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą mniejszą ilością wody to niewiadomo. Rurki ułożone na ścianach czy podłodze mają tą samą pojemność, a powinna być podobna ilość jeżeli założenia mocy i temperatur nie różniły się drastyczne. Nie wiem jakie tynki (czy też płyty g-k) otulają te rurki. Ściany z betonu komórkowego to niewielka akumulacyjność, a pompa o mocy 13 kW sporo przewymiarowana. Bufor do złagodzenia skoków temp. gz wyjdzie tak na wyczucie potężny. Ja mam 3 cm ciężkiego tynku tradycyjnego (systemowy był za drogi) na 25 cm silikat i też zauważyłem mniejszą akumulacyjność ścian w porównaniu z podłogą.

 

P.S.

slawek - też masz zbrojony tynk siatką lub włóknami? A może jeszcze inaczej?

 

Rury są w tynku Knauf MP 75. Tynk zbrojony siatką, ale nie taką do ociepleń tylko o większych oczkach do ogrzewania ściennego.

Warstwa tynku ok. 3 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to, to.....

Żebym ja miał bliżej do Radomia to bym się wprosił obejrzeć i podszkolić się z zdalnego monitorowania temperatur. Jak Ci wychodzi COP?

A skąd jesteś, bo ja często bywam w stolicy. Jakby Ci kiedyś pasowało to możemy wyskoczyć na browarka i pogadać. Odnośnie COP korci mnie żeby sprawdzić, ale jeszcze nie mam ciepłomierza (będzie montowany razem z wymiennikiem do chłodzenia pasywnego), ale sądząc po czasie w jakim pompa nagrzewa wodę, i po temperaturach DZ musi być dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawek102 ma w stopce informację o ścianach z suporexu. Swego czasu YTONG się przechwalał, że ich bloczki z tego materiału spełniają normy izolacyjności dla muru jednowarstwowego. Taka ściana nie ma prawa dobrze akumulować ciepła. ..

 

Biez bufora nie rozbieriosz.

 

24cm ściany + 3 cm tynku w sumie daje pojemność cieplną, bardzo zbliżoną, do posadzki betonowej o grubości 6 - 7cm, ale beton ma wyższą przewodność cieplną, tak więc medium szybciej oddaje do niego temperaturę.

Mając to na uwadze, raczej nie można mówić o szybszym "stygnięciu" medium w rurach w tej (takiej) ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24cm ściany + 3 cm tynku w sumie daje pojemność cieplną, bardzo zbliżoną, do posadzki betonowej o grubości 6 - 7cm, ale beton ma wyższą przewodność cieplną, tak więc medium szybciej oddaje do niego temperaturę.

Mając to na uwadze, raczej nie można mówić o szybszym "stygnięciu" medium w rurach w tej (takiej) ścianie.

Pojemność cieplną liczymy tylko do 10cm wgłąb przegrody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność cieplną liczymy tylko do 10cm wgłąb przegrody.

\

To prawda, mówi o tym norma PN EN 13790:2008, liczymy wg jednego z trzech sposobów:

A. Metoda 10 cm w głąb przegrody od strony wewnętrznej,

B. Metoda do połowy grubości przegrody,

C. Metoda do pierwszej warstwy izolacji termicznej.

 

Ale norma nowa PN-EN ISO 13790 : 2009 nakazuje liczenie pojemności cieplnej przegrody nie tylko (uproszczona metoda) maksymalnie do grubości 10 cm (od strony wewnętrznej), ale też do pierwszej warstwy izolacyjnej.

Przy ogrzewaniu tej (takiej) przegrody (ogrzewanie ścienne) to wymaganie jest jak najbardziej uzasadnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

\

To prawda, mówi o tym norma PN EN 13790:2008, liczymy wg jednego z trzech sposobów:

A. Metoda 10 cm w głąb przegrody od strony wewnętrznej,

B. Metoda do połowy grubości przegrody,

C. Metoda do pierwszej warstwy izolacji termicznej.

 

Ale norma nowa PN-EN ISO 13790 : 2009 nakazuje liczenie pojemności cieplnej przegrody nie tylko (uproszczona metoda) maksymalnie do grubości 10 cm (od strony wewnętrznej), ale też do pierwszej warstwy izolacyjnej.

Przy ogrzewaniu tej (takiej) przegrody (ogrzewanie ścienne) to wymaganie jest jak najbardziej uzasadnione.

Pozwolisz, że się z Tobą nie zgodzę. Norma tak mówi, ale aby porównywać dwie przegrody pod względem pojemności cieplnej i akumulacyjności warunki powinny być takie same. W przypadku ogrzewania podłogowego praktycznie cały strumień ciepła przechodzi przez przegrodę (wylewka, płytki) "ładując" ją, natomiast przy ogrzewaniu ściennym jest trochę inaczej. Ponieważ rury ogrzewania ściennego są płytko zatopione w ścianie, pewna część strumienia ciepła (podejrzewam, że znaczna) promieniuje w kierunku pomieszczenia nie nagrzewając przegrody. Tak więc ilość ciepła zatrzymana w przegrodzie będzie dużo mniejsza. Takie są też wyniki porównania u mnie w domu, gdy obserwowałem jak zachowuje się podłogówka w kuchni i ogrzewanie ścienne w jadalni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ rury ogrzewania ściennego są płytko zatopione w ścianie, pewna część strumienia ciepła (podejrzewam, że znaczna) promieniuje w kierunku pomieszczenia nie nagrzewając przegrody. Tak więc ilość ciepła zatrzymana w przegrodzie będzie dużo mniejsza. Takie są też wyniki porównania u mnie w domu, gdy obserwowałem jak zachowuje się podłogówka w kuchni i ogrzewanie ścienne w jadalni.

 

Mam identyczne odczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipa. Jeszcze zimy nie ma a juz jestes nizej niz grunt u mnie. ;)

Sprawdź termometr

Jaszcze zimy niema a ty grzejesz już 2 miesiące

Ale COPY podobne .:)

 

GRUNTÓWKA JEST LEPSZA.

 

Obserwowałem twoje temperatury DZ Wcześniej miałeś jeszcze wyższe niż ja.

 

Chcę tyko pokazać ,że tyle czasu już grzejemy na podobnych parametrach (Ty trochę taniej prawdopodobnie) .Ale nie są to powalające różnice.

Oczywiście za chwilę te parametry rozjadą się dość dramatycznie .

Ciekawe na jak długo.

Nie wiem czy przeglądałeś link w którym pokazano ,że COP PW podczas modulacji np 40% są wyższe niż przy pracy na 100% (ON/off)

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...